The Fear of Missing out Culture | Fomo

fomo

כל  מי שמכיר אותי יודע שאני מתה על התקופה הזו על הטכנולוגיות החדשות, קונקטיביות, חדשנות שזורמת אל חיינו וההזדמנויות המשמעותיות שניתנות לעסקים לייצר משהו חדש ושונה.אבל לצד הדברים הטובים ויש הרבה, ישנן גם התנהגויות פחות סימפטיות וגם עליהן חשוב לדבר.

אחת המגמות שמסמנות בעיני את התחלואות של הפריחה הדיגיטלית הינה : FOMO הפחד שלנו לפספס משהו, החשש שלא נהיה זמינים ובשל חוסר הזמינות נאבד פיסת אינפורמציה חשובה- הצורך שלנו להיות כל הזמן, אבל כל הזמן מחוברים. אין ספק שמדובר כבר ב-אֶפִּידֶמְיָה, מגפה שנוגעת בכל שכבות הגיל ובכל העולם, וחשוב להבין כיצד היא משפיעה עלינו ומה אנחנו יכולים ללמוד מכך.

אתם בטח מכירים את ההרגשה הזו שאני מדברת עליה– FOMO הסבירות הגבוהה היא שכל מי שקורא את הפוסט הזה מכיר ומודע לתכונה הזו שמשתלטת לנו על החיים, זה במיוחד רלוונטי לדור ה-Millennial וכמובן לדור ה-Z דורות שנולדו לתוך החיבוריות הזו, ולמעשה מתייחסים אל התפיסה הקונקטיבית כמעט כמו אל חמצן. על פי מחקרים 69 אחוז מדור ה-Millennial חווים חוויות של FOMO- כשהם לא יכולים להגיע לאירועים שחברים או משפחה שלהם הולכים אליהם, הסיבה המרכזית לחרדה נובעת מכך שהם חוששים מכך שיפסידו התכתבות ברשתות החברתיות או פרסום של סטאטוס של חברים ולמעשה לא יהיו חלק מהאיוונט, עבורם החשש מלפספס זו כבר ממש מחלה אמיתית- שמשפיעה בצורה חריפה על הדרך בה הם חיים.

המחקר שהצמדתי לכם בלינק– סקר יותר מ2100 אנשים, 507 מתוכם הינם Millennials בגילאי 18-24 והוא מצא כי FOMO יצר הזדמנות מדהימה עבור תעשיות שלמות שנסבות סביב פוקוס באירעי חיים- אחד מתוך ארבעה מדור ה-Y יעדיפו למשל להוציא את הכסף שלהם על חוויות כמו קונצרטים, פסטיבלים, ספורט או מסיבות במקום לרכוש מוצרים מוחשיים- ואחת הסיבות המרכזיות לכך הינה העובדה שהם יכולים להנציח את עצמם ברשתות החברתיות, ולמעשה לייצר “קרנסי” לכל דבר מהאירועים הקטנים של החיים.

ולמה דור ה-Y מעדיף חוויות על מוצרים פיזים ? חלק מהפאזל קשור לעובדה שדור ה-Millennials רואה בשיתוף החוויות כמפתח משמעותי לקשר, לבונדינג, 79 אחוז מהם מרגישים כי הם הולכים לאירוע לטובת בניית הקשרים שלהם עם האחרים, ו69 אחוז מהם מאמינים כי השתתפות באירועים הופכות אותם ליותר קונקטיבים עם אחרים- בנקודה הזו גם צריך לקחת בחשבון שחלק גדול מהחוויה קשור ביכולת של אותם צעירים לשתף אותה ברשתות החברתיות- ולהעצים את האירוע באמצעות השיתופיות. הצמיחה של הרשתות החברתיות מעודדת את הדור הזה לקוד התנהגותי מסויים ולהבנה שללא השתלבות בקוד החברתית הם יהיו מחוץ לתמונה.

ההתנהגות הזו של דור ה-Y מושכת באופן טבעי הרבה מאוד יזמים שמעצבים פתרונות סביב התפיסה שהם אוהבים את החוויות ומוכנים להשקיע בהן, אבל לצד התופעה הזו של FOMO קמה לה תופעה חדשה שמביאה בדיוק את הצד ההפוך, JOMO שזה אומר : The Joy of Missing Out, הכייף בלפספס, זו תת מגמה שנמצאת תחת הרעיון של- Mindful Living חיים עם משמעות, וברעיון זה אנשים בוחרים להיות בפוקוס על הרגע ולחיות אותו בצורה מלאה מבלי הפרעות. גם המגמה ההפוכה הזו קוראת ליזמים מכל מיני כיוונים ויוצרת למעשה עושר של פתרונות שסובבים סביב ההתנהגות החדשה.

חשוב לשים לב להבדלים בין התכונות ואולי גם לפזול לרעיון שמה שעושה את ההבדל הינו השינוי הבין דורי, דור ה- Z מאופיין הרבה יותר כדור עם ערכים, עם חשיבות למשמעות ולערכיות של החיים. בעוד שאנחנו מנסים להתמודד עם מגמה אחת, נכנסת אל תוך חיינו מגמה צולבת ומשנה את חוקי המשחק ומה שבטוח הוא שרק המהירים, זריזים וגמישים יצליחו לנצח את המערכה העסקית הזו אל מול ההתנהוגיות השונות והמגוונות.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.