The Next Rembrandt | Where Data Meets Creativity

the-next-rembrandt-schilderij

הרשומה הנוכחית תתמקד בקייס חשוב, אשר הצליח לזכות בכל הפרסים האפשריים בפסטיבל הקריאטיב והחדשנות- Cannes Lions 2016. מדובר בגישה יחסית חדשה שתייצר באז ושיחה במהלך השנה הנוכחית ושנים קדימה והיא, היכולת של הData להפוך לחומר גלם וכלי אמיתי לעיצוב מהלכים קריאטיבים פורצי דרך וגבולות. הפוסט הנוכחי יהווה יריית פתיחה לסט של תכנים שיעסקו בנושא זה- מה קורה כשדטה פוגשת קריאטיביות-Where Data Meets Creativity.

The Next Rembrandt. מדובר במהלך של בנק הולנדי שחרט על דגלו את נושא החדשנות- ING ורצה לייצר הוכחת יכולת שמציגה כמה חשוב לבנק להיות עסק מבוסס נתונים, Data, ואילו דברים חדשים ניתן לייצר באמצעות אותה שיטה, תפיסה של ביזניס מבוסס מידע. בפוסט זה ארד אתכם לפרטים של המהלך על מנת שתכירו את מאחורי הקלעים ותבינו טוב יותר את הרעין.

ישנה כמות לא מבוטלת של דטה על-Rembrandt, רובה מתמקדת בהיסטוריה שלו והאמנות שיצר בחייו- אבל לצד הציורים שלו יש מעט מאוד מידע אצור וחשוף שמאפשר להכיר יותר- דטה שמאפשרת להבין את הדמוגרפיה של החפצים, אנליזה של הצבעים והשכבות של החומרים בהם השתמש. לטובת המהלך נערכו מחקרים רבים בכל יצירותיו החשופות של רמברנדט- 346 במספר זאת כולל למידה של הסטודיו והיסטוריה האמנות שלו, מידע של הפיגמנטים והחומרים איתם השתמש, כל אלו נותחו באמצעות טכנולוגיות שיודעות לעשות אנליזה לתמונה ובאמצעות כלי- Data Science.

המשימה היתה– לגלות כיצד אפשר להעריך את האמנות של רמברנדט ולהבין את האבולוציה שלו כאמן, כשבסופו של דבר ניתן יהיה לבנות “מכונה” שמתחקה אחרי הסטייל שלו. התוצאה הסופית הינה ציור שהודפס במדפסת תלת מימדית שמבוססת על Data בלבד וכל כולה מושתתת על יצירותיו. היצירה :the Next Rembrandt הושקה ב5.4 בשנת 2015 והוצגה במוזיאון באמסטרדם- המקום בו רמברנדט במקור עבד ויצר את יצירותיו.

דטה הינה הלב של בנקאות שהופכת מיום ליום לדיגיטלית, עד המהלך הזה ING הבנק ההולנדי היה מפוקס בקמפיינים שלו בניסיון מקצועי לבנות פאנלים אשר מטרגטים את הלקוחות לטובת הכרות וחשיפת מוצרים ושירותים רלוונטים. אבל, דטה מעולם לא הייתה בלב של הקמפיינים הללו, המהלך הנוכחי שונה והוא מתודלק כל כולו במבוסס הדטה- כשהרעיון הוא לראות כיצד היא יכולה בפועל ליצור דברים חדשים. בלג הראשון של המהלך דטה אפשרה להבין את הנרטיב של רמברנדט- לבחור את הפרופיל הטוב ביותר, ומתוך כך לייצר היגיון- וקלסיפיקציה מבוססת על רלוונטיות ותבניות שקשורות לאמן באופן פרסונאלי.

כל אלו הובילו למסקנות שיצרו את הפורטרט החדש, דטה גם שיחקה תפקיד משמעתי באנליזה של הציורים וזאת על מנת ולטובת היצירה החדשה של רמברנדט, ואלו כאמור קמו הלכה למעשה לחיים בתוצאה הסופית של הציור שהופק. כך דטה הופכת להיות למברשת המתבססת על האנליזה של החומרים ההיסטורים והקודמים של האמן. זו אולי ההגדרה הטובה ביותר של המהלך- The Next Rembrandt is Where Data Meets Creativity- יצירה שמושתתת על מידע, ועל ההבנה שכך ניתן לחלץ סיפורים שאינם גלויים באופן טבעי- והדטה היא זו שיכולה לספר לנו אותם.

