Initiated Digital PR | Case Studies

אני ממשיכה את השיחה שלי בנושא PR דיגיטלי. הפעם אני רוצה לשטוח בפניכם את הרעיון ולהמחיש אותו באמצעות שמונה דוגמאות מצוינות שמצאתי.  כל דוגמא מעוגנת בפרויקט ניפרד לכל ארגון שאימץ סיפור שונה ומגמה שונה לפעילותו הדיגיטלית יחצ”נית. ברצוני לחדד לכם את המידגמים על מנת שיהוו עבורכם מעין ארגז כלי עבודה בשלב שבו תחליטו ליישם אסטרטגיית פעילות של תקשורת יזומה בשיטה הסיפורית. למי שרוצה לקרוא את הפוסט המקורי אשר משרטט את קווי המתאר לעבודה נכונה במהלכי PR יזומים רצ”ב  – Link.

 | Case Studies |

איקאה שינה | מגמת הפרויקט – ללכת עד הקצה עם רעיון הקהילה ולהרוויח מכך נקודות זכות של PR דיגיטלי איכותי. איקאה עשתה זאת בפרויקט שלה, בהצעה “לישון לילה באיקאה”. היא פתחה קהילה בFacebook שקוראת לחברים של המותג לומר האם הם רוצים לישון לילה באיקאה זאת למען חיזוק קשרי הקהילה הדיגיטלית שלה ויצירת קשרים נוספים. באופן מדהים נַעֲנוּ לקריאה מאות אלפי אנשים שגם הגיעו בפועל אל המקום וישנו בו. כמובן שהמיזם יצר צונאמי של שיחות ברשת, סרטוני וידיאו שצולמו לצורך זה, סטאטוסים וצילומים שמתעדים את המהלך. אכן, לפעמים רעיון פשוט שאינו דורש חשיבה קריאטיבית מסובכת, עשוי לייצר רעש ולעורר גל קריאטיב עצום סביבו.

KLM | האמנות בלקחת שירות שהוא הכי מובן בעולם ולהפוך אותו לשיחה, דהיינו לסיפור. חברת התעופה ההולנדית מתגאה בשירות הלקוחות שלה שזָמין 24 שעות ביממה בTwitter ובFacebook ונותן מענה תוך שעה מזמן הבקשה. על מנת לקדם את השירות היא נקטה בפעילות אופליין שבמהלכה נציגי חברה אמיתיים ענו על שאלות לקוחות באמצעות המחשה של אותיות האָלף-בית שנשאו על גופם. מצירוף האותיות למלים חיברו הנציגים משפטי תשובה על ידי כך שנעמדו זה ליד זה. מקסים. לפי גישה זו נראה שלפעמים גם הצעד הטריוויאלי והארצי ביותר יכול להפוך לקונספט ולהיות ארוז במהלך אמיץ ויצירתי של PR דיגיטלי שגורם לכולנו לדבר עליו.

Peugeo | המדיה המסורתית “בכלל לא מעניינת” ואילו המדיה המתוקשרת בתיווך החברים של הגולשים דווקא כן ! משחק מטעם יצרנית הרכב פג’ו עם הגולשים – אשר המציאה גימיפיקישן שנערך עם הגולשים בFacebook. המשימה דרשה להחזיק מעמד בזמן ממושך ככל האפשר מול המחשב ולהסתכל על המכונית המוצגת. מי שמצליח – מקבל לידיו את הרכב לנסיעת ניסיון למשך שבוע. בזמן שהשחקנים הסתכלו על מסך המחשב פג’ו הטמינה מסרים שונים תוך כדי מילוי המשימה -פרטים שקשה מאוד להעביר בדרך תקשורתית אחרת. הרעיון פורסם בערוצים המקובלים אבל בעיקר תוקשר דרך החברים של השחקנים אשר השתתפו במשימה.  למעשה המהלך מחבר את הגולשים לערך המהותי ולתכנים מוגדרים שהחברה מנסה להעביר – אבל, הדבר נעשה דרך הישגיות, אווירה משחקית ורעיון ויראלי.

T-Mobile | להתחקות אחר אירוע מוביל ו”להתגלח” על הרעש שנוצר סביבו . T-Mobile היא חברה שאוהבת לעורר “רעש תקשורתי” על מנת ליצור סביבת עניין ואקשן סיפורי. אחת מהיוזמות שלה הינה היוזמה הבאה – החברה חיקתה למעשה את החתונה המלכותית בריקוד משוגע אשר צולם ועלה בYouTube. לפעמים, כל שנדרש הוא לחקות אירוע מוביל שגם כך שזור בסיפור העולמי ובשיחה הערנית ברשת ובכך לצבור נקודות זכות נוספות של שיחה שממוקדת במותג אשר שואף להיות מחובר לטון ולסגנון ה”חמים” והאטרקטיביים,דרך פאן, עדכניות, יוזמה, רלוונטיות והומור טוב.

