GSMA Mobile World Congress | Opening

טסתי לי לברצלונה לתערוכת המובייל הגדולה בעולם הGSMA. לא תיארתי לעצמי וגם לא יכולתי לדמיין אל מה בדיוק אני נוסעת ובאיזה גודל ועוצמה מדובר! אמנם שמעתי בכללוּת שאומרים שזה אירוע ענק, מלא בחברות ובנציגויות מהעולם כולו, עם נוכחות גדולה ונרחבת של מדינת ישראל על כל סטארטפֶּיהָ – אבל רק יום יומיים לפני הנסיעה קלטתי שהסקייל המדובר הוא כזה שלא נכחתי בו מעולם. תערוכת המובייל בברצלונה היא תצוגה בסדר גודל עולמי, מאות חברת ישראלית וכשישים אלף משתתפים שמגיעים לכאן לראות מה למעשה קורה בתעשייה הזו ולאן היא מתפתחת, איפה טמונות האפשרויות העדכניות ביותר וההזדמנויות החדשות והטובות, ועל הרקע הזה – איך אנחנו, כל אחד מאיתנו, יכולים להצמיח מכך עסקים טובים יותר, עדכניים יותר ומחוברים לדופק על פי הצרכים של הלקוח.

Building the Connected Economy – זוהי למעשה הסיסמה של ועידת המובייל הגדולה בברצלונה ואולי הדבר המשמעותי ביותר שניתן לומר על ההזדמנות המיוחדת הזו , הוא הצבת נושא הקשר בין המובייל לעסקים בראש מעייניה.

פתיחת הכנס מובלת על ידי שלושה שחקנים מרכזיים בעולם התקשורת : סין, ארה׳ב ואיטליה – שלושתם מדברים על השינוי בתעשייה. איך למעשה חברות התקשורת מתמודדות עם התפתחותה ושינוי פניה של התעשיייה שלהן ועם המגמה המסתמנת שהמובייל יתרכז בייצור מודלים חדשים לעסקים. השאלה שעולה מכך, לפי הדוברים, היא מהם המודלים העסקיים החדשים שחברות התקשורת צריכות לייצר על מנת שיוכלו למנף את השינוי לטובתן, ובמקביל, כמובן, לטובת הצרכנים. המספרים מראים כי העולם עובר מהPC למובייל, כיווּן שמשקף למעשה את העתיד ומזמין לבדוק ולחקור איך המובייל משנה את התנהלותנו בחיים השוטפים.

אפרט לכם בפוסט נבחר על שתי שחקניות מרכזיות שלמעשה פותחות את הכנס – Vodafon וAT&T. בפוסט זה חשוב לי בעיקר להעביר אליכם את האווירה ואת תחושת הפליאה מגודלה ועוצמתה של התערוכה והועידה העומדת ברקעה.

ארבע שיחות עיקריות שאני מזהה בועידה ביום הראשון :

לבנות יחד עולם מחובר יותר – מדובר על משימה משותפת לכמה שחקנים שמתבצעת דרך המובייל – בתנאי שכמה גופים מרכזיים יַחבְרו יחד ויבנו תשתית משותפת שתשרת את כולם מבחינה עסקית. מתנהלת כאן שיחה מאוד עירנית על רעיון השיתוף בהפעלת המובייל ככר פורה להשגת תוצאות עסקיות מוצלחות, דהיינו  שעל מנת שעסקים יצליחו לממש את ההזדמנות האמיתית והמובהקת של המובייל יש להתאגד למשחק של כמה שחקנים – שכן רק יחד תוכל להיבנות תשתית הולמת שתאפשר לכולם להנות מכך עסקית. כמובן שיש כאן התמקדות גדולה על נושא הארנק הדיגיטלי והאפשרויות שהוא טומן בחובו. בנוסף, מתנהלת פה שיחה רבת עניין על החדרת השימוש במובייל אל מדינות מתפתחות. על מנת שייבנה עולם מחובר יותר מבחינה גלובאלית כולם צריכים לשאוף להרחבת המפה העסקית ולפתח את הפעילות הדיגיטלית גם בשווקים מתפתחים באזורים המתעוררים כי שם למעשה נמצאת ההזדמנות הגדולה להגיע למיליוני האנשים שעדיין אינם מחוברים בעוד שהמובייל יכול לתרום להם בטיפוח היכולת להתחבר אל שכלולי הציביליזציה.

