GSMA Mobile World Congress | Main Trends Two

כפי שהבטחתי בפוסט הקודםLink, אני ממשיכה לפרוס בפניכם מגמות עיקריות בתחום המובייל. שתי הרשומות מהוות בעיני קשת רחבה של סוגיות אשר צריך לקחת בחשבון בכל תכנון קדימה. רק אם נביט מהפרספקטיבה של הבנת התעשייה ושל המגמה אליה היא חותרת, נוכל להבין ברמה העסקית איך כל זה פוגש את הארגון שלנו ואיך נאתר את ההזדמנות עבור המותג שלנו. מבחינתי, הלימוד הזה הוא בעל משמעות רבה, והוא מוביל אותי לבחירת הצעדים הנכונים וללחיצה על הכפתורים המתאימים בבניה האסטרטגית של מהלכַי.

אקו סיסטם שלישי | אקו סיסטם. על פי ההצהרה של נוקיה – ניתן להניח בביטחה כי “אקו סיסטם סגור לא יעבוד !” ואילו הגישה של גוגל – הגישה הפתוחה – היא זו ש”מחמיאה” למהפכת המובייל. אם נמנה את החידושים הצפויים, הכוונה לשיתופי פעולה כגון : נוקיה מיקרוסופט עם הוינדוס פון אשר יכולים ליצור אקו סיסטם שלישי. אקו סיסטם מסוג זה בהגדרה מייצר את חווית הגלישה השונה, חווית המשתמש האחרת שמערכת ההפעלה של מיקרוסופט מספקת על גבי המכשירים הייחודיים והמעוצבים של נוקיה. האמירה המרכזית של השחקניות החדשות היא כי החוויה של האנדרואיד יחד עם המרקט של גוגל היא חיקוי קרוב מאוד לחוויית הגלישה במערכת ההפעלה של אפל ה iOS ואילו החוויה שתוכננה במיקרוסופט ומתקבלת על גבי המכשירים של נוקיה הינה למעשה זן חדש בתכלית בדמות תוצר שלא הכרנו כמותו בעבר.

LBS | מבוסס מיקום, שהוא ההבדל העיקרי הנובע מעולם המובייל. אם התרגלנו להשתמש בדיגיטל לחפש את ה”מה”, ובאינטרנט – למצוא את ה”מי”, הרי ברשתות החברתיות המובייל הוא שנותן את המימד המרחבי של ה”איפה” בנוסף על החיפוש הרגיל. האינטרנט מאורגן כאמור סביב מושגים ואישים (המה והמי), והרבה פחות על “היכן”. בדומה לכך גם הרשתות החברתיות ממוקדות על הנושא האישי והאנושי (המי) – ואילו המטרה של נוקיה היא לעסוק במיקום, דהיינו בשאלת ה”איפה” כשכל זה בנוי למעשה על תשתיות המובייל.

העולם הולך לוידיאו | מכיוון שהשימושים שלנו והרגלי הצריכה שלנו מתפתחים הן בתכיפות השימוש והן במגמתו הפראקטית, גם הצורך שלנו משתנה והאבחנה הרווחת בקרב העוסקים בדבר היא כי העולם הדיגיטלי הולך לוידיאו. הקילר אפליקישן הראשון בשלבי ההתקדמות של התחום היה – הגישה לאינטרנט. הקילר אפליקישן השני – הגורם הקולי (Voice).  ואילו הקילר אפליקשן הנוכחי : המהירות ואמצעי התמיכה הנילווים אליה, במסגרת הרחבה של מדיה עשירה יותר, כדוגמת הוידיאו. למעשה, כל מה שאנחנו עושים כיום בהודעות טקסט, ובתקשורת שמע יהפוך עם הזמן לוידיאו והתקשורת שלנו תהפוך ליותר ויותר תלת ממדית – המקיפה מערכת אקוסטית וויזואלית גם יחד.