Yahoo | רצפה דיגיטלית הופכת לסיפור מעניין ולשיחה – מהלך מאוד קריאטיבי של יאהו שהתרחש בסן פרנציסקו בתחילת שנת 2011 : תחנות אוטובוס אינטראקטיביות שהזמינו הולכי רגל לשחק במשחק אינטראקטיבי של החברה. המשחק מייצר בנפיט גאוני לטובת הצרכן ומשאיר אותו מחובר לכלי מהמקום האמוציונאלי. תוכלו לראות את ההדגמה לפעילות בסרטון הבא. לרעיון מקורי זה יש חשיבות רבה מכיוון שמדובר בחברת אינטרנט שטרחה “לצאת מהקופסה” ויצרה נוכחות אוף ליינית. – מעצם ההיפוך ומתוך החשיבה הקריאטיבית נולד כאן רעיון שמייצר באז, מעורר שיחה וגורם לאנשים להתחבר ולספר על כך לאחרים.

Walmart | אני קוראת לזה “PR הזנב הארוך “. וואלמרט זיהתה את השיחה המתעצמת בכל הקשור לסחר אלקטרוני בתחום הקמעונאות. החברה החליטה לקחת עליו בעלות ולבנות מיזם שמגדיר את התחום ואת גבולות הגזרה החדשניים שלו בשיתוף עם קהילת יזמים וסטארטפיסטים. עצם הגישה של החברה “לזוז” מהעשייה שלה בהארד קור וחבירה לרעיון שכפי הנראה יְשַׁנֶה את מפת הקיום שלה בשנים הקרובות מעידה על  אומץ, סקרנות, יוזמה ועל חשיבה מרחיקת לכת. יתרה מכך – עצם החבירה אל יזמים אחרים שלוקחים חלק בפרויקט היא צעד שמבטיח לוואלמרט שהקהילה העסקית והשותפים לשינוי חוקֵי המשחק ייקחו אותה בחשבון כשחקן המוביל בתחומה. למעשה מדובר במהלך PR יזמי שמופנה אל קהילה ספציפית, שהיא הקהילה העסקית. בעינַי זו הברקה ! לפרויקט Link

AMAX | שיתופי פעולה עם המדיה החדשה והקמת חדר תקשורת עצמאי. חברת כרטיסי האשראי אמריקן אקספרס יצרה למעשה מהלך מבריק בשיתוף פעולה עם Facebook . המהלך ניקרא : Link, Like, Love – כל המהלך סובב על העיקרון של פעילות מסחרית חדשה מצד החברה ומופעל סביב זירת הטבות אשר מחוברת לקהילת המשפיענים שלה ברשת החברתית. את המהלך במלואו היא תקשרה בחדר תקשורת יעודי שהיא בנתה לטובת הרעיון בעמוד הFacebook של החברה וכן הציגה פאנל של מומחים ושותפים אשר מספרים על הרעיון. זוהי מקפצה משמעותית הרחֵק מעולם התקשורת המסורתי והמוכר. – נקודת זינוק שעל בסיסה ייקַל על הארגונים לייצר את מרכזי התקשורת שלהם וליזום את “פרקי” הסיפור בזמן המתאים, במקום המתאים ובטון שהם בוחרים.

הרשות למלחמה בסמים | להשתמש במדיה עצמה, במסגרת פלטפורמה שמיועדת ליצירת הסיפור. מהלך מבריק של חברת הפרסום הישראלית מקאן אשר בחרה להשתמש בטיים ליין הפייסבוקי להעברת מסר חזק. למעשה, המהלך מציג בפנינו שגרת יום של אדם ברק המחולקת לשניים – צד אחד האדם הנורמאלי שאינו צורך סמים, צד שני האדם המכור – ההשוואה בין שתי הפוזיציות מכה בנו לנוכח העובדה שהדברים הקטנים ביותר ביום יום שלנו יכולים להשתנות מקצה לקצה אם רק נבחר בדרך זו או אחרת. בעיני, ההברקה מתבטאת למעשה ביצירת המסר והצגתו על גבי הפלטפורמה שמשתנה מֵעַצְמה מִשְׁלָב לשלב ומייצרת כרגע גל של שיחה מצד קהילת גולשים סקרנית מכל רחבי העולם – Link

מילת סיכום. אני מקווה מאוד שהצלחתי להעביר לכם טעימה גדושה שתייצר לכם – חשק, רעיון וכיוון באשר ליוזמה הפיארית שלכם. זכרו, הכול אבל הכול טמון ברעיון, סיפור, קצה חוט שגורם לאחרים להתחבר אליו ולהעביר הלאה למעגלים נוספים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.