The Farewell Party for Cookies

גוגל העלו כנס חשוב לרשת, ויצא לי להקשיב לחלק גדול ממנו בלייב. החלטתי לעשות שירות ולקחת מתוך הדברים שנאמרו מספר תובנות חשובות ולהכניס אותן לתוך הרשומה הנוכחית, עם תוספות ודיעות כמו גם אינסייטים שאני לקחתי מהדברים. הכנס עסק בנושא של אבטחת המידע והשינוי שהמדיות עוברות על מנת להתאים את עצמן למציאות חדשה עם הרבה יותר רגולציה (GDPR) הרבה יותר התערבות של ממשלות (הקונגרס והסנאט בארה”ב) והתפכחות של המשתמשים והבנה על המשמעות בשימוש בדטה שלהם בפלטפורמות הדיגיטליות השונות. 

אני קראתי לרשומה הזו: מסיבת הפרידה של גוגל מהקוקיז (העוגיות שרודפות אותנו, והופכות להיות לסוג של מרגל על האישיות שלנו במרחב הדיגיטלי). גוגל, הצהירה שהיא “תיפרד” מהפרקטיקה הזו בטווח של שנתיים– את ההודעה הזו היא שחררה לאוויר העולם לפני יותר מחצי שנה, והנה היא עושה צעדי חינוך להסביר לקהילה של השיווק כיצד צריך להראות השינוי. בנקודות בשקף הבא, ניתן לראות את המסרים של השינוי שגוגל מובילה אליהם: האחריות בשימיש הדטה של אנשי שיווק ופאבלישר, הסטנדרטים החדשים בתעשייה שנוצרים סביב נושא אבטחת המידע, איך מכינים את עצמנו למדידה והשפעה משמעותית על החלטות צרכניות כשאנחנו עושים שיפט וזזים מפרקטיקה הדטה צד שלישי?

גוגל מנכיחה לנו שלמרות שהתעשייה מסכימה על החשיבות בלקיחת פעולות אקטיביות, וש90 אחוז מהחברות שנשאלות אומרות שדטה בבעלות 1P Data חשובה מאוד למהלכי השיווק הדיגיטלי- עדיין, הרוב הגדול לא ממש עובד בזה בצורה מתודלוגית וחכמה. רק שלושים אחוז מהחברות אוספות את הדטה בצורה מאורגנת מהערוצים השונים. ועל פי גוגל רק אחוז מצליחים להשתמש בדטה בצורה כזו שמשביחה את מסע הלקוח של הלקוחות שלהם בכל הערוצים. זו השעה היפה ביותר להתחיל לפעול בכיוון ולהבין את המסר שגוגל מהדהדת לנו, כי אם לא תהיה לנו אפשרות אחרת בעתיד הקרוב הנראה לעין נאבד כוח השפעה על החלטות הצריכה והנאמנות שאנחנו בונים מול בסיס הלקוחות שלנו, מול הצרכנים.

גוגל גם מרחיבה את הנושא, ואומרת שחברות צריכות להשקיע בדטה בבעלות, או בשיתופי פעולה שמהווים דטה צד שני- זה אומר שכל הפתרונות שאתם מעצבים בעתיד הקרוב והרחוק צריכים להיות מפולטרים דרך פרספקטיבת החשיבה הזו. אתם צריכים לחשוב על עצמכם גם כצרכן דטה וגם כיצרן דטה- כיצד תוכלו ליצור דטה שתאפשר למנף שותפויות ולהפוך בפועל לספקי דטה צד שני באופן שמוסכם על המשתמשים שלכם, ומצד שני כיצד תוכלו לצרוך בצורה מדויקת את הדטה שבבעלותכם על מנת להוביל את הנכס הזה ככזה שמייצר הצלחות, מהווה רצפה שיווקית עליה אתם בונים את הקשרים עם הלקוחות שלכם.

את החשיבה הזו, צריכה להוביל מנהיגות עסקית- שמשרטטת את השימושים הנכונים בדטה ולא משרתת את הבאזוורד! זה חייב להיות מחובר למדדים ויעדים עסקיים, מטרות שיווקיות, מתודלוגיות ברורות לאיסוף הדטה והיכולת שלכם כמובן לנתח אותה ולעשות עליה אקטיבציה!

השיטות שגוגל מניחה על שולחן הדיונים, מאפשרות לכם לבנות מודלים עסקיים חכמים ולעשות את מה שאני קוראת לו “להפוך את השיווק מהוצאה לתוצאה”! על כך אכתוב באריכות בקרוב פוסט נוסף, שמתייחס לכנס אחר שגוגל העבירה בימים האחרונים. התוכן בסשן מביא לפתחינו שיטות למידול ההוצאה של המדיה מול התוצאה שלה בפועל ועוזר לנו להגדיר את השקעות המדיה שלנו בצורה מדוייקת. בנתיים, מוסיפה לכם לכאן שקף אחד מתוך התכנים שהועברו בכנס אשר מציג את מסע הלקוח והחישוב להוצאה מול ליד.


חדש!!! הספר שלי: “המתכון לשינוי” בגרסה דיגיטלית! אם אתם רוצים ללמוד יותר על שינוי, להבין במה זה אומר לנהל תהליכים טרנספורמטיבים בחברה, או מצד שני להבין כיצד תוכלו לטפל בצורה חכמה בטרנספורמציה האישית שלכם. אני ממליצה לכם מאוד לקרוא את הספר שלי שיצא השנה. “המתכון לשינוי”, מדריך אסטרטגי לאתגר של עולם שעובר שינוי על בסיס קבוע.

 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.