Case Studies < Digital Strategies

בתקופה האחרונה אני עוסקת בצורה אינטנסיבית בסקירת קייס סטאדיז של חברות ברחבי בעולם ומציגה אותן בפניכם מכמה היבטים : גישות, מקוריות, תובנות ומתודלוגיות עבודה מהן תוכלו ללמוד ואף ליישם בעבודתכם. מכיוון שאני מניחה שלא כולם מצליחים לקרוא את הכל, החלטתי לרכז לכם ברשומה זו את תמצית הקייס סטאדיז שסקרתי בחודשים האחרונים. אצרף לכל חברה לינק לפוסט המקורי בציון שמה של החברה וכן אקדים ואתמצת את הפוסט בשניים שלושה משפטים על מנת שתוכלו לקבוע מראש באם זה מעניין אתכם.

KLM | חברת התעופה ההולנדית ש”עושה לנו בית ספר” בנושא הטיסה כפי שהוא משתקף במרחב הדיגיטלי | אין ספק שKLM היא דוגמה ומופת לחברה שיודעת לעבוד במדיה החברתית. כהוכחה חותכת היא מפרסמת לעיני כל  את התהליך שעברה במדיה החברתית כמפורט בבלוג שלה. הפוסט מציג למעשה את אסטרטגיית הפעילות שלה במדיה החברתית לאורך השנים – בנדיבות ובשקיפות מירבית. מוסבר לנו איך למעשה החברה בנתה את צעדיה אחד לאחד, מה הינחה את מכלול השיקולים בכל שלבי המהלך ואיך היא מתכוונת להתקדם. אני רוצה בפוסט זה לשפוך אור על ארבעת הצעדים שמותג התעופה ההולנדי הציג ולהמליץ על הקייס הזה ככלי עבודה תכנוני שינחה גם אֶתכם בצעדיכם הבאים.

Starbucks | איך חברת קפה הופכת הלכה למעשה לחברת מדיה דיגיטלית | לא בכדי מביאים את סטארבקס כדוגמא ומופת כשמתייחסים לקמעונאים שאימצו בחום את עולם הדיגיטל. אכן, הם עיגנו את כל עשייתם על סביבת הדיגיטל – כמהות שנטמעה באופן אינטגרלי במותג. אין ספק שהמותג הזה הצליח להבין לעומק את מה שאחרים עדיין רק מנסים – שהדיגיטל שזור בחיים השוטפים והוא לא רק מתפקד כעוד ערוץ מדיה בסט הכלים. מתברר כי שילוב נכון בתמהיל הפעילויות הכולל את המסע של הלקוח באמצעות הכלים הדיגיטליים, יכול לייצר בידול משמעותי ולקבוע טון עסקי חדש אשר מגדיל את נפח העסק. בפוסט הזה אני רוצה להרחיב במקצת את ההיכרות שלכם עם סטארבקס ולברר יחד אתכם איך החשיבה הדיגיטלית באה לידי ביטוי בחברה הזו מרגע שהם הבינו שקהילה דיגיטלית היא מפתח מרכזי להצלחה ולמינוף העסק.

Nike | לרוץ על האסטרטגיה של נייקי בדיגיטל כחלק מהאסטרטגיה העסקית | יוני 2012 – פסטיבל הקריאטיב בקאן. אין ספק שבין ההרצאות המרשימות והמעניינות ביותר היתה זו של Nike – החברה שהפכה את הספורט למוּתְנֶה טכנולוגיה, כך שכל אחד ואחד מאיתנו הוא בבחינת ספורטאי שיכול למדוד את הישגיו הלכה למעשה, ובכל רגע נתון. ההרצאה הזו היתה למעשה הטריגר שגרם לי לכתוב את הפוסט הנוכחי. ברשומה אשתדל להראות לכם דרך הקייס המיוחד הזה שיטת חשיבה חדשנית של חברה שהבינה שהיא יכולה להמציא את עצמה מחדש שוב ושוב הודות לטכנולוגיה ולמעשה לקבוע את הטון, ולשנות את סגנון פעולתה בדרך תקשורתית חדשה ומקורית. זו חברה שהפכה את היוצרות והקימה קהילה דיגיטלית ענקית שבפועל חוסכת לה עלויות ובו בזמן גם מחזקת הלכה למעשה את הקשר האינטימי עם הלקוחות. כל זאת על ידי “אימבוד” הטכנולוגיות המקושרות להזדמנות, והערכת הנכסים הדיגיטליים כחלק אינטגראלי מהתוכנית העסקית שלה ! אלַווֶה את הפוסט בדוגמאות למיזמים שנעשו בידי Nike, אציין כמה עובדות מאלפות במיוחד, והכי חשוב – אצרף את הסרטון בו מתראיין ראש צוות הדיגיטל של נייקי (סטפן), שמספר על השקפתו ועל הכיוון שאליו הוא מוביל את החברה.