זו גישה חשובה ביותר עבור עולם הבנקאות, שכן היא מחדדת את השאלה איפה נמצאת הקריאטיביות, האם רגשות יכולות לקבל כימות- ומהו הערך האמיתי של הדטה בחיינו ? כמו כן, מהו הגבול של קריאטיביות ? כל אלו מחוברים ומאומבדים היטב לחיים שלנו שכן דטה בעולם הפיננסי יכולה לגלות סיפורים רלוונטים על האנשים ובאופן שמבוסס הדטה ניתן לייצר פתרונות ושירותים מותאמים וקריאטיבים עבור מגוון לקוחות שונים.

TTN

התוצאה-אנשים מכל העולם באו לראות את ההצגה של התמונה ואת החשיפה שלה באמסטרדם, מדובר במעמד אשר אפשר להפיח חיים בשאלה ובשיחה על המפגש בין דטה וטכנולוגיות ומה הן יכולות לעשות עבורנו בחיים, השיחה הפכה לגלובאלית ויצרה באז גדול ברשתות החברתיות. כל רשתות הברודקסטינג הגדולות שידרו כתבות על הנושא מה שיצר אימפרשן אדיר במדיה על הסיפור- והמספרים של השיחה הטוטאלית בארנד מדיה עמדה על ערך של 12.5 מיליון אירו בחשיפה. אבל לא פחות חשוב המהלך גרם לכך שהמניה של ING צמחה פרוגרסיבית בתקופה של המהלך וזאת בעקבות הסנטימנט החיובי שנוצר סביב הבנק והסיפור שיצר !

בנוסף גוגל דיווחה שראתה עליה דרמטית בחיפושים אחר ING ב-61.28 אחוז, והשותפה המרכזית של הבנק למהלך- מיקרוסופט גם הוא קיבלה חשיפה של חיפושים שעמדו על 20 אחוז, ועליה במחיר המניה.

לדטה יש סיפור לספר לנו, אבל בהרבה מאוד מקרים הסיפור הינו על אנשים ועל החיים שלהם כיום, מה יקרה אם דטה תהיה בשימוש על מנת שנוכל לקבל אינסייטים על אנשים ועל הדרך שהם חיו לפני 350 שנים- היצירה הזו מחזירה לחיים ושמה אלומת אור על השאלה באמצעות מומחים מהאקדמיה, אנליסטים מהשורה הראשונה ומהנדסי תוכנה שמצאו דרכים אינובטיביות לטובת מינוף המידע מהדטה והפיכתו למשמעותי. מהלך שמעלה שאלות פונדמנטאליות על החיים שלנו וההיסטוריה. זה מהלך שיוצר חיבור בין הקריאטיביות והטכנולוגיה ומה הקונקשין בינהם יכול לעשות בעבור הדימיון.

מילת סיכום. הבנק ההולנדי ING רצה לבנות את עצמו כבנק מוביל בחדשנות פיננסית, הוא מעורב בהרבה מאוד פתרונות חדשניים ודיגיטלים לטובת לקוחותיו, מאפשרויות שונות לגישה לחשבון ולמידע ועד לחיבור לתעשית הפינטק. כל המהלכים הללו והתשתיות מערבים יכולות חדשות וטכנולוגית מתקדמות- אבל אף אחד מהם לא ממש מוציא לאור את ההתמחות הגדולה ביותר שיש לבנק והיא- מידע, דטה על הלקוחות ועל ההיסטוריה שלהם.

בכך שהמהלך הזה מינף את הרעיון של הרבה מאוד דטה אל מול חשיבה יצירתית ניתן לייצר הוכחת יכולת של הרעיון- מה קורה כשדטה פוגשת קריאטיביות וכיצה הלכה למעשה היא יכולה למנף סיפור חכם, לבנות מעורבות של מותג בחברה ולהיות כלי להשראה עבור מחזיקי עניין- כל אלו מובילים לכך שחדשנות מבוססת טכנולוגיה ומידע בחיבור לקריאטיביות יכולה להפוך לדלק החדש של הבנק אל מול לקוחותיו.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.