מסע אישי בבניית בלוג

 

 

אם חשבתם שתקופת הריון בת תשעה חודשים היא משימה רצינית, תחשבו שוב כשמדובר בבלוג.

ההבדל הגדול בעיני בין שתי המשימות.

בראשונה (לאו דווקא מניסיון אישי), אין הרבה בחירות. גדלים תוך כדי תנועה ורוב “התהליך” נקבע מאליו.

בשנייה, בנית בלוג, אנחנו נמצאים לכל אורך הדרך בצמתים מורכבים ומסובכים הדורשים קבלת החלטות.

החל בהחלטה המרכזית, לייצר את הבלוג ועד לקביעות שונות הכוללות :

למה רוצים לבנות פלטפורמת בלוג

מה יהיה עולם תוכן

מה נרצה להשיג מהמהלך

איפה הכי כדאי לנו לייצר את הפלטפורמה, על מנת שתענה על מכלול הרצונות והמהווים שלנו

היומן שלי יספר לכם וידריך אתכם באבני דרך מרכזיות (בעיני), איך עושים את המהלך, מה עושים ועל פי איזה סדר ומהי מתודולוגיית עבודה.  איך ניתן להתקדם, כך ש”ההריון” הזה יושלם  כמעט ללא צירי לידה וכאבים מיותרים ושבסופו של דבר ייוולד לנו תינוק שידע לזחול, ללכת ולרוץ…

אצלי הכל התחיל ביום בהיר אחד, קמתי והבנתי ש”הסנדלר הולך יחף”.  חשבתי על כך שהקמת  אתר / בלוג לעצמך, מאוד שונה מפוזיציה של טיפול לאחרים בעולם התוכן ותדרוך. לכן, הדוגמא האישית שלי הופכת מבחינתי לדוגמא הכי מוחשית בשאלת עשה ולא תעשה.

להלן עשרת הדברים החשובים בעיני, כמובן, את כל אחד מהם ניתן לנתח ברזולוציה שונה ומתוכו לפתח פוסט ניפרד. אבל, חשוב שתהיינה לכם אבני דרך מרכזיות ושיהיה בידכם הידע מול מה צריך להתמודד.

הדבר הראשון : הכלל המשמעותי בעיני, הוא לשבת עם עצמנו ולקבל החלטה ברורה לגבי מה אנחנו רוצים להשיג מיצירת פלטפורמה כזו בדמות בלוג, האם הפלטפורמה אמורה לייצר לנו מכירות, תדמית, שירות לקוחות, חדשותי, לידים ? האם אנחנו רוצים לייצר אקשן איטמז אשר יצדיקו  את המגמה שאחרים יפרסמו אצלנו ?  ועוד …

הדבר השני : לשבת עם עצמנו שוב (יש הרבה ישיבות בתהליך) ולחשוב,  האם כל ההגדרות שלנו בכלל מציאותיות והאם הן ניתנות להוצאה לפועל. בלוג בניגוד לאתר דורש עבודה מתמדת, דורש העלאת עולם תוכן שמתעדכן ומעניין את הגולשים. בעיני ולפי תפישת עולמי,  גם אתרים יצטרכו בסופו של דבר “לעבור דירה ” ולהפוך לבעלי ערך מוסף קונסיסטנטי הם לא יוכלו להישאר בפורמאט “טפטים” פרסומיים מסחריים, הדבר פשוט וזה יקרה – אין ברירה,  הקהל יצביע ברגליים

לכן,  הדבר השלישי : חשוב שניישר עם עצמנו, מה אנחנו עומדים להגיד בפלטפורמה שייצרנו והאם באמת אנחנו חושבים ש… “אנחנו יכולים לתחזק את הנושא לזמן ממושך ” ?  … “האם הנושא שלנו יכול לעניין ולייצר ערך מוסף לקורא ובאופן קבוע” ?

הדבר הרביעי : כשסגרנו עם עצמנו את הפינות הכי הכי חשובות והכי אסטרטגיות, לדעתי ולטעמי רק אחרי שעשינו את שלושת הדברים הראשונים, זה הזמן לחפש ספק טוב שיכול לתת לנו שירות של קניית מתחם, קניית דומיין שטח אחסון. כמובן, אנחנו יכולים לעשות כל זאת לבד, כמובן שאנחנו יכולים להשתמש באין ספור פלטפורמות חינמיות, אבל, אני לא ממליצה .. אני חושבת שאין דרך אחרת . מתחם קנוי מאפשר לנו שליטה על מספר דברים מרכזיים וחשובים מאין כמותם. המתחם כולל – ניהול סטטיסטיקות, ניהול התכנים שלנו ב”מחסן שלנו”, מיתוג שם הדומיין שלנו ומינוף לתוצאת החיפוש בגוגל, ניהול העיצוב, המשקת הפלטפורמה לויד’גיטים שונים ועוד…

