The Recipe for Change

השבוע העברתי הרצאה באיגוד השיווק בכנס השנתי על הבמה המרכזית, אני מביאה לכם לכאן את תוכן הדברים על מנת שתוכלו לחזור לאינסייטים אותם שמעתם- או לחילופין אם לא הייתם להרוויח את החשיבה שלי וללמוד.

שלפתי את הדימוי הזה  מכתבה של הארוורד ביזניס ריוויו שמדברת על כך שבשביל ליצור שינוי, צריך “לגדל” מנהיגים, ובשביל שיהיו מנהיגים הם צריך לדעת לנהל נכון את האגו– במידה מסויימת להפסיק להיות תרנגול ולעבוד יחד.

פיסת התוכן שאני מביאה לכאן- עוסקת בטרנספורמציה, האלגוריתם לשינוי כשחלק גדול מהמתכון הוא להגדיר ובפוקוס מי אנחנו ומה אנחנו יכולים להיות, מה לא עושה לנו טוב בעידן המשתנה הזה, ממה אנחנו צריכים ללמוד- ועל איזה אגו פרטי או של חברה- אנחנו צריכים לוותר. 

ולמה בכלל אנחנו צריכים להיות בדיון על מנהיגות ? כי יש דטאות שמעידות שהשינוי קורה איתנו או בלעדינו- ונכון יותר להיות מודעים ולעצב את הדרך קדימה !

בואו נדבר קצת במספרים…

התחזית אומרת שעד-2030 שבעים וחמישה אחוז מהעסקים שנמצאים במדד- S&P 500 יעלמו מהדירוג.

40 אחוז מה-GDP בארה”ב מגיע מחברות שלא היו קיימות בכלל לפני- 18 שנה.

ואולי המספר המטריד ביותר ? במחקר שנערך עלה כי צרכנים ענו שלא ממש אכפת להם אם 74 אחוז מהמותגים שהם מכירים- יעלמו, ואתם צריכים להסכים איתי שהסכנה הגדולה ביותר עבור חברה היא- שלצרכנים פשוט לא יהיה אכפת.

אז, נשאלת שאלה- האם אנחנו נמצאים ב-נקודת בזמן של דחיפות ?

או– שזו אולי בכלל נקודה בזמן של הזדמנות גדולה.

בעיני, עברו מספיק שנים בשביל שיהיה לנו את האלגוריתם, את המתכון שמכוון אותנו למה עובד בעידן הנוכחי, ואנחנו יכולים ללמוד מהחברות שמצליחות. (ולהתמקד פחות בללמוד מחברות שלא הצליחו)…

מה המתכון ?

חברת המיתוג והאסטרטגיה הגלובאלית פרופיט חילקה כ-300 מותגים מובילים בעולם ב-37 תעשיות- לקטגוריות אשר מגדירות את המיקוד המרכזי של המותג והמקומות בהם הוא חזק ומכך הרלוונטיות שלו :

מותג חדשני כזה שמתקדם באופן תמידי, מותח ורוצה כל הזמן לייצר עוד ועוד חדשנויות רלוונטיות בחיים של האנשים.

מותג מעורר השראה באופן יוצא דופן, כזה שרוצה לגרום לאנשים להתאהב במוצרים שכן הוא יוצר קשר אמוציונאלי מאוד גדול- זה מותג שעובד חזק על הלימביק בריין- הצד במוח שאחראי על הרגשות שלנו, הטראסט והנאמנות.

מותג שיש בו פרגמטיות בלתי מתפשרת, מה שאומר להיות מדויקים בצורה מושלמת ולהוות פתרון ויוטיליטי בזמן ובמקום הנכון.

אובססיית לקוח, מותגים שאנחנו לא יכולים לדמיין את החיים שלנו בלעדיהם, כי יש להם את היכולת לעבוד סביב הצרכים של הלקוח ולבנות את הפתרון בצורה מושלמת שתתאים לו.  כל מותג יכול להחזיק מרכיב אחד או יותר, ובדרך כלל המותגים החזקים מחזיקים בשנים שלושה- אבל תמיד יש להם אחד עם פוקוס מאוד מאוד מובהק.

קייסים לדוגמא : גוגל- חדשנות ללא הפסקה. לגו- השראה מתפתחת ומפתיעה באופן תמידי. אפל פרגמטית באופן לא מתפשר- קומבינציה של פאשן לטכנולוגיה עם פשטות לשימוש. נטפליקס חברה שמאופיינת באובססית לקוח– תוכנה מבוססת צרכים של אדם.

אני מחזירה אתכם לאמירה הראשונה על האגו, אחד הדברים החשובים ביותר הוא להגדיר לעצמנו- מי אנחנו, ובשביל לעשות זאת צריך לדעת להזיז את האגו על מנת להגיע לשם.

