Page to Page Content Strategy | Facebook

לאורך השנים Facebook מוציאה חידושים שונים לזירה, חלקם גדולים ומשמעותיים, חלקם נכנסים לאון גוינג שלנו מבלי שנבחין בכך כלל. “החוכמה הגדולה” לגבי חלק מהשינויים היא לדעת לעשות איתם משהו ולהרחיב באמצעותם את שדה הפעולה שלכם ברשת. אחד השינויים שעליו ברצוני להתעכב הפעם מתייחס לעובדה שלפני כמה חודשים יצרה Facebook את האופציה שמאפשרת לעמודי חברה “לדבר” עם עמודים אחרים. למעשה, כל אדמין של עמוד יכול להחליט שהוא עובר למוֹדוּס חדש, שעל פיו הוא יכול “לדבר ישירות מהעמוד”.  בכך הוא הופך את היוזר שלו ליוזר פעיל מתוך העמוד עצמו ולא מתוך הפרופיל האישי. כמובן שבדיעבד אופציה זו ניתנת לשינוי חוזר, אחורה וקדימה כמה פעמים שתרצו. החידוש הזה מאפשר לכם לפתח מספר כיוונים, אבל הדבר שארצה להתעכב עליו הפעם כפי שצוין לעיל, הוא היתרון הטמון בשינוי, דהיינו שניתן לצאת אל עמודים אחרים ולדבר איתם. במסגרת זו ניתן אפוא להעלות סטאטוס חדש, להגיב, לעשות שייר , ולעשות Like כאשר הכול נובע מגרונו ומקולו של עמוד החברה ולא מהפרופיל האישי.

משמעויות :  הרעיון הגדול ברשתות החברתיות הינו נושא ההתחברות, שמתבטא באפשרות לקיים שיח משולב בין אנשים שונים או בין ארגונים שונים מקשת רחבה של מעמדות וליצור הזדמנות חדשה למפגש. הכוח הכי בולט של הרשת החברתית חל על המגע, הקשר והנטוורקינג. ההזדמנות לפתוח צוהר ושיחה מול מגוון שכבות חברתיות, אם תחשבו על השיחה חכם – היא  יכולה להביא לכם תוצאות מדהימות בכל הקשור לחיזוק המותג שלכם ממקום ערכי אמיתי.

ויראליות  | הרבה דובר ועוד ידובר על נושא הויראליות, דהיינו בשאלה איך למעשה אתם יכולים להיחשף לבסיסי מעגלים קיימים ולהתחבר לקהלים חדשים. ישנן המון אופציות הכוללות מספר פעולות: יצירת שיח איכותי במתחם שלכם, יצירת מעורבות של הגולשים אשר מצד אחד מוציאים את עניינכם החוצה ומצד שני גורמים למעגלים שלהם להיכנס פנימה, פרסום העמוד שלכם ועוד. אופציה זו למעשה מכניסה פרמטר חדש שנוסף לרעיון הויראליות והוא – הפרואקטיביות והיזמות. נניח שאתם מייצגים את העמוד של יאיר לפיד ושאיפתכם היא להגיע לקהלים שונים ולהשפיע עליהם. אופציה אחת תהיה לעשות זאת במסגרת הנכס העצמאי שיצרתם בFacebook אבל בל נשכח – כשאנחנו נמצאים בזירה זו אנחנו למעשה ממקמים את הקהילה המצומצמת שלנו בתוך קהילה גדולה, רחבה ומאוכלסת פי כמה – והיא הקהילה הכללית שקוראים לה Facebook. לכן, אילו העמוד של יאיר לפיד שמיוצג בשם יאיר היה יוצא לקהילות אחרות, מביע דעה, תורם מהמחשבות שלו ומשתלב בשיחה הרי הכוח של הויראליות היה עולה בצורה משמעותית. ויתרה מכך, היה משדר עמדה יזמית במובהק. לשם ההמחשה – דמיינו חוג בית פוליטי : גם במסגרתו המסורתית המועמד המעוניין לחבור לשלוחות נוספות צריך לצאת אל השטח ולפקוד בתים שאינם בסיס האם שלו. כך גם בזירה – וממש לפי אותו דגם – הוא יוצא מהמטה שלו והולך אל חוגי בית וירטואליים ברשת החברתית ויוזם שיחה עם מניפה של מחזיקי עניין !

שיח עם קבוצות עניין |  נעזוב את המדגם של יאיר לפיד ונעבור במעבר חד לדוגמא של מותג שעוסק מוצר שנועד לשוק של אמהות צעירות. נניח שהוא בנה נוכחות נרחבת בזירת הFacebook ויש לו עשרות אלפים אוהדים שמקיימים שיח משובח ועירני במתחם. אף על פי כן העוצמה שלו לא ניכרת עדיין בקרב כלל “הלקוחות” הפוטנציאליים שלו בעוד שהוא יכול לנצל את האופציה הנזכרת לשם הרחבת השיח. היוזמה צריכה להיות מושתתת על מתודולוגיית עבודה, כולל בניית ערכים מוספים, תכנים אטרקטיביים ואסטרטגיה דרוכה . הצעד הראשון שמוטל על המותג היוזם הוא לחפש קהילות רלוונטיות הכוללות את קבוצת העניין שלו, ובמקרה של מותג לאמהות הוא כמובן צריך לחפש את כל אותן ההתארגנויות ההוריות ברשת החברתית והפורומים של האמהות בפרט. עליו לתכנן מה למעשה רצוי להגיד לאותה קבוצה כנושא שיכול לקרבה לַדיון ולקחת בו חלק. קחו בחשבון שבמקרים מסוימים ייתכן שכדאי לתאם את שילוב התכנים עם מי שמנהל את העמוד האחר על מנת שהניסיון להתחבר לא ייתפס כאקט של ספאם. עם זאת, חשוב לציין כי ישנם המון עמודי נוכחות בFacebook שאינם שייכים לגופים מסחריים. לרוב – אלו התארגנויות פרטיות מטעם אנשים פרטיים סביב נושא , סביב מטרה מוגדרת, ויהיה נכון לאתר את אותן נוכחויות כי שם שיתוף הפעולה יכול להיערך ברמה הכנה ביותר. חשוב לתכנן את השיח מנקודת המוצא של ערך מוסף, של נתינה והפקת תועלת מהתובנה הנוספת. מהמקום הזה המותג יצר לעצמו נוכחות “רבודה” ברשת החברתית וחיזק את מעמדו , וכן הרחיב באופן ניכר את המעגלים איתם הוא בא במגע ועם קבוצות העניין אליהן הוא נחשף בפועל.