הדבר החמישי : בניית מגדל תוכן. כמו שאמרתי, בלוג מהווה למעשה את עולם התוכן שלנו, מגדל תוכן הוא הנושא אותו אנחנו רוצים לחשוף והדרך שלנו לתכנן את הסיפור לאורך זמן. תכנון נכון יבטיח שנתפוס את מירב תשומת הלב ויגרום לנאמנות וחזרתיות. חשוב שנגדיר לעצמנו את הנושא בצורה ברורה, צריך שנפרוט אותו ל”מיני” נושאים ולכותרות אותן נוכל למלא בתוכן. חשוב שנאהב לכתוב על הנושא אותו בחרנו, שירגש אותנו ושייתן לנו ערך מוסף בכתיבה, ואת אותו ערך מוסף נוכל להעביר הלאה כצורתו. הקהל שלנו לא טיפש, כמו כן, עסוק ומופצץ בתכנים וגירויים והוא לבטח ירגיש אם תכתבו מהבטן.

הדבר השישי : עיצוב, כל מי שמכיר אותי, יודע, עיצוב משנה. כתבתי על כך גם פוסט ארוך וזו עוד סיבה להתאמץ ולקנות פלטפורמה עצמאית, נכון שיש תבניות שונות בפלטפורמות החינמיות, אבל, קניית תבנית משלכם, עיצובה והכתבת ה Look & Feel  שלה יכולים לשנות את המתחם שלכם מקצה לקצה ולהפוך אותו לייחודי ולממגנט.

הדבר השביעי : תובנה, מקום לשינוי לכל אורך הדרך משמעות : “מציאות בטא”. בכוונה היצבתי את השלב הזה לפני השלב הבא, הם קצת סותרים זה את זה, ומצד שני זו המציאות שאנחנו חיים בה.מציאות שנתונה לשינויים, לגמישות וליצירת הרגלים חדשים. אני מאוד מאמינה בתכנון לאורך זמן, תפישת העולם שלי מאוד אסטרטגית אבל העולם שלנו השתנה ואנחנו חיים במציאות בטא שמכתיבה לנו כל הזמן להיות ערניים, גמישים ולוליניים תוך כדי תנועה. פלטפרומה שמציגה את העובר עלינו בהקשרים השונים צריכה להיות פלטפורמה נוחה לשינוי, אל תשכחו זה גם מה שהופך את החיים לסופר מעניינים.

הדבר השמיני : תוכנית עבודה, בניית בלוג ותחזוקו דורשים סוג של תכנית עבודה, קשה לפעמים ליישם אבל חשוב לאין ערוך, בנית מתודולוגית עבודה הכוללת פרטי טקטיקה ופרטי אסטרטגיה יכולה להועיל לכם לאין שיעור. חשוב לייצר גאנט פעילות בו תרשמו את המטלות השונות, טרום השקת הבלוג ולאחר מכן השקה והרצה. שיטה זו תחסוך מכם שכחה של הדברים החשובים לבניית מתחם חכם ואיכותי. כמו כן, השיטה  תפגיש אתכם עם המציאות ותעזור לכם בבדיקה האם הפרויקט ישים הלכה למעשה.

הדבר התשיעי : שיווק הבלוג, בלי קהל של קוראים כפי הנראה שנדבר אל עצמנו, חשוב בתוך תוכנית העבודה שלנו, לייצר מתודלוגית שיווק הפוסטים והתכנים השונים אותם אנחנו מייצרים. תובנה: ככל שתהיו מוכרים ברשת, ככל שתעבדו על מערכת קשרים עם אחרים, כזו שמפרגנת וגם מתייחסת לצד השני, מובטח לכם שיופעלו מנועי אנרגיה לקידום התכנים שלכם ובכך יצרתם לעצמכם גנרטורים משמעותיים לקידום אורגני ואיכותי של המשנה אותה יצרתם. שווקו את הפוסטים שלכם בזירות שונות בהן אתם פעילים, ביוזרים שלכם ודרך הרשתות החברתיות השונות. זכרו להפיץ את הפוטס למכרים שלכם, להם התוכן יכול להוות ערך מוסף. חשוב לציין כי זו מערכת יחסים לאורך זמן, לכן, תדאגו להיות שם ולענות לכל אותם המשתתפים בזמן אמת. פעולה שתמקסם את האינטראקציה ותגרום להם לבוא שוב ושוב, בקיצור : יצרו יחסים, שכן על זה נח היסוד העמוק והנכון של עולם המדיה החברתית וזירת הבלוגוספריה. למי שלא ראה כתבתי על כך פוסט מקיף, מוזמנים להתעשר … לינק

