Random Acts of Kindness

 

 

יש כיום גישות עולם שבאופן טבעי וחכם מתחברות להפליא אל עולם המדיה החברתית. גישה אחת מסוג זה אשר מטמיעה את טביעת הרגל שלה בעולם הינה – Random Acts of Kindness זו גישה חובקת עולם, המגלגלת את רעיון הCR אל החברה ואל היחיד כאחד, נימזגת אל מתודות עבודה של העסקים ותורמת בד בבד למינוף היחסים בין המותג וקהל הגולשים – הלקוחות הפוטנציאליים. החלטתי להביא לפניכם ארבע דוגמאות המומחשות בוידיאו, והמייצגות מהלכים מעניינים מֵרַחבי העולם שאימצו אסטרטגיה בעלת מכנה משותף : מעשים טובים שנעשו ראנדומאלית על ידי מותגים מובילים דרך שימוש בסושייל מדיה. מה שיפה בכל דוגמא שאשטח כאן הוא העובדה שכל חברה שנקטה באסטרטגיה זו יכלה לעצב כראות עיניה את הרעיון הגדול שעומד מאחורי הקונספט ו”ללוש אותו” כחומר ביד היוצר, באופן ייחודי שאין שני לו! התוצאה – תוצר מקורי שמייחד את הפעילות של הארגון והופך אותו לאקסקלוסיבי על רקע המתודולוגיה הבסיסית.

Nokia | נוקיה החליטה לקחת את הזימון של שבוע המדיה החברתית ולהפוך אותו למהלך עוטף. כל מי שצייץ ציוץ בTwitter והוסיף את ההאש טאג המיוחד של נוקיה זוהה ברחוב וקיבל אוטומאטית מתנה מנוקיה. צעד זה מצביע על שילוב חכם בין הליבה העסקית של החברה ובין שיווק ויראלי עוטף, תוך שימוש בגורם ההפתעה אצל הזוכים המעורבים. כמובן דרך הפעילות הזו נוצר שוב וייב ויראלי חיובי ברשת.

Virgin Mobile’s | מהלך מקסים המראה איך בפשטות אפשר לחבר בין הדיגיטל והפיזיקל. ריקוד אהבה משמח ברחוב מתפתח לפתע למופע רב גוני ומרטיט הסוחף את העוברים ושבים מבחינה רגשית. ההשפעה הישירה של מהלך כזה בקרב הסובבים היא שיתוף ויצירת ויראליות למפגן הססגוני. ביטוי מובהק לנתינה מתוך אהבה מבלי לבקש דבר בתמורה שגורר באופן טבעי רצון לנתינה הדדית מצד הקהל.

KLM | פרסונליזציה – החברה בדקה את רשימת הנוסעים בטיסות מסוימות, חיפשה את הפרופיל שלהם בFacebook ובTwitter, בדקה באִם הם מציינים פרט מאפיין לגבי הטיסה שלהם. אלו שצייצו אודות הנסיעה שלהם הופתעו לגלות בשדה התעופה שמחכה להם מתנה אישית מחברת התעופה. בחורה ספורטאית שצייצה שהיא טסה לרומא קיבלה ערכת ריצה של נייק. בחור שנסע לכנס של מדיה חברתית קיבל כרטיס לסרט הרשת החברתית. מחד זה קצת מפחיד להיווכח שמישהו יודע עליך כ”כ הרבה פרטים, מאידך אתה בחרת במודע לפרסם אותם ודי נחמד שחברת הטיסה עושה בהם שימוש שמתאים לך ובעל אופי מרגש עבורך. שווה לצפות בכל הסרט, הוא מרגש מתחילתו ועד סופו.

