Top Mega Global Trends | 2025

20251

אני רוצה לחשוף אתכם הפעם למסמך משמעותי שיעצב את הרשומה הנוכחית– דיספליי של הדברים שישרטטו ויעצבו את חיינו בעתיד. כיצד תֵרָאה המציאות שלנו בשנת 2025. אני רוצה לעבור אתכם על דברים משמעותיים שיכולים כבר היום לסמן לכם את כוכב הצפון, מגמות וכיוונים שבהם מבחינתי כדאי לכם לחזק את השרירים ואולי אפילו לברוא שרירים חדשים- מתוך הבנה שיהמציאות כפי שהיא נראת כיום- תשתנה. אעבור איתכם על הנקודות המשמעותיות ובכל מקרה, כמו תמיד אצרף לכם את המסמך המקורי בתחתית הרשומה על מנת שתוכלו לקטוף מתוכו פירות משלכם באופן עצמאי.

20251

ישנם Mega Trends שיוצרים טרנספורמציה– כוחות גלובאליים אשר יקבעו את עתידו של העולם וישפיעו על עסקים, על אוכלוסיות שונות בעולם, על הכלכלה והתרבות העולמית, ועל החיים הפרסונאלים של כל אחד ואחד מאיתנו. מי שערך את המחקר ניסה לדמיין את החדשות של שנת 2025, כותרות שיכולות לסבראת האוזן ולהרחיב את הבנתנו לגבי הכיוונים שיעצבו את העתיד. נראה לי שבאמצעות קריאת הכותרות לבדן כבר ניתן לחוש מעט יותר את הצפוי לקרות. נסו לא להסתכל על כך כעל סרט מדע בדיוני- שכן קווי ההתפתחות של עולמנו מעידים על תמונת המציאות שלנו בעשור הקרוב. רובוטים יכנסו אל הבתים שלנו ולמעשה ישמשו ככלי עזר לצרכינו האישיים. סנסורים יהיו בכל מקום ויכוונו אותנו בפעולות היומיומיות, מדפסות תלת מימדיות יֵירָאו לנו כחלק טבעי מהחיים ויהפכו הלכה למעשה למיינסטרים- השיחה החדשה תהיה על מדפסות 4D כלומר- מציאות שמורכבת ממציאות ממשית ומציאות מדומה. הכלכלות וצורות המטבע כפי שאנחנו מכירים אותן- תהיינה שונות לחלוטין ומטבעות שונים ישמשו בהווית הסחר העולמי. העולם הרחב “יתקצר”: רכבות מהירות וכמו כן תשתיות שמאפשרות זאת יחברו בין אירופה לסין- מה שיביא למהפך במרכזי הכובד העולמיים וישים את אירופה במקום חדש במגרש הכלכלי העולמי.

20252

לא אוכל להוציא לכם את כל התובנות מהמסמך-שכן הן רבות מספור… אבל אני רוצה להצביע על הדברים המשמעותיים ביותר בעיני. תוכלו לראות בגרף שצירפתימעל לפסקה זו את תשקיף הדברים שנצפים לשנת 2025 על פי דרגת סבירות גבוהה או נמוכה. אחד הדברים הבולטים שאני רואה כתחזית ריאלית הינו נושא המודלים העסקיים החדשים, שכפי הנראה ישתנו יחסית לתכנון העסקים הנהוג כיום. ניתן לראות בבירור שדברים יהיו הרבה יותר קונקטיביים, וכן כי לטרנדים שמגיעים מהסושייל תהיה השפעה מכרעת על המודלים העסקיים- כך גם עולם הקמעונאות ישתנה ויהיה הרבה יותר מחובר לאיקומרס. כל אלו יהוו למעשה את הרקע הבסיסי, ה-infrastructure- לפיתוח יכולות חדשות ולמעבר לעסקים שונים לגמרי. אנחנו נוטים להתעלם ממהפכת הקונקטיביות שמחברת בין כל הנקודות: העובדה שהעולם יתמלא בסנסורים ותהיה חישה ישירה למה שקורה סביבנו, אשר תגרום לכך שיונהג סט חדש של שירותים ושיטות מודרניות לעשיית עסקים- וכמובן שמראה כזה מרגש אותי מאוד.

20254

קחו לדוגמא את הגרף שנמצא מעל פסקה זו, ובו ההערכות של השינוי בעקבות הקונקטיביות: כל מה שקשור לבתים מחוברים, עסקים מחוברים וכמובן ערים מחוברות- אלו למעשה יפתחו שוק חדש ושונה של עסקים שמוערך ב730 מיליארד דולר עד 2020. בכדי לסבר את האוזן ולשים את הדברים בפשטות (עם נופך סיפורי), תוכלו למשל להסתכל על הרובריקה של בתים מחוברים שמספרת לנו הרבה על ההזדמנות- מבתים שיתנהלו באוטומיזציה, ואף בתים שייצרו את האנרגיה של עצמם, ועד בידור שמוטמע כחלק אינטגראלי מהבית ומתאים את עצמו לדיירים ולצרכים הפרטיים שלהם. גם ברובריקת הערים המחוברות ניתן להבחין בסיפור שמועבר לנו דרכה: ממשלות תהפוכנה למחוברות ותנוהלנה אינטרנטית- באופן מלא וסמוי (סימלסלי) כזה שמחבר את מאגרי הדטה ומעניק שירות לתושבים; רשת התחבורה הציבורית תפעל כרשת חכמה וממוקדת צרכים כוללים של אוכלסיית העיר במדרגים משתנים וגמישים- על פי תנועות ועונות; רכבים יהיו מחוברים לתשתית כוללת שתדע לנווט את העומסים ואת הפקקים ולחלץ אותנו בנקודות קשות, וכמובן מערכות הבנקאות תהיינה מחוברות כולן ותאפשרנה לתושב להיות עירני באשר לצרכנות שלו ולהזדמנויות הנקרות בפניו ברמה הלוקאלית.