Macy’s | המשמעות של שימוש בטכנולוגיה ובדיגיטל 360 מעלות בחברה | אסטרטגיית הOmni-channel של מייסיס עוררה בי את הטריגר לכתיבת הפוסט הנוכחי, כזימון להתעמקות בקייס של קמעונאית האופנה הגדולה. מייסיס למעשה “יורה לכל הכיוונים” ומַפְנָה את כל הצילינדרים למשימתה, שהיא – להפוך לשחקן צמרת, כחברה שאסטרטגיית הOmni-channel מוטמעת בה באופן מושלם.

Sephora | חברת יופי וטיפוח, שחותרת למעמד שובר שיוויון בתחרות בשוק שלה – על ידי האמצעים הדיגיטלים | הפוסט הזה יעסוק בקייס סטאדי של Sephora כחברה גלובאלית – רשת חנויות לטיפוח ויופי אשר פזורה על 1600 מקומות שונים בעולם. אציג פרטים מעניינים על העשייה הדיגיטלית המתרחשת בה – או כמו שהיא קוראת לכך הMakeover שלה. המותג הקמעונאי העלה את רף האסטרטגיה הדיגיטלית שלו אל הלבל הבא עם כל מה שקשור בסושייל ומובייל, ובאמצעים חדשניים כגון : חווית פרסונליזציה באתר; אתר מובייל חדש וכן אפליקציה למובייל. צריך לקחת בחשבון כי בימינו – רבים הקמעונאים המהססים לגבי כניסתם לעולם האון ליין והחיבור שלו לאוף ליין, בספורה לעומת זאת מתכננים את הדברים אחרת. Julie Bornstein – נשיאת השיווק של חברת ספורה – מחבקת את ההזדמנות בשתי ידיים ולוקחת אותה צעד אחד קדימה כדרך מובהקת ליצור קשר עם לקוחות דרך המכשירים שלהם ועל ידי יצירת נגיעות קונסיסטנטיות שמספקות לצרכנים אינפורמציה תוך כדי גילוי מעודכן של הטרנדים הרוֹוְחים.

Coca Cola | מותג שמצליח לייצר ויראליות להעברת מסר חיובי – אסטרטגיית האושר של קוקה קולה בדיגיטל | אין ספק שההרצאה של קוקה קולה היא בבחינת קליימקס. השעה היא תשע וחצי בבוקר והתור של האנשים שמחכים להרצאה מגיע פחות או יותר… עד לפריז (ואני מזכירה לכולם שהפסטיבל מתקיים בקאן). יש כנראה סיבה מספיק טובה לכך – קוקה קולה הצליחה להגשים מהלכים שארגונים ומותגים אחרים לא הצליחו בהם – לפחות לא ברמה כזו. זוהי חברה שמוכנה ללכת עם הרעיון שלה כברת דרך ממשית , לנסות, להתנסות, לעשות טעויות ולהפיק הצלחות. המרצה -Joseph Tripodi Executive Vice-President, Chief Marketing and Commercial Officer – The Coca-Cola Company מעביר את הסשן הזה בליווית אמירות – שהן תובנות יסוד, ולא פחות חשוב – שזורות בקייס סטאדיז מעניינים שהחברה יצרה בשנה האחרונה.

