JAWBONE | The Power of Wearable Big Data

ja22

בתוך התחום של המחשוב הלביש צריך לקחת בחשבון פרמטר אחד שהוא מהותי :  כל המכשור המחובר, כל מה שנכנס תחת הקטגוריה של הInternet of Things- מהווה קרקע איכותית לאיסוף דטה. כשמדברים על ביג דטה, יש לקחת בחשבון שבחלקה הגדול- הדטה שקיימת  במרחב הדיגיטל (מובייל, אינטרנט, רשתות חברתיות) אינה מובנת. ולעומת זאת כל מה שנמצא בקטגוריית המחשוב הלביש ובקטגוריית העל שלה-האינטרנט של הדברים, מייצג אמנם דטה בתנועה, אבל זוהי דטה מובנת וניתן להסיק ממנה המון מסקנות. פתחתי בַּהקדמה הזו כדי לשתף אתכם בנתונים עובדתיים שאותם חשפה אחת השחקניות הבולטות במגרש של המחשבים הלבישים- Jawbone, אשר פירטה בבלוג שלה כמה נתונים מעניינים שניצברו לה לאורך זמן על בסיס דרכי השימוש של הגולשים.

ja1

Jawbone מראה הלכה למעשה את הכוח של Big Data– כאשר הוא מנוצל בידי מחשבים לבישים- Wearable. השחקנית שפיתחה מחשבים לבישים לטובת פעילות ספורטיבית ולטובת ניטור השינה- יכולה להיות חשופה בזמן אמת לדטה על היוזרים שלה, והדטה הזו למעשה מתורגמת לתובנות מעניינות, שמומחשות בסיפור הבא- באחד מימי ראשון האחרונים תקפה את קליפורניה, בנאפה ואלי- רעידת אדמה חזקה. הדטה של Jawbone ידעה לספר כי האנשים שגרים באזור, התעוררו משנתם בשל הרעידה, כלומר דרך הנתונים שהשתקפו מאחורי הקלעים בדאשבורד של המידע שבידי החברה- ניתן היה לראות שקורה משהו באזור. כפי שאמרתי קודם, צריך לזכור כי Jawbone עוקבת אחר השינה של המשתמשים שלה ומנטרת את איכות השינה- למעשה, 74 אחוז ממשתמשי הצמיד בנאפה- ובאזור- היו ערים בשעה 3:25 בבוקר, בעוד שב3:05 רק 16 אחוז היו ערים. נכון, לא מדובר במקרה זה במידע אקסלוסיבי, שהרי תחושת השוֹק של רעידת אדמה תעיר כל אחד. אבל כן ניתן להיווכח מכאן בפוטנציאל הגבוה שבאבחנה מיידית סביב התרחשויות שמשפיעות על התנהגות האנשים ביחס ישיר לדטה שנאגרת עליהם על ידי הצמיד.

jawbone_earthquake

חשוב גם להסתכל על עיצוב הויזואליזציה בגרף שהצמדתי לכם מתוך הבלוג של החברהאפשר ללמוד מכאן כיצד משתקפים כיום הנתונים הנחוצים בזמן אמת, ואיך המערכת עוזרת לנו להבין את הסיפור ולחלץ ממנו את התובנות המתבקשות. אם בעבר היינו רגילים לקבל מידע דרך הגיליונות של אקסל שרק מומחי מתימטיקה ואנליסטים מסוגלים לפענח, הרי כיום הויזואליזציה של המידע מאפשרת לכל אחד מאיתנו להיחשף לתמונת המצב שעליה הדטה מדווחת ולהוציא מהסיפור את ההקשרים החשובים. לדעתי המדגם הזה של יעילות המחשוב הלביש כשהוא מקושר ישירות לניתוח הדטה- ולהבנת דפוסי ההתנהגות של האנשים יקל עליכם להבין טוב יותר עד כמה רבה חשיבותה של שתי המגמות הללו- בחיבור אחת לשניה- מחשוב לביש וביג דטה, ויותר מכך- מהי תרומתה של מגמת האינטרנט של הדברים לטובת העניין, שכן כל חפץ המחובר לאינטרנט באמצעות סנסורים למעשה מתפקד כיחידה אוטונומית שרושמת את המידע הנחוץ באופן מובנה שמאפשר לנו לקלוט את המצב בצורה הברורה ביותר.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.