Big Data & Consumer Behavior

אין ספק שהאימרקטר מצליח לגעת בנקודות המשמעותיות ביותר.  המאמר מצביע על הקשר בין המאמץ של אנשי השיווק לבין העוגנים הטובים שבידם לייצר מתוך התפישה של ביג דטה. הפעם, אני רוצה לחשוף אתכם לתוכן מעניין במיוחד שמצאתי במקור מידע זה : תוכן שמדריך את אנשי שיווק כיצד ניתן להתחקות אחר התנהגות לקוחותיהם באמצעות ביג דטה- כל זאת לשם חילוץ אינסייטים משמעותיים שעושים את כל ההבדל בעולם השיווק החדש. כמו תמיד, אעבור איתכם על הרשומה המקורית, ואני מוסיפה לכאן את הלינק למקור- Link. על בסיס הדברים שהתפרסמו באימרקטר אני מוסיפה כמה תובנות משלי על מנת שתוכלו להרחיב אופקים מֵעֵבֶר למה שצוין במאמר במיקוד למימד הלוקאלי.

מכותרת הכתבה משתמע שהביג דטה עוזרת למותגים לחשוף צורות התנהגות של צרכנים ללא קושי ולדעת עליהם דברים חדשים וחשובים.

ביג דטה- ובמיוחד ביג דטה אנליסט, טומנת בחובה הבטחה גדולה עבור חברות- חלק מהפתרונות כבר נמצאים בשטח וכיום גם מתאפשרים לניהול בקלות, ולגבי חלקם עדיין מוטל על החברות לגלות בכוחות עצמן איך הן מטמיעות את היכולות הללו בחברה. על פי מחקר מאוגוסט 2013 שסקר אנשי שיווק בארה”ב, מחקר שנערך מטעם Forbes Insights, – חברות רואות החזר ריאלי על ההשקעה בתשתיות של ביג דטה בכמה אזורים : 85 אחוז מהנסקרים במחקר ענו כי השימוש בביג דטה מאפשר להם לתעל בצורה יפה את ההשקעות שלהם- בשל העובדה שהם יודעים יותר על הלקוחות ועל ההתנהגות שלהם ויכולים את השיטות והשקעות על פי המידע הזה- הדבר כמובן משפיע על תקציבי השיווק ועל תכנון המהלכים שלהם על רקע האינסייטים שהם מקבלים דרך כלי הביג דטה מהתנהגות הלקוחות, ומנטיות הצריכה שלהם. למעשה נגזר מכך גידול ניכר במכירות, הרשמות גבוהה יותר לאתרים ולמנויים, כל אלו משפיעים על החזר השקעה וכמובן תחושת שביעות רצון מצד הלקוחות שמקבלים הצעות יותר מדויקות שמסתמכות על ניתוח הפרופיל שלהם. כל היתרונות האלו נובעים ישירות משימוש חכם בביג דטה. ניתן לראות בגרף הבא את החלוקה באחוזים לנימוקים השונים שגרמו לאנשי המפתח בחברות לרצות להשקיע בביג דטה, בהתאם למה שהדטה מאפשרת להם מעשית לברר ואיך היא תורמת להם מתוך האינסייטים של התנהגות הלקוחות.

Source eMarketer

חברות ואנשי שיווק מתחילים להבין, שניתן להסתמך על כלי הביג דטה כדי לקבוע מה הם עושים נכון ומה לא, וכמו כן מה יוצא להם משימוש שיטתי בביג דטה מבחינת הבניפיט. חברות כבר קלטו (64 אחוז מהנסקרים!) שהביג דטה מאפשרת להם לפתח מיזמים שמשפיעים על החוויה של הלקוחות ולבנות אסטרטגיות יעילות על סמך התגובות מהשטח. אנשי שיווק רבים מבינים כי דרך כלים אלה ביכולתם לקבל מהלקוחות את הפידבק התואם לגבי רמת השירות והמוצרים ולברר אילו מהמוצרים רצויים להם ביותר. למעלה מחמישים אחוז מהנסקרים ענו כי השימוש בכלי הביג דטה אכן מקנה להם את הבנפיט הזה באופן מובהק.

Source eMarketer

הרשת מתפקדת למעשה כמפתח מרכזי לכל תכנון אסטרטגי, הודות ליכולתה לאסוף המון נתונים שבאמצעותם נוכל לתדלק את הכלים של ביג דטה ולסנן את המידע העצום לאינסייטים קטנים ומשמעותיים. על פי המחקר 67 אחוזים מהחברות ענו כי הן משתמשות באינטרנט על מנת לאסוף בצורה מבוקרת את הדטה הנחוצה להן על נטיותיהם של הלקוחות. ניקוז זה הוא שהופך את הרשת למשפך המידע הפופולארי ביותר, זאת בהתחשב בעובדה כי התוכן שנאסף מגיע מכמה צינורות ראשיים : מהרשת עם פעולות החיפוש, ממכשירי המובייל ומהסושייל מדיה. חשוב לציין כי המחקרים הללו מתייחסים לחברות ואנשי שיווק מחו”ל, וקיים עדיין פער ברמת האימוץ של התפישה החדשה, לכלים ולשיטות מהסוג המקובל כאן בישראל.

כיוון שמדובר בעיקר במחסום גיאוגראפי, הגיע הזמן שמותגים מסחריים שפועלים בישראל יכירו בכוח של כלי הדטה ובההזדמנות הגדולה שעומדת לרשותם כדי לדייק את המהלכים השיווקיים שלהם. עליהם להכניס לתוך הפרמטרים לפיהם נמדדת הכדאיות גם את הדטה שמתקבלת מהמקורות החדשים ובכך למעשה להוסיף את האלמנט של גיוון בשעת קבלת ההחלטות. הגיוון חל גם על סוג השאלות הנשאלות באשר לתהליכים, שהרי עצם הצגת השאלות הנכונות וההקשבה לדטה ממקורות רעננים תפתח את השער לתשובות יותר מדויקות בכל הרמות: ניהול העסק, חווית הלקוחות, השירות, רמת המוצר ובהעברת המסר בצורה האיכותית ביותר !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.