Social by Design

 

בהמשך לסדרת הפוסטים שלי העוסקים ביתרונות ה Facebook אני רוצה להתעכב הפעם על העיצוב ועל הגישה הייחודית של Facebook  לנושא, המוגדר כ – Social by Design. הפוסט הזה יעסוק בעיקר בניתוח הגישה הנובעת משינוי בחשיבה ובתפישת המדיה – כמו כן אסקור את דרכי השימוש ברובריקה של העיצוב בשעה שאנו מתחברים אליה. חשוב לזהות את ההזדמנויות שהנושא פותח בפנינו, ולתכנן על פיו את מבנה האסטרטגיה התקשורתית של החברה המועצמת בחוזקות החדשות.

כבר נוכחנו עד כמה התעשייה ועולם העסקים משתנים ומשום כך דוחפים את הארגונים המשתלבים במדיה ליצור זיקוֹת ישירות עם כל השכבות החברתיות בתוך המרקם הפנימי של הארגון. המדיה החברתית אינה שיגעון חולף, אלא במהותה מייצגת תרבות חדשנית של קיימוּת. ומכאן מתבקשת תפנית חדה שמשמעה היערכות מחודשת מן היסוד לשם בניית התשתית לקומוניקציה. הארגונים המודעים לכך מבינים שזוהי למעשה הדרך לפַתֵחַ עסקים, לספק נקודות מכירה ללקוחות ברשת, לאתגר לקוחות חדשים, להציג את שורת המסנגרים – האדבוקטס –  של המותג. כל אלו למעשה משקפים את יתרונות האינטרנט והסושייל בסביבת העבודה החדישה שנוצרה בעקבות הופעתם על המפה.

תעשיות עוברות עכשיו טרנספורמציה שמתבטאת בשינוי מבנה החברה שעיקרו סובב על הציר האנושי, ובמלים אחרות – מעתה מושם דגש על הקשר האנושי, וההיגיון העסקי מתועל לפעילות סביב האנשים ! עסקים מופיעים יותר ויותר במבנה תכליתי שמתבסס על עיצוב העסק סביב הצד האנושי של הארגון בשיטת Social by Design. מוֹדעוֹת דיספליי פרסומיות היו מאז ומתמיד טובות לעסקים ולהגברת המוּדָעוּת לשירותיה ולמוצריה השונים של החברה אותם מייצג המותג. הן אפשרו גישה לעינו של הציבור – מכירות ללקוחות פוטנציאלים, איתגור לקוחות חדשים, וכאמור, הפעלת “אדבוקטס” למותג, שיעבירו את המסר הלאה לאחרים ויספרו למעגלים שלהם אודותיו בצורה שתעודד רכישה. בדיוק מתוך אותה התפישה הכוללת לגבי עוצמת האמצעים החזותיים יש לפעול במציאות המדיה החדשה ולהתמקם במרחב המודרני של ה-New Social Web !

עולם המיקרוסייט שייך ממש לעבר, צריך רק להישיר מבט אל המציאות ולראות את מספר העסקים אשר מצליחים לייצר טרפיק עוצמתי בעמודי האוהדים שלהם בFacebook – ומשם להסיק את המסקנות ולהבין שמדובר בשינוי פונדמנטאלי. שינוי “מן היסוד” הוא מה שקורה עכשיו והוא שיכתיב את העתיד לבוא.

 המלצות: אלה הן המנוע לפיתוח מערכת היחסים של הלקוח עם המותג ; הן משנות הרגלי צריכה, מעצימות את ההרגלים המוּכָּרים וגורמות לדברים לקרות הלכה למעשה ! מיותר לציין כי הכוח של ההמלצות במציאות של הסושייל והמודעות ליכולת ההשפעה של ההמלצה חודרת עמוק לתוך מערך שיקוליו של הצרכן ומכתיבה את הטון. פעולות כיוצא באלה מאפשרות למותג לייצר מערכת יחסים הרבה יותר קרובה ולבוא איתו במגע עוד הרבה לפני שהוא מגיע אל נקודת המכירה ואל המדף. החיכוכים הללו, משבצת ההמלצות המחזקת אותנו כצרכנים על ידי בחירות של אחרים מקרבים את הצרכן אל המותג והופכים אותו למי שיוגדר כנאמן !

חשוב להסתכל על שלוש נקודות פשוטות שהן המכריעות לגבי ההצלחה בעולם של שיווק סושייל : לשים את האנשים במרכז – לעשות את החיבור לאחר מכן –  זהו צעד בעל חשיבות עליונה ! לייצר מנועי שיתוף אשר הופכים את פעולת השיתוף לפשוטה ומהירה – היתרון מתבטא בכך שמעט אנשים יכולים להניע הרבה ! החברים שלכם שם, ולגבי נתון זה קחו בחשבון שצריך לסמוך על המלצות מפה לפה – אלו המלצות אשר לא יסולאו בפז והן משמעותיות הרבה יותר משיווק מסורתי וחד צדדי .

המדיה החברתית נמצאת בכל מקום, היא משמעותית ומשנה את מבנה התקשורת ואת מערכת היחסים השיווקית אותה ידענו לאורך שנים. חשוב להבין איך לאמץ אותה בחוכמה ולהניח אותה נכון על תשתית איתנה, קרי על יצירת מהלכי אסטרטגיה אשר סופחים את רעיון הסושייל כאסטרטגיה מובנת ומופנמת בכל רמות המהלכים . האסטרטגיה מחולקת למעשה לשלושה היבטים משמעותיים : מדיה משולמת * מדיה בבעלות * Earned Media .

כחלק מהעולם הדיגיטלי החדש המצריך ייצור אינטגרציה חכמה בין כל המהלכים, אנו מוצאים את עצמנו בשלב הקריטי ביותר. מדובר בנקודת זמן משמעותית לעסקים המעוניינים  להפעיל מקסימום של חשיבה חכמה שתמנף את כל הצעדים שננקטו עד כה ואת כל ההשקעות המתוכננות קדימה. מצו השעה מתבקש שתבנו כהלכה את בסיס האוהדים שלכם. שתגבירו את עוצמת השיח בעידוד הקשר עם האוהדים על ידי הפיכתם לחסידים של המותג שלכם מעמדה של התומכים שמניעים איתכם יחד את המהלכים הבאים שלכם. תייצרו מעורבות – אנגייג’מנט – פרט זה הוא אבן הַיְסוֹד של המהלך והמרכיב הפוֹנְדָּמֶנְטָלִי בהצלחתו.

לרבים מכם הדברים הרשומים לעיל נראים אולי כברורים אבל אלו למעשה המפתחות העיקריים והפוּנְדָּמֶנְטָלִים ביותר והמשמעותיים ביותר אשר יקבעו את הצלחת המהלכים שלכם במציאות התקשורתית החדשה !

אני מצרפת לכם סרטון של Facebook אשר מדבר על היגיון Social By Design והחיבור והחיבור שלו למודל המודעות בחדשות – הספונסרד סטוריס . סרטון חשוב מקווה שתהנו ותרוויחו תובנות מן ההיבט האסטרטגי והתפעולי.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.