The Four Global Forces Breaking all the Trends

download

חברת המחקר מקינזי פרסמה סקירה אינפוגרפית אשר מציגה את : ארבעת הכוחות ששוברים את כל הטרנדים ולמעשה מעצבים לטענתה את המובמנט העסקי של העולם. הפוסט הזה יתמקד בסקירה הזו וסביב הרשומה הנוכחית אנסה לחדד עבורכם ולהביא את הדברים המשמעותיים אותם מקינזי מנסה להעביר אלינו- תוך תמצות הנקודות, ומשמעויות שחשוב שתתעכבו עליהן.

למי שרוצה לקרוא את הסקירה המקורית של מקינזי אני מצרפת לכם אותה לכאן בלינק- Link. כמו כן, אשלב לכם בתוך הרשומה את האינפוגרפיקה המקורית של מקינזי על מנת התקבלו ויזואליזציה שתומכת את הכתוב.

העידן של האורבניזציה | הכוח הראשון עליו מדברים מקינזי הינו : שינוי בפוקוס של הדינמיקה הכלכלית אל עבר שווקים מתעוררים כגון סין. שווקים מתעוררים אלו עוברים שינויים תעשייתים סִימוּלְטָנִים, בּוֹ-זְמַנִּים ורבולוציה בכל המימד האורבני, הם למעשה עושים שיפטינג מעולם של אקונומיה- כלכלה שמתאפיינת ככלכלה מזרחית לכלכלה מערבית, ניתן לראות כי חברות מרכזיות ומותגים עולמיים ממקמים נוכחות מפתח בטריטוריות חדשות אלו חברות כמו : IBM, נסטלה, קוקה קולה ועוד.

ההערכות של מקינזי מחדדות כי עד 2025 כשסין תהפוך לבית עבור יותר ויותר חברות מרכזיות, מרכז הכובד יהיה אחר- זה שינוי עצום שכן המשקל הכלכלי של החברות הללו והפוקוס שלהן משתנה והתחזיות של מקינזי מדברות על כך שהרווחים שלהן מנוכחות בשווקים מתעוררים תעמוד על מיליארד דולר ויותר. תוכלו לראות את היזואליזציה של הטקסט באינפוגרפיקה שנמצאת מתחת לפסקה זו המעבר של מרכזי הכובד גם אל העיר וגם אל המזרח וההתחזקות של סין :

m1

קצה הקרחון- שינוי מואץ באמצעות טכנולוגיות | הכוח השני הינו- השינויים המואצים שקורים באמצעות הטכנולוגיות והאימפקט של הטכנולוגיה על הכלכלה. באופן רציף מהפכות טכנולוגיות היוו אימפקט אדיר על העולם ועל הכלכלה, ממהפכת הדפוס, מהפכות התחבורה השונות ועד לאינטרנט- מדובר בכוחות אדירים שמשנים את הסטאטוס של החיים שלנו. השוני המשמעותי נסב בכך שכיום ישנה יציבות לצורך של טכנולוגיות בחיים של האנשים וכמו כן המהירות של השינוי מכתיבה אימפקט חדש לגמרי.

לקח יותר מחמישים שנה מרגע שהטלפון הומצא ועד שהוא היה בחצי מבתי האב בארה”ב- לקח לרדיו 38 שנים לחדור ל50 מיליון מאזינים. אבל לפייסבוק לקח בסה”כ שנה להגיע לשישה מיליון יוזרים פעילים והמספר הזה הוכפל פי 100 בחמש השנים הבאות. אפליקצית המסרים הקצרים הפופולארית בסין- WeChat מחזיקה 300 מיליון יוזרים, זה מספר גדול יותר מכל האוכלוסיה הבגירה בארה”ב.

ההאצה באימוץ ובחדירה של הטכנולוגיות מייצרת באופן טבעי אקסלרציה מאוד גדולה בחדשנות, ב2009 שנתיים אחרי שהאיפון הראשון הושק- מפתחים פיתחו סדר גודל של 150,000 אפליקציות, ב2014 המספר הזה כבר עומד על 1.2 מיליון ! ומשתמשים הורידו יותר מ75 מיליארד אפליקציות בטוטאל, יותר מ10 אפליקציות לכל אדם בגלובוס.

