התוכן שלנו כטריגר לשיחה ואינטראקציה

הקסם האמיתי בעיני של עולם המדיה החברתית הוא השיח והדיאלוג הפוסט הזה יעסוק בתחום ויכלול : טיפים ורעיונות לדרכים שונות בשיחה ואיך נכון לקיים אותה ברשתות חברתיות ובזירת הבלוגוספריה בכלל. לפני שאתחיל אקדים ואומר שכמו כל דבר בחיים הרעיונות שלי בהכרח מגיעים מהלך הרוח החברתי שלי וכל אחד מאיתנו צריך להתאים את עצמו ליכולות ולרצונות שלו. מה שכן, כהערה גורפת בהנחה שאתם כאן בשביל עסקים, וכפועל יוצא מהפעילות שלכם אתם מעוניינים בתוצאות ישירות מההשקעה של הזמן, היצירתיות והמשאבים קחו בחשבון שללא שיחה הרבה בעיני לא יקרה. לכל אחד מאיתנו יש את הדרך והכלים שלו לפתח שיחה. בפוסט זה אני פורסת לכם רעיונות למה ניתן לעשות תאמצו מה שבגבול היכולת שלכם הדבר החשוב – תאמצו.

הורי כותבים, אימי דוקטור לספרות ואבי פרופסור לתיאטרון. שניהם כותבים המון שנים וביחד נראה לי שהם הפיקו כבר סדר גודל של 50 ספרים בשפות שונות. בעולם שלהם לא היה פידבק. נכון יש ביקורת, יש מגע של שיח סלון וסטודנטים שלהם שמעירים ותורמים את דעתם. אבל, הנושא לא מפותח אל מעבר לכתוב בדף המודפס. נוכחתי לדעת כמי שכותבת ברשת באופן קבוע שהמציאות של היום השתנתה. במהלך השנים בהן אני כותבת אני רואה יותר ויותר שיש אמנם חשיבות מאוד גדולה לכתיבה שלי ולרעיונות שלי, וכמובן שהחשיבות הזו מופנית בעיקר אלי לאגו ולצורך שלי להתבטא ולתקשר את עצמי. אבל, קרה לי דבר חשוב מאוד פתאום הבנתי שיש כוח גדול מאוד לתגובות של אנשים לכתיבה שלי ולרעיונות שלי. נפלה לי תובנה חדשה לתודעה… הכתיבה שלי היא בעצם טריגר ומניע לפעולה שיוצר שיח ואינטראקציה בין אנשים. אני יכולה להגיד לכם בוודאות שהיום בו נפל לי האסימון שינה לחלוטין את מערך הכוחות וההצלחות השיווקיות שלי ברשת. זו הייתה התובנה שעשתה את ההבדל וגרמה לכך שאנשים יתעניינו בי וירצו לדעת עוד ובסופו של דבר אף יפנו אלי למתן שירותים של ייעוץ בתחום שלי.

אני מאמינה שהדבר החזק ביותר במדיה השיחתית הוא התגובה והתוכן בזמן אמת. אחד הפספוסים הגדולים של עולם התקשורת בישראל לדעתי, הוא אי היכולת של ארגונים להיות שם כשצריך ולהגיב כאילו שלא הבנו שזו הפואנטה .. התגובה הרבה פעמים יותר חשובה מהפוסט או התוכן עצמו. זו הדרך של הלקוחות שלנו ושל הקהל שבא איתנו במגע לבחון איך אנחנו מתמודדים ממש כמו מבחן המציאות. Twitter לדוגמא זה כלי שמכריח אותנו לעשות זאת מי שלא נמצא בדיאלוג פשוט הופך ללא רלוונטי אלא אם כן יש לו משהו ממש ממש חשוב שאנחנו לא יכולים להשיג בשום מקום אחר (וזה קורה מעט מאוד).

להלן רעיונות מרכזיים ומעין מדריך דרך קטן לדברים שניתן לעשות בשיח. אני מאמינה מאוד שעם הזמן התנהלות ממקום זה ברשת “התכונה” תהפוך אצלכם לטבע שני, אצלי זה ממש טבע נקודה .. אני שם בשביל לענות, לקחת חלק, ליזום ולהשתתף בשיחה הגדולה.