20255

עולם של אמצעי חישה אומר שנוכל לעשות הרבה יותר עם הגוף שלנו, נוכל לשלוט בדברים בהתאם להבעות העיניים שלנו, דרך הקול, תנועת הפנים, וכמובן המגע. תחשבו על כך שלמעשה הטכנולוגיה הופכת להיות יותר ויותר כלי שמתכתב עם התנועות הטבעיות שלנו- ובכך היא מאפשרת לנו לשלוט על הסביבה בצורה הרבה יותר טבעית ומותאמת לצרכים שלנו. החזון של החישה, במידה שנוכל להשתמש הלכה למעשה בכל החושים שלנו- כולל גם חיבור למוח ולמחשבות שלנו. השליטה שלנו במציאות תהיה רב מימדית והמושג אוגמנטד ריאליטי יקבל משמעות מחודשת שכן כבר לא יהיה מדובר רק במה שהאדם יוכל לעשות עם כל הקורה בחוץ אלא להשפיע באמצעות המחשבות והרצונות הפנימיים. כל הפרטים שרשומים בפלטה שמוצגת לכם מעל לפסקה זו כבר נמצאים בתהליכי גילוי ועבודה בקרב חברות טכנולוגיה גדולות ובקרב סטארטאפים שעמלים על כך. ובהתחשב בעובדה שכל כך הרבה קרה בעשר השנים האחרונות, סביר להניח שהמציאות תיראה כפי שמשורטט בגרף הרבה לפני תום עשר השנים הבאות.

20256

תחשבו על כך- שפעולות שאנחנו עושים כיום כדבר שבשגרה, שנראים לנו כמהלך רגיל וברור מאליו, יעברו שינוי טוטאלי- ואנחנו למעשה נפעל ונתנהג אחרת. בשל העובדה שאנחנו משתמשים במובייל שלנו מה שיותר, ועורכים קניות ברשת הדיגיטלית, אנחנו נהיה חשופים לשיטות חדשות של קמעונאות: חנויות וירטואליות ישמשו את הדור החדש בקניות של מוצרי צריכה בסיסיים- מזון ודברים אחרים. מקומות ציבוריים יאפשרו לנו לערוך קניות דרך הדיגיטל, ותפיסת הקמעונאות תתחלף מעיסוק בנדל”ן ובמוצרים- למידע ושירותים.

20257

עולם המדפסות התלת מימדיות–  אמור לשנות את הדרך בה אנחנו מסתכלים על שרשרת הערך שבין יצרן- קמעונאי וצרכן. על פי התחזיות של המחקר עד 2020 ייצרו 28 אחוז מהמוצרים שאנחנו רגילים לראות על המדף באמצעות מדפסות תלת מימדיות. זהו שינוי אדיר ששם את כל השיטה במקום שונה לחלוטין- צמצום זמן האספקה, העמקת הפרסונזליזציה, הגדלת המעורבות של הצרכנים. כל אלו ישפיעו על תעשיות שלמות- תעשיית הרפואה, הרכב, מפעלים יצרניים של כלים שונים ועוד.

20258

תסתכלו על הגרף שנמצא מעל פסקה זו– תוכלו להיווכח שהמגמות המשמעותיות שישנו ויהפכו להיות משמעותיות בכל השינוי הן : מדפסות תלת מימדיות, כלכלת השיתוף, כלכלה מעגלית- שמיצרת מודלים חדשים לעסקים- ביג דטה ושירותי ענן למיניהם, וכמובן אורַח חיים מחובר יותר. שימו לב שבצד המגמות שתהיינה ראדיקליות ביחס לשינוי בחיינו קיימות מגמות רחבות אופקים כמו “העולם המחובר” וביג דטה. כל אלו כפי שאמרתי קודם לכן גם בפוסט זה וגם ברשומות אחרות אותן פרסמתי בבלוג- יזרזו את הפיתוח של יכולות חדשות עם מודלים טובים לבניית עסקים.

20259

מילת סיכום, אני מקווה שהעתיד מסקרן אתכם כמו שהוא מעורר את סקרנותי- אין ספק שההיכרות עם מסמכים כאלו יכול לערער את הדרך בה אנחנו מסתכלים על הדברים ולגרום לנו להבין שהמציאות בטווח של זמן לא רב מהיום- לא תֵיראה אותו דבר. חשוב להסתמך על הנתונים הללו כי הם מעצבים את המסלול העתידי שלנו ועוזרים לנו להשביח את המקומות בהם אנחנו צריכים לחזק שרירים או לפַתֵחַ שרירים חדשים. כמו שהבטחתי- אמשיך לחקור ביתר שאת בכל נושא הקשור לעתיד הסחר, ובינתיים אני מצרפת לכם את המסמך המקורי על מנת שתוכלו לצלול אליו בעצמכם ולקחת ממנו עוד נקודות למחשבה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.