Ads in the News Feed

אני רוצה לחשוף אתכם בפוסט זה, לנתונים שחילצתי משני מחקרים העוסקים באפקטיביות שבשימוש במודעות “נייטיב” בסושייל – מודעות המופיעות בניוז פיד. המחקרים אמורים בעיני לעזור לנו לגלם בפועל את ההחלטות שלנו בכל הנוגע למשקל שאנו מייחסים לשימוש במדיה, ולהבין מהם הכלים האפקטיביים החדשים יחסית שעומדים לרשותנו.החברה הראשונה – Nanigans הפיצה מחקר אשר נתוניו מעודכנים לינואר 2013, ועל פיו אמירה ותובנה ברורה כי – פרסום מודעות בניוז פיד של הרשתות החברתיות מוביל לרכישה בפועל. החברה ערכה את המחקר הזה על עמודי חברה בFacebook ועל מודעות שהחברות מפרסמות בניוז פיד. המחקר התמקד בהשלכה של הפרסומים על רמת הרִווחיוּת לחברה, כלומר : רכישות בפועל, על מנת לייצר עבור קמעונאים ויצרנים כלי יעיל שימחיש להם את מידת הROI. התוצאות של המחקר מבוססות על 975 מיליון אימפרשנים ממודעות שניבדקו משורה רחבה מאוד של עמודי מותגים בעמודי חברה של קמעונאים – במשך שנה, מחודש דצמבר 2012 עד ינואר 2013.

החברה בחנה כמה פרמטרים :  הראשון שבהם היה – מודעות פוסט מול מודעות דסק טופ רגילות – הנתונים הראו כי מודעות פוסט הפיקו ממוצע של כ14 אחוז יותר ROI מאשר בשיטת המודעות הרגילות. הבחינה חלה על מודעות שפורסמו ועל היחס שהתקבל בהמרה לרכישות בפועל בטווח של שלושה ימי עבודה. הפרמטר השני היה – מידת המעורבות ותוצאותיה הרווחיות לעומת מחיר המודעות, וכאן הממצאים הראו כי מודעות פיד מייצרות פי 45 CTR ממודעות רגילות. בחינה נוספת התייחסה להבדל בין מודעות במובייל מול מודעות בדסק טופ – ההשוואה הזו חשפה את הביצועים של מודעות פיד של Facebook בשני המסכים. מודעות פוסט במובייל מייצרות בממוצע 1.9 CTR שהוא גבוה יותר ממודעות שמתפרסמות בדסק טופ. מודעות פוסט במובייל גם עולות פחות בהשוואה למודעות בדסק טופ ביחס בין השקעה מול תוצאה. 

מחקר שני בנושא שייך לחברת המחקר נילסן – אשר בחנה את העלייה בהיקף השימוש במודעות סושייל, זאת כשלב נוסף במגמה לייצר פרסום שמשתלב בסביבת הסושייל ומתחקה אחר המאפיינים שלה במקום שישתלט עליה. המחקר מגיע למסקנה שאנשי שיווק רואים יותר ויותר בכלי הסושייל מדיה הפרסומיים כחלק אינטגרלי ומשמעותי מכלל הכלים השיווקיים שמוחזקים בידיהם

מהמחקר שערכה נילסן, עולה כי לטענת המפרסמים הם משתמשים במודעות בתשלום בסושייל מדיה על מנת ליצור קשר מתווך בין האון ליין לאוף ליין – הם גם ציינו שהם משתמשים בטקטיקות נבחרות כדוגמת ספונסרד, שמגייסת משפיענים שהופכים להיות עם הזמן חלק אינהרנטי מהקמפיינים של החברה והופעתם מוטמעת במהלכים של המותגים כחלק מהסושייל גרף, פעילויות שניתן לשווק ולהפוך לשיחה.

כשהנסקרים במחקר נשאלו באילו טקטיקות הם משתמשים ? באופן כללי ובלי שום קשר למודעות בסושייל מדיה הם ענו כי הדבר המרכזי בו הם משקיעים הינו דיספליי (83%) שימוש בוידיאו און ליין (46%) ושימוש בפרסום במובייל (40%). לא די שאנשי שיווק משתמשים במודעות סושייל מדיה בפיד כחלק אינטגראלי מהמהלכים שלהם בכל הקמפיינים, הם גם משתמשים בכך ככלי מרכזי למיתוג שמניב מעורבות מיידית בתוך סט הטקטיקות שלהם. כמעט מחצית מהנשאלים ענו כי הם משתמשים בסושייל מדיה ובכלי הפרסום שבתיווכה עבור מהלכים מיתוגיים. מדובר במהלכים שעוזרים למותג לייצר מודעות שבכוחן להשפיע לטובה על הדעות של הגולשים ביחס למותג.

(על מחקר זה אני כותבת פוסט מעמיק וארוך נוסף).

לסיכום – יחד עם העובדה שהפרסום בסושייל מדיה הוא במגמת עליה, אין זה מפתיע שמשווקים מתחילים לחפש אחר בדיקה אמיתית של היחס המשתלם בין ההשקעה בתשתית לבין ההחזר על ההוצאה, על מנת שיוכלו להצדיק אותה. וככל שהשימוש במודעות בסושייל מדיה נעשה חלק אינטגראלי בהשקעות מותגים נידרש עוד מאמץ כדי לחבר ולתַקֵף את הקשר בין העלאת המודעות של המותג לבין כמות המכירות בפועל.

עם זאת, יש לקחת בחשבון שהפעלת המגמות הללו חייבת להיות מנוהלת כַּיָאוּת, ובכדֵי שתוכלנה להתקבל תוצאות אמיתיות בשטח מנהלי שיווק חייבים ללמוד את האקו סיסטם בו הם פעילים ולייצר ארכיטקטורת פעילות המשלבת תכנים פרסומיים שמתאימים לטון ולסגנון של הזירה. כוחו של הפיד מאפשר למפרסמים להגיע ליותר אנשים על סמך נתונים מדויקים, וזאת בפחות כסף מאשר בפרסום המסורתי. העברת מסר מדויק שגם מוצג בצורת הגשה נכונה תבטיח תוצאה מרבית ! 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.