הדבר העשירי : פרטים קטנים שלא כדאי שנשכח לשים בבלוג, בנו את הבלוג שלכם כך שיהיה גדול מסך חלקיו וייצר עבורכם סינרגיה הלכה למעשה על ידי : הוספת לינקים למקומות מהם אתם שואבים את עולמות התוכן שלכם, על ידי הוספת RSS לבלוגים אותם אתם מעריכים, על ידי הוספת עמוד לייצירת קשר – דיאלוג. על ידי הוספת מצגות איכותיות ממאגר קיים אותו הכנתם בחייכם, כחומר שיכול לעזור לאחרים ולמתג אתכם כבעלי סמכא בתחומכם. כמו כן, לנקקו למקומות נוספים בהם אתם פעילים בעולם המדיה החברתית, כך תוכלו ליצור ולהרחיב את מעגל ההיכרות עם הקהל המתעניין בכם ב- 360 מעלות.

יש עוד הרבה דברים שצריך לעשות, יש עוד הרבה  דברים שאני לא למדתי. הקסם הוא, שלכל יום יש את עקומת הלמידה שלו ולנצח נלמד אם נעסוק ונתעניין בעולם התוכן. קסם לא ?

כדאי להצטייד מראש ב : אורך רוח, סבלנות, גמישות ופתיחות לשינויים, נכונות לעבודה די מאומצת, מלאה ברעיונות והרבה אהבה לנושא.

---------------------------------------------------------------------------

סרט מעולה , לקוח מסדרת סרטים המסבירה על עולם המדיה החברתית באנגלית פשוטה

Blogs in Plain English

---------------------------------------------------------------------------

חשוב לי לתת קרדיט גדול ליונתן קליין שבנה עבורי ויחד איתי את הבלוג החדש שלי, אם אתם מחפשים ספק טוב לבניית אתר אין ספק שהוא האיש.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

35 comments

 • תודה רבה על המידע החשוב

  אני בדיוק בצומת של החלטות לגבי הבלוג האישי שלי
  והמידע הגיע ממש משמים !

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אסף בוקר טוב . אתה המבקר הראשון ביריית הפתיחה שלי בבלוג החדש . לכן, כבוד גדול . שמחה מאוד שהמידע יעזור לך .
  הפוסטים הבאים יעסקו בתכנים שליד בניית הבלוג ברזולוציה יותר מעמיקה . אשמח לראות אותך שוב . יום טוב זהר

 • מעניין ויכול לתרום הרבה להרבה ארגונים ששוקלים את המהלך

 • @zoharu יפה, מועיל להרבה מאוד אנשים http://bit.ly/3MMOQw

 • yossi malki says:

  שלבים ראשונים בבנית בלוג (via @zoharu ) http://tinyurl.com/yfmcr56

 • JUDITHNo Gravatar says:

  פוסט בובה. מושלם ויעיל. אכן קסם, לא פחות.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי אלון , שמחה שהתחברת . הרעיון המרכזי והבסיסי של הבלוג – לעזור לחברות לקיים מהלכים שיווקים בעולם המדיה החברתית. בהמשך הדרך יהיו חומרים נוספים ברזולוציה גבוהה יותר.
  בסופו של יום אני עורכת מכל התכנים ספר הדרכה אותו אפיץ באינטרנט בחינם 🙂 זהר

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אמא , שלא יחשבו שכולם קוראים לי בובה 🙂 יהודית אמא שלי תודה רבה , והכי תודה על כל העזרה שלך בהגהות 🙂

 • AnatEshel says:

  RT @zoharu http://bit.ly/3MMOQw פוסט חדש בבלוג שלי – מסע אישי בבנית בלוג – אבני דרך .

 • Tamir Cohen says:

  RT @zoharu: http://bit.ly/3MMOQw פוסט חדש בבלוג שלי – מסע אישי בבנית בלוג – אבני דרך .

 • סבלנות סבלנות לא קונים בשום חנות… RT @zoharu http://bit.ly/3MMOQw פוסט חדש בבלוג שלי – מסע אישי בבנית בלוג – אבני דרך .

 • saar siklaiNo Gravatar says:

  שלום 🙂

  אהבתי מאוד את הדגש לכל אורך הפוסט על תוכנית עבודה ותכנון. רבים מהבלוגרים הם אנשים מאוד יצירתיים שזו תכונה מבורכת אבל לעיתים באה על חשבון עקביות, תכנון, ואסטרטגיה… ואולי במחשבה שנייה גם לחוסר תכנון יש מקום במקומות מסוימים 🙂

  סער

 • פוסט משובח זוהר!
  אני מקווה שכל שמי שעומד לפני תהליך של הקמת בלוג יקרא
  היטב את הטיפים שציינת, הם יכולים לחסוך המון כאב ראש בתהליך.