ככל שהטכנולוגיה תתפזר ותתפשט בשנים הקרובות, צפוי לנו שינוי וגידול אפילו יותר משמעותי וזה ישנה את ההתנהגויות ואת הכוונות והצרכים של האנשים מקצה לקצה.

m2

להזדקן זה ממש לא כמו שהיה פעם- כיצד מגיבים למצב בו העולם שלנו מזדקן ? האוכלוסיה של העולם מזדקנת, הפוריות נופלת, והגלובוס מאפיר בצורה דרמטית, בעוד שהזדקנות הייתה משהו שאפיין את השווקים המתפתחים- יפן ורוסיה ניתן לחזות בשנים האחרונות שינוי באוכלוסיה, הדמוגרפיה מתעצבת מחדש- ואפשר לראות כיצד זה בקרוב גם יגע ביבשות כמו סין ואמריקה הלטינית. בפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית, השינוי בגילאים ובדמוגרפיה יכול להפוך למשמעותי גודל האוכלוסיה הזקנה יכולה להפוך לרוב האוכלוסיה בעולם.

מדובר בשינוי מאפיינים פתאומיים ומפתיעים מבחינת יכולת ההתמודדות שלנו- באירופה מעריכים כי עד 2060 האוכלוסיה בגרמניה תתכווץ בחמישית, ומספר האנשים העובדים ירד מ54 מיליון ב2010 ל36 מיליון ב2060. המספרים הללו מגדירים שוק עבודה חדש בו כמות קטנה יותר של עובדים- Workforce תצטרך להתמודד עם תפוקות והתייעלות עבור אתגרים גדולוים יותר- כל אלו מכריחים אותנו לחשוב מחדש על הכלכלה ועל הפוטנציאל שלה ונדרשת חשיבה מחדש על האוכלוסיה המבוגרת על הדרך בה מדינות תומכות את השינוי מבחינה פיננסית.

m3

אנשים, פיננסים ודטה- מפת קשרים, קונקטיביות גדולה וחזקה יותר באופן גלובאלי |  העולם הרבה יותר מחובר דרך : אנשים, אינפורמציה, טרייד, ועוד.

טרייד ופיננסים מאז ומתמיד היו חלק מהסיפור הגלובאלי אבל, בדורות האחרונים, ישנו שיפט גדול- במקום מספר קווי תקשורת של שחקני טרייד רציניים בהאבים שנמצאים באירופה ובצפון אמריקה, הסיסטם השתנה וישנו טרייד גלובאלי שהופך את הכל להרבה יותר גדול- מורכב, רחב ידיים ומסוכן.

אסיה הופכת למרכז הטרייד הגדול ביותר בעולם, והווליום של הטרייד בין סין ואפריקה גדל וצמח מ9 מילארד ב2000 ל211 מיליארד ב2012. גם המעברים הפיזיים של האנשים ממקום למקום בעולם משתנים- יותר ממיליארד אנשים עברו גבולות ב2009, שזה מספר שכפול פי חמש מ1980.

החיבורים שהטכנולוגיה מאפשרת מגדילים את המכירות ואת הדינמיקה הגלובאלית- ויוצרים הזדמנויות חדשות לגמרי כמו כן מפרמלים אי יציבויות חדשות שקשה לצפות אותן כרגע.

m4

מילת סיכום.  ארבעת הכוחות הללו משבשים, תופסים סקייל- מתחילים להשפיע ולייצר אימפקט משמעותי על הכלכלה העולמית במאה הנוכחית.

ישנם דפוסי שיבוש בכל שוק ובכל סקטור שכפי שראינו יכולים להשליך בצורה משמעותית על הדרך בה הכלכלה העולמית מתנהגת- כל אלו יקבעו את הדרך שאנחנו חיים. חשוב להבין שהמבט של מקינזי מייצר היפותזה שאומרת שכל הטרנדים עליהם אנחנו מסתכלים למעשה יושפעו מארבעת הכוחות המדוברים- והעובדה שארבעתם מתרחשים באותו זמן מחדדת את ההבנה שהעולם ישתנה מהר עובדה שמקרינה באופן חד משמעי על הדרך בה החלטות מתקבלות כבר היום.

השינויים המדוברים יכולים לשחק תפקיד משמעותי בעיצוב של העתיד, אנחנו מעולם לא היינו חשופים לכל כך הרבה דטה בהישג ידנו על גבי סלולרים מתקדמים כמו סמסונג ואיפון- ואלו למעשה מתפקדים כמחשבי על שמאפשרים לנו בכל מקום בעולם להתכתב עם הכוחות המדוברים ולקחת חלק אקטיבי בשינוי.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.