Apps | האפליקציות זוכות לפיתוח מתוך מגמת אינטגרציה עם הדרך בה רובינו חיים את המדיה כיום, בין בעבודה ובין בחיים הפרטיים. האפליקציות קיימות בפורמאטים שונים ומופעלות לתיפקודים מגוונים החל מסביבת עבודה מפותחת של משחקים ועד לכלים שימושיים שעוזרים לנו לקבל החלטות ומשמשים אותנו ככלי עבודה לכל דבר. עבור חלקן של האפליקציות אנחנו משלמים, והיתר חינמיות – ויש כמה שאותן אנחנו אפילו כבר לא מגדירים כאפליקציות מכיוון שהן מתאימות לחיים שלנו בצורה מושלמת seamlessly וניטמעו באופן מלא לתוך החיים שלנו. באוברול תחום האפליקציות גדל ומתעצם מים ליום, גרטנר צופה כי עד סוף 2012 יהיו 15.9 ביליון שימושים באפליקציות – שמקיף מספר עצום (! ) והמעיד על כך שעולם האפליקציות נעשה חלק בלתי נפרד מעולם התוכן שלנו ומהדרך בה אנחנו צורכים מידע, יוצרים תקשורת ומעבירים מידע לאחרים.

Mobile & Social | אין זו הפתעה שלאור הגדילה בשימושיות במובייל ובסמארטפונים, גם הולך וגדל תוקפו של הקשר בין המובייל לסושייל. רצונם של המשתמשים לגלות מעורבות דרך המובייל ככלי שמקשר למדיה החברתית מגלגל לפיתחם של המותגים הזדמנות אמיתית לייצר תוכן בעל קונטקסט רלוונטי עבור הלקוחות שלהם. מפרסמים מתחילים להבין את הפוטנציאל בסושייל מדיה בסביבת הפי סי, eMarketer מעריכים כי ההשקעות בפרסום בסושייל מדיה יגדלו ל10 ביליון דולר עד 2013. זה מספר כמעט כפול מההשקעה בתחום זה בשנת 2011. אבל הצד הפרסונאלי נהיה רק יותר משמעותי ויותר קונטקסטואלי עם המובייל. לכן, משווקים צריכים ללמוד לא מעט על ההזדמנות הגדולה הקיימת בחיבור בין המובייל לסושייל והדרך בה הם ישתלבו.

פרסום במובייל | מעבר של תקציבים ומשאבים מצורת הפרסום הרווחת עד כה לפרסום במובייל.  למובייל יש יתרון מיוחד כפוטנציאל להפוך למרכז התקשורת היעיל ביותר עבור עולם הפרסום כאשר הוא פועל מול הלקוחות. המובייל יכול לשמש ככלי משלים למסכים הגדולים, וכמו כן הוא יכול להוות גורם תחרותי בולט שכן הוא הופך למרכז החיפוש של הלקוחות. סביר להניח כי פתרונות של נוטיפיקישן, SMS והודעות ישמשו כתחליף נפוץ לשיווק במייל. אחת ההזדמנויות הגדולות שבאות לידי ביטוי במובייל היא לעבור מתפישת העולם הפרסומית אל תפישת עולם שיווקית. המובייל יכול לשרת את המותגים כמדיה שהופכת לקרוס צאנלס ובכוחה לעזור לאנשי השיווק בשכלול אסטרטגיות השיווק שלהם. לקַו החשיבה הזה יש למעשה השלכות על הדרך בה “נמשיג” את המהלכים שלנו במובייל – האם נבסס את הקונספט על שימוש בכלי ליצירת מהלכים קצרי טוואי או בניגוד לכך – נעריך מגמה זאת כהזדמנות גדולה ליצירת יחסים “למרחקים ארוכים” שבהם ננקוט צעדים בוני נאמנות תוך העמקת קשרי מעורבות עם הלקוחות.

לסיכום שתי הרשומות  ומילה להמשך הדרך אישית למדתי המון בחודש האחרון, ולי זה מספר כי העולם המתחדש בצורה זו  לא מתכוון “להירגע” בקרוב אלא להיפך, וצפויות לנו התפתחויות משמעותיות ומעניינות להמשך הדרך. אני מקווה שגם אתם כמוני נהנים ממהזדמנות וממגוון האפשרויות שעומדות לפנינו ומתכוונים לצאת נישכרים מהפקספטיבה העסקית של הטכנולוגיה המשתכללת.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.