Cannes Lions 2018 | Real Time Businesses

cannes lions 2018

עסקים בזמן אמת אמור להגיד לכם כל כך הרבה, שכן אנחנו חיים בעידן שמשתנה מאוד מהר ולרייל טיים ישנה משמעות ענקית- הרי לא צריך להסביר זאת לאף אחד כולנו מסתכלים כל הזמן בשני ה-Vi בוואצאפ שלנו, ואם מישהו לא עונה לנו בכאן ובעכשיו אנחנו פחות או יותר משתגעים. הרשומה הנוכחית תעסוק בכך ותיקח אתכם יד ביד בדוגמאות ומחשבות שלי, אותן אני מביאה מפסטיבל הקריאטיב והיצירתיות בקאן. לסדרת הפוסטים יש תגית מובילה דרכה ניתן לראות את כל התכנים- Cannes Lions 2018.

איקאה, דיברו הרבה על הנושא של מחקר בזמן אמת של הלקוחות, הם הבינו שבעבר אנשים היו מקבלים את ההחלטות שלהם באופן מאוד פונקציונאלי ולעומת זאת בהווה- הם הרבה יותר אמוציונאליים, הדברים שאנחנו קונים מעידים עלינו כאנשים האם אנחנו הורים טובים, אזרחים הגונים ועובדים מקצועיים. על בסיס התובנה הזו בנו אסטרטגיה שלמה שקוראים לה- Where Life Happens  מותג שמתנהג כך צריך להיות מחובר לכל הצדדים שקורים בחיים, בלי זיופים ואמיתי- מה שאומר שצריך להתייחס גם למה שאיננו סקסי בהכרח ודברים שאנחנו פחות אוהבים לדבר עליהם.

בחברה בודקים את הדברים באופן אשר מבוסס על איך אנשים חיים בפועל, איקאה מוציאים פעם בשנה מחקר שקוראים לו-Life At Home, אשר נשען על ביקורים של אנשי החברה בבתים של אנשים, ובניית הנחות היסוד והתובנות באופן אתנוגרפי. אחד הקמפיינים היפים ביותר שעונים על אסטרטגיה זו- הינו קמפיין ההורים הגרושים שמציג כיצד איקאה מייצרת פתרון של חדר עבור הילד זהה בכל בית, ובכך מבטיח סוג של נוחות ומוכרות עם הסביבה.

לא סתם אנחנו צריכים לעסוק בזמן אמת, שכן מציאות דונאלד טראמפ ביסס את המושג הזה של עידן ה-Real Time, הזמן בו הדברים קורים בקצב הטוויטר. בכנס היה ראיון עם מייקל וולף, הסופר של ספר החודשים הראשונים של הנשיא האמריקאי-Fire & Fury, בו מציג וולף את הדברים וכיצד הם מתרחשים. זו מציאות חדשה בה מתקבלות החלטות על פי גחמות, במוד ילדותי שלא לוקח בחשבון את שרשרת האירועים שיכולה לקרות בגללם. דוגמא טובה לכך הינה העובדה שכשהספר יצא, דונאלד טראמפ התעצבן מאוד ורצה לעצור אותו- התגובה עלתה לו בכך שהספר עלה למצעד הספרים הנמכרים ביותר באמזון למקום הראשון.

הטרמפיזם, מביא אותנו לעידן של מציאות זמן אמת- וקצב הדברים כפי שאמרו בכנס אחר אשר הייתי בו השנה בברצלונה “לעולם לא יהיה איטי כמו היום”- מציאות המדיה שכוללת את כל המרחב הדיגיטלי, ניהול המדינות במוד החדש, והעובדה שהטכנולוגיה רצה במהירות- מביאים אותנו כל אלו להבנה שהעכשיו חשוב יותר מאי פעם.

C4

באותו פאנל של איקאה, הראו כיצד בעבר לאנשים היו חשובים דברים כמו- מחיר זול, פונקציונאליות, ואיכות, לעומת הדברים שמשמעותיים לאנשים כיום… ועליהם אנחנו צריכים להתעכב – גאווה, סטאטוס ומהי השליחות של כל אחד מאיתנו- מה הדברים שאנחנו עושים אומרים עלינו.

C2

המציאות כיום, היא שאנשים רוצים שיחשבו עליהם כטובים, אימא טובה, אבא גרוש שעושה מאמץ וכולי. כל אלו מכתיבים כיצד מותגים צריכים לשווק את עצמם ועל אילו דגשים הם צריכים לשים את הלב.

C3

והמקום בו הדברים קורים, על פי האסטרטגיה של איקאה משנים את זווית הסיפור- אנחנו יכולים לספר על כיסא שיש לו היבטים פונקציונאלים, שהוא זול ואיכותי. אבל אם לאנשים משמעותי דברים אחרים- אולי הסיפור על הכיסא צריך להשתנות, ואנחנו צריכים להתעכב על כך שהכיסא יכול להיות ככלי שמביא את האנשים להיות יחד, לשבת באותו מקום ולייצר קהילות, שבטים, חיבורים בין אנשים.

C1

RG/A- העבירו הרצאה נהדרת, שדיברה הרבה על כך שתעשיות שלמות עוברות שיבוש (אם לא כולן), ובמציאות כזו אנחנו צריכים להיות בטרנספורמציה ! אבל העובדה היא שכשמדברים על שינוי, זה לא מספיק שכן ה-Change, צריך לקרות כמה שיותר מהר או יותר נכון- עכשיו.

C5

וזה אולי בכלל מתחיל מניתוח של המוח שלנו, וכיצד אנחנו מקבלים החלטות- אנחנו חושבים שהכל ראציונאלי, מחושב אבל למעשה אנחנו מקבלים החלטות יותר ראציונאליות- אימפולסיביות מבוססות המידע שנמצא מולנו בזמן אמת. ההבנה הזו צריכה להכתיב לנו את הדרך שבה אנשים חושבים : הם מחפשים לפתור את הבעיות, להבין את השפה, להיות חשופים למה שמתחבר לדימיון שלנו ולפתרון דברים מורכבים. בלבל שמתחת לו אנחנו מונעים מאמוציות, זכרונות, למידה קודמת וכמובן כל קשרי הסושייל שלנו. הרוב הגדול של ההחלטות שלנו מבוסס מציאות זמן אמת, ויכול להיות שלכל אחד מאיתנו יש טראמפ קטן בבטן ובלב– ולמעשה, הטרמפיזם מגלם בתוכו את המהות הבסיסית של האדם וכיצד הוא חושב 🙂

C6

מילת סיכום. זו הייתה רשומה כחלק מסדרת התכנים המעמיקים על פסטיבל הקריאטיב בקאן, מקווה שהתוכן יעשיר אתכם ושתקחו ממנו הרבה נקודות משמעותיות לתוך המסע שלכם ולארגז הכלים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.