Native Ads

עולם הפרסום משתנה, וזאת בעיקר משום שתרבות צריכת התוכן של הגולשים גם היא משתנה. סביב השינוי הזה קמות הזדמנויות חדשות, או לחילופין כאלו שנוצרו בתהליך של אבולוציה. הפעם, אני רוצה לחקור אתכם יחד את הנושא וזאת על בסיס כתבה שפורסמה באימרקטר השוטחת את השאלה המשולשת : מה יהיה העתיד של פרסום נייטיב Native Ads, לאן למעשה הנתיב של המסע הזה לוקח אותנו, ומיהם האנשים שיחוללו את השינוי הלכה למעשה. כמו תמיד אני מצרפת לכם את המקור של הכתבה בלינק הבא- Link ומחלצת מתוכה את הדברים החשובים בתוספת אנקדוטות והיקשים משלי.

רשתות חברתיות, וגופי מדיה רואים פוטנציאל עצום בכל הקשור לNative advertising. זו למעשה מגמה שפורחת בכל אתרי הסושייל מדיה, אתרי התוכן ואתרי חדשות, וכמו כן באתרי שיתוף תוכן וידיאו וסטרימינג. העובדה שהגולשים משתמשים יותר ויותר במכשירי המובייל שלהם, לטובת צריכת תוכן הגדילה את ממדי ההזדמנות הזו ודחפה להתפתחותה לאין שיעור. זאת עובדה שמן הראוי להבין לעומק, שכן מודעות נייטיב עובדות בצורה הטובה ביותר בסטרימינג של המידע, ושל התוכן שאליו אנחנו נחשפים דרך הסמארטפונים והטאבלטים. על פי מחקר חדש של האימרקטר ניתן להסיק מהמספרים ומהנתונים הברורים- שעדיין קשה מאוד להגדיר את עולם הNative advertising, אבל אין ספק שהוא הולך וגדל למרות העמימות הכרוכה בהגדרתו.

התפישות לגבי בירור הסוגיה של “מה זה בדיוק” פרסום נייטיב– הן שונות ומגוונות. כמו כן נותר עוד לברר מהם המיקומים השונים בהם אנחנו רואים מודעות נייטיב לצורותיהן השונות. ישנה אי הסכמה לגבי ההגדרות המדויקות. האם מדובר בספונסרד סטוריז, או אולי ב-Branded Content ? ישנם אנשים בתעשייה שעורכים אבחנה בין השניים ואִילו לדעתם של אחרים שני המושגים מייצגים בדיוק את אותו הדבר. אבל, מכל צד שלא יוגדרו- המספרים וההצלחות בכל מקרה משמשים כ“דלק” בקרב המפרסמים ואנשי השיווק וגורמים להם להשקיע בכל הקשור לפרסום נייטיב. בדצמבר 2013 חברת המחקר ” BIA/Kelsey ” העריכה כי שוק מודעות הנייטיב בסושייל מדיה יגדל מ3.1 מיליארד דולר ל5.0 מיליארד דולר עד 2017. זאת כחלק מההוצאה הכוללת על פרסום באתרי סושייל ובמודעות סושייל באתרים אלו. התחזיות מספרות שמודעות נייטיב יגדלו ב38.8 אחוז מ2014 עד ל42.4 אחוז ב ב2017.

Source eMarketer

עבור גופי מדיה, מודעות נייטיב מבשרות הזדמנות גדולה לייצר מקורות הכנסה חדשים, כ”פיצוי” על הכנסות אחרות שנפגעות בשוק הדיספליי ומודעות “שטוחות” בעיתונות למשל. האימרקטר מעריכים כי שוק המודעות בעיתונות בארה”ב ירד ב2014 והירידה שלו תמשיך עד 2018. לעומת זאת שוק המודעות בעיתונים או מאגאזינים דיגיטליים רק יגדל בשנים הללו. חשוב להבין שגם בשוק המודעות הדיגיטליות חל שינוי, והאפקטיביות של הפרסום ושל סוגי המדיה והמודעות משתנה כל הזמן. לכן אין ספק שהגופים של המדיה ושל העיתונות עוסקים יותר ויותר בהזדמנות של מודעות הנייטיב, בשל העובדה שדרכן ניתן לייצר סטרימינג חדש ורענן של הכנסות ולהשביח בפועל את הצעת הערך למפרסמים.

לעומת זאת- אנשי שיווק וסוכנויות פרסום– אינם חשים עדיין בַּדחיפות הזו באותה רמה שיש לגופי המדיה והעיתונות, אבל הם כן מנסים לייצר מהלכים שמאפשרים להם להיות תחרותיים מול התחרות המדרבנת. והרעיון של פרסום נייטיב מצטייר עבורם כדרך נוספת לעשות זאת. במחקר שנערך באוגוסט 2013 על ידי- Sharethrough, המוּדָעוּת לַדָבָר הוגדרה כיעד המרכזי של אנשי שיווק לקידום מודעות נייטיב במובייל. במקביל ליעד זה סומנו אזורים נוספים משמעותיים אותם אנשי שיווק הגדירו כיעד להשגה על ידי שימוש במודעות נייטיב: הזיקה למותג והקרבה למותג, כוח ההשפעה על החלטות צריכה ויצירת מעורבות בשיחה עם הגולשים- היה הערכים הנוספים איתם אנשי שיווק רוצים להתמודד באמצעות פרסום נייטיב.

Source eMarketer

מילת סיכום, הממצאים הללו- מתיישרים עם מה שאנשי שיווק ומומחים אחרים מהתעשייה מגדירים כאחת מהאיכויות הבולטות של מודעות נייטיב: פרסום נייטיב מאפשר שילוב מודעות אטרקטיביות- הודות ליכולת לייצר מעורבות דרך התוכן ולגרום לחיבור הדוק יותר עם הגולשים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.