Procter & Gamble | איך פרוקטר אנד גמבל עשתה תפנית מהפכנית בעסק בעקבות הדיגיטל | ההצהרה של פרוקטר, על פי המסמך שהוצג מטעם המנכ”ל של החברה רוברט מקדונלד היא : להפוך את חברת מוצרי הצריכה שהיא מהגדולות בעולם לחברה טכנולוגית פַּאר אֶקסֶלאנס שמוערכת כהכי נגישה באמצעות הטכנולוגיה לקהל לקוחותיה. מנכ”ל החברה הוא איש חזון ואיש מעשה, והוא בחר במשימה חלוצית להזיז את פרוקטר ממתכונתה הקודמת ולהפוך אותה לחברה חובקת עולם המאפשרת לעשות עסקים בצורה מקוונת, ולהיות נגישים בלעדית דרך ההתקשרות הטכנולוגית. על מנת להשיג מטרה זו החברה גייסה את המערכת הפנים ארגונית על כל מחלקותיה והִפְנְתָה כל משאביה לעניין האחד: להעביר את הפוקוס של המותג אל עולם הדיגיטל ברמה האופרטיבית. הכוונה היא להטמיע את המהלך בכל חלק וחלק של החברה – מהמחקר והפיתוח, הקשר עם הקמעונאים, היצרנים, ועד בניית נוכחות המותגים וקיום הקשר החי עם הצרכנים. הזכייה הגדולה של החברה מקבלת ביטוי בכמה אספקטים מרכזיים : חדשנות, פרודוקטיביות יותר חיובית, עלויות זולות יותר ולבסוף – גולת הכותרת – ההבטחה המוחשית לגדילה וצמיחה מהירה יותר !

Walmart | כיצד קמעונאית הענק משתמשת בכוחם של המובייל והלוקאל ליצירת הזדמנות עסקית | אסטרטגית המובייל והסושייל של וואלמרט יוצרת למעשה נוכחות לוקאלית בתודעתם של הלקוחות שלה. עמדה זו למעשה מגדירה את וואלמרט כחברה ויראלית שמזומנת עבור לקוחותיה בכל מקום ובכל זמן. הרעיון באסטרטגית המובייל של החברה הינו להיות בקשר קרוב ככל האפשר אל הלקוחות דרך השימוש בסמארטפונים. הגישה העקרונית של החברה היא לחבר את הטכנולוגיות אל מאפייני ההתנהגות של הצרכנים – דהיינו לזהות את הצרכים והמישאלות שלהם ולהגיב עליהם בזמן אמת.

Ultimat Vodka | איך בונים אסטרטגיה דיגיטלית למשקה אלכהולי | קייס סטאדי מעורר השראה מובא לכם לכאן כרשומה בבלוג שלי – מדובר במותג שפועל במדיה החברתית, והתיאור כולל תובנות שונות כמו – מה עומד מאחורי העשייה שלו, מַהן התובנות העסקיות שלו ואיך פועלת הפרקטיקה בשטח. הדוגמא והמקרה נסבים על מותג הוודקה – Ultimat Vodka ומתמקדים במפורט בעשייה של המותג במדיה החברתית : היעדים, האסטרטגיה, והתוצאות. אשטח בפניכם את עיקרי הדברים  עם כמה הערות ותוספות מִשֶלִי, כַּנקודות המשמעותיות שיכולות לעזור לכם בעבודה התכנונית המומלצת לחברה או למותג שלכם.

Kraft Foods | יצרנית המזון קראפט “מערבבת” בין מסכים ונותנת משמעות חדשה למושג “סושייל TV” | מעמדת המפרסם, אם אתם משקיעים בפרסום בטלוויזיה, תמצאו כאן פתח להזדמנות גדולה. קראפט משקיעה בספוטים בטלוויזיה – כשממילא אנשים שנחשפים לפרסומות נוהגים לדבר על החברה ועל מוצריה. קראפט שמה לב לכך והחליטה לחקור מהן הדרכים שבהן ניתן להיעזר על מנת שגם היא תוכל לתרום את חלקה ותשתתף בשיחה הזו באופן יזום. מתוך אותה תובנה שאם אנו מריצים מודעות פרסומיות, סביר להניח שאנשים מדברים עלינו ועל החברה שלנו ואם אנחנו מודעים לכך הרי ביכולתנו למנף את השיחה הודות להתערבות האקסטרא שמשפיעה על הגברת הויראליות.

מילת סיכום. גם להבא אמשיך להציג בפניכם עוד מקרי בוחן מוצלחים מכל רחבי העולם – כי בעיני, הם מלמדים אותנו בצורה הטובה ביותר שבגישה יצירתית “לשמיים אין גבול”, כך שבידינו לעצב את גבולות העשייה שלנו הלכה למעשה !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.