אסטרטגית תוכן | על מנת מנת שהמהלך יהיה אמיתי וכנה , ובעודו משאיר ערך ולא נתפס כספאם – אתם צריכים לבנות אסטרטגית תוכן ממשית לפני יציאה לפעולה. חשוב שתשקלו באם כדאי לקשור את המהלך אל משהו מסוגו שקורה בזירה שלכם. לדוגמא : אם אתם ארגון שעוסק נקודתית בנושא איכות הסביבה ויצרתם בעמוד שלכם פעילות שקשורה במחזור – עליכם ללכת ולחקור ראשית לכל אֵילו עמודים דומים נמצאים ברשת החברתית. בשלב הבא יש לחשוב על דרך טובה להעביר את מסרי המחזור שלכם ולהטמיע אותם מתוך כנות ויושר כתשובות שנספחות לסטאטוסים של העמודים האחרים. לפעמים כדאי לבחור בסטאטוסים יזומים בעמודים שמספקים תובנה מועילה לפרויקט המשותף, ולחילופין  מוטב אולי “להאניש” את המהלך ולהפיק סרטוני וידיאו מעניינים על פי שיקול דעתו של מוביל מארגונכם. מדובר על סרטונים אשר מתייחסים ספציפית אל כל קבוצה וקבוצה ומתאימים למעשה תוכן יעודי לכל אחד מטיפוסֵי המעגלים שגיליתם. הדבר נראה אמנם כמשימה כבדה אבל ברבות הימים פעולה בקנה מידה כזה תשתלם מעבר למאזן ההשקעות היומיומי. המעורבות תייצר לכם יותר ווליום, חשיפה והשתלבות נאותה במדיה מֵאשר סך כל הפעילויות הרציפות שאתם עורכים ביומיום.

הדדיות ויחסי גומלין | חשוב לזכור כי הרשת החברתית מושתתת על הדדיות ויחסי גומלין, לכן אתם צריכים להיות פתוחים אל פניות מהסוג הזה גם במגרש הביתי שיצרתם ולהיפתח לעיקרון שיתופי הפעולה. התפישה של הרשת החברתית נחה על הרעיון שככל שתתקבלו כפרטנרים טובים של האחרים – ככל שתפעלו בהדדיות וממקום של יחסי גומלין כך למעשה תעמיקו את הנטוורקינג שלכם וכך תירשמו בזיכרון הגולשים לאורך זמן.

ממה צריך להזהר ! שמתי לכם את הסעיף הזה בחלק אחרון, אבל בפועל הוא צריך להיקרא ראשון – מתוך הנימוק הפשוט שהוא יישאר זכור בראשכם בתום קריאת הרשומה. חובה עליכם להתייחס לרגישות הזירה בעניינים אלה: זו עלולה להפוך להזדמנות מפוקפקת של ספאמינג בקלות יתרה. אתם צריכים לבנות את ההיגיון העסקי שלכם במסגרת שיח עם קבוצות אחרות , קהילות אחרות, עמודי חברה אחרים – מנקודת המוצא של כוונת אמת; לבוא ממקום של שיח אמיתי ולא ממקום של “דחיפת” היוזר שלכם אך ורק למטרות שיווקיות. קרי – המסרים שאתם מעבירים בזירות אחרות חייבים להיות איכותיים – בעלי ערך אמיתי שתורם לשיח וגורם לבולטות שלכם בנכסים דיגיטליים של ארגונים סמוכים; להופיע כבעלי שיח אינטליגנטי, מעמיק ששווה להתעכב עליו. אל לכם לבוא בגישת בת יענה ו”לדחוף את עצמכם” ללא מוּדָעוּת לסיטואציה. הצרימה תבלוט תוך שנייה ובשיא הכנות – גם לא תועיל לכם מכל וכל.

לסיכום . שימו לב למשמעות העיקרית המודגשת בכל הרשומה הזו: בסופו של יום הרשת החברתית מאתגרת אותנו  לחשוב רחב, לנהוג בפתיחות ולפרוץ גבולות דמיוניים. רַף ההצלחה שלנו ברשת החברתית קשור לרוב בדרך החשיבה וברמת היזמות שלנו, משמע – ככל שנגדיל לעשות ונייצר היגיון עסקי מכל הקיים וכמו כן נלוש את ההזדמנות בצורה יסודית, כך נעשה ממנה יותר ממה שהיא בפועל – וכך גם נרוויח בעמלנו. הטכנולוגיה היא כלי שרת בלבד ואילו המשמעות המעמיקה יותר של השימוש בכלי הטכנולוגיה מתחילה לקבל ווליום רציני כשאנחנו יוצקים בה רעיונות, ערך קריאטיבי, חשיבה רצינית ויוזמת תוכן . בהצלחה .

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.