E-Commerce Is Finally Disrupting the Grocery Industry

Slide1

עולם הסחר משתנה כל הזמן, המרקט פלייס מתפתח, יש כיום הרבה מאוד ערוצים, מסכים ובעיקר ישנם צרכנים בעלי אומץ רב שמשנים את הדרך בה הם בוחרים לתקשר כשהם מבצעים פעולות, משפיעים ומושפעים וצורכים. אני רוצה להתעכב אתכם הפעם על מצגת נהדרת ששלפתי מהמנוי שלי בביזנס אינסיידר- שמתמקדת בשינויים המתחוללים בימינו בכל הקשור לסחר האלקטרוני בתחום מוצרי הצריכה הבסיסיים, מוצרי מזון ומשקאות. אמנם, המצגת מתייחסת אל השוק האמריקאי, אבל לדעתי חשוב שנבין שכל מה שקורה כיום בתחומים אלה בארה”ב- יכול להתרחש מחר גם אצלנו. כמו כן, יש לקחת בחשבון שחוק המזון שיחול בשנת 2015 יקבע את התנהלותנו לפי הסטנדרטיזציה החדשה ולמעשה יגרום ליותר ויותר אנשים לחפש מידע רלוונטי ברשת, וכפועל יוצא גם ישפיע הלכה למעשה על תרבות הצריכה שלנו.

אעבור אתכם על הדברים העיקריים, וכמו תמיד אצמיד לכם בתחתית הרשומה את המצגת המקורית. כמו כן, חשוב לי להדגיש כי אני מוסיפה לתוכן המקורי תובנות משלי, חלקן גם מתייחסות לרמה הלוקאלית על מנת לקשר אותם עבורכם בקונטקסט מקומי שישרת אתכם ככלי עבודה.

אין ספק שלגבי מוצרי הצריכה הבסיסים, מוצרי מזון- ההזדמנות של האיקומרס עדיין רחוקה ממימוש מלא. אמריקאים מוציאים על מוצרי צריכה בסיסיים 600 מיליארד דולר בשנה- על מזון ושתייה, וזוהי ללא ספק הקטגוריה בעלת הנפח והמשקל הכלכלי הגדול ביותר בעולם הקמעונאות, אבל רק אחוז אחד מכלל המכירות כרגע מגיע מהאון ליין. כשמסתכלים על המספרים חשוב להתייחס למצב הקיים אך במקביל גם להשלכותיו על העתיד, כי הוא עוזר לנו לתכנן נכון את התשתיות הנדרשות (שהרי כולנו יודעים שלשם הקמת תשתית הולמת באמצעות שיטות, כלים, תהליכים ושלד חדש, לוקח זמן- הרבה זמן). במבט קדימה סך כל המכירות של מוצרי צריכה, מזון ושתייה- צפוי לגדול במהירות באחוזי צמיחה ניכרים וזאת הרבה יותר מקצב ההתפתחות המוכר שבו התנהלו עד כה שווקים מסורתיים וסופרמרקטים. התחזית של הביזנס אינסיידר מתייחסת לשוק המכירות של מזון באון ליין שלהערכתם יגדל באומדן השנתי- Compound Annual Growth Rate, ב21 אחוז בין השנים 2014- 2018, כך שהוא יגיע לכ18 מיליארד דולר בארה”ב עד שנת 2018. חשוב לומר שהאיקומרס באופן כללי גדל משנה לשנה בקו עלייה של כ13 אחוז.

