How to Be a Winning Brand in 2017

scott-galloway-winners-losers-talk

אני עוקבת אחרי סקוט גלאווי, פרופסור לשיווק מאוניברסיטת NYU כבר שנים רבות, ואוהבת מאוד את הדרך שבה הוא מנתח את התעשייה וההשתנות שלה. אחד הדברים שסקוט עושה ממש כמסורת בכל שבוע- הינו השוואה אשר בוחנת את המנצחים והמפסידים של אותה תקופה. בפוסט הנוכחי אביא לכם לכאן סקירה שסקוט העביר, אשר עוסקת בניתוח של המפסידים והמנצחים של שנת 2016 כסיכום-וכחלק נוסף לסקירה ניתוח של ה-Winning Brands על פי סקוט לשנת 2017.

אעבור אתכם על הדברים המשמעותיים אותם חילצתי מהתוכן המקורי, ואוסיף תובנות, הערות והארות משלי- כמו כן אצרף את החומר המקורי לתחתית הרשומה על מנת שתוכלו לצפות בכולו.

סקוט שוטח את השנה האחרונה ומציג את המנצחים והמפסידים בטבלה- אשר משקפת באופן קונסיסטנטי את סוג החברות שזוכות שוב ושוב. הוא מגדיר את המנצחים ככאלו שצומחים ומאגמים בתוך הפלטפורמות שלהם את מה שהוא קורא הרֶצֶפְּטוֹרים, The Receptors- והמשמעות לכך הינה משתמשים, שעצם השימוש שלהם בפלטפורמות גורם לכך שהפלטפורמה תהפוך לטובה יותר.מדובר ביכולת לקבל בחזרה Data אשר עוזרת להשביח את חווית המשתמש או לחילופין דטה שתורמת לכך שאותן פלטפורמות תוכלנה להפוך לכלי פרסום מדויקים עם יכולות טירגוט גבוהות.

s1

בצד השני של הReceptors נמצא הכוח של ה-Intelligence והמשמעות לכך היא עד כמה אנחנו יכולים למנף מתוך הדטה והרֶצֶפְּטוֹרים באופן חדשני ויעיל את המידע לתוך חווית הלקוח- וטיובו כמו גם השבחתו ואיכותו של המוצר. כל אלו מייצרים למעשה היפותזה חדשה והיא- The New Algorithm of Value. בעיני סקוט שתי המילים הללו מגדירות למעשה את האלגוריתם החדש ליצירת ערך, והחברות שמתנהגות על פי קוד זה תהינה מוגדרות כחברות עם שווי השוק הגבוה ביותר ותתפתחנה להיות לחברות הצומחות במהירות הגבוהה ביותר.

s66

דוגמא טובה לכך הינה Uber שבכל יום מקבלת דטה חדשה מהנסיעות שלנו- הצרכנים, ואותה דטה הופכת את הפלטפורמה שלה לחכמה וטובה יותר מבחינת המוצר וחווית הלקוח. העתיד של Uber יכול להיות מורכב מפאנל הרבה יותר מגוון בו אתם כמשתמשים עושים צ’ק אין למשל לנסיעה למסעדה- והאפליקציה תהווה קשר ישיר ומתווך אל המסעדה, כמו גם האפליקציה תעזור ותשפיע על החלטות והשפעות הקניה שלנו.

s6

אמזון זו דוגמא מדהימה לגוף שהדטה שלו כל הזמן משביחה את עצמה ואת המוצר– מדטה שנאספת באמצעות ביקורות של הלקוחות, חיפושים בפלטפורמה וכמובן קניה בפועל. כל אלו מהווים אלמנטי דטה אשר משביחים את המוצר ואת הפלטפורמה כל הזמן גם בצד של אמזון, הסלרים וכמובן הצרכנים.

s5

לאמזון יש את הפוטנציאל בעיניו של סקוט להפוך לחברת טריליון הדולר- בשל היכולת שלה לחבר בצורה המיטבית והחכמה ביותר בין ה-Receptors ל-Intelligence. אמזון תביא אותנו למצב בו אנחנו כצרכנים בכלל לא נצטרך לעבוד בבחירות שלנו- המערכת תדע לעשות זאת עבורנו וזה יהפוך לעולם של- Frictionless Commerce איקומרס ללא חיכוך, כמעט בלתי נראה.

s4

פייסבוק גם היא נמצאת בכיוון הזה– כי היא מנהלת מנגנון של דטה אשר עוזר להשביח את הפיד של המשתמש, וכמובן חלק גדול מהדטה הופך באמצעות פייסבוק לכלי רובסטי ומשמעותי עבור מפרסמים- Facebook זו פלטפורמה אשר מבוססת התנהגויות ומידע- וכך היא למעשה יודעת להשביח כל הזמן את הצעת הערך שלה הן בצד של המשתמש ככלי לצריכת תוכן והן בצד של המפרסמים ככלי לטירגוט מדויק ומפולח של קהלים רלוונטים.

s7

אמזון ופייסבוק הן שתי השחקניות המרכזיות שתתפתחנה על פי הפילוסופיה שסקוט חוזה ולדעתו הן תהינה שתי השחקניות המרכזיות בהובלה לצמיחה- עם שווי השוק הגבוה ביותר בכל העולם זאת במקום אפל וגוגל שמובילות כיום.

s3

על פי סקוט ישנה קבוצת חברות אשר מקבלת הערכות שווי שוק מוגזמות ואינן שוות כי הן לא עונות לקריטריונים של האלגוריתמיקה של דטה המייצרת ערך.

s2

ומה זה אומר עבור מותגים ? קמעונאים ? חברות CPG ? בפועל, זה אומר שהן חייבות לייצר כלים הכוללים רֶצֶפְּטוֹרים אשר יכולים להגיב במהירות ובאלגנטיות וליצור מערכות מעגלית שמשביחה כל הזמן את הנגיעה בלקוח ואת המוצר.

העולם יהפוך למהיר יותר, הכל יהיה מעורבב יחד עם המילה Fast, פאסט אופנה, פאסט פוד ולא אוכל מהיר אלא הדרך שבה אנחנו רוכשים אוכל או מוצרי צריכה יומיומיים- תהפוך להיות למהירה יותר וחברות CPG תצטרכנה ללמוד להגיב בצורה מהירה באמצעות הרֶצֶפְּטוֹרים לטרנדים וצרכים משתנים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.