Facebook & Social Commerce

מרתק לעקוב אחר ההתפתחות של Facebook בניסיונות ובחיבוריות לעולם האיקומרס, פייסבוק ממשיכה לדחוף אל עבר עולם ה-Social Commerce ולבנות את הביזניס קייס שלה בקונקטיביות בין שני הדברים. לאחרונה הכריזה הרשת החברתית על כלים חדשים שיכלים לעזור גם בפלטפורמה הכללית של הרשת החברתית וגם ב-Facebook Messenger, יוטיליטי שאמורים להיות פסיליטיטורים טובים עבור קמעונאיות און ליין.

ענקית הסושייל מדיה נמצאת בפוקוס גבוה בפיתוח פתרונות כאלו שיוכלו לטרגט ולמשוך e-Tailers כמו גם קונים בפייסבוק ובכך לבנות פאנל של חיבור בין הסושייל לאיקומרס, בכך פייסבוק מקווה לייצר מנוף אמיתי וחיבור אפקטיבי ועסקי לרעיון של-Social Commerce.

זו תקופה טובה עבור פייסבוק לבנות יכולות כאלו, שכן קמעונאים יותר מאי פעם נמשכים אל הפלטפורמה שמחזיקה פוטנציאל עצום עם 1.7 מיליארד משתמשים בכל העולם, בינהם מיליארד משתמשים קבועים בכל חודש, וכמעט מיליארד מתוכם עושים זאת מפלטפורמת המובייל- עובדה אשר מתכתבת עם כל עולם המובייל קומרס ההולך ומתפתח.

בפלטפורמה המרכזית של פייסבוק, החברה מאפשרת לקמעונאים למכור מוצרים בעמודי העסקים שלהם, מדובר בכלי של e-commerce שנתמך באמצעות- Shopify, היכולת הזו למעשה נותנת לקמעונאי את הכוח להתחבר לפלטפטרמת איקומרס שעברה אינטגרציה מלאה אל פייסבוק- קשה לדעת אם הרעיון יעבוד שכן הוא נוסה בעבר בהרבה מאוד וריאציות ולא נחל הצלחה- אבל לזכותו יאמר שעד כה אלו היו וריאציות שפותחו על ידי שחקנים צד שלישי ולא כשיתוף פעולה מלא בין פייסבוק לבין חברה אחרת כמו במקרה זה.

הרולאאוט מתמקד כרגע במדינות כמו מזרח אסיה ואמריקה הלטינית– וקמעונאים קטנים באזורים הללו יוכלו להגיש את המוצרים שלהם ולמכור אותם ישירות מהעמוד העסקי. אופציה זו אמורה להיות קלה לתפעול והסבירות היא שכל קמעונאי גם ללא ידע רחב באיקומרס יוכל לתפעל אותה ברמה הטכנית- תוכלו לקרוא על כך מידע נוסף בלינק הבא : Link.

בצד של הצרכנים- הם יוכלו להקליק על מוצר אותו הם רוצים לרכוש, ולמעשה יעברו לבצע בפועל את הרכישה של השירות או המוצר דרך הMessenger של פייסבוק. כפי שאתם מבינים, המסנג’ר הופך להיות לערוץ המרכזי שמוביל לרכישות ולביצוע פעולות- חשוב גם לאמר ש-Shopify בעצמם עובדים בצורה נמרצת על פיתוח יכולות- Bots משוכללות אשר מתאימות לעלם של איקומרס, אותן יכולות מן הסתם תוטמענה כאינטגרציה גם בפאנל של השירות הזה. הרעיון יכול לעזור להרבה מאוד עסקים קטנים למנף את הנראות שלהם ואת המוצרים אל מול מיליוני המשתמשים של הפלטפורמה.

בנוסף, מפותחות בתוך-Facebook Messenger יכולות של איקומרס עבור שחקנים שונים למשל כמו הקייס של-Icelandair אשר מאפשרים בתוך המסנג’ר לחפש טיסות ולהזמין אותן ישירות מתוך הפלטפורמה. משתמשים יוכלו להכנס למסנג’ר של-Icelandair ולשאול שאלות על הנסיעה הבאה כמו כן, להזמין בפועל את הטיסות- נסו את הרעיון, אני עשיתי זאת על יבש וזה די מדליק.

באפריל השנה KLM השיקה באינטגרציה יכולת דומה ל-Facebook Messenger ואפשרה ללקוחותיה לעשות צ’ק אין דרך האפליקציה כמו כן לשמור את הBoarding Pass בפייסבוק מסנג’ר- כתבתי על כך פוסט למי שרוצה להעמיק- Link. אין ספק שמהלכים כאלו כמו של-Icelandair יעודדו יותר עסקים להטמיע יכולות איקומרסיות בילד אין בתוך פלטפורמת המסנג’ר של פייסבוק ובכך יפתחו למעשה ערוץ איקומרס חדש- האיקומרס השיחתי.

מילת סיכום, פייסבוק מגדילה את היכולות שלה על מנת שתוכלנה להיות אפשרויות של רכישה בתוך הפלטפורמה, ישירות ממנה וזאת לטובת מיקומה כפלטפורמת סושייל קומרס. כרגע חשוב להבין שהנתונים זעומים, מדובר על אחוז בודד של הזמנות איקומרס שעובר דרך סושייל מדיה וזאת נכון לרבעון הראשון של השנה- הנתונים מובאים באמצעות- Custora. הדטה משקפת שכרגע הצרכנים לא רוצים בהכרח לצרוך ישירות מפלטפורמת סושייל אלא במקומות אחרים,

אבל הסקייל הגדול של פייסבוק וחשיבה מחדש של הינדוס הרעיון של האיקומרס בתוך פלטפורמת הסושייל יכול לייצר נוחות אשר מאפשרת לשנות הרגלים ולבנות אמון מול הגולשים שירכשו ישירות מהרשת החברתיתה, אין ספק שפייסבוק בונה את עצמה למקום הזה הן ברמת הפתרונות השונים ובמיוחד החיבור למסנג’ר והן ברמת הקשר הישיר מול הקמעונאים שיוצר הזדמנות עבורם ויגרום להם לשווק את עצמם על גבי הפלטפורמה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.