From email to Message

ברור לנו כי המציאות התקשורתית שלנו משתנה מיום ליום – ולכן נשאלת השאלה האם תוכנות המסרים הקצרים, הרשתות החברתיות ותוכנות המסג’ינג שלהן – יחליפו לנו את האימייל ? הייתי בכנס לה ווב בפריז בסוף 2012 ובו קבע אחד מבכירי Facebook כי כיום בני נוער פותחים אימייל אך ורק על מנת לאפשר להם לפתוח יוזר ברשת החברתית. האימייל הפך מבחינתם לכלי מיותר ואת התקשורת המרכזית שלהם הם מקיימים רוב הזמן דרך יישומים כמו : סקייפ, וואצ’אפ, Facebook, Twitter ועוד…

כל אלו יושבים על התובנה שהדור הצעיר רוצה לקבל את הכל מהיר, אינסטנט, קצר ואינטואיטיבי. על פי מחקרים של קומסקור – השימוש במיילים לקבוצת הגילאים 12-17 ירד ב31 אחוז מאז דצמבר 2010 – עד דצמבר 2011. אפילו יותר מפתיע שבקרב גילאי 18-24 נרשמה ירידה של 34 אחוז בשימוש במיילים, והרי מדובר בקהל שממש צמח לצד הגדילה, הפריחה והחדירה הטוטאלית של האינטרנט. על מנת שנוכל למקם את המספרים הללו בקונטקסט הרחב, מחקרים הראו על ירידה בשימוש במיילים בקרב צעירים בני 12-17 כבר משנת 2009 – אבל זה התחיל להשפיע על שכבת הגיל הגבוהה יותר רק מאז אמצע 2010 ועד היום.

נראה על פי כל המחקרים – כי המעבר המובהק של הגולשים בגילאים הללו מתבטא בהתנתקות משימוש במייל מבוסס אינטרנט לטובת מכשירי מובייל – אל תוכנות מהירות יותר ומדיומים שחודרים לחיינו הדיגיטליים והופכים לחלק מתרבות הצריכה שלנו. כצפוי באופן מקביל גם השימוש בסמארטפונים ובטאבלטים גדל משמעותית בשנים אלו. נדרשו שבע שנים של הסתגלות כדי להגיע ל40 מיליון סמארטפונים ביחס השוואתי לשנתיים בלבד בהן נידרש מספר כמעט זהה לטאבלטים. על פי מהירות החדירה של הכלים החדשים לחייהם השוטפים של הלקוחות, להשפעה על רצונות שלהם ועל השיטות המועדפות עליהם ליצירת תקשורת – סמארטפונים וטאבלטים הֵסֵבוּ את כולנו ללקוחות דיגיטליים יותר מכל דור שקָדַם, וזוהי הזדמנות ריאלית עבור הרבה חברות לנצל את הדור הקונקטיבי וליצור עם הלקוחות המחוברים הללו קשר הַתמָדָתִי.

על מנת שעסקים יוכלו להצליח למנף את עצמם דרך הפרדיגמה החדשה, אנשי השיווק הדיגיטלי של הארגון חייבים להתמצא במפתחות ובַטרנדים העיקריים כדי לעצב את עצמם כמרקט פלייס מודרני. הם צריכים לברר מה זה אומר עבור גורלם העתידי של העסקים שלהם. כפי שנָקֵל להבין מבין השורות ברור שהמגמה יכולה להסתכם במילה אחת – מובייל. משתמשים נמצאים ברובם המכריע במובייל ולאור זאת, כל הפלטפורמות הגדולות – Facebook, לינקדאין וגוגל שוקדות על יישומים תואמים ועל פתרונות מוביילים.  אכן, לא כל שכבות הגיל נטשו את האינטרנט הישן והמוכר בסביבת הדסק טופ ולא כולם נפרדו מהמייל ככלי תקשורת – אבל, קבוצות אנשים בין 45-54 הורידו באופן דראסטי את זמן השימוש שלהם במייל ב15 אחוז על פי מחקרים וזהו למעשה גם חלק מהמראה שמשרטט לנו את המגמה.

הוספתי לכם סרטון של קומסקור –  בסרטון מצביעים בקומסקור על תכיפות השימוש במובייל ועל תהליך ההשתנות שלנו כצרכנים כולל הנתונים שחשפתי בפוסט זה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.