CPG Companies & Digital World

אין זה מפתיע שעולם המובייל משנה את הדרך בה צרכנים מחפשים, וכיום מקובל על הרוב שהקונים נוהגים ליצור אינטראקציה עם אחרים בכל מה שנוגע לקניות – דרך המובייל : המובייל ווב, אפליקציות והודעות טקסט אשר גורמות לטרנספורמציה הלכה למעשה לכל חווית הצרכנות, כולל לדרך בה צרכנים מעורבים עם מותגים. כל אלו מייצרים ריינג’ של הזדמנויות עבור חברות הCPG שיכולות למעשה למנף דרך המובייל את ההתפתחות העסקית של המותגים שלהן. מהפכת המובייל והתמורות שהיא מביאה בעקבותיה משפיעה באופן ישיר על השוק, ועושה שיפט להתנהגות הלקוחות – וזו הזדמנות גדולה מדי עבור חברות מכדי שירשו לעצמן להתעלם ממנה. בפוסט זה אנסה להצביע לכם על כמה נקודות למחשבה לגבי הדברים שהחברות יכולות לעשות על מנת להשתלב כיאות בתנועת הסחר האקטואלית. ככל שיעניקו נופך שונה למותגים שלהן, וככל שיתחַזקו מול הלקוחות ויחזקו את הקשרים איתם במירב הערוצים הדיגיטליים – כך תתחזק הנאמנות למותג וכך בסופו של דבר כל העשיות האלו יובילו להגדלת הרווחים.

אעבור איתכם על הנקודות המעשיות שעליהן המותגים צריכים להתעכב מבחינה תכנונית – וכמו כן, אשלב ברשומה דוגמאות לַפעילויות במובייל של מבחר חברות ברחבי העולם על מנת שיהוו עבורכם מקור להשראה.

אופטימיזציה של האתר שלכם למובייל יש סיכוי גדול מאוד שלקוחות מחפשים מותגים וכן אינפורמציה על מותגים ברשת עוד לפני שיטרחו לחפש את האפליקציה של המותג באפסטור. לקוחות משתמשים באתרי מובייל של חברות לשם תכנון מסע הקניות שלהם (חיפוש חנויות, זמני פתיחה ואיתור המיקומים הקרובים ביותר) ולכן, חשוב לקחת בחשבון את הקריטיות שבהתמקדות בתאימות האתרים של החברות למובייל, שמתבטאת – בין היתר : ביצירת מסד מידע מעניין הכולל את מחירי המוצרים , את הצעות הדילים ועוד. יש משמעות רבה לאתר מותאם מובייל שעולה במהירות , כשהוא נהיר וברור וכן נוח לשימוש וקל לניווט. מערכת ההנגשה היא גורלית עבור חברות כי כך הן יכולות למעשה להשתמש בהזדמנות ולמצוא את הלקוח המצוייד במידע הרלוונטי בדיוק בזמן הנכון ובמקום הנכון דהיינו – כשהוא מחפש ומוּנָע לפעולה ולקניה. הכנה מראש של התשתית עשוייה להשביח את אופן המגע בלקוח וממילא גם תעזור לחברות לייצר מעורבות גבוהה יותר עם הצרכנים.

פמפרס מתחברת לקהל יעד של אמהות – על ידי יוטיליטי שתכליתו לעקוב אחר העובר לאורך חודשי ההריון.

אפליקציית מובייל למותג שלכם | לייצר אפליקציה עבור המותג – המאפשרת לקבל נתונים רלוונטיים, וללמוד מהמידע על הצעדים הבאים, או שמכילה בתוכה משחקיות שמעודדת מעורבות גולשים – מהווה גורם רב עוצמה שאכן הופך מיום ליום למפתח מרכזי להצלחתה של חברה הנוקטת באסטרטגיית מובייל. בנוסף ומֵעֵבֶר לאינפורמציה סטנדרטית, האפליקציה צריכה לכלול ערך נוסף ויחיד במינו ברמת החוויה, שממוקד ביתרונותיהם של המוצרים שלכם. אנשי שיווק של מוצרי צריכה יכולים למנף אפליקציות מובייל על מנת לייצר בוסט ומודעות למותג שתעמיק את המשיכה של קהלי היעד הודות להבנת האיפיונים שלהם. הדרך הטובה ביותר להשתמש באפליקציות היא לייצר משהו שיכול להביא תועלת לצרכן ומוסיף לו ערך מקורי שאינו נמצא במקום אחר.

