Great Corporate Blogs

 

כתבתי בימים האחרונים פוסט על חשיבותו של הבלוג ככלי תקשורתי מועיל עבור ארגון, והחלטתי להעמיק בנושא ולקחת אתכם צעד אחד הלאה בעקבות המחקר הפרטי שלי. הפעם בכוונתי לשטח בפניכם דוגמאות מופת לבלוגים טובים של תאגידים וחברות ברחבי העולם. אני מאמינה שדוגמאות אלה “תפתחנה את הראש” ותעשֶׂינה לכם שירות בכל הנוגע למקורות השראה שיַתווּ את הדרך בה תתקדמו בנושא. למי שלא קרא את הפוסט המקורי שלי בְּנושא הבלוג, רצ”ב : לינק.

אני לוקחת אתכם אפוא לטיול המתפרס על עשר דוגמאות שהן נפלאות בעיני, אבל, קחו בחשבון שזהו טיול שאינו נגמר, שכן “על הדרך” צפויות לכם הפתעות רבות. כל שמתבקש מכם הוא לפַתח אף חקרן, להישאר סקרניים ולחפש –  מן הטעם הפשוט שהכל נמצא ברשת : כל התמונה פְּרושׂה לפניכם ומלמדת מעצמה מה עשו אחרים בנדון, ובכך תנכסו לכם גם כוח למידה עצמאי וגם אפשרות לקבל החלטות מבוססות הצלחות של אחרים.

Wholefoodsmarket | הבלוג של Whole Foods Market | אחת האסטרטגיות העקביות ביותר מבין המוכרות בעולם, המצטיינות באיכותן והתורמות ערך היא האסטרטגיה של החברה הזו , אשר מקפידה לייצר תכנים באופן עקבי שמספק סיבה טובה לקהילות שלמות להקשיב להם ולקחת מאוצרותיהם מלוא חופניים .יש לקחת בחשבון שתחום האוכל למרות הססגוניות שלו ביחס לטעם האישי, פונה למכנה משותף המשתלט על תחום רחב ברשת ויש לא מעט תחרות על הנישה הזו. מה שעושה את ההבדל בבלוג של החברה הוא הרצון להתמדה וליצירת ערך מוסף במושגים של How To. הדבר מתבטא בנתינה, בטיפים, במתכונים, סודות מן המטבח ועוד . כל זאת מבלי לדבר על החברה עצמה ומבלי להציג גלויות את מוצריה – אלא רק באופן עקיף. אין בכוונתי לומר שאני אוהבת את סגנון העיצוב אבל אני כן אוהבת את ההקפדה על קו מנחה עיצובי המתואם בין כל הזירות של החברה . קייס סטאדי מעולה ששווה ללמוד ממנו !

Bigelowteablog | בלוג שכולו עוסק בנושא התה | עוד דוגמא מעולה לחברה אשר משווקת בבלוג שלה את עולמות התוכן בהם היא עוסקת. הטיול שאליו הבלוג הזה לוקח אותנו מאפשר לנו להכיר את עולם התה על צורותיו השונות, על מקורות ההשפעה, על העולם המגוון של סוגי התה וההבדלים בין מקום למקום. יש בבלוג הזה מעין נופך רומנטי שמייתר כביכול את נוכחותו של המותג עצמו, אך בד בבד גם מעצים אותו. הפעם העיצוב מאוד נקי, מזמין , מאפשר ססגוניות עיצובית המתפזרת על פני הפוסטים השונים, ובין היתר בבר של התכנים מאפשרים לנו להגיע למקום התכליתי אשר מכוון אותנו לרכוש את המוצרים הרצויים. גם כאן משתרעת תמונה רחבה, לא מתוך דגש על המכירה אלא לשם יצירת Flow חכם ונעים המזמין אותנו לטיול, ולא פחות חשוב קורא לנו לחזור שוב ושובאל המיתחם. ראוי לציין כי הבלוג כולו ממומשק לסושייל ומהווה במה איכותית לדיאלוג במגוון ערוצים.

Blog.dairyqueen | כל מה שמתוק בחיים |הבלוג של של דרי קווין – הקו שלהם כולל פוסטים על החברה ועל חידושים שוטפים אבל במקביל בעלי המיתחם גם כותבים פוסטים מצחיקים לתמיכה באסטרטגיה שלהם – שתמציתה : מציאת מקום כייפי למשפחה לקחת בו הפסקה. מה שמקסים בבלוג הזה שכול כולו משדר חוויה. מקום שמעביר חיוך, טעימה של משהו מתוק ביחס לחיים. חשוב לזכור את העיקרון שמתחם תוכן טוב הוא זה המשדר לנו כי יש מה לקחת ממנו, בבחינת מרכז ידע שיושב על הפס הרחב של ההנאה ושל הצורך.

