Digital Virtual & Shopping Assistants

VPA

אם לא שמתם לב יש סביבנו פְּרוֹלִיפֶרַצְיָה של– Digital Virtual Assistants מכל מקום מגיחה אלינו עוזרת דיגיטלית וירטואלית חדשה. מיקרוסופט שמבטיחה להפוך את קורטונה לעוזרת אישית עבור מנכ”לים בכירים, גוגל משפרת את Google Now כל הזמן- IBM הופכת את ווטסון למפלצת חושבת (שיודעת לעשות היום דברים בעצמה מבלי בכלל לשאול אותנו- האנשים), ו-Siri שאמורה לנהל עבורנו את הפונקציונאליות השונה בסביבת IoS בטח ובטח במחשבים הלבישים… 

גם אמזון משחקת תפקיד במגרש משחקים זה (איך לא ?) עם Echo ופייסבוק אשר מגדירה מחדש את מערכות היחסים ברשת החברתית באמצעות כלים חכמים ומכניסה באפליקציית המסרים שלה עוזר לקניות שנשען על הכלי הטכנולוגי ועל חברים.

זה עידן ה-VPA Virtual Personal Assistant והוא מתפתח סביבנו יותר ויותר כל הזמן- באמצעות חברות טכנולוגיה ענקיות וסטארטאפים יצירתיים. בינה מלאכותית תשנה מקצה לקצה את עולם השיווק, ביום שכולנו נהיה קשורים לעוזרים דיגיטליים וירטואלים השיווק יעבור מהפרונט אל הBack ומי שיחליט עבורנו החלטות משמעותיות : ממי קונים ומה צורכים יהיה בין היתר רובוט, מדובר במגרש משחקים אחר לגמרי- אותו צריך ללמוד, לחקור- לאמץ ולהבין, כבר עכשיו !

DAPL5

אז כיצד דטה ובמיוחד Artificial Intelligence– תשנה את החיים שלנו ? איך הרעיון הזה יגע בכולנו ? בתור התחלה החיים שלנו יתמלאו בהרבה מאוד עוזרים דיגיטליים וויזואלים- שיעשו עבורנו דברים, יבצעו במקומנו פעולות באופן שמבוסס על ההרגלים שלנו ועל מה שמתרחש סביבנו. למשל : אם פיספסתם את הטיסה שלכם הVPA- יבצע עבורכם את כל הפעולות באופן אוטומאטי : יזמין טיסה, ישנה את מועד המונית ויאריך את השהייה במלון- כל זאת מבלי שתצטרכו לפעול ולעשות כלום.

זה נשמע נהדר אבל צריך לקחת בחשבון שכל התהליך -מוביל לכך שהכלים הללו, השיטות החדשות תעצבנה מחדש לגמרי את הדרך בה מתנהל עולם השיווק- זו פשוט תהיה מכונה שונה.

הרעיון משנה באופן ראדיקלי את השיווק מכזה שפועל בפרונט לכזה שפועל מאחורי הקלעים ! והתהליך של בחירת המסרים למי, מתי- ואיך עובר מבחירה של אנשים לבחירה של אלגוריתם אשר למעשה מנהל את כל סט ההחלטות עבורנו. בפועל ההחלטה- מי תהיה חברת ההשכרה שממנה האלגוריתם יבחר להזמין את הרכב, מי תהיה חברת התעופה, איזה מלון- הכל יהיה תלוי ביכולת שלכם (אנשי השיווק) להכנס לעולם של אלגוריתמים ולייצר שם נוכחות על מנת שבכלל תהיו בתמונה- המכונה שדרכה אנחנו עושים ומפעילים את השיווק תהיה פשוט אחרת.

צריך לקחת בחשבון שהשינוי הזה טומן בחובו אבולוציה בדרך שצרכנים יתנהגו- למעשה, הרעיון של Digital Shopping Assistants יוריד יתרון נוסף של ה-Brick & Morter רצפת המכירה- פייסבוק למשל מפתחת את העוזר הדיגיטלי שלה העונה לשם-Moneypenny אשר יגלה ישירות כמו-קוֹנְסְיֶרְז’ הצעות סחר רלוונטיות מבוססות On Demand, היכולת דומה מאוד לפיתוחים שונים כמו-Magic אפליקציה שמטרתה לחשוף גולשים בזמן אמת ולעזור להם לקנות מוצרים ושירותים און ליין.

magic22 1

חברות איקומרס מנסות למצוא דרכים– לעשות שימוש בעוזרים דיגיטליים אשר יושבים על הטיקט של עוזרים בחנות הפיזית ומטפלים בלקוחות ומשפיעים על החלטות הצריכה שלהם בזמן שהם בחנות הפיזית. העוזרים הדיגיטלים משנים את משקל הכובד גם בציר זה ועשויים להיות תחליף לקונספט הפיזי- האסטרטגיה הזו מאפשרת לקמעונאים דיגיטליים להסיר יתרון מובהק וגדול של ה-Brick & Mortar- והוא שירות לקוחות דיגיטלי הכולל יעוץ והכוונה.

מחקרים מראים כי צרכנים אומרים שהם יבצעו קניה אם יקבלו עזרה בחנות- סקר שנערך בארה”ב מציג כי המספרים מסתובבים סביב 90 אחוז מהצרכנים אשר מציינים בצורה מובהקת שהם רואים בAssistants, ערך גבוה אשר ישפיע הלכה למעשה על החלטת הצריכה שלהם- תוכלו להחשך לנתונים של המחקר בלינק הבא- TimeTrade.

מילת סיכום. זה לא היה הפוסט הראשון שלי בנושא, שטחתי בפניכם בעבר את התעצמות עולם ה-AI והמשמעות של השינוי ואני מבטיחה לסקור עבורכם את המגמה ולהציף לכם מחשבות- תובנות, הארות וקייסים מעניינים.

אין ספק שהזירה משתנה והאקלים השיווקי מקבל גוונים חדשים המונעים מדטה, בזמן אמת עם כלים טכנולוגים חכמים, חוכמה זו המילה החשובה ביותר, אתם צריכים לחשוב כיצד אתם מכניסים שכל וקסם למהלכים שאתם עושים באמצעות תפיסה של- “עוזרים דיגיטלים וירטואלים” אשר יכולים לעזור לצרכנים שלכם ולייצר עבורם דרך תפיסת שיווק חדשה- שירות וחוויה שתהפוך אותם לנאמנים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.