אז מה לא לעשות ? אל תענו סתם בשביל לענות ובשביל לצאת מידי חובה ואל תענו בשביל שתוכלו לדחוף את הלינק לאתר שלכם ולייצר תעבורה זה לא איכותי ולא חכם. עדיף להשתתף בשיח ממוקד במקומות המשלימים את התחום שלכם, להשאיר תגובות חכמות בעלות ערך מוסף וגם אם בפועל תהיו בהרבה פחות מקומות זה יוליד לכם הרבה יותר. זכרו, הדרך בה אתם עונים מייצרת את הFootPrint המצטבר שלכם ברשת. לענות בבלוג שלכם, בבלוג של אחרים, בדיון, בפורום בכל מקום בו תהיו פעילים מייצר תהודה וממתג את עולם התוכן והידע שלכם. כמו כן עושה לכם שירות בכך שאנשים יכולים להכיר את האישיות שעומדת מאחורי המקלדת.

חשוב מאוד שתחשבו על התגובות שלכם כמו על מערכת יחסים דרך התגובות שלכם בבלוג של אחרים או בכל פעילות Social Media בה אתם פעילים. ככל שתקפידו לייצר מערכת יחסים מעניינת, מתוחכמת, כזו שמראה את יכולות הדיאלוג שלכם והשיח שלכם כך תרוויחו יותר מטביעת הרגל שלכם ברשת. בסופו של יום היא תייצר עבורכם בחוכמה ובאיכות טרפיק בריא ונכון לאתר שלכם, לפניה ישירה אליכם, למודעות שתצברו ותרשם לכם כמיתוג נוסף.

יש שיח שאנחנו מקיימים בפלטפורמות ציבוריות ויש שיח שאנחנו מקיימים בפלטפורמה שלנו אם ניקח את דוגמת הבלוג שלנו יש מספר דברים שכדאי שנשים עליהם את הדעת. כפי שאמרנו תוכן יזום שלנו יוצר שיחה יוצר הזדמנות לאינטראקציה. חשוב שנקפיד על סדר בתגובות מי עונה מתי ולמי. לדוגמא ובמידה והבלוג מנוהל על ידי כמה כותבים “התערבבות” של כמה דמויות שעונות על הפוסט לקהל המשתלבים הופכת את השיח ליותר מעניין.  גם אם הקולגה שלכם כתב בפועל את הפוסט תצטרפו תנו לו כתף ותראו את אופי החברה הצוותי זו הזדמנות נוספת לשקף את החברה כלפי חוץ ובקיצור לעשות שיווק. חשוב שהאווטרים של האנשים יופיעו בבלוג, תאפשרו את האופציה הזו זה הופך את השיח לLook & feel יותר פורמי ויותר חי. כמו כן, מערכת התגובות היא בשליטה שלנו וניתן לתקן טעויות הקלדה או ניסוח זוועתי של אחרים. אני עושה זאת בעיקר אם אלו טעויות כתיב משוועות. צריך לחשוב יצירתי ולשכלל את התגובות, לקחת בחשבון שאפשר להוסיף רב שכבתיות לתגובה ולערך שלה גם בדברים פשוטים – לינק, תמונה, וידאו. בטוח שחשוב שתשתמשו במודל התגובות כמנוף ודרך להראות את הידע הבלתי נדלה שלכם בתחומכם, את היכולת שלכם לטפל בבעיות או בבקשות נקודתיות ואת היצירתיות והחדשנות שלכם תוך כדי תנועה תרחיבו ותשתמשו במודל התגובה כמקום לגיטימי לטיפים נוספים וערך מוסף. זה נשמע כמו עבודה במשרה מלאה אבל זה לא, כמו שאמרתי ואני חוזרת התגובות לרוב בעיני יותר משמעותיות מהתוכן עצמו זו האצטלה לייצר מגמה שיחתית, מגע, קרבה. כשהפוסט עולה לאוויר במתחם של עסק זו לא קרבה זה עדיין מגדל השן כשאנחנו “יורדים אל העם” עונים, מיישרים קו, נותנים פידבק זה שיחה, זה דיאלוג, זו הנגשה.

יש כמה רמות של שיחות וכמה אספקטים שונים לשיחה בכל פלטפורמה ופלטפורמה, לא נצליח לעבור על כולם כי זה יכול לכסות ספר שלם אבל כן ניתן דגשים ורעיונות שמהם ניתן להקיש על פי היגיון ממקום למקום. שיחה שנובעת מתכנים שאנחנו העלנו, שיחה שנובעת מכך שענינו לאחרים, שאלות שאנחנו שואלים ברשת, שיחה כפרגון לאחרים. כל אלו הם מגעים עם אנשים, אינטראקציה ואמנות הדיאלוג יכולה לעזור לנו להביא את המגע הזה למקומות חדשים.

