Facebook New | The Social Website

מִזֶה תקופה ארוכה הגדרתי את זירת הFacebook כאתר החברתי של מותגים וחברות אשר מחליטים להיות פעילים ברשת חברתית זו. ואולי עכשיו במעבר אל הטיים ליין האמרה הזו יכולה לקחת צעד רציני קדימה ולהיות בהרבה יותר רלוונטית מאי פעם. החלטתי להקדיש את הרשומה הנוכחית לנושא זה על מנת שההזדמנות לא תחמוק מעיניכם וכדי שתהיו מודעים לפוטנציאל שיש לנוכחות המיתוגית שתוכלו לייצר מעכשיו ברשת החברתית.

חשוב לי להדגיש לפני שאתחיל את הרשומה כי אני לא נוקטת עמדה ביחס להמלצה המיטבית עבורכם, איני מנחה אתכם להתייחס אל Facebook כאתר הבית שלכם. לטעמי, אין ולא יהיה לעולם כל סיכוי שזירה זו תחליף את פעילות האתר שלכם. עליכם לקחת בחשבון שאיך שנסתכל על כך עובדה אחת לא תשתנה לעולם – תמיד תהיו אורחים בלבד ולא בעלי הבית בזירה הפייסבוקית. לכן, (וכפי הנראה מסיבות נוספות שחשיבותן לא פחותה) אתם צריכים לטעמי לייצר זירת אתר משלכם ורק במקביל להקים נכס נדלני ברשת החברתית.

ובכן מהי בעצם כוונת האתר החברתי למעשה, הרשת החברתית משקפת ציר של קשרים, יחסים עם אנשים, ומה שבאמת בונה לכם את הנוכחות ברשת החברתית הוא סוג הקשרים שהצלחתם לייצר עם מעגלים שונים. בואו לא נתבלבל : אף אחד אינו מעוניין להיות “חבר של מותג”. אבל עם זאת, גולשים, צרכנים בהחלט רוצים להיות בקשר עם מותגים כי “יוצא להם משהו” מכך. אם תתייחסו לכך מתוך הפרספקטיבה הזו הרי גם לכם מן הסתם יביא הדבר תועלת. אתר זה הוא חברתי במלוא מובן המילה, כי יש לכם כאן הזדמנות ממשית לגעת באנשים שהגדירו את עצמם כעוקבי המותג. אי לזאת, אם תציגו מולם נוכחות נכונה ואמינה, הם אכן עשויים להפוך לקהל שמשגרר את המותג.

גישת הTime Line החדשה בFacebook  מאלצת אתכם בעצם להתעכב על שתי נקודות מרכזיות : הנקודה הראשונה – עמוד הבית שלכם הוא הקיר שלכם ואי לכך התוכן והערך, פלוס מגוון החברים בעמוד הופך לחזות הכול, דהיינו להופעה שמייצגת את המותג. הנקודה השנייה – מקנה לכם כלים שבכוחם לבסס את הנוכחות שלכם כאתר לכל דבר על ידי הרחבת התמונות בטאבים, בפרונט של עמוד הבית שלכם. כל הנתונים האלו למעשה מנכיחים את המותג כאתר לכל דבר ומאפשרים למותג להקים נכס נדלני דיגיטלי ברשת החברתית עם נוכחות בעלת עוצמה.

 דוגמא טובה לכך היא  Skittles שלקחו לידיהם את ההזדמנות ומימשו אותה כמו שצריך, אעבור אתכם על מספר צילומי מסך שהכנתי עבורכם בליוְויַת הסבר קטן.

עמוד הבית – כפי שהסברתי, עמוד הבית שלנו הוא למעשה הקיר של הTimeLine . הכוח הקורן ממנו נעשה מאוד ויזואלי, וכאן רואים דוגמא לשימוש בתמונה עוצמתית ומאוד מסקרנת שגורמת לנו לחשוב “מהו בעצם הסיפור של העמוד הזה” ?  גם הטיפול בקוביות של הטאבים ובאפליקציות של העמוד נעשה בחוכמה עם הרבה מאוד אלמנטים צבעוניים שמאפיינים במובהק את המותג הנדון.

טאבים פנימיים – צירפתי לכם שני טאבים פנימיים של המותג על מנת שתוכלו להתרשם משימוש נכון במדיה. כפי שתוכלו לראות,  Facebook למעשה הגדירו טאבים רחבים שנראים ממש כמו עמוד באתר ומאפשרים למותג להציג נוכחות מרשימה, צבעונית מאוד במקרה הזה ולשלב בתוכה סרטונים, פעילויות ועוד. למרות שלבטח מדובר בהשקעה כספית בלתי מבוטלת להרחבת השטח ושימוש בפוטנציאל המלא של הנדל”ן החדש – אני מאוד ממליצה לכם לנקוט בצעד דומה, ולהשקיע בכך גם מצד המשאבים הכספיים ולא פחות חשוב ברמת החשיבה. זוהי הזדמנות חדשה ומרעננת עבור מותגים להופיע במלוא העוצמה ברשת החברתית.

פוסט מהעבר – המותג הזה יודע ללכת עד הסוף.  המנהלים הבינו את הרעיון של הTimeLine החדש ואת גישת הסיפוריות. על בסיס אופיו של המותג והסגנון הייחודי לו הם שזרו בתוך ציר הזמן את סיפור המותג כך שאוהדי החברה יכולים לשוטט ולחפש הפתעות שונות  של תוכן שהוכנו על ציר הזמן סביב אירועיה ההיסטוריים.

שימוש בתמונה והקפדה על פרגון לחברי הקהילה.  זוהי דוגמא מעולה לחברה שמבינה היטב את תפישת האתר החברתי ומשתמשת בעוגני הנראות שלה – במקרה זה תמונה מוגדלת שנועדה לפרגן לחבר קהילה ולשים אותו במרכז. 

מילת סיכום. רציתי לסיים את הרשומה הזו עם ארבע תובנות מרכזית שתבטחנה שהTimeLine  שלכם יהפוך לאתר חברתי חי ושוקק, בבחינת ארבעה טיפים שישמשו כמצפן וינחו אתכם לעבוד נכון :

להגיד דברים שיופיעו בפעם הראשונה ברשת החברתית | תנו לאוהדים שלכם להיות הראשונים במדיה החברתית שמקבלים גישה למוצרים חדשים, מבצעים חדשים, מידע חדש. תתייחסו אליהם כאל קהילה דיגיטלית שמייצגת מעין מועדון לקוחות ייחודי.

 להעניק משהו מיוחד | תנו לקהילת המדיה החברתית ולאוהדים שלכם משהו שונה ומיוחד בעבורם. מבצע ייחודי, מתנה שמוגבלת להם בלבד, קופון שניתן לשימוש אך ורק בזכות החברות.

להעניק משהו נוסף | תנו לחברי הקהילה הדיגיטלית שלכם משהו כבונוס על כך שהם חברי קהילה, אפשרות לקניה עם תוספת, אפשרות לכרטיס שני וכולי …

 משהו “בפחות” | תנו לחברי הקהילה שלכם אפשרות לקנות מוצרים או שירותים במחיר מיוחד שניבדל ממקומות אחרים, מחיר מופחת , הנחה ייחודית.

זכרו – הערך המוסף שתעניקו לחברי הקהילה, האופי של האתר החברתי ועיצובו מתוך הפרספקטיבה הזו – יבטיח שאכן תממשו את חזון הROI הנובע מהרשת החברתית ושבשנת 2012 יהיה בידכם בצורה מוכחת החזר ניכר מול ההשקעה !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.