The SoDA Report 2015 | Agency-Client Relationship

SoDA1

פעם בשנה יוצא מסמך מפואר בשם SoDA, העוסק בעולם הפרסום והשיווק- ושוטח את הקשר בין סוכניות הפרסום למותגים, הכשלים, ההצלחות והפערים עליהם צריך לשים את האצבע ולעבוד בהם. המסמך מבוסס מחקר עולמי אותו עורכים מול מותגים וסוכניות לטובת מיסוד אאוטלוק מדויק- של תמונת המצב והבאת תובנות משמעותיות שיכולות לעזור לשני הגופים, כל אחד בפני עצמו ושניהם יחד במטרה לעבוד טוב יותר יחד.

אני רוצה לקחת את המסמך העשיר הזה ולמקד נושא אחד מתוכו כפוסט בבלוג שלי- כמו כן, על מנת שתהיו חשופים אל המחקר המקורי אצרף בתחתית הרשומה את הקובץ המקורי מאומבד במלואו על מנת שתוכלו לצלול אליו.

חשוב לי להתמקד בחלקים במחקר המדברים על הצרכים של שני הצדדים, הפערים והתאימות- ולמקד אתכם בפרספקטיבה, בהזדמנות. סוכניות ובתי הפקה שענו למחקר השנה עקשנים והחלטיים בכל הנוגע למידת ואיכות היחסים שלהם עם הלקוחות- 69.5 אחוז מהסוכניות שהשתתפו במחקר אומרות בנחרצות כי יחסי הלקוחות והסוכניות והדינמיקה בינהם השתפרו בצורה משמעותיות באובוורול של העשיה. לא מדובר במטה קסם, העובדה שזה קורה נשנעת על כך שסוכניות מתחילות To Walk the Talk- ומשנות את הדרך שהן בונות את הקשר מול הלקוחות בשקיפות וביכולת לעבוד יחד.

חברות בתעשיית הפרסום והשיווק מנסות לבנות סביבת קולבורציה וחדשנות– Workflows עם לקוחות שמחפשים להשקיע בכיוון זה. החברה שערכה את מחקר SoDA חיפשה את ה-Best Practices שמשחקים תפקיד משמעותי בתעשיה על מנת להפוך אותם לכלי עבודה עבור כולם. סוכניות עצמאיות אף הגיבו באופטימיות גדולה יותר על מצה הדינמיקה בין הלקוחות שלהם לבין הסכונות.

אז מה בעצם לקוחות רוצים ? המחקר של השנה מגלה התאמה די רבה בין התפיסות של לקוחות ושל סוכניות באשר לדברים החשובים עבור הלקוחות. הלוקחים חלק במחקר הן בצד הלקוחות והן בצד הסוכניות התבקשו לדרג את האזורים והמומחיות שהם חושבים שצריכות להיות רלוונטיות עבור לקוחות.

הסוכנויות נשאלו : מה אתם חושבים שהלקוחות שלכם צריכים ומה הם תופסים כערך ? והלקוחות נשאלו– מה אתם תופסים כערך ביחסים שלכם בנכם ובין הסוכנות ?תוכלו לראות באינפוגרפיקה הבאה שהפערים בתפיסות אינם גדולים, בסופו של דבר כמעט ויש תאימות בין תפיסת הסוכניות על החשיבויות של הלקוחות ובין הדברים שלקוחות מסמנים כחשובים.

בגדול, חשוב להיות עירנים לדברים המסומנים בדירוג כאלו שמעצבים את האתגר :

התמחות ויכולות בהבנה במגמות מתפתחות,

יכולות קריאטיביות- שמתכתבות עם השינויים שעוברים והאתגרים הגדולים,

הבנה בחדשנות מוצרית ו-חדשנות בעולם של שירותים,

יכולות בעולם של אנליזה

וניהול של דטה ואנליזה.

SO33

זה לא מפתיע שלקוחות מצפים מהסוכניות שלהם להבין ולהחזיק יכולות- בכל הקשור לטרנדים מתפתחים ובחדשנות דיגיטלית, סוכנויות מקבלות כיסא בפרונט ככאלו שיודעות לבחון את השיפט בהתנהגות של הצרכנים- אל עבר חוויות דיגיטליות במגוון מסכים שונים ומצופה מהן להביא את היכולת הזו ככלי עבור המותגים. ישנה כאן הזדמנות אדירה עבור סוכניות שיכולות לפעול כעוזרות אפקטיביות עבור לקוחות אשר מעוניינים להבין את ההזדמנות ולמנף את השיפט הזה לטובתם, זאת בשביל להשביח את התוצאות- ולהצליח למצב את המותגים שלהם ולבנות אותם בצורה חכמה יותר בעידן הדיגיטלי ובכך להשיג תוצאות עסקיות טובות יותר ולייצר נאמנות.

SO22

למה לקוחות עוזבים ? בחלק שבוחן את הסיבות לארגונים לעזוב את הסוכנות שלהם התגלתה אי תאימות גדולה בין מה שסוכניות ולקוחות חושבים על הסיבות להפסיק את השותפות. הסיבה מספר אחת עבור לקוחות במחקר השנה היתה העובדה שסוכניות לא גדלו מספיק ולא התפתחו עם יכולות על מנת שתוכלנה לדלוור את הסחורה. אל מול התפיסה של הסוכניות ששמות כסיבה הראשונה את העובדה שהן צריכות לשנות את הניהול על מנת שתוכלנה לפתח את היכולות הנכונות. דווקא במקום השני ישנה תאימות בין מה שהסוכניות והארגונים חושבים והיא חריגות בעלויות- עובדה זו מחזקת את הבעיה המרכזית בתחום זה היכולת לעבוד בסביבה רב אתגרית, ולמצוא את הדרך לבניית מודל עסקי שמאפשר גם לסוכניות וגם לארגונים לממש את האתגר.

מילת סיכום. בהרגשה שלי המחקר משקף את ההתפחות של התחום והבנה יותר ברורה של האתגרים והמשימות, זו קפיצת מדרגה מהמחקר בשנה שעברה שכן הבנת המשימה יכולה לעזור מאוד למיקוד ההצלחה. צירפתי עבורכם את המחקר המקורי במלואו לתחתית הרשומה, זה אאוטלוק מדויק שמשקף תמונת מצב עולמית אשר יכולה לעזור לכם לבחון ההתפתחות של התחום והאתגרים שמעצבים אותו.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.