Slide2

נמצאים עדיין לא מעט חסרונות לרעיון של רכישת מזון און ליין– גם בצד העסק וגם בצד הלקוחות. חסרונות כגון : בעיית התמחור של המוצרים, המורכבות של הלוגיסטיקה ושיטת התפעול, קביעת המחירים הנאותים לנושא המשלוחים-  נוספת גם שאלת האיכות וכמו כן הטריות של המוצרים שהוזמנו און ליין. עבור קמעונאים באון ליין שאמורים לדלוור מוצרים טריים שנחוצים ללקוחות, זה אומר לייצר מערך מורכב שבאמצעותו יהיו מסוגלים לעסוק בשילוח ארגזים, ללקט את תכולת ההזמנות- בצורה יעילה וחכמה אשר תשמור על האיכות ולא תזיק למוצרים ולחבילות שנשלחו. אוסיף לכך שבמקרה זה צורת החשיבה על הדרך בה יש לנהל את המערך החדש חייבת לחרוג מהאופן הרגיל שבו אנו נוטים לחשוב על הנושא: האיקומרס לא יכול להתקיים כעוד שכבה שמורכבת על העסק הקיים, אלא הגילום המעשי של מערך כזה חייב להיבנות באופן שיטתי כרובד חדש בפני עצמו וכעסק נוסף של החברה. על מנת שאופן ההזמנה, הליקוט של המוצרים, התפעול וההתייחסות לנושא המשלוח ייעשו באופן סימלסי שתורם להצלחת מערך תפעול מתוקתק שאינו נתקל בבעיות תוך כדי תנועה.

Slide6

אבל ישנן כמה חוזקות משמעותיות לרעיון של קניה באון ליין לגבי מוצרי צריכה  יומיומיים כמזון ומשקאות. בעיקר זה בא לידי ביטוי בכך שקניה מקוונת אם מתוכננת נכון מצד הקמעונאי היא הרבה יותר נוחה. כמו כן, ניתן באון ליין לייצר מבחר רב של מוצרים , מבחר מגוון שיכול להיות קולע הרבה יותר לטעמו של קהל הרלוונטי, מאשר באוף ליין. המחקר של הביזנס מראה כי לקוחות לא בהכרח מזמינים מזון במובן הכללי באון ליין, אלא הם דווקא נמשכים בעיקר לקניה של מוצרים ייחודיים- שאותם קשה למצוא על המדף הרגיל בסופר. צריך לקחת בחשבון שזהו אחד המוקדים המעניינים ביותר בתכנון העסק האיקומרסי ! המדף הדיגיטלי לא צריך להתנהג בצורה אקוויוולנטית למדף הפיזי: עצם העובדה שבמדף האון לייני ניתן לגוון את המבחר ולהנגיש מוצרים שאינם מוצעים ברצפה הפיזית יכול לייצר דיפרנסאציה שתקבע את נפח המכירות ואת העדפתו של מדף זה על פני האחרים. כמו כן חשוב להגיד שהקניה הדיגיטלית מאפשרת לגלות ביתר נוחות את אותם מוצרים, כלומר : לחפש ולחתוך על פי קטגוריות נבחרות. ישנה סימטריות מרבית ברמת האינפורמציה וקל להגיע למידע המבוקש- מצב שאינו מתקיים באותה קלות ונוחות ברצפה הפיזית.

חוק המזון שיחול בישראל בינואר 2015 קובע כי לגבי כל פריט- כל המידע כולו חייב להיות מונכח דיגיטלית ולכן הרבה מאוד צרכנים יטרחו לחפש מידע על מוצרים, מבצעים, רמת הזמינות והמחירים. כאן ההזדמנות הגדולה לייצר דווקא על פלטפורמת השינוי הזו מדפים אטרקטיביים שיְגָרו לרכישה דיגיטלית ולקניה באימפלס- בצורה שאינה קיימת לרוב ברצפה הפיזית. הנוחות היא שתכתיב את מידת ההיענות ותיקבע באִם הקניה הדיגיטלית תישאר סטיקית ותגרום לצרכנים לחזור שוב ושוב.

