Search Beyond the Search

בכנס הוובסמיט השנה, היו הרצאות נהדרות, ואת חלקן אני רוצה להביא לכאן יחד עם תובנות ומחשבות משלי. ברשומה הזו אתעכב סביב הרצאה אחת שדיברה על עולם החיפוש במובן הרחב שלו. את ההרצאה העביר Neil Patel מומחה לשיווק וחיפוש.

כולנו מכירים את החיפוש בגוגל, אבל חיפוש הוא בכל מקום, כשאנחנו מחפשים למשל טיסה, לינה במלונות אנחנו מחפשים בתוך אתרים כמו בוקינג ועוד… בכל סיטואציה בחיים שלנו אנו נמצאים במצב של חיפוש גם ברמה הפילוסופית וגם ברמה הטכנית.

שיווק נהיה רק יותר ויותר צפוף ויקר ועם כל התחרות צריך לחשוב כיצד אנחנו מבדלים את עצמנו והופכים ליותר רלוונטים ומחוברים לחיים של האנשים. צריך לחשוב איך אנחנו לא משכפלים את אותו תוכן שיש בכל מקום ומקום ובאמצעות תוכן, סיפור, תועלת, תשובה שונה יוצרים בפועל גורם מבדל.

מהרגע שאנחנו נולדים יש לנו את הרצון לחפש, ובגוגל אומרים שבכל יום נתון 15 אחוז מהחיפושים הם חדשים לגמרי. מותג חכם צריך לחפש (תרתי משמע) כיצד להתחבר לחיפושים החדשים, לטרנדים, למגמות הטריות ומשם לייצר חדשנות במקום ללכת כמו כולם על “אותם חיפושים”.

MIT ערכו סקר ושאלו אנשים מה יהיה הערך של כל אחד מהערוצים בדיגיטל אם יקחו להם אותם, וכל מה שקשור לחיפוש ולמנועי חיפוש קיבל פי שניים מכל מקור אחר- זה בא להגיד לכם עד כמה כלי חיפוש חשובים לאנשים בחיים שלהם.

צריך לקחת בחשבון שגם החיפוש משתנה לפי הפלטפורמה שבה אנחנו מחפשים ולפי הקונטקסט וההתנהגות כי בפועל יש הבדל בין חיפוש בהקלדה למשל אל מול חיפוש בקול- על פי קומסקור יותר מ50 אחוז מהחיפושים (בארה”ב לפחות) במובייל מגיעים מחיפוש קולי.

המנגנונים של השיווק מתחילים להיות רפטטיבים, אנשי שיווק מתחקים אחר המנגנון ומעתיקים אותו ובכך יוצרים השטחה של התוכן כי כולם מדברים ומהמרים על אותו הדבר! והרעיון הגדול, החדשנות צריכה לבוא מכך שתנסו להסתכל על תכנים אחרים, חדשים על מנת שתוכלו ליצור תוצאה חדשה של חיפוש אל מול התחרות.

ולדרך שבה אתם בונים מותגים יש משמעות גדולה בעולם של חיפוש, תראו למשל את Nike– שמצליחה לעקוף את המושג נעליים בחיפוש- זו דוגמא נפלאה לבניית מותג תרתי משמע.

ובשביל לבנות מותג אתם צריכים נוכחות, נוכחות מקיפה בהרבה פלטפורמות- ואתם לא יכולים להתמקד רק בנקודות הכתומות “הטופ של הפאנל” והתחתית של הפאנל- אתם צריכים לחפש להיות גם בנקודות הכחולות אלו שאף אחד לא מחפש אותן- החיפושים שנעשים בגוגל, החיפושים החדשים לגמרי (15 אחוז בכל יום).

צריך לזכור, שהחיפוש בגוגל מאוד חזק וזה בגלל סיבה נכונה וטובה מאוד, אבל בסופו של דבר אנשים משקיעים את רוב הזמן שלהם הרבה יותר בפלטפורמות כמו-טיקטוק, אינסטגרם, יוטיוב.

רק לאחרונה, גוגל בעצמה חשפה את החשש שלה מכך ש40 אחוז מהחיפושים של אנשים צעירים- אחר מסעדות, בכלל לא מתקיימים בגוגל אלא בטיקטוק ובאינסטגרם. אנשים רוצים מידע רבוד יותר על החיפוש שלהם, הם רוצים את החוויה שנלוות לכך, הם רוצים את התוצאה היותר מגוונת.

אם אתם רוצים לעבוד נכון ולהיות תוצאת חיפוש חכמה (בגוגל, וגם במקומות אחרים) תייצרו את המותג שלכם כתוצאת חיפוש כזו- צרו כלים, צרו תשובות, תייצרו ערך ואל תחפשו לייצר רק מכירות. תהפכו לשונים ומיוחדים במענה לצורך ולביקושים.

בכל העולם, רואים ירידה של נאמנות במותגים- והסיבות לכך הן שונות ומגוונות. מי שרוצה לחזור למגרש המשחקים של הLoyalty צריך לחשוב על: נוחות, זמינות, ערך, איכות, מחיר- וההשפעה שיש לכם על לקוחות שמביאה אותם לדבר עליכם ולהביא אליכם לקוחות חדשים. תחשבו על זה שלקוחות מחפשים תשובות גם במעגלים שלהם וזהו כלי השיווק החזק ביותר כשמישהו מספר לשני על מותג שהוא אוהב.


urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.