Thecleanestline.com | נפגש בעולם |חברת ביגוד לטיולים, שהפיקה בלוג סיפורי, פנטסטי, שמעביר לגולשים את האווירה ואת עולם התוכן הקשור בטיולים . שפע של תוכן כתוב, סרטים, תמונות – ממש חיבור לעולם הטיולים וכל הסובב מציאות זו. שימו לב להגדרה המעניינת של הבלוג : Weblog for the employees, friends and customers of the outdoor clothing company Patagonia – הם מגדירים בבלוג את רשימת מחזיקי העניין שאליהם הם מכוונים, קהל היעד המובחן של הבלוג – בלוג לעובדים , חברים ולקוחות – קרי, קודם כל ולפני הכל הם שמים את העובד במרכז, ולאחר מכן את החברים – עיין ערך “מדיה חברתית” ! רק לאחר מכן מציינים את המטרה העסקית המופנית אל לקוחות. סדר הדברים נובע מתוך ראיית עולם הגורסת שהשניים הראשונים למעשה יוצרים את המושג האחרון.

Stonyfield.com/blog | עוד דוגמא לחברה שעובדת ברמה הוליסטית ברשת, כלומר מנוהלת “כמו שצריך” | החברה מתמחה במוצרי צריכה אורגניים, כשהיא מתמקדת בקהל יעד מובחן, שהוא משפחות עם ילדים. המחברים מטעם החברה מקפידים על שקיפות שעל ריקעה הם מצליחים לייצר תמה מוגדרת וחכמה אשר משתקפת גם בתכני הבלוג שלהם. כל סביבת העבודה כוללת תמונות אשר ממחישות את הטריות ואת הבריאות כנושא שהם רוצים למנף דרך הנוכחות שלהם בשטח. הם שוקדים על התדמית שעיקרה להיות תואמים לעולם המדיה החברתית דרך המסר שלהם שאומר – בואו נהיה חברים . המסר הזה חווה בתוכו גם את החיבור למדיה וגם את החיבור לחברות בתיווך רעיון הבריאות. הם משתמשים תכופות בווידיאו כשהרעיון המנחה שלהם בשימוש בווידיאו הוא להישאר מחוספס, כנה ולכאורה בלתי מלוטש. הדבר נעשה בעריכה פשוטה, כמו תוכן גולשים, כך שאנו מרגישים הלכה למעשה קרובים לחומר ולמוצרים הבסיסים. זוהי דוגמא למותג גדול ומוערך שמשתמש בבלוג ליצירת הרעיון הלימודי המקיף של הקהילה וחינוכה לעולם של בריאות תוך כדי יצירת שוק חדש של מוצרים ועידוד צריכה חדשה.

Blogsouthwest.com | טיסה בסגנון אחר | מדובר בחברת תעופה שמקיימת את אחד הבלוגים הידועים ביותר המצויים כיום ברחבי העולם, ונחשב לאחד הבלוגים המדוברים ביותר כמופת לבלוג מסחרי של תאגיד אשר מצליח לשמור על צביון ייחודי. סוד ההצלחה שלהם צפוּן בהבנת הצרכים האופייניים ללקוחות שלהם ובאיתור האינטרסים שלהם, כשאיסוף הנתונים הללו נעשה דרך הבלוג שלהם מתוך חתירה לייצר קפיטליזציה של היחסים בינם ובין בסיס האוהדים שלהם. הבלוג מעוצב ככלי אפקטיבי שבמסגרתו נוצרת מערכת יחסים בין המותג לקהל לקוחותיו. צריך לזכור שבלוג הוא כלי עבודה המתרומם הרבה מעבר לטקסט ומה שהחברה עושה ביעילות ובחוכמה הוא לייצר מיקס הולם מתוך שדה המדיה. הם משתמשים במאמרים כתובים, ווידיאו, תמונות , שאלות Pools ובמחקרים, במטרה לייצר אטרקציה ייחודית מהתכנים שלהם, שתעורר התעיינות מצד קהל היעד. לעתים תכופות הם משתמשים בתמונות עזות אשר מושכות את עיני הלקוחות לתוכן – אסטרטגיה מעולה עבור בלוג עסקי מסחרי. בנוסף הם ייצרו מנגנון חכם שבאמצעותו לקוחות אשר חוזרים אל הבלוג יכולים לייצר לעצמם במקביל עמוד אישי בו הם יכולים לעמוד בקשר עם גולשים אחרים ובכך למעשה נוצרת אינטראקציה טיפוסית לקהילה אשר מתעניינת בנושאי נסיעות ותיירות.

