Personalized Digital Ads

פרסונאלי, פרסונאלי, פרסונאלי- בשנים האחרונות אני שומעת את הזימזום החוזר ואת המנגינה הזו – אנחנו רוצים לעשות שיווק פרסונאלי ! והנה, יום בהיר אחד קרה הדבר במציאות- ושורת המפתח הסקסית הזו המוצגת להנהלה בכל תוכנית עבודה כשבדרך כלל לא עושים איתה כלום בפועל- כבר קורמת עור וגידים בצורה מוחשית והופכת להיות לכלי עבודה אמיתי. הרבה מהרעיון הזה כמובן מתאפשר בשל המרחב הדיגיטלי, והודות לטכנולוגיות המתקדמות אבל במקביל, גם אין זה מקרי שהצרכנים, הגולשים הם אלו שמגדילים את הפער שוב ושוב ומכתיבים לחברות המסחריות איך לנהוג, כלומר להשתנות בהתאם לקצב שלהם ולא להיפך.

הפעם, אני רוצה לחשוף אתכם אל נתונים מרתקים שאני מביאה לכם לכאן מכתבה שפורסמה באימרקטר ומתייחסת אל מחקרים שונים שבחנו את מידת הרצון של גולשים לקבל הצעות פרסונאליות ומה זה אומר בצד המשתמש. אעבור אתכם כמו תמיד על החלקים המשמעותיים של הכתבה ולמי שרוצה לקרוא את המקור רצ”ב- Link.

שורת המפתח של הכתבה עוסקת סביב השאלה – האם צרכנים מעוניינים להחשף למודעות פרסונאליות בדיגיטל ? באימייל, בסושייל- האם הם מעדיפים פורמט של מודעות עם סיפור אישי ומותאם אליהם ? ואיך זה משפיע על אנשי שיווק בהעדפת סוג כזה של פרסום. המסקנה הבסיסית היא שככל שהדטה מהרשתות החברתיות וממקורות נוספים במרחב הדיגיטלי נעשֵׂית יותר רוויה ומאפשרת טרגוט על בסיס חיתוכים שונים, כך למעשה היכולת הזו מקובלת יותר ויותר ככלי מיינסטרים ומאפשרת לאנשי שיווק לשנות את דרכי הפעולה שלהם ולדייק את הפניה שלהם ללקוחות בצורה הרבה יותר חכמה מהזווית האישית- באופן מובהק יצא מהמחקרים כי צרכנים הראו מידה רבה יותר של היענות למודעות פרסונאליות ! באוגוסט 2013 כשנערך מחקר מטעם ChoiceStream בו 35 אחוזים מהנסקרים ענו כי הם מעדיפים לקבל מודעות פרסונאליות באון ליין. יש כמובן חשיבות לפורמאט ולכמות (למינון) אבל באופן כללי עושה רושם שגולשים, למדו לקבל בחפץ לב פניה פרסונאלית- למרות שהם מבינים שיודעים עליהם לא מעט פרטים. מחקר נוסף שנערך באפריל 2013 כבר הראה מספרים גדולים בהרבה שמצביעים על מגמה ברורה- יותר משני שליש ענו כי מבחינתם חשוב שאנשי שיווק יפנו אליהם באימיילים פרטיים.

Source eMarketer

סושייל ומובייל “יצאו טוב” במחקרים כמדיות שאנשים מאוד מעריכים כשפונים אליהם בפניה פרסונאלית – כ44 אחוז מהנסקרים ענו כי הם היו מעדיפים פניה אישית. ומה למעשה צרכנים מצפים לראות במודעות פרסונאליות ? הם רוצים לראות המלצות ומוצרים שאנשי שיווק מעריכים שיעניינו אותם על בסיס הפרופיל ההתנהגותי שלהם ברשת ועל פי ההגדרות האישיות שהם ציינו בפרופילים שלהם ברשתות החברתיות או באפליקציות של המותגים המסחריים בהן הם יכולים לשלוט על ההעדפות שלהם ועל האיפיון הפרסונאלי שלהם. 48 אחוז מהאנשים הנסקרים במחקר ענו כי הם ישמחו לראות מודעות מטורגטות, וכמו כן 37 אחוז ענו כי ישמחו לקבל תצוגת אתר של מותג מסחרי שמותאמת לפרופיל שלהם. צריך גם לקחת בחשבון שמהצד השני סוג מסויים של לקוחות (31 אחוז) ענו כי הם היו מעדיפים שלא לקבל מודעות אישיות ושפניה מסוג זה עלולה “לכבות” אותם ואת העניין שלהם במותג זה או אחר. 

Source eMarketer

שיטת התקשורת של החברות אשר כוללת תוכן אינדיוידואלי ללקוחות בתוך האתרים, נרשמה כהעדפה ברורה בקרב 37 אחוז מהנסקרים. ומוטב לציין שלפני שאנשי שיווק נחפזים לרכוש מדיה מטורגטת ולאפיין כל פניה במודעות באופן פרסונאלי חשוב לזכור שהאיפיון הזה אינו מתאים לכל הלקוחות !!! ולא כולם אוהבים לקבל מודעות מטורגטות שמעידות על כמות המידע שקיימת עליהם ברשת. לכן, יש לעשות חיתוכים חכמים לגבי סוגים שונים של לקוחות ולהגדיר את הגבולות בקרב קהלים שעשויים לראות סוג כזה של פניה במדיה באור לא חיובי. היתרון הגדול בדיגיטל נובע מכך שניתן לערוך ניסויים חוזרים ונישנים, ותוך כדי הניסוי ללמוד את הפרופילים של הלקוחות השונים כדי לגבש תוכנית פעולה המשכית. אין ספק שקם דור חדש של פעילויות פרסומיות אותן ניתן לגבש בחוכמה ודרך זאת לדייק את חישוב ההוצאה מול הצֶפי הריאלי של החזר השקעה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.