Global Retail E-Commerce Keeps On Clicking

globecom1

אני לומדת באופן עקשני את ההתפתחות של עולם האיקומרס-  ומחפשת תכנים שמתקפים את ההבנה שלי שזירת הסחר משתנה והופכת מיום ליום למוטת איקומרס וM-Commerce. לשמחתי, הרשת מלאה בחומרים נהדרים ומחקרים שמחזקים את התחושה הזו והופכים אותה לאמת ולמציאות. הפעם, אני רוצה לחלוק אתכם מסמך נדיר אשר מציג לנו בצורה מובהקת את ההשתנות בעולם האיקומרס במבט גלובאלי.

אינדקס הקמעונאות לאיקומרס של 2015– מדגיש בהיילייט את השינויים הגדולים ומציג את הארצות שזירת הסחר שלהן הופכת להיות משמעותית, האינדקס משקף תמונת מצב במדינות שונות מרחבי הגולובוס : ארה”ב, סין, אנגליה ועוד- סה”כ נסקרו באינדקס שלושים מדינות שונות. המחקר מנתח את המגמות לגדילה וצמיחה וגם לקיטון במדינות שונות, ומצייר לנו באוברול את המגמה אשר ממנה נוכל לתכלל תובנות לגבי ההשתנות של המרקט פלייס באופן כללי ונבין לאן העולם מתפתח ברמה הגלובאלית. תוכלו למשל לראות בטבלה הבאה את הגידול ואת הפוטנציאל, סמנתי לכם במירקור אדום את הנתון המשמעותי ביותר אחוז החדירה של האיקומרס למדינות שונות בעולם.

ecomglob2

גם שחקניות שהן במהות אונלייניות וגם קמעונאים מסורתיים לומדים שהעתיד אינו רק איקומרס, אלא יתאפיין יותר בתפיסה של אומניצ’אנלס אשר מקשרת בין עולם האון ליין לאוף ליין. כתוצאה, הקירות בין קמעונאיות מסורתיות- Brick-& Mortar ושחקניות של איקומרס כבר יורדים. שחקניות קמעונאיות מסורתיות גדולות כמו וואלמארט ו-Nordstrom ממשיכות להגדיל ולהרחיב את היכולות שלהן באון ליין ואת ההצעות הרלוונטיות והמבדלות באיקוסיסטם הדיגיטלי, בעוד ושחקניות של איקומרס אשר מובילות את המהפכה כמו אמזון מחפשות לראות כיצד הן יכולות לבסס את עצמן בסביבת הסחר הפיזית. סוג הקמעונאים הללו יכולים לחפש ולנהל את הרעיון בין חיבור בOn-Line ל-Offline ולייצר setup שהופך לסימלסלי עבור הלקוחות ובכך לייצר ניצחון ברור.

ישנן ארבע תמות משמעותיות שקשורת לאסטרטגיות עסקיות בכל הקשור ל : לקוחות, ערוצים ומהוות את המצפנים המשמעותיים דרכם צריך להתבונן על מנת שתוכלו להצליח בבנית תשתית איקומרסית ותפיסה חכמה, אלו המיקודים אותם החלטתי להנכיח עבורכם מתוך המחקר :

Internationalization | קמעונאיות גדולות מבינות ומוצאות יכולות של התרחבות וצמיחה באמצעות האיקומרס לשווקים חדשים- וזאת הרבה פעמים מבלי בכלל להניח טביעת רגל מסחרית פיזית. בכל העולם צרכנים רוכשים יותר מוצרים און ליין ובמיוחד דרך מכשירי המובייל שלהם- מה שמציג באופן מובהק שישנה הזדמנות חדשה להתפתחות עסקית במרחבים חדשים, הדיגיטל פורץ את גבולות המדינה ומאפשר להסתכל על העולם כתשתית גלובאלית לעסקים.

