The Wired World 2015

wired

סקירה מהממת מטעם המאגזין הבינלאומי המוערך WIRED תרכיב את הרשומה הנוכחית. הסקירה, סובבת סביב תחזיות ל2015 שווירד פירסמו בגיליון מפואר במיוחד לiPad. זוהי חקירה בנושאים שונים שירכיבו ויספרו את הסיפור של שנת הפעילות החדשה ויתפתחו ממגוון תחומים : מדיה, טכנולוגיה, מדע, רפואה, פוליטיקה, עסקים ועוד. אני אעבור אתכם על התחומים שמעצבים את תוכן הבלוג הזה : מדיה, טכנולוגיה, עסקים, לייף סטייל, וכן נגיעה קלה במדע- ואת שאר הסקירה אשאיר לכם לקרוא לבד. ניתן להוריד אותה בלינק הבא- The Wired World in 2015. מבחינתי הפוסט הזה מייצג סיכום מהיר ומיקוד בדברים שכדאי לכם לדעת לקראת השנה החדשה על פי Wired.

Technology | בWired מתחילים את הסקירה במיקוד על העולם הטכנולוגי, ונועצים אמירה חשובה אותה יבאתי לבלוג בעבר באמצעות- Gartner היפותזה שאומרת שבשנת 2015- המכשירים שלנו לא רק יהיו יותר חכמים אלא הם גם יהפכו להיות ליותר אנושיים.

Smart Devices- ישתנו בקרוב, ויקבלו למעשה יכולות של מוח אנושי, כזה שיכול לנצח את הפרוססינג של המידע ולהוות כלי תומך החלטות ומשמעותי- אם תרצו כלי משלים לאדם. תבונה מלאכותית- התפתחה בעשורים האחרונים, ובתקופה הקרובה יכולות שפותחו לאורך שנים תכנסנה לתוך המכשירים- ובכך הסלולר שלנו יהפוך לחכם, ואנושי יותר- המכשירים ידעו לנתח דטה מסנסורים שונים, להבין איך המוח עובד על ידי זיהוי של תמונה ושל קול- ולהגיב לכל המידע הזה, באמצעות דטה בפונקציונאליות רלוונטית. כאלו יכולות יאפשרו למעשה לטכנולוגיה להפוך ליותר אנושית, והביטוי ליכולות המתפתחות יהיה בכך שהטכנלוגיה תוכל לעזור לאדם לאבחן מה רלוונטי ומה ספאם, לדייק את השימוש בכלים הדיגיטליים לטובת איכות ובריאות החיים.

האנושיות שבמכשירים תאפשר לאנשים לבדוק את עצמם מבחינה רפואית ולוודא את מצב גופם, לאבחן בזמן נהיגה בעיות, ועוד. צפו לטכנולוגיה עם אלמנטים ויכולות אנושיות יותר שיעזרו לאדם ולמעשה כפי שאומר Ray Kurzweil, האדם והמכונה יתמזגו ויהפכו לאחד- לטובת היכולות המוגברות של האדם והדברים שאנחנו יכולים לעשות באמצעות- ועל ידי הטכנולוגיה.

2015 מוכתרת על ידי Wired כשנת הרובוטים- רובוטים יחליפו הרבה מאוד דברים שהאדם עושה, ישנו את השוק התעסוקתי- אבל מצד שני הכניסה של מכונות אל חיינו אשר משנות את הדרך בה מבצעים פעולות- תדרוש יכולות חדשות מהאנשים ולמעשה “תשדרג את העולם התעסוקתי”, תהיה דרישה מוגברת למהנדסים ואנשי מחקר- שיודעים להפעיל מכונות חכמות ומתוחכמות ויכולים למנף את היכולות הללו לטובת איכות ובריאות החיים של כולנו.

IMG_0162

Science | שנת 2015 ממשיכה את ההתפתחות הטבעית והגוברת של תחום המדע, ונראה שדור הצעירים כובש את העולם הטכנולוגי. סטארטאפים מושקים על ידי בני 15 שמסתכלים על העולם בעיניים חדשות ורוצים לשנות אותו. 2015 על פי Wired תהיה השנה בה הרעיונות הרעננים ביותר והמדליקים ביותר יגיעו מהמקור הזה- מהדור הצעיר. 