NFC – קשר זה הוא בעל השלכות נירחבות הרבה מֵעֵבֶר לתשלומים במובייל – זוהי דרך נוחה להעברת תכנים. אישית ישבתי מרותקת לפאנלים שדיברו על הקשר הפוטנציאלי הנוסף בחיבור בין המובייל לכסף. האמירה רחבת האופקים על התחום הייתה מאור מעניינת ולקחה אותי למקומות חדשים בצורת החשיבה על הנושא. הרשים אותי ביותר הרעיון של השימוש במובייל ככלי להעברת מידע ולא בהכרח מצד הרווח הכספי, הרעיון שהמובייל יכול לגרום למכשירים לתקשר “בינם לבין עצמם”, ולעודד אנשים ליצור קשר ולהעביר מידע מהאחד לשני דרך המכשירים הפרטיים.

המודל העסקי של חברות התקשורת הולך ומשתנה הן הראשונות שמשקיעות בו את כל מירצן ומשאביהן כי הן מעוניינות לשמור על רמת העדכנות כלומר להיות רלוונטיות ברוח הקידמה. למשוואה הזו נכנסים גורמים חדשים המְלַבּים את השיחה – מהו בעצם תפקידן של חברות התקשורת בעידן החדש ? מה בידן לעשות לנוכח השינויים הכרוכים בסכנות המאיימות על חייהן העסקיים ומשפיעים הלכה למעשה על מודל ההכנסות שלהן – שינויים כמו האפליקציות שמייצרות תקשורת חדשה כדוגמת – Viber וLine. האם חברות התקשורת תהפוכנה לחברות שירותים? והאם, במידה שהן תייצרנה מערכות יחסים שמנוהלות ביציבות ובזמינות מלאה הן תשגנה את היתרון היחסי המשמעותי יותר? השאלות מתרחבות למעגלים נוספים, מן ההיבט המעשי: האם פיתוחים כדוגמת NFC מייצרים מודלים עסקיים חדשניים שיהוו הזדמנות חדשה עבור חברות תקשורת להתפתח ולגדול? ויתרה מכך – האם מרגע שהן בתפקיד השחקניות המרכזיות שמאפשרות במקביל קבלת שירותים נוספים כגון העברת מידע גובר הסיכוי שלהן להתפתח ולהיות יותר מחברות תקשורת ?

רק תפישת עולם פתוחה שמספקת את כל המידע תייצר ערך ויתרון עסקי. אמנם הדבר נראה מפחיד אבל השחקניות המרכזיות תמימות דעים לגבי הנושא: ללא שיקוף מלא של המידע – לא נהיה מעניינים די הצורך . לא נייצר סביבת עבודה שקופה והלקוח יבין זאת מהר. אין ספק שהשיחה על סביבה פתוחה היא חלק משמעותי מהוועידה הזו, השחקנים המובילים שמייצרים כאן את האמירות חושבים כך ומעבירים זאת הלאה – הם גם לא חוסכים מירידות על אפל שבאופן שיטתי לא נוכחת בועידה הזו. הם מביאים לשולחן הדיוונים את נושא הפתיחות וסביבת העבודה הטכנולוגית השיתופית כיתרון משמעותי שיאפשר את צמיחת התעשייה הזו. ארכיטקטורת המידע הפתוחה רק תועיל לעסקים ובהחלט לא תזיק להם למרות שהם יכולים לראות את המוצר במקומות אחרים עצם העובדה שאנו חושפים את המידע בפני הלקוח מבססת את האמון בחברה, וככל שהמידע יהיה עשיר ואמין יותר כך נייצר מערכת יחסים יותר מתמשכת שמוגדרת כיחסי גומלין של נאמנות.

לסיכום, ומה בפוסטים הבאים ? החלטתי להביא לכם מכנס זה לקט ניבחר של אמירות נקודתיות מטעם החברות המובילות. כל פוסט שיפורסם בהמשך יתמקד בחברה אחרת – מFacebook ועד לAT&T. אפרוס בפניכם את האמירות של הדוברים המרכזיים בכנס ואנסה להטעים אתכם מעט ממה שחוויתי כמהלכו. כולי תקווה שהמסרים שאעביר לכם כאן יעזרו לכם להבין יותר לעומק את המתרחש בתעשייה ולדעת אילו צעדים משמעותיים עומדים בפניה. אני חייבת לציין שמעל הכל אני לקחתי מהכנס הזה משב רוח מאוד רענן שאומר שהמציאות נבראת לנו תוך כדי תנועה ומתממשת לנגד עינינו. והחשוב מכל הוא להיווכח שבידינו להשפיע על המציאות המצטיירת בין אם אנחנו קטנים ובין אם אנחנו גדולים – זוהי למעשה החוזקה של התקופה הנוכחית. הבמה החדשה פנוייה לכל החפֵצים בה – לקטנים, לזריזים וליצירתיים – וכמובן היא מאומצת בחום על ידי השחקנים הגדולים שרוצים להתפתח ולגדול אל מעבר ליכולת הרגילה שלהם !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.