The rise (again) of e-commerce IPO’s | אולי אחת האינדיקציות הטובות להבין שישנה צמיחה והתפתחות משמעותית בתעשייה היא דרך שימת הלב הגוברת בשוק הבורסאי ובקרב משקיעים. זאת ככל שרואים שכסף זורם לשוק האיקומרס בעשור האחרון, וישנן כבר דוגמאות מוכחות להנפקות גדולות גלובאליות שלמעשה תופסות כותרות ראשיות- ומראות הלכה למעשה שזהו אזור במיקוד ברמת שוק המשקיעים. השנתיים האחרונות היו שנים שהראו כמה קייס סטאדיז משמעותיים של משקיעים באיקומרס, הסיפור הגדול ביותר הוא כמובן ההנפקה של עליבאבא הסינית בארה”ב בספטמבר 2014.

The (continuously) Connected Consumer  אחד הפקטורים המשמעותיים שלמעשה מאפשרים את צמיחת המגמה הזו והפיכתה לאקו סיסטם מובהק וריווחי של עסקים הינו- הלקוח המחובר ! צרכנים כיום מחוברים יותר מאי פעם לאינטרנט, מה שאנשים רוכשים באון ליין אומר בפועל הרבה על האמון הגובר של הצרכנים ברעיון ובאימוץ של האיקומרס. ניתן לראות זאת בתמונה ברורה גם בין ורטיקלים שונים בתעשייה וגם בין מדינות שונות. ישנו גידול באוברול של רכישה און ליינית בעולמות של : אלקטרוניקה,  אופנה, שירותים שונים, ספרים וכמובן תרבות- כרטיסים וכולי.

אלו למעשה הקטגוריות המובילות בעולם האיקומרס, מוצרי צריכה בסיסים ומוצרים לבית מגיעים אחרונים לרכישה ה”רגילה” של האנשים. תוכלו לראות זאת בגרף שצירפתי לכם מתחת לפסקה זו. אבל חשוב לי להוסיף שמשמעותי להסתכל על מגמת החדירה בין הארצות השונות לורטיקלים השונים, המגמה עצמה מספרת סיפור מעניין ומציגה כיצד ורטיקלים שונים בתעשיה צומחים במהלך הזמן והצמיחה הזו מראה הלכה למעשה את הפוטנציאל הגלום בראייה לשנים קדימה.

ecomglob22

The Need of Omnichannel |  הבאז סביב איקומרס מוצדק לגמרי, אבל בלי שום ספק הרצפה הקמעונאית הפיזית רחוקה מלהיות מתה. קמעונאים מצליחים מבינים שלקוחות מסתכלים על הפאנל של הקניה בצורה שונה וצריך לדעת לבנות סיפור רכישה חכם בין צורות התנהוגות שונות שמאפשרות לגעת בלקוחות בטאץ פוינט שונים ולייצר ערך. קמעונאים שמבינים זאת בונים למעשה תפיסה של אומניצ’נלס כאסטרטגיה שמאפשרת מיקסום שביעות רצונו של הלקוח ועל ידי כך גם מאפשרת מיקסום הרווחיות.

topshop_shangpin

TopShop זו דוגמא טובה לקמעונאית שמחברת כל הזמן בין החוויה הפיזית לחוויה הדיגיטלית בשנחאי למשל היא יצרה בקניון גדול חוויה שקוראים לה-The Mobile Adventure אירוע בו 5000 משתתפים סרקו QR קוד בכל המול על מנת שיוכלו להיות חשופים באופן וירטואלי למוצרים של המותג.

מילת סיכום, צירפתי עבורכם את הדו”ח המלא לתחתית הרשומה על מנת שתוכלו לצלול אליו בעצמכם ולקחת נתונים שרלוונטים ספציפית עבורכם. אני ממליצה לכם מאוד גם לעשות זאת, וגם לעקוב באופן כללי על התפתחות זירת הסחר האיקומרסית כי לטעמי היא תשנה הלכה למעשה את הדרך בה אנשים : מתנהגים, מקבלים החלטות, מושפעים ומשקיעים את כספם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.