Data & Visualisation

223344 העידן של הדטה מגיע לשיאים חדשים – והמושג “דטה עם ויזואליזציה” הופך מיום ליום לטרנד מוביל הקרוי באנגלית- ”Data Visualization”. כפי הנראה שתי המגמות הללו של הדטה והויזואליזציה רק תגדלנה לאור העובדה שאנחנו מוסיפים ואוספים עוד ועוד דטה על בסיס יומי. עם העלייה של הגורם החזותי בדטה ניתן לפגוש עשרות פרויקטים מדהימים שמצרפים תוכן שמורכב מהמון נתונים- Big Data כדי להפוך את המידע “היבש” למיצג ויזואלי, מושך ומזמין. בפוסט הזה אני רוצה לערוך עבורכם סקירה של עשרה מיזמים כאלו- שיקלו עליכם לקלוט את העוצמה המופקת בדרך זו, ויעודדו אתכם להתעניין בדטה יותר מאי פעם.

אתר אינפוגרפי שמראה בזמן אמת- את ההכנסות של חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בעולם, כמה הן מכניסות בכל דקה. מיצג מרהיב ופשוט שמשקף במרוכז כסף, עוצמה והתרחבות. תוכלו לראות כאן את ענקיות הטכנולוגיה : Facebook, גוגל, מיקרוסופט, בלקברי ועוד.

91

Google Flu שאני אווהבת להביא כדוגמא מוצלחת. אתר למופת שאוסף את רישומי החיפוש של הגולשים ברשת סביב נושא מחלת השפעת ומכל המידע שנאסף הוא עושה אגריגציה חכמה- כדי להצביע לנו על פי כל מילות החיפוש איפה השפעת נמצאת כרגע ולאן היא נודדת. כלי מועיל, יוטיליטי שיכול לעזור לנו הלכה למעשה להתכונן לבואה של המחלה ולנקוט בפעולות מנע.

92

אתר מצחיק שמשתמש ברעיון של הביג דטה בצורה היתוליתומכניס מעט הומור לחווית הגלישה : בכל פעם שמישהו מצייץ את המילה Fuck בטוויטר נופלת פצצה וירטואלית על המקום בו הוא נמצא במפה המוצגת לכם בצילום מסך הבא.  

93

Eurovision Tracker – אתר שמראה באופן חזותי את הבאז בטוויטר בזמן האֵירוֹוִיזיון. האתר מחלק את השיחה העולמית על הנושא לפי מדינות וניתן לראות מי הן המדינות הפופולאריות יותר ומי פחות, על פי השיחה המתקיימת סביבן ברשת החברתית. אחת מתצוגות הדטה הויזואליות היפות ביותר שנתקלתי בהן עד כה.

94

אתר מרהיב – שמראה בזמן אמת את כל האנשים שנמצאים בFacebook יחד- וכמובן מכיל גם אלמנט מדיד דרך נומרציה שמראה גם היא בזמן אמת כמה אנשים נוספים נכנסים באופן תדיר אל הפלטפורמה.

95

אתר שרוכב על השם “אינפורמציה היא דבר יפהפה” ומציג מבחר גדול מאוד של אינפוגרפיקות סביב עולמות שונים, כולן כמובן יפהפיות. שווה לכם לצלול לתוכו וכך לחוות את השיטה שלפיה באמת לאמיתה הויזואליזציה יכולה להפוך את הדטה המפוזרת ברשת למשהו מקסים.

96

מיצג מרהיב שמציג את הסיפור המוזיקלי של האנשים בFacebook – ואיך הם משתמשים במוזיקה בכל יום נתון. במאגר ישנם למעלה מ110 מיליון שירים, אלבומים ותחנות רדיו שמחוברות לFacebook, ומתברר כי הגולשים שומעים את המוזיקה דרך אפליקציות שנמצאות באינטגרציה עם הפלטפורמה והOpen Graph. במיצג הזה ניתן לראות איך כל ה”תזמורת” הזו נראית יחד עם כל הרכיבים.

97

מפה חיה של YouTube שמראה בזמן אמת את הסרטונים הנצפים ביותר. כמובן, כמו שרק גוגל יודעת לעשות,  בחיתוך חכם בהתאם לאזור ולעיר. כלי יעיל שיכול לעזור לכם הלכה למעשה לגלות דברים חדשים ברשת החברתית הגדולה ביותר בעולם שמתייחסת לתוכן וידיאו.

98

אינפוגרפיקה מרהיבה שממחישה לכם בלייב איך האמריקאים נודדים ממדינה למדינה בארה”ב ומצביעה על מגמות התזוזה בין המדינות. אחד מכלי המידע המדהימים ביותר והמרהיבים ביותר שראיתי עד כה בתחום הויזואליזציה של פרטי הדטה !

 

אתר בשם : Metropolitain – שיוצר על ידי סטודיו צרפתי לעיצוב ומראה בתלת מימד את המפות של המטרו בפריז. האתר מבוסס על הדטה הריאלית של המטרו בעיר- ומציג אינפורמציה לגבי השירות התחבורתי בזמן אמת: המרחק ממקום למקום, פירוט זמני הנסיעה בהתאם לכל יום ולכל שעה וכמו כן מידע מדהים נוסף- מספר האנשים שעוברים בכל תחנה. חשוב להדגיש שוב ושוב שממש שווה לכם להיכנס לאתר הזה כי כאן הויזואליזציה שממחישה את פרטי המידע  של הדטה היא מדהימה בהחלט.

99

מילת סיכום. אני התאהבתי בעולם הדטה “עד מעל לראש”, כפי שכבר ידוע לכם.  אבל החיבור המוצלח בין דטה ובין ויזואליזציה לוקח את כל העניין למקום חדש- שהוא מאתגר וחכם. כפי שיכולתם להיווכח חלק ניכר מהדוגמאות גם מוצג בצורה מדהימה אך בו זמנית הן גם משרתות אותנו הלכה למעשה ככלי אמיתי ושימושי. זוהי דרך חדשה לניצול הדטה, עם התכנים שמשתקפים בה ככלי יעיל וכיוטיליטי מלא עניין ולדעתי זה הכיוון הנכון אשר סוחף את הגולשים שוחרי התחבולות הויזואליות !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.