קראפט מנגישה באיפד חווית תוכן שלמה למשפחות, אשר כוללת – מתכונים, סרטונים, מדריכים ועוד .

שימוש קריאטיבי במודעות “מדיה עשירה” | מודעות במובייל מאפשרות לנו למנף את המעורבות בצורה בלעדית, שאינה אפשרית בדרך אחרת: לא בקמפיינים בטלוויזיה , לא ברדיו או פרינט, ואף לא דרך המדיה הדיגיטלית. למשל – בפרסום באתרים לא ניתַן לעשות מה שאנחנו יכולים לעשות במובייל. השימוש במסך הקטן אפשר למותגים להגיע לקהל רחב יותר של לקוחות ולפַתֵחַ דרכו עוד מערכות יחסים, בדרך הנכונה ובתיעול הנכון. כמו כן, הודות לשימוש בטכנולוגיות מתאימות כמו HTML5 Rich Media, מותגים יכולים ליצור חווית מותג מיוחדת ואינטראקטיבית עם לקוחותיהם. מסתבר כי מודעות שעשויות היטב ומטורגטות כַּיָאוּת וכן מודעות מבוססות חיפוש יהיו הדבר הנכון ביותר לקידום המותג שלכם מול לקוחות.

לוריאל משתמשת בקמפיינים אינטראקטיביים שמכַוונים לקוחות אל אפליקצית הדרכה בנושאי טיפוח ויופי.

שירותים מבוססי מיקום | קידום מכירות יכול להתמקם בצורה מוצלחת עבור מותגי צריכה – כי מצד אחד זה עוזר ללקוחות “על הדרך” ומצד שני מייצר הזדמנויות משמעותיות לטובת המותגים. לקוחות מעריכים ביותר מוצרים ופתרונות אם וכאשר הם מגיעים אליהם בזמן הנכון ובמקום הנכון, וכמובן בקונטקסט המתאים. כאשר לקוחות נמצאים קרוב לרצפת המכירה, המותגים יכולים להשתמש בשירותים מבוססי מיקום ולפרסם וכמו כן לקדם הצעות ודילים רלוונטיים על מנת שהלקוח יימָשֵׁך לחנות. בנוסף, ביכולתן לספק הצעות בפוש שהן מבוססות מיקום ובהן הצעות ערך וקופונים על מנת שתיווצר תנועה של הגברת מכירות – שבו זמנית גם תתרום לחיזוק המעורבות מול הלקוח.

יוניליוור מדברת עם מחזיקי עניין : משקיעים – על ידי שילוב תוכן וידע באפליקציית מובייל שמתעדכנת בקביעוּת.

שימוש בQR Code | עבור חברות ומותגים עצם היכולת להשתמש בQR עם לקוחות היא משמעותית כי זה למעשה אומר שביכולתן לייצר מעורבות מבלי להציב “דובר” ליד המוצר. ומהצד השני של המתרס – הדבר משמש ללקוחות ככלי מעשי שמזמן להם אינפורמציה או דילים מטעם המותג מבלי שיהיו בהכרח מותקפים באינפורמציה של עוד עשרות מותגים מפרסמים. אנשי שיווק צריכים להיות בפוקוס מלא כשהם משתמשים בכלי של QR -הדבר מחייב להציע משהו שימושי שמספק אינפורמציה שקשורה בצורה מובהקת לנקודת הזמן המיידית, ובמיוחד כשהאינפורמציה הזו תגיע אל הלקוח : “באופן ספונטאני”, ברגע שהוא רוצה לבצע רכישה. במקום זה – בו הלקוח זקוק להשלמת מידע, ומעוניין לשמוע ולקבל עוד שכבת אינפורמציה שכוללת ביקורת, השוואת מחירים או הנחה – ההתערבות יכולה לעשות בפועל את כל ההבדל ולגרום לו למשוך את הארנק מכיסו ולקנות את המוצר שלכם !

איך להשתמש בQR ליצירת מעורבות עם הגולשים ועידוד קניה באון ליין.

