Future of Programmatic Advertising | 2015

profu1

כפי שהכרזתי לא מזמן– החלטתי להתעמק בבלוג שלי בשנת 2015 בכל הקשור ל : Programmatic Advertisingפרסום תוכניתי. כתבתי עבורכם פוסט על הנושא מבוסס מצגת של הביזניס אינסיידר-Link אותו חשוב שתקראו, וברשומה זו אני ממשיכה להעמיק ואני רוצה לחשוף לכם מצגת מדהימה אותה “דגתי” ברשת- מסמך שלטעמי מתכלל את הנושא בצורה חכמה ומאפשר לנו להבין טוב יותר את המגמה, הצורך, והמקומות אליהם אנחנו צריכים להסתכל. אעבור אתכם על הדברים החשובים מתוך הקובץ המקורי, ואוסיף עליהם אמירות ותובנות משלי- למי שרוצה לקרוא את המקור צירפתי לכם אותו לתחתית הרשומה על מנת שתוכלו לצלול אליו בעצמכם.

שנת 2014 היוותה נקודת מפנה בעושר האפשרויות שקיימות במדיה הדיגיטלית : מדיה עשירה, טירגוט חכם מבוסס התנהגויות של גולשים, Exchange, מדיה דינמית, אלגוריתמים שלומדים את את התנועה ודפוס הפעולה של הגולשים, אפשרות לפרסום בתפיסה של קרוס, סושייל, Native ועוד. חשוב להודות שלצד כל העושר הזה האקו סיסטם הופך להיות למאוד מורכב- ומאתגר את המשימה של אנשי השיווק והפרסום, לכאן נכנסים כלים חדשים ושיטות אשר מאפשרות לנו לשלוט טוב יותר ב”דאשבורד של האפשרויות”- ולהשתמש הלכה למעשה בטכנולוגיות תומכות אתגרים.

מה למעשה אומר המושג- Programmatic Advertising ? צמד המילים מתאר מצב אותו אנשי שיווק ופרסום צריכים לאמץ על מנת שיוכלו למקסם את הפוטנציאל במדיה- שימוש בפרסום מבוסס החלטות בזמן אמת (וחשוב לדייק שלא רק בזמן אמת)- על ידי תוכנות מבוססות תשתיות- אשר עונות לחוקים ולאלגוריתמים שיכולים באופן אוטומאטי לבצע אופטימיזציה של רכש המדיה ולהגיש מסרים רלוונטים מבוססי קריאת הדטה של הגולשים, טירגוט של מודעות באופן שפונה ללקוחות הנכונים- מדובר בחיבור חכם בין : שיווק, טכנולוגיה ודטה. חשוב שתשימו לב כי מכל המסמך הזה ומכל המסרים החשובים שארעיף עליכם כאן שלושת המילים הללו : שיווק, טכנולוגיה ודטה– מהוות את מעגל הקסם המשמעותי ואת השינוי האמיתי- אלו למעשה המפתחות להצלחה וכששלושת המילים הללו נפגשות ויודעות “לרקוד” יחד- נוצר הקסם האמיתי.

profu2

הכל סובב סביב מגה מגמה הקרויהBig Data, כשהתהליך כולל מפגש של מספר דטאות שונות בהם משתמשים- לטובת טירגוט חכם יותר : דטה מבוססת החיפוש של הגולשים במנועי חיפוש ובאתרים, דטה שמתבבסת על התנהגויות- היסטורית החיפושים ודפים נצפים, התוצאה של הדפים הנצפים באתר המותג, כמו כן דטה שמתבססת על ההתנהגות בסושייל והתוכן שאותו משתפים הגולשים, דטה שמשקפת התנהגויות רכישה באון ליין, ניטור הגולש ממש עד לנקודת הצ’ק אאוט מהאתר- וכמובן Data שקשורה אל לב ליבו של העסק ה-CRM- אני אישית קוראת למערכות הפנימיות של החברה ה-CRM בשם חדש : המדיה המשמעותית ביותר והאפקטיבית ביותר של העסק- המדיה החדשה.