2
Coca Coca | קוקה קוקה מרחיקה לכת (תרתי משמע) עד הקוטב הצפוני עם סנטה קלאוס כחלק מהאסטרטגיה של Happiness Open קוקה קולה החליטה ללכת רחוק ככל האפשר ולהגשים את המשאלות שהילדים ביקשו מסנטה קלאוס. מסתבר שבארה”ב יש מוזיאון של סנטה קלאוס וכי במשך 40 שנה נשלחו 60,000 מכתבים של ילדים לסנטה עם כל מיני בקשות. קוקה קולה נטלה יוזמה, בחרה 75 מכתבים ושלחה את סנטה קלאוס לאותם ילדים שכיום הם כבר מבוגרים והעניקה להם בדיעבד את המתנות שביקשו לפני 30-40 שנה. מרגש וקסום. חיבור חכם למותג ולקונספט.
2

לארגז הכלים שלנו | וכעת – מה למעשה ניתן לקחת מכל הדוגמאות הללו כדי ליישמו בעבודה שלנו וכהשראה לבניית האסטרטגיה העסקית שלנו ?  אני מאמינה שאסטרטגיות מהסוג הזה פותחות לנו דלת רחבה לחדשנות, לבניית הצד הרך של המסרים ולחשיבה מפרספקטיבה שונה. חשוב מאוד שהן תיערכנה ותתגבשנה לכדי משנה סדורה ולא רק כגימיק חולף. אם הארגון שלכם הוא ארגון מסודר אשר שרטט את דרכו לאור חזון ברור, ערכים מובילים ויעד מוגדר שאליו הוא רוצה להגיע – חשוב שמהלכים אלו ייגָזרו מאותה מערכת מסודרת של עקרונות היסוד.  ערך המעשה הטוב שתפיצו ידבק גם בכם בהמשך, ויספר עליכם סיפור נוסף וזה אינו בהכרח סיפור שיווקי. זהו ייצוג הפן האנושי של הארגון אשר מוביל אחריו את קהל הצרכנים אבל לא רק! הוא גם משפיע על מחזיקי העניין השונים לגלות עליכם רובד משמעותי – כארגון שפותח את שעריו ומראה את הנעשה מאחורי הקלעים .

ברגיל אין לנו הרבה הזדמנויות לספר על עצמנו – תיאור סתמי על עצמנו לא בהכרח מעניין. לעומת זאת פעילות יזומה עם טון חברתי ומרתק הופכת את הקערה על פיה ומדלוורת לכם את האמצעי האינסטרומנטלי  המצויין שיעשה עבורכם את העבודה. זכרו —– > זה יעבוד לאורך זמן אך ורק אם תהיה זו אסטרטגיה אשר פזורה על נקודות השנה השונות ומדבררת את סיפורכם מעמדה ערכית שנובעת מאחריות, נתינה, רצינות ומעל לכל – הקשבה!

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

One comment

 • מדהים!

  לגבי נוקיה- אני לא בטוח שהבנתי איך הם ידעו איפה מסתובב מי שעשה האש-טאג…

  אהבתי את הפעילות של וירג’ין משתי סיבות:
  א- היא מתחברת לאסטרטגיית ושפת המותג שלהם מהיום שהם קמו ושריצ’ארנד ברנסון נלחם להטוות למרות אינספור מתנגדים ומשמיצים.
  ב- היא פעולה פשוטה יחסית, זולה מבחינת הפקה ובאמת משאירה חיוך ענק לכל היום ו”משהו לספר עליו”.

  לגבי KLM, אני חושב שנגעת בנקודה חשובה – במקרים כאלה, הקו הדק בין הטבה או מתנה לבין חדירה לפרטיות דק מאוד..
  ניכר שרוב האנשים קיבלו את המתנות ברגשות מעורבים – מצד אחד יש בזה משהו משמח, מצד שני ההבנה שנוחתת עליהם שכ”כ קל לגשת למידע הזה עשוי להרתיע..

  וקוקה-קולה? כל מילה מיותרת…אין הרבה מה להוסיף, מובילים במשך עשרות שנים בכל פעילות שיווקית. תענוג לעיניים לראות פעילות כזאת 🙂

  מיכאל

Leave a Reply

Your email address will not be published.