  תודה זוהר, ושוב – מזל טוב לכבוד הבלוג החדש!

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי עומר , שמחה שקפצת לביקור בביתי החדש 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  סער , מסכימה איתך צריך לדעת למנן נכון בין התכנון ובין הספונטניות .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  עומר , שים לב שיש לך מקום של כבוד במעוני החדש 🙂

 • זוהר,
  נחשפתי לתכנים שלך, אין ספק שיש גרופיס שמחכים להנחיותיך.
  אני בתחילת דרכי הבלוגריסטית, הופתעתי עד כמה התחום הזה ממותג ומקצועי כל כך, ההנחיות המדויקות הן חשובות, בשלב הזה אני מאד נהנהת מהגילוי, מהתמימות, בכל פעם אני מגלה משהו חדש, קהילה מענינת חדשה, דיון נחמד, לדעתי המטרות הממוקדות הופכות זאת למשימות כמו ללכת לעבודה. אמשיך לקרוא את הידע הנרחב, ובשלה הזה אלך עם הספונטאניות, עם מה שמתגלה……
  תודה

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי אקטיביסטית, את בהחלט צודקת בגישה שלך . לא כולם צריכים לפעול במשנה סדורה, מאוד תלוי בהכרח מה אנחנו רוצים להשיג מהמהלך, הדגש בגישה שלי מתייחס לקהל שמעוניין לרשום את טביעת רגלו ברמה המקצועית עסקית ודרכים להגעה לתוצאה איכותית.

  בהצלחה בסיור שלך בעולם הבלוגוספריה 🙂

 • הילהNo Gravatar says:

  הי זושה, אני תמיד מתלוננת לך שאני לא בדיוק מבינה “מה את עושה” בעיקר כי אני בתחום אחר כל כך. הפעם הבנתי (“שפו” לעצמי)וגם נהנתי!נשיקה

 • urianzoharNo Gravatar says:

  את משחררת כאן סודות כמוסים 🙂 אף אחד לא יודע שקוראים לי זושה …..:)
  שאפו !

 • אליNo Gravatar says:

  קודם כל מזל טוב! למרות שכבר איחלתי לך בזמנו בקפה, עכשיו זה “רשמי” לגמרי בבלוג החדש. תתחדשי ותהני מהבייבי (כשהם קטנים הם הכי כייפיים).

  הנושא הזה של הקמת בלוג בהחלט מעניין הרבה מאוד אנשים שמתלבטים בכך ושוקלים את היתרונות של אתר מול בלוג, בלוג פרטי מול בלוג ברשת חברתית וכו’.

  בהצלחה!

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אלי תודה רבה על האיחולים . אני באמת אוהבת אותו כשהוא קטן כזה , מעניין מה יהיה כשיגדל . חששות של כל אמא אתה יודע …

 • אליNo Gravatar says:

  אני לא דואג לו הוא יגדל בסדר, אמא שלו מבינה בחינוך. (-;
  אבל את יודעת, כשהם קטנים ויש להם את ה”ריח החדש” הזה הם פשוט מקסימים. אחר כך כבר מתחילים להתרגל אליהם והם נהיים חלק מהחיים.

 • תודה על הפוסט החשוב, ותתחדשי על האתר החדש.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי מריון . שמחה מאוד שקפצת לביקור . מבטיחה להמשיך ולהכניס תכנים שיעזרו על פי הבנתי לכל מי שרוצה לשחות בעולם המדיה החברתית 🙂 הפוסט הבא : אימפלמנטציה של תהליך מדיה חברתית בארגון . שבוע טוב

 • ניריתNo Gravatar says:

  שלום זהר, יש לי שאלה בסיסית בנושא: האם ניתן להוסיף פלטפורמה של בלוג לאתר אישי שלי שמציג את עבודותי? האם זה מייקר את האתר, או מכביד עליו?
  תודה, נירית.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי נירית . בשאלות טכניות כדאי לך מאוד לפנות אל מי שבנה לי את האתר / בלוג הזה הוא מומחה בזה . על פי הבנתי הכל אפשרי . ולא לא מכביד . אבל דווקא בטכנלוגיה אני לא ממש מג’נגלת .

 • בתשובה לשאלה שנירית שאלה-
  להוסיף פלטפורמה של בלוג לאתר רגיל זו ברכה.
  מבחינת קידום הדבר מוסיף עמודי תוכן.
  אני ממליץ גם ממש להתקין את הבלוג בתוך אותה תיקיית שורש…
  פרטים נוספים בפורום שבאתר שלי: http://www.izerobot.co.il/forum.html?func=view&id=27&catid=4#27

 • Ecaliptoos says:

  מסע אישי בבניית בלוג – http://b2l.me/88ff (via @zoharu)

Leave a Reply

Your email address will not be published.