למשל בשיחה בFacebook תראו את חוש ההומור שלכם, תובילו את מעגל החברים שלכם כשבט סביב הסטאטוסים שלכם ותנו להם להכיר צדדים מצחיקים ואישיים שלכם. או בשיחה בTwitter תראו את הידע שלכם, תתעניינו בידע של האחר, תשתפו קטעי מוזיקה, מאמרים, תמונות ועוד. קחו בחשבון שתגובה זה גם לינק או תמונה או טיפ של מידע שהשגתם ממקום אחר. בעיקר תגובה היא יחס ותיקוף הצד השני כך עושים מערכת יחסים בעולם הפיזי והאינטרנט זו הרי מראה קיצונית לחיים לכן סביר להניח כהנחת יסוד שהחוקים תקפים גם כאן.

המסר הכי חשוב בפוסט הזה הוא שאנחנו יכולים ממש להכיר אנשים ברשת. להחליף דעות, להתבדח, לקרוא תכנים אחד של השני ולעשות יחסים הלכה למעשה – כמו כן, לא לשכוח אנחנו יכולים ורצוי להינות !

שני אנשים שאני רוצה להכיר לכם איתם אני בדיאלוג יומיומי בסטאטוס שלי בFacebook וביוזר שלי בTwitter  דבר ראשון כי אני חושבת שכדאי לכם להכיר אותם הם מעניינים ודבר שני כי הם אנשי שיחה, תגובה, שיתוף ודיאלוג.

אלון שוורץ  Twitter לינק

אלינור וייסברוט  Facebook לינק

לסיום, אומרים שחשוב להיות המגיבים הראשונים כי את התגובות הראשונות רואים יותר אנשים זכרו שוב,  זו אינה תרבות רייטינג עדיף שתחמיצו את ההזדמנות למעלה בפסגה חשוב שהפופולאריות לא תבוא על חשבון האיכות חשוב לקרוא את הפוסט כולו, לייצר הבנת הנקרא והרעיון ורק אם יש לכם תשובה עם ערך מוסף תשתפו. ככל שיעבור הזמן וככל שתיצרו זה יבוא לכם יותר בקלות … צירפתי לכם סרט הומוריסטי על תגובות שמדבר על חשיבות התגובה הראשונה

הפוסט הבא סוקר ספר שקראתי (יותר נכון עדיין קוראת) Book Report על הספר Tribes של Seth Godin הספר מדבר על חשיבות השבטיות שנוצרה ברשת על ידי הכוחות המניעים ועל ידי הפלטפורמות החדשות המאפשרות קיום של שבטים ומנהיגים של הדור הבא.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

43 comments

 • zila l says:

  RT @zoharu http://bit.ly/17Bp1K פוסט חדש בבלוג שלי – התוכן שלנו כטריגר לאינטראקציה ודיאלוג . תהנו 🙂

 • biran eyal says:

  RT @zoharu: http://bit.ly/17Bp1K פוסט חדש בבלוג שלי – התוכן שלנו כטריגר לאינטראקציה ודיאלוג . תהנו 🙂

 • זוהר,
  התעטפתי במעיל פוך, ועכשיו אני יכולה לנסות להיות הראשונה… 🙂
  וברצינות. היופי לדעתי בקלות שבה ניתן לשלב ברשת את הצד המקצועי עם צדדים אחרים (ולהפך). אצלי, כמו שאת יודעת, זה להכיר שותפים לדרך המקצועית במחקר, שאיתם אפשר לחלוק גם את אהבתי הגדולה לצילום. זה קורה גם במפגשים שמחוץ לרשת, אבל פחות, וממש יותר לאט.
  תודה על עוד פוסט מעורר.
  ליטל

 • לבשתי מעיל פוך, חבשתי את הכובע והגבתי… 🙂 RT @zoharu http://bit.ly/17Bp1K פוסט חדש בבלוג שלי- התוכן שלנו כטריגר לאינטראקציה ודיאלוג. תהנו

 • התוכן שלנו כטריגר לשיחה ואינטראקציה http://bit.ly/17Bp1K

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי ליטל . איזה סרט הורס אה ? מאתמול בערב חבר שלי כל הזמן אומר – פירסט … זה ממש נדבק אלינו 🙂

  לדעתי האינטרנט זו פלטופורמה מדהימה לתחום שלך היום ניתן לערוך מחקרים , קבוצות מיקוד וסקרים בדרך הרבה יותר מתוחכמת ולדעתי כזו שגם מביאה בפועל תוצאות יותר איכותיות . שמחה שקפצת לביקור .

