Le Web 2014 | Disruption as an Ecosystem

le web

זוהי הרשומה האחרונה שאני מציפה לכם אשר סוקרת את כנס– Le Web Paris 2014. בפוסט זה אני רוצה להתעכב אתכם על נושא חשוב שעלה בוועידה- Disruption as an Ecosystem- שיבוש כאקו סיסטם, ולהתמקד בפאנל מעניין שהתקיים ביום האחרון של הכנס יחד עם בריאן סוליס אותו אני מאוד אוהבת- ואחריו אני עוקבת כבר שנים רבות. בריאן היה ה-Curator עבור הועידה בנושא משמעותי שבעיני חשוב לכולם לעסוק בו והוא: הגורם המשבש ככלי שישנה את העולם, כאקו סיסטם של התרחשות, אשר מעצב מחדש הלכה למעשה- את המציאות העכשווית והעתידית שלנו.

Slide4

בריאן סוליס מסתכל על חדשנות משבשת ועל הגורם המשבש בצורה יותר רחבה יותר ממה שאנחנו רגילים לחשוב עליה, בעיניו- הגורם משבש יכול להביא למצב בו הוא משנה לגמרי חלקים מהאקו סיסטם, או לסירוגין מכתיב כיצד האקו סיסטם מתפקד מחדש באופן שונה. הרעיון בעיניו הוא לעשות משהו שונה, משהו יותר טוב- כזה שלא ידענו שיכול להתקיים. בעיניו הכל יכול להיות שונה, וטוב באמצעות החדשנות המשבשת והמתפתחת לתוך חיינו.

dis1

מה זה אומר למעשה שיבוש ? שיבוש זו הגדרה שאומרת שאנחנו צריכים להסתכל מעבר למוצר מעבר לשירות, וצריך לחשוב על שיבוש כגורם שיכול להוות שינוי של האקו סיסטם. זו היפותזה על כך שהעולם מאמץ אותנו במקום שאנחנו נאמץ את העולם. בלב כל חדשנות, נמצא האתגר לעשות משהו טוב יותר- משהו שונה ממה שהיה עד עכשיו, ולא חשבנו שיהיה אפשרי לעשות אותו. לטענת בריאן אין יזם אחד שחושב שצריך לעשות דברים כפי שהם כיום- המהות והמשמעות של יזם הינה ליצור משהו חדש. חדשנות אמיתית, שיבוש אמיתי מתחיל מכך שאנחנו צריכים לשאול מחדש ולברר מחדש הכל- פשוט הכל.

dis2

חדשנות חושפת אותנו למשהו חדש– וחדש אומר שיבוש-כי עצם הDisruptive משנה את ההתנהגות של האנשים. כשאנחנו נחשפים למשהו חדש אנחנו מגלים הזדמנות של משהו משבש, משהו- שמשנה את ההתנהגות שלנו והלכה למעשה גורם לעולם שלנו להראות אחרת- הדבר הזה משנה ציפיות, התנהגויות ונורמות.

Slide5

סוליס מביא כדוגמא לפאנל את מיזם- Skully Helmet, קסדה קונקטיבית לאופנוענים שלמעשה מאפשרת לאופנוען לראות את הכביש דרך הקסדה- ולקבל אינפורמציה בזמן אמת על מצב הכביש ובכך להשביח את איכות הנהיגה- ולהוות buffer לסכנות של תאונות בלתי רצויות. המיזם הזה עלה לאינדיגוגו עם יעד של 250 אלף דולר כגיוס, ובתוך שש דקות הוא הגיע ליעד- בתוך 48 שעות הוא השיג את המיליון הראשון- וכשהקמפיין הסתיים הגיע לגיוס של סכום גדול לכל הדיעות שעומד על- 2.4 מיליון דולר- עובדה שמראה את הנחיצות של הרעיון, ומציגה דרך חדשה להזרמת חדשנות אל משתמשים שמקבלים את הכוח לבחור ולקבוע מה יעצב את חייהם.

dis22

מדובר על שינוי בדרך בה תחום שקיים שנים רבות מתקיים באופן חדש לגמרי- הוא יכול לשנות ולשבש את התעשייה הזו ואת הדרך בה היא מתנהלת באמצעות ובזכות הטכנולוגיה. הדוגמא הזו מבהירה את הרעיון שעומד בבסיס להיפותזה של בריאן- שכל דבר כפי שהוא כיום צריך להבחן שוב ובאמצעות הכלים הקיימים החדשים והיכולות החדשות ניתן לשינוי ולשיבוש.

dis3

מילת סיכום– צירפתי לכם את הפאנל המקורי המלא לתחתית הרשומה, על מנת שתוכלו לצפות בו בעצמכם. שימו לב לכך שהפוסט שלי מייצג רק חלק קטן מהמסרים שנאמרו, ולכן אני ממליצה לכם בחום להכנס בעצמכם ולהקשיב.

כמו כן, צירפתי לכם את השקפים מהמצגת המקורית של בריאן סוליס במידה ותצטרכו להשתמש במסרים החזקים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.