Manofthehouse.com | הבלוג של פרוקטר אנד  גמבל | לפנינו דוגמא מעולה לחברה שבחרה לייצר בלוג כמקום הפונה באופן ייחודי לקהל מאוד ספציפי. הבלוג מעוצב באופן ייחודי המיועד לקהל של גברים ומכסה למעשה את כל אותם עולמות התוכן המקובלים בהם גברים מתעניינים. כולל : כסף, קריירה, טכנולוגיה, משפחה וכושר. בעוד שיש מאות בלוגים של Mami’s Blogs נמצא מעט מאוד בלוגים הפונים אל הגבר ומתייחסים ספציפית אליו. זה בלוג שיוצר מתח שיווקי חדש ופונה אל קהל יעד אשר נתפס כנישה מוגדרת ובכך מייצר ייחודיות ובידול אמיתי. הם משתמשים בכוחה של התמונה לשם ייצוג הקטגוריות השונות שלהם – נתון שעוזר מאוד לחווית הגלישה ולדרך בה הגולשים יכולים לדפדף במהירות סביב עולמות התוכן והעניין. האתר לא עוסק בשיווק של המוצרים במקום – הם עוסקים ביצירת תכנים מעולים ויצירת פיצרים אשר מייצרים מעורבות בין הגולשים למותג. הם מוסיפים ערך משמעותי לגולשים על ידי – טיפים, טריקים, ורעיונות – וזה למעשה האפיון המרכזי של הזירה.

Disneyparks.disney | הבלוג של דיסני | זהו בלוג שמעוצב כמקום אשר תכליתו לפתות יותר גולשים להגיע פיזית לפארקים של דיסני. הם עושים עבודה נפלאה במאמץ לייצר תוכן באיכות גבוהה, לז’אנר הבלוג, ומשאירים את הגולש ברמת עניין המבטיחה שלא נשכח את המתחם. הם מחצינים את אנשי דיסני לחשיפה אישית  ובכך מייצרים האנשה למתחם ומחברים את הגולשים אל הצד האנושי של יישום הרעיון הגדול העומד מאחורי החוויה בפארק. האופן בו התוכן מוצג על ידי האנשים מאפשר התבטאות בשפה מעט משוחררת יותר קלילה וידידותית ובכך לחזק את חווית הלקוח במקביל לאופי השירות הניתן גם בשטח.

Thepioneerwoman.com | בלוג לייף סטייל | דוגמא מצוינת לבלוג שעוסק בלייף סטייל – זו דוגמא אופיינית לאישיות Ree Drummond  שהשתמשה בבלוג לקידום מספר פרויקטים נפרדים בהם עסקה כולל שיווק של ספר בישול.  הסוד של הבלוג הזה טמון בבחירת השפה המאוד אישית עם קהל הקוראים. היא משנה  את העיצוב מדי עונה כדי להתאים את אופיו לסביבה המעוצבת שתהיה מקובלת על קהל הקוראים ובהתאם למוּד התקופתי שלהם. כמו כן, היא משתמשת באופן בולט לעין בתמונות ייחודיות שהיא מצלמת לתכלית הצגת קריקטורה מסויימת וכדי להעניק סביבת עבודה ייחודית הקולעת לעולם התוכן שהיא יוצרת.

Pepsicoblogs.com | פפסיקו האגדית ופורטל הבלוגים שלה | כמו כל שאר הפעילויות המדהימות של התאגיד הזה, גם בתחום הבלוגים הם נוקטים ברעיונות מרחיקי לכת ולוקחים את הרעיון כמה צעדים קדימה. הם יצרו פורטל של בלוגים הכולל שישה בלוגים בנושאים שונים אותם החברה רוצה להוביל, מהתחום הפיננסי והתחזיות שלהם בתחום עד למקומה של האישה בחברה העסקית.  ובכל הנושאים הללו הם מגלים את עמדתם – איך הם כחברה תומכים את הרעיון. הבלוגים שלהם מתוחזקים על בסיס קבוע וכוללים חדשות של החברה, אירועים והכי חשוב –  הצגת האנשים והצוות באופן שוטף. שווה לראות איך הם מייצרים אינטגרציה חכמה בין שלל הפעילויות שלהם ומשתמשים בדיגיטל ובסושייל ככלים תקשורתיים הנמצאים בבעלותם ומתוקף זה יכולים לצבוע ולעצב את דמותה של החברה על פי משנתם ללא תלות בתקשורת חיצונית.

לסיכום | אני מקווה שהמגוון המוצג כאן יעזור לכם לשרטט את הדרך הפרטית שלכם ביצירת מתחם חכם, מתחם תוכן אשר בכוחו  למגנט קהילה שבה ייווצר דיאלוג וכך לקבֵּעַ ציר תקשורתי חדש שינפיק  PR אחר לחברה ולארגון שלכם . בהצלחה…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

4 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.