קופונים במובייל |  האפשרות להציע הצעות באמצעות קופונים במובייל – מגדילה משמעותית את היקף ההשפעה על קהל הצרכנים משום שכך נוצרת הזדמנות מצויינת עבור אנשי שיווק לפנות אל לקוחות “על הדרך” ולספק מניע אטרקטיבי לפעולה. אנשי שיווק יכולים לאתר את נקודת הזמן הספונטנית, וכן את הלוקיישן המדוייק שבו הלקוחות מתלבטים לגבי החלטות קניה ולהשפיע עליהם באמצעות השימוש בקופונים – אפילו על ידי המתודות הפשוטות ביותר כמו הורדת קופון מסמס, או מאפליקציות מבוססות קופונים וכמו כן קודים של קופונים כמו בר קוד. לאמבד QR עם קופונים הוא אמצעי אידיאלי שיכול להוביל גם לקניות בחנות וגם לקניות באון ליין, כי בשל הנוחות לקוחות עשויים להשתמש בהם פי עשרה ממה שניתן להפיק מקופונים מודפסים. קופונים במובייל שמתאפשרים בשיטת קיו אר גם יכולים להיות מנוהלים בכפוף לזמן תפוגה – ובכך להוסיף אלמנט של לחץ להצעה באופן שיגביר את המניע לפעולה. ישנן לא מעט חברות גדולות בעולם שכבר משתמשות באופן סדיר בקופונים במובייל כחלק ממניפת כלי השיווק שלהן ואכן הן נוחלות הצלחה.

חברות משתמשות במובייל להנגשת מוצרים ולהעצמת החוויה על ידי משחקיות.

| כמה צריך להשקיע ? |

אין ספק שאחת השאלות המתבקשות היא – כמה בפועל צריך להשקיע  ? ישנן הרבה שיטות להופיע כעסק אטרקטיבי מול לקוחות דרך האקו סיסטם של המובייל, ומתוך סך הבחירות החברות צריכות לשקלל  את ההוצאה הצפויה לגבי כל אחד מהכלים האלו. באופן מסורתי החברות הללו מוציאות כסף רב על פרסום בטלוויזיה ובפרינט, אבל עכשיו כשהשיפט של הלקוחות שלהן כל כך דרמטי נדרש מהחברות שהכירו בשינוי לשנות גם מצידן את סידרי העדיפות לגבי התיקצוב ההולם את המדיה שלהן. לפיכך – יש צורך ממשי ליצור סביבת עבודה שמתאימה את עצמה למקום בו הלקוח נמצא ולעולם הסחר החדש שמתקשר במובייל . חברות כמו פרוקטר אנד גמבל ויוניליוור יצאו בהצהרות פומביות על כַּווָנתן להעביר את עיקר המשאבים שלהן לפורמאטים דיגיטליים על מנת ליישר קו עם המציאות החדשה. נשיא פרוקטר אנד גמבל הודיע בתחילת 2012 כי הוא מתכוון להגדיל את תקציב הפרסום והשיווק שלו במיליארד דולר שיוקצו למאמצי השיווק בזירה הדיגיטלית וכך שייווָצר שיפט מתמשך של כספים שמופנים אל הטלוויזיה אל המובייל ואל הדיגיטל – מתוך חשיבה ברורה כי עולם הסחר החדיש מאפשר למותגים לבנות כרצונן את הנוכחויות העצמאיות שלהן ולייצר יחסים פרסונאליים וישירים עם הלקוחות.

יוניליוור משיקה בקאן תוכנית לתרומות לטיפול בבעית המים בעולם – באמצעות המובייל.

| מילת סיכום |

חברות שמעוניינות לבנות מודעות צריכות לשנות את שיטת התקצוב שלהן עליהן לקחת בחשבון שבמציאות המשתנה הצרכן מחפש תוכן, נתונים מדוייקים ומידע משלים במקומות חדשים. החברות צריכות לייצר בצורה עדכנית אסטרטגיית פעילות במובייל מתוך הפרספקטיבה של התמונה הגדולה – אשר לפיה במדיה זו יש בידן לבוא במגע עם הלקוחות ולייצר מעורבות גבוהה דרך ערוצי המובייל השונים. בכך הן נַעֲנות לצורך להחליף את אמצעי השיווק המסורתייים באמצעים חדשים שיתרונם הבולט – נכסים בבעלות המותג שמרוויחים פי כמה ולאורך זמן, הודות לקשר מתמשך ומדויק מול בסיס לקוחות נאמן. בעולם הסחר העובר תמורות, בכוחה של הנגיעה המתמשכת בלקוח עם האפשרות לתגמל אותו על נאמנותו על בסיס קבוע לייצר ליין חדש של עסקים במעבר לשיטות תקשורת שמניבות הרבה יותר ממה שהורגלנו עד כה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.