The Nothing Economy ?

לקחתי על עצמי משימה, שהיא ממש בגדר של מחקר עומק לשנת 2019- להבין משהו משמעותי שאני קוראת לו “כלכלת הכלום” ? The Nothing Economy ? ומה זה אומר ? יש בעיני סוג של הטיה, שיבוש באינפורמציה בין העובדה שיותר ויותר השקעות של משקיעים שונים, קרנות הון סיכון, גופים פיננסים ועוד- אשר עוברות לתחום של טכנולוגיה וסטארטאפים מעולם התוכן הזה של : חדשנות דיגיטלית, ומצד שני הרישיו- היחס בין הסטארטאפים שמצליחים לאלו שלא פשוט- מגוחך… המספרים מדברים על יחס של 1 לחמישים או באחוזים- 95 אחוז ויותר מהסטארטאפים נכשלים.

ונשאלת שאלה, האם היחס הזה למעשה משקף שאנחנו יוצרים כלכלה של כלום ? רעש של כסף שבסוף יורד לטימיון ולא יוצא ממנו שום דבר ? אני טוענת שכמו הרבה דברים שאנחנו לא יודעים למדוד ולאמוד בעידן הנוכחי שכן אנחנו תקועים בפרדיגמות של חשיבה ישנות- גם פה ישנה בעיה והעובדה שקמים סטארטאפים ויוצרים מציאות מאפשרת לתחומים שלמים להתפתח, לתעשיות שלמות לקום ולעולם לנוע קדימה. את הטיעון הזה אני צריכה לגבות בצורה מחקרית ולהבין ברמת הדטה בצורה הברורה ביותר- איפה נמצאת הכלכלה האמיתית.

מה שאעשה, אקח אתכם לטיול במחקרון שלי וננסה להבין יחד תוך כדי תנועה את הנושא- דרך ובאמצעות תובנות ואינסייטים חשובים ומידע שאני אוספת בדרך מהסתכלות על הדטה, שיחות וראיונות עם אנשים רלוונטים בארץ ובעולם, וקייסים חשובים. לדוגמא פיסת התוכן עליה אדבר בפוסט הזה- ישנם איומים כיום על חברות שעוסקות בבריאות שמגיעים מהשקעות בתחום של בינה מלאכותית, מחקרים מדברים על כך שבכירים בתעשיה הזו של-Health Firms עושים אקסלרציה של ההשקעות שלהם בביג דטה, ובינה מלאכותית מדובר בענקיות כמו- CVS, Johnson & Johnson, כמו שאתם מבינים גם מותגים יצרנים וגם קמעונאים.

bii big tech in healthcare

הדבר שמפחיד הכי הרבה את אותן שחקניות– הינם הגופים הטכנולוגים שנכנסים לשוק זה כמו : אמזון, אפל, גוגל ומיקרוסופט- הן משיקות תוכניות של מוצרים מבוססי דטה בעולם של בריאות ויוצרות שותפויות אשר משפיעות על החדשנות בתעשיה ובמיקוד מאוד חזק בלקוח ובצרכים שלו, כמו גם ביכולת להפעיל את הכוח של הטכנולוגיה והדטה וליצר דרכה פתרונות פרסונאלים. אמזון למשל רכשה ב2018- את PillPack מה שמאפשר לה להכנס לעולם של מנויים בתחום של תרופות, על מנת לעמוד בתחרות- CVS יצרה תוכנית של משלוח באותו יום (Same Day Delivery) עבור תרופות, והיא השיקה במקביל מנוי של תרופות מרשם על מנת להתחרות בשירותים כמו אמזון פריים.

זו דוגמא למידע שמנכיח עבורכם- את היחס בין חדשנויות טכנולוגיות והיכולת שלהן לצמוח כחברות ולהיות ססטינביליות- ובין הפיתוח של מוצרים ושירותים שלעיתים מוטמעים בחברות קיימות ומהווים פתרון וסוג של מחסנית שמבטיח שעסקים ישארו במצב של בר קיימא ובצמיחה. כלכלת הכלום ? תזכרו, זה הולך להיות נושא במיקוד ב-2019.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.