profu3

מדובר בדרך חדשה לרכוש מדיה– וחשוב להוסיף על כך שזו גישה חדשה בעיצוב הנגיעה המדויקת בלקוח, נגיעה חכמה יותר, איכותית שקשורה באופן אינהרנטי לצרכים ולהתנהגויות שלו- שעם הזמן תתפתח לתפיסה של ה- Semantic Web בו נוכל לטרגט גולשים באופן שמבוסס על חיזוי הדברים שאנשים ירצו לעשות, ועל ידי כך הפיכת המדיה לכלי שתורם ועוזר לצרכנים לחשוב על הקניות שלהם ולקבל החלטות נבונות מבוססות אופי, צרכים אמיתיים והתנהגויות. הדרך שבה המדיה מגיעה אל הלקוח השתנתה-היא עוברת ניתוח של הרבה מאוד מידע באמצעות “רובוטים” מכונות שמאפשרות לנתח את התנועות השונות של הגולשים, מול המדיה הקיימת באתרים השונים ולהצליב רצונות וצרכים להצעות מדויקות.

profu4

הביטוי של Programmatic קיבל משמעות מיידית בחיבור למדיה בזמן אמת– אבל כיום הוא מתפרס לכל מיני מקומות חדשים, הוא יכול להתחבר אל Data בלייב הקשורה בפעילות גופנית של אנשים באמצעות צמידים או בגדים לבישים. הוא כמובן יקבל ביטוי בכל מה שקשור לשירותים מבוססי מיקום- LBS המקומות אליהם אנחנו נוסעים אשר מספקים מידע על הלוקישן שלנו באמצעות האפליקציות שאנחנו מפעילים ומשתמשים במובייל. כל אלו יכולים לייצר מסכים חדשים לגמרי שמתכתבים עם המידע שיש עלינו ברשת מול המקום בו אנחנו נמצאים פיזית. חשוב לקחת בחשבון שישנם דרייברים, ומגמות שמעידות על כך שתחום הProgrammatic יתפתח, יגדל ויתרחב.

profu5

בואו נבחן- מה הן ההתרחשיות שתגרומנה להעצמתה של מגמת ה-Programmatic :

מספר המכשירים שיהיו מחוברים רק יגדל– פקטור שיאפשר לדעת על אנשים יותר מידע, עובדה שגם תגזור קהלים שונים וקטנים יותר סביב התנהגויות וצרכים מגוונים.

עצם כך שתהיה יותר Data ונשתמש בה לטובת חיבור המסר הנכון בזמן הנכון אל האדם הנכון- יהווה פקטור משמעותי בדרך בה הפרסום מתפתח וגדל.

אין ספק שהמגמה הזו תגרום גם לעולם מספרי הסיפורים להשתנות ! העובדה שצריך לחבר טוב יותר בין : קריאטיב, שיווק, טכנולוגיה ודטה- תגרום לכך שהסיילוס הכל כך טבעיים בארגונים במחלקות השיווק ובארגון בכלל יצטרכו להתמסמס והשיטה תשתנה באופן ראדיקלי.

הפרסום במובייל יהפוך לטוב יותר, מדויק ועונה לצורך- ובכך יתעצם ויהפוך למדיה מרכזית ומשמעותית בידיים של אנשי השיווק והפרסום.

שיווק מבוסס תוכן יהפוך למיינסטרים- מה שיחייב מחלקות שיווק להצמיח מחלקות שמתנהגות כמו מו”לים- ויודעות לייצר תוכן בעל ערך אמיתי.

תאגידים ילמדו לאמבד בתוך “מערכות ההפעלה שלהם”- רשת של חדשנות אשר מסוגלת להתמודד עם השינוי ולגדול מתוך עושר של הזדמנויות שקיימות כיום.

אנשי שיווק יתחילו ללמוד לעבוד טוב יותר עם גופי ה-IT.

וודיאו יהפוך לגולת הכותרת- לתוכן הנחשק ביותר סביבו מנהלים ומפתחים שיטות עבודה להגשת המסר בדרך חדשה.

מילת סיכום, כפי שאמרתי “הקפצתי” עבורכם את המסרים המשמעותים בעיני מתוך המצגת, תוך הוספת נקודות משלי, ועל מנת שתוכלו להחשף לתוכן המלא צירפתי אותו עבורכם בתחתית הרשומה. אני מצידי מבטיחה להמשיך ולחקור- ולייבא לכם לכאן תובנות, קייסים ומחקרים בנושא על מנת שתוכלו להרחיב את הפוט פרינט הדיגיטלי שלכם ממקום איכותי ותורם הן לצרכן והן לביזניס.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.