 • RT @biraneyal RT @zoharu: http://bit.ly/17Bp1K פוסט חדש בבלוג שלי – התוכן שלנו כטריגר לאינטראקציה ודיאלוג . תהנו 🙂

 • תודה לך First בזכותך אני Second …

  ותודה לך זהר, כרגיל תוכן מעניין, חשוב ומועיל.

  נורית

 • Oren Gutman says:

  RT @zoharu http://bit.ly/17Bp1K פוסט חדש בבלוג שלי – התוכן שלנו כטריגר לאינטראקציה ודיאלוג . תהנו 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי נורית , ממך אשמח לשמוע מאוד על צעדייך הראשונים ברשת . כל החששות והדרכים אותן את עוברת . אני יודעת שזה קשה להתחיל וכמו שאמרת לי בעבר בהתחלה כל תגובה נמדדת במשורה . מעניין מה קורה אחרי תקופה , אני למעשה שכחתי כבר .

 • זהר,
  תמיד כיף לקרוא פוסטים שלך-
  פשוט מעשיר ומשכיל ,לדעתי,לכל מי שברשת.

  כמה שנכון שחשוב להגיב בזמן.

  מחכה לפוסט הבא,זה מצוין כהרגלך.

  בברכה,פיני

 • מזיNo Gravatar says:

  הי זוהר,
  עוקבת בעניין רב אחרי הפוסטים שלך. הסרטון גדול!
  ועכשיו אני מודעת לכך שאני מגיבה שלישית…
  לגבי מחקרים על גבי רשת האינטרנט, הארגונים בארץ עדיין לא מוכנים לביצוע קבוצות מיקוד אונליין, למרות שהטכנולוגיה קיימת. אנחנו חשבנו על ביצוע סקרים באינטרנט ובסלולר כבר לפני 14 שנים ורק בתקופה האחרונה זה הפך לגיטימי אך הסקרים בסלולר (בגלישה וSMS) עדיין אינם מבוצעים למרות שמבחינה טכנולוגית אין בעיה ואף יש יתרונות רבים בביצוע סקרים קצרים כאלו.
  מזי

 • urianzoharNo Gravatar says:

  תמיד כייף לקבל כאלו תגובות פיני 🙂 אתה מוזמן לעבור לגור לי בבלוג … הפוסט הבא אני מאמינה ביום שבת . תלוי בקצב הקריאה .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי מזי , תחום הסקרים באמת לא ממש קשור להארד קור של העשייה שלי אבל הוא מעניין אותי מאוד. מה שכן אני חושבת שהמציאות של האינטרנט נמצאת ממש במציאות בטא יומיומית ואנחנו לומדים משהו חדש כל יום . לדעתי זה מחזיר אותנו לילדות ועושה לנו שירות אדיר בסקרנות וחדשנות . אולי מיסוד קצת יהרוס ?אולי לא .

 • Motti Peer says:

  RT @zoharu: http://bit.ly/17Bp1K פוסט חדש בבלוג שלי – התוכן שלנו כטריגר לאינטראקציה ודיאלוג . תהנו 🙂

 • saar siklaiNo Gravatar says:

  אני שני! 🙂

  פעם שעשו סרט על טוקבקיסטים (שעוד לא ראיתי לצערי ואשמח לטיפ היכן ניתן להשיג אותו) שאלה אותי התחקירנית מה הערך של טוקבק לשיטתי. השבתי שטוקבק טוב הופך להיות חלק בלתי נפרד מהכתבה… זכור לי שהיא מאוד אהבה את האמירה הזו ואני סקרן לדעת אם זה נכנס לסרט 🙂

  זהר, איך אני שותל תמונה בתגובות שלי בבלוגים?

 • saar siklaiNo Gravatar says:

  או רביעי 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אכן הטוקבקים שינו לחלוטין את פני העיתונות המקוונת אני יכולה לספר לך שכשעבדתי בדה מרקר אלו היו הימים הראשונים לתרבות הטוקבק , העיתונאים ממש נלחצו כי פתאום הם הבינו שהם יורדים ממגדל השן אל העם ולא בטוח שזה ממש נעם להם . היום זו מציאות נקודה אין ברירה חייבים להתיישר לקול וחוכמת ההמון .

  לגבי ניהול התגובה . יש במערכת הטכנולוגית של וורדפרס מאחורי הקלעים אפשרות להכנס לכל תגובה ולערוך אותה ממש כמו פוסט .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  לגבי מיקום התגובה . מי סופר ? חוץ מהמופרע האמריקאי בסרט המצחיק . פירסט

  חייבים לראות את זה כמה פעמים זה פשוט הורס .