Slide7

סטרטאפים חדשים שקמים לאחרונה כמו סיטון– שמים את הפוקוס על שיטות של נוחות שמגבירות את החשק לקנות מצד הלקוחות. שירותי קונסיירְז’ שקיימים בארה”ב, וכמו כן קיומם של מועדונים שמאפשרים הֵירָשמות למוצרים מסוימים- הם המודלים שמציעים למעשה שירות אחר, ומייצרים שוני אמיתי מהדרך בה אנחנו רגילים להתייחס לקניה הנהוגה בסופרמרקט. השירותים הללו שנובעים מתפיסת הסחר המודרנית עתידים לשנות את דרכם של הקונים בכל הקשור לצריכת אוכל. בנוסף, קמעונאים שעובדים באון ליין יכולים לנצל את המעמד של מכירה באון ליין כזימון שיקפיץ את העסק ויגרום לשינוי מרענן במבנהו: עלויות הנדל”ן תרדנה, וכמוהן גם עלויות השיווק, וההיערכות הזו יכולה להסתעף הלכה למעשה לביזנס חדש עבור אותם קמעונאים חכמים, שידעו איך לנצל את ההזדמנות ולשנות את הדרך בה אנשים חושבים, מחפשים, מושפעים וצורכים.

Slide5

כמה מהשמות הגדולים שמשבשים את התעשייה הזו ויוצרים שינוי מגיעים מחברות הייטק גדולות- כמו אמזון, איביי, וגוגל. החברות הללו כבר התחילו להציע שירותים ייחודיים כמו services : same-day delivery– שירותי משלוחים באותו יום, ואפילו משלוחים בטווחים של שעה. הרעיון הוא להרגיל את הלקוחות לנוחות של ההזמנה באון ליין, נוחות שמסתכמת באופן טבעי בחזרתיות וסטיקינס. תחום מוצרי הצריכה הקשורים במזון יכול להרוויח מהפעלת שירותים שמבוססים על הגישה החדשנית- שכן הקהל של הגולשים עשוי להתפתות ולרכוש מוצרים כשהם צריכים אותם במידי וכאן השירות יכול לגבור על כל רצפה פיזית- הודות לנוחות המרבית. למרות ששירותים שמציעים משלוח באותו יום, ואף בתוך שעה- עולים יותר כסף- מתברר כי 25 אחוז מדור הY , דור הmillennials מוכנים להשקיע בשירותי פרמיום בשל הנוחות. 

Slide9

חשוב לומר ולהדגיש שוב ושוב– שלמרות שרוב הקמעונאים מחזיקים עדיין בדעה שהשארת הלקוחות בחנות הפיזית- משמע הגברת המכירות, מסתבר שישנן כיום שיטות שמשנות בצורה קטגורית את חוקי המשחק ואת הדרך בה אנשים צורכים. החשיבה מחוץ לקופסה מתבטאת בבניית תשתיות של און ליין מותאמות לצרכים ספציפיים וכוללת מציאת פתרונות אמתיים שמייצרים ערך מוסף. תפוצת הקניה האון ליינית צפוייה לשרטט מגרש עסקים חדש- ובנקודה זו יש לציין כי המרחב המַרְכּוּלתִי אינו קופא על שמריו במובן שהוא פועל רק לטובת השחקנים הקיימים, יצרנים וקמעונאים- אלא הוא בא לידי ביטוי בהתרחשות רחבת היקף מצד יזמים נמרצים, וגם בישראל שניכר שנכנסות אליה דרך המשפך הטבעי- לאקו סיסטם שחקנים ושחקניות חדשות. לכן יש חשיבות להֵיערכוּת בעוד מועד לשם קביעת מודלים חדשים לעבודה באמצעים יעילים ככל האפשר, שאם לא כן- כל המהססים עלולים להישאר הרחק מאחור.

מילת סיכום, אני מקווה שגם אתם כמוני קיבלתם השראה מהמצגת הזו ותהיו מוכנים לשרטט בראשכם את מפת השינויים המתבקשים. אישית אני מתמידה בחקירה לעומק של עולם הסחר הזה ומשוכנעת שאנחנו נמצאים הלכה למעשה בנקודת מפנה משמעותית שתעצב את עתידנו הן כצרכנים והן כעסקים באופן שונה לגמרי. כפי שהבטחתי לכם אני מצרפת את המצגת המקורית שאת חלקה שילבתי בתוך הרשומה עצמה- על מנת שתוכלו לקחת ממנה עוד נקודות חשובות משלכם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.