לאורך השנים בהן אני עובדת בתחום של חדשנות וטרנספורמציה זיהיתי ומידלתי ארבעה מודלים של חדשנות :

בניית פיצ’רים חדשים על פלטפורמה קיימת (חדשנות זהירה ללא השקעה וללא סיכון גדול).

התפתחות של מוצרים קיימים (אקסטנצ’ן) סיכון קצת יותר גדול, עדיין השקעה בינונית).

אבולוציה של מוצרים ופלטפורמות קיימות לחדשות (זה סיכון יותר גדול עם השקעה יותר משמעותית).

או- רבולוציה של מוצרים ושירותים עד כדי בניית חדשים לגמרי (השקעה גדולה, סיכון גדול).

כל חברה, צריכה להחזיק מטריקס של מי אתם- ומה היא יכולת העיכול האמיתית שלכם ברמת החדשנות וההשקעה.

 

אז נחזור לחלוקה של המותגים מפרופיט ….מותגים :  פרגמטיים, השראתיים, חדשניים או אובססיבים.

בתוך המשוואה על מנת שתדעו למקם את עצמכם, אתם צריכים לבחור בשני מיקודים יכולת ההכלה האמיתית בחדשנות + מה הרלוונטיות שלכם כמותג- מרגע שיש לנו את הפוקוסים האלו יש לנו את המתכון לעבודה.

ואולי יותר חשובאנחנו מבינים במה אנחנו לא עובדים.

אין חברה טובה מכך כמקור להשראה- ג’ף בזוס אומר שמאז שאמזון קיימת הוא מגדיר אותה בצורה הברורה ביותר- להיות באובססית לקוח, חברה אשר יוצרת סטנדרט מהדברים שלכאורה נראים פשוטים אבל הם אלו שמשמעותים לנו הכי הרבה- נוחות וחיסכון בזמן, ולייצר חדשנות באבולוציה- Invention Machine כך הוא קורא למנוע של האינובישן בחברה.

אני רוצה להוסיף לכם למיקסתבלין נוסף שיעזור לחשוב גדול יותר ובאימפקט חזרתי לאחרונה מלימודים באוניברסיטת הסינגולרטי, ופגשתי שם את הבחור הזה שקוראים לו פיטר דיאמנדס, פיטר אומר שהעתיד לא ידוע לאף אחד, אנחנו צריכים לעצב אותו בעצמנו אם אנחנו רוצים לדעת מה יהיה בו.

לסינגולרטי יש מתודה שקוראים לה- 10X שמנסה להוביל אותנו להגדיר יעד עם אימפקט, כזה שיכול להשפיע על הרבה אנשים עם מרכיב של אחריות, כל חברה יכולה מתוך המיקודים שהיא בוחרת- להגיע לשם.

הרי בסוף של דבר כולנו חוזרים למעגל הזהב של סימון סינק הגאון– אשר מדגיש את הפרפס ה-WHY, והמיקוד בפוקוס על המשימה ה-How ורק אז ה- What המוצרים, והשירותים.

הנה דוגמא טובה, לחברה ישראלית- שבסה”כ מוכרת פתרון לשתיית מים לא מבקבוק פלסטיק, אלא ממכשיר שהופך את המים לסודה. אבל האם זה הדבר היחיד שהיא עושה ? או שסודה סטרים מחליטה לשים את המיקוד גם על מיגור בעיית הפלסטיק- הפסולת שנאגרת בעולם… את זה לפי האבחנה שלי היא עושה מתוך שני פוקוסים  : האחד מותג שמעורר השראה- ומוצר שמתפתח כל הזמן.

ה-10X שלי, המטרה שבחרתי בחיים היא : “להפיץ את העתיד להמונים”, כי לדעתי יש הרבה סיכונים והזדמנויות שצריך שכולנו נכיר, לוויליאם גיבסון העתידן יש אמירה שהעתיד כבר כאן הוא פשוט לא מופץ באותה מידה ואני רוצה לשנות את זה – עשיתי את המתמטיקה, אם אשפיע על 500 איש בצורה עמוקה, הם ישפיעו על 5,000 ומהם ההשפעה תעבור למיליונים, חלק מהאתגר- אני ממנפת דרך במות כמו כאן.

המתכון לשינוי : ניהול האגו, ליצור מנהיגות- הרלוונטיות של המותג בחיים של האנשים- מיקוד ביכולת ההכלה של החדשנות- ומהו האימפקט שלכם ה10X אליו אתם יכולים להתחייב.

הספר שלי יצא לעולם! רצ”ב לינק לקניה און ליין:

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.