The Internet of Things

בועידת המובייל 2012 הGSMA בברצלונה היה דובר אחד שזכור לי לטובה, כמי שמרחיב את הדעת ופותח את החשיבה למחוזות חדשים, וגורם לי לחפש תשובות לעניינים שלא ידעתי שאני בכלל צריכה לשאול. דובר שמייצר את הגירוי לגלות דברים משמעותיים שנעלמו מעיני עד כה. מדובר במנכ”ל של AT&T ענקית התקשורת האמריקאית ששטח את אמונתו בעתידו של תחום התקשורת : לאן הוא יכול להתפתח, איך הקדמה תשפיע על המובייל וכמובן תחול בקשר ישיר על האקו סיסטם הדיגיטלי שנוצר לנו באמצעות האינטרנט. אחת המגמות שהוא דיבר עליהן (והיא תוביל למעשה סדרת פוסטים בבלוג שלי) היא : The Internet of Things בעברית : האינטרנט של הדברים.

בהרצאתו הוא שילב סיפור יפה שגרם לי לרצות לחפש עוד מידע על הנושא ולהבינו יותר לעומק. הוא סיפר שראש עיריית בוסטון פנה אליו וביקש את עזרתו – למצוא שיטה שמאפשרת לו לדעת עד כמה מתמלאים פחי הזבל ברחובות העיר, דרך טכנולוגית שתאפשר לפח ” לדבר” עם מרכז תקשורת ולדווח מהשטח על מצב התכולה שלו : מלא, חצי מלא, ריק – כל זאת על מנת שעיריית בוסטון תוכל לתכנן טוב יותר את שעת היציאה של קווי ניקוי הפחים. בכך כמובן תוכל לחסוך הרבה מאוד כסף הודות ליצירת לוגיסטיקה חדשה שמושפעת מאמצעים טכנולוגים חכמים. ובמלים אחרות – כל זה אומר שיום יבוא והפח שלנו ידבר אלינו ויאמר לנו מה מצבו. מנכ”ל AT&T צחק כשסיפר את הסיפור הזה ואמר שמעולם הוא לא חשב שיראה דולרים בוהקים בעיניו כשמדובר בפחי זבל עירוניים. העברתי לכם את כל ההדגמה הזו כי למעשה הפתרון הטכנולוגי שמאפשר קיום תקשורת כזו בין דברים לאנשים נקרא -The Internet of Things. ואת הפוסט הזה אקדיש להסבר קצר של המושג, מגמתו, ומה למעשה זה אומר לגבינו. בפוסטים הבאים אביא עוד דוגמאות, דעות ומכלול מיצג של המקומות בהם אנחנו כפי הנראה נפגש במושג הזה במציאות הפיזית שלנו – הלכה למעשה.

אז מה זה אומר “האינטרנט של הדברים” ? מדובר למעשה על מערכת נטוורק שמאפשרת לאינטרנט לפעול בתוך אובייקטים, משולבים עם שרתי ווב שמייצרים אינטראקציה עם האובייקטים הללו. טכנולוגיות שמגדירות את האינטרנט של הדברים ומאפשרות אותו הינן הסמארטפונים, סנסורים שמאפשרים את החיבור וגם טכנולוגיית – RFID. איך נוכל להבין מהו האינטרנט של הדברים ואיך הוא ישפיע עלינו מעשית ? תדמיינו למשל מקרר שמייצר מוניטורינג למזון שנמצא בתוכו ומדווח לנו כל אימת שמשהו מתחיל להיות חסר : כגון ביצים, גבינה וחלב, כך גם תיתכן מערכת מוניטורינג על כל האתרים הטובים ביותר של האוכל, על כל האתרים החביבים עלינו ואשר תספק לנו תפריטים ומתכונים לארוחת הערב שלנו. כל אלו נכנסים אוטומאטית לרשימת הקניות שלנו ולמעשה עוזרים לנו לזכור את הדברים הנחוצים שאותם אנו אוהבים לצרוך. המקרר הזה יודע איזה אוכל מועדף עלינו, כשהוא מבוסס על ביקורות ועל היקף הרייטינג שסיפקתם לו לאורך זמן לגבי הארוחות שהכנתם. מקרר נבון זה גם דואג לבריאותנו כמי שמכיר אותנו ואת ההרגלים שלנו ואף יבטיח שנקנה את האוכל הטוב ביותר עבורנו.

ובכן מה באמת יקרה כאשר גופים דוממים – חפצים, בתים, ערים יהפכו לדברים בעלי תבונה ? התוצאה לבטח תתבטא בסופו של דבר “צונאמי” של מה שיתחיל בצעדים מאוד מאוד קטנים, עם שינויים קלים. התחזיות מדברות על כך שהשינוי ייאָכֵף עלינו מבלי שנשים לב כאשר אובייקטים קטנים מסביבנו יתחילו להיות חכמים – ובהמשך התכונה תחול על בתים, משרדים, רחובות ואפילו ערים.

מהי למעשה הנקודה העיקרית שיוצאת מכל המידע החדש הזה על “האינטרנט של הדברים ” ? בנוסף לנֶאֱמַר על הפונקציונאליות החדישה והזמינה, כמו גם האפשרות לייצר מוניטורינג של בריאות על דברים שונים שסובבים אותנו -הזרם העצום של המידע על דברים יוכל להוביל אותנו לקבלת החלטות טובות יותר וכפועל יוצא לנהל חיים טובים יותר, ומי שיהיה אחראי על התוצאה ועל השבחת איכות החיים יהיה הלקוח עצמו. למשל כשתקנו לחם בחנות המצרכים, יהיה עליו תג RFID אשר תיאורטית יוכל להגיד לנו מתי הלחם יוצר, מתי נארז, כמה זמן הוא טייל ממקום למקום ומתי הגיע לחנות. בכך למעשה נפיק מוצרים אינטליגנטיים יותר שיוכלו לבוא איתנו במגע. הם יקיימו איתנו דיאלוג ויספקו לנו מידע משמעותי על עצמם באופן שיהיה לנו לְעֵזֶר בקבלת החלטות טובות יותר בפועל, בכיוון בריא ונכון יותר.

כפי שהבטחתי בפתיחה, הפוסט הזה מהווה רק יריית פתיחה לסדרה שתעסוק במושג – “האינטרנט של הדברים” אני חותמת את הרשומה הנוכחית עם סרטון קצר שמצאתי בYouTube שירחיב את מושגכם על המגמה המסתמנת, שכפי הנראה בעוד עשר שנים תהיה ברורה מאליה לכולנו. קרוב לוודאי ש”אינטרנט הדברים” ישתזר במציאות הפיזית שלנו, באופן שגור ויומיומי .

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

5 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.