 • Ecaliptoos says:

  התוכן שלנו כטריגר לשיחה ואינטראקציה – http://b2l.me/aa3sz (via @zoharu)

 • מאלף. כמעט שהפסקתי לרחם על עצמי על האף הנוזל שלי… :>(

  לדף עסק שלי בפייסבוק נרשמו 40 איש בשבוע, אני מרוצה.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אף נוזל זה באסה . קח ממחטה 🙂

 • yossi malki says:

  סחטיין @Schwarts טיפוס חברותי ברשת ובחיים מסוקר בפוסט מצויין נוסף של @zoharu Don't mess with the Zoha(n)ru !! http://bit.ly/17Bp1K

 • יופי של פוסט.
  אלינור ילדה מיוחדת לכל הדיעות.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  דרור איזה פרגון . נראה לי שהרבה ישמחו לעבוד בשביל בוס מפרגן כמוך !

 • ברור… ממחטות עם אלוורה של מולט… :>))))

 • פוסט מאוד חשוב, שכן רוב החברים במדיה החברתית אוהבים להביע את דעתם, מעטים מגיבים לדעתם של אחרים.
  אילו ידעו כמה כח יש בכך, הם היו יותר מעורים.:-)

 • אמנוןNo Gravatar says:

  לזהר שלום!
  עכשיו אני יכול להעריך אותך
  גם בזכות הוריך.
  בברכה אמנון

 • urianzoharNo Gravatar says:

  שמוליק הי , אני לא לגמרי מסכימה איתך יש אנשים שזה ממש בטבע שלהם להיות בשיח ולענות . זה לא גורף כמו כל דבר בחיים . אני מאמינה מאוד שעצם העובדה שאנחנו מחדדים את מנגנוני התגובה יעזור לנו להגיע לתוצאות רצויות .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אמנון הי, גם אני מעריכה את עצמי בזכות הורי 🙂

 • הי זהר. אכן אני לא המגיב הראשון ומכאן לא יישמתי את ההמלצה המרכזית של הסרטון…… ועדיין חשוב לי לשוב ולומר לך כמה כתיבתך סוחפת ומעניינת ! את יוצרת בבלוג שלך מאגר נפלא שהינו נכס צאן ברזל לכל מי שרוצה לפעול נכון במדיה החברתית. תמשיכי לתת לנו להנות מיצירותייך.

 • ענק, ראיתי את הסרטון פעמיים, הפוסט שלך מדהים….כרגיל.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי שרון כייף שקפצת לביקור גם אני מאוד נהנתי מהסרט וראיתי אותו כבר אין ספור פעמים , כל פעם זה מצחיק אותי מחדש 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי אייל מאוד נהנת ומאוד שמחה שהתוכן תורם …

 • אהרוןNo Gravatar says:

  היי זהר,

  שוב פוסט מעניין וחכם.

  אני בהחלט מסכים איתך שבמדיה החברתית, איכות עדיפה על ראשוניות ותגובות בעלות תוכן משמעותי יוצרות לנו זיהוי עם ערך גבוה. לבטח פי כמה מאשר של גולש הדואג להיות ראשון בשער.

  והגרפומן המשהק שראינו בסרטון היה קורע !

  שתהיה שבת חמימה מתחת לתנור והפוך.

 • היי זהר

  אני מאוד אוהב את המדריכים האלה שלך, במיוחד בכל הקשור לאינטרקציה וניהול יחסים בתוך הרשת. יש בהחלט תובנות מעניינות, ואני אנסה ליישם לפחות את חלקם.

  יום מקסים
  אורן

 • מוריתNo Gravatar says:

  זהר, אותי באמת תפסת הפעם בחיבור להורים שלך… אני חושבת הרבה על החיבור לאבא שלי, שכותב כרגע 3 ספרים במקביל, ופתאום אנחנו מתייעצים על ספר דיגיטלי מול בלוג מול מודפס, היתרונות והחסרונות וכו’. סוג של חיבור כזה מפתיע, כשנדמה לנו שאנחנו עוסקים בתחום כל כך שונה מהורינו (אבא שלי בוטנאי, “איש של צמחים”) ופתאום מוצאים את עצמנו במקום דומה.
  מסכימה איתך לחלוטין על חשיבות התגובה בזמן אמת – והאמת – גם עצם התגובה. לדעת שמישהו קורא וחשוב לו לקחת חלק בשיחה איתי. הפוסטים העצובים ביותר בבלוג שלי הם אלה שלא הגיבו עליהם.

  לעניין התמונה כאן, בד”כ עדכון התמונה ב: http://en.gravatar.com/ מאפשר לה להסתנכרן מול וורדפרס

Leave a Reply

Your email address will not be published.