העובדה הזו וההתפתחות של תחום המדע במובילות רעיונית של צעירים- תגרום גם לתחום החינוך להשתנות, גופי חינוך יפסיקו לחשוב בדרך שמפמפמת מידע לצעירים ויתחילו להיות בפוקוס על הדברים שבאמת יכולים להעצים את האנשים הצעירים- ולייצר כלים משמעותיים בידיהם. זו שנה בה הטכנולוגיה בחינוך תתפוס תפקיד יותר משמעותי שכן היא יכולה למנף את המוחות של הדור הצעיר ולתת בידיו כוח משמעותי חדש ורלוונטי.

IMG_0163

Medicine | זו לא הפעם הראשונה שבה אני מציפה לכם בבלוג שלי את האמירה שמחשבים יהוו תפקיד יותר משמעותי בעולם של רפואה- ויקחו חלק גדול מהתפקד של הרופאים, בWired העניקו לנושא פרק שלם- שמתמקד בכך שתפקידם של הרופאים משתנה והיכולת של דִּיאַגְנוֹסְטִיקָה יחד עם יכולות חיזוי גם היא משתנה, בעקבות כלים דיגיטליים ואפשרויות של ניתוח הדטה.

בעתיד, מכונות יבצעו דִּיאַגְנוֹסְטִיקָה ואנליזה על המחלות והמכאובים שלנו- עובדה שתגדיר מחדש את יחסי הפצינט והרופא, יכולות טכנולוגיות למעשה תשננה את הדרך בה ניתנים שירותי רפואה ונראה יותר ויותר השקעה במחשוב לטובת הדומיין הזה.

אם תרצו להשוות זאת לעולמות אחרים שאנחנו מכירים- נסו לחשוב על כך כGPS של הגוף שלנו שמתאפשר על ידי כלים דיגיטליים- ובד בבד על ידי חשיפה של מידע באמצעות הדטה, השקיפות של המידע נהיית גבוהה יותר והחולים מחזיקים במידע והופכים לבעלים שלו- ממש כמו שהרופא מחזיק אותו. אפליקציות חדשות שנשטפות אל עלמנו- גם מאפשרות לייצר מה שקרוי רפואה מונעת- רפואה ריספונסיבית לתנאי החיים של האדם, בכך למשל אנשים יוכלו להשביח את השינה שלהם, את האיזון באכילה ולמנן נכון את מידת ההשקעה הקשור לפעילות גופנית.

IMG_0164

Environment | במהלך השנים האחרונות רכבים עברו טרנספורמציה ! מכלי תחבורה על גלגלים, כזה שהנרי פורד דמיין- למחשבים שנוסעים על גלגלים. השינוי הזה הביא למעשה גל חדש של חדשנות. מרכב שיודע לנסוע באופן אוטונטמי- ועד לרכבים שיודעים להחנות את עצמם לבד. העובדה שרכבים יהפכו להיות ליותר ויותר חכמים- תשנה למעשה את העולם התחבורתי, ותייצר פתרונות של תחבורה ציבורית אורבנית שאינה נשענת על כוח אנושי- אלא רק על היכולת של המחשב שנוסע על הגלגלים. 

אנחנו נראה שינוים גדולים גןם בתחום הארכיטקטורה- בניינים שיודפסו על ידי מדפסות תלת מימד בתוך מפעלים ומוקמים לאחר מכן בשטח- גישה כזו תשנה לגמרי את הדרך בה ערים מתוכננות ומבנים ציבוריים קמים.

IMG_0166

בתחום הסביבתי הביתי- אנחנו נראה יותר ויותר מיזמים שמציעים לנו , לצרכנים- רובוטים בייתים כמו הרובוט הזה= Jibo עליו כתבתי בעבר פוסט רחב- Link, פרויקט ששווק באינדיגוגו עם יעד של 100 אלף דולר וגיוס בפועל של יותר מ2.25 מיליון. גם בתחום הלוגיסטי הפצתי ניתו יהיה לראות ניסיונות ראשונים של קמעונאים כמו אמזון- אשר משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות וחדשות כמו Drones לטובת שינוי הדרך בה חפצים מועברים ממקום למקום.

IMG_0171

Life Style | הדרך בה אנחנו חיים וחווים דברים משתנה, תחום שעובר מהפכה הינו עולם החינוך- אשר באמצעות האון ליין מתאפשרת בניית פלטפורמה של נגישות למידע שמאפשרת לפתור בעיות גדולות של אוכלוסיות שאינן נגישות לחינוך ולהשכלה. על פי Wired שנת 2015 תהיה שנת מפנה- בה גם מחנכים, מרצים וגם סטודנטים יבנו רשת און ליינית גלובאלית וזאת על מנת לבנות דור חדש- New Age של ידע ודרכים להשגתו.

היכולת להעביר ידע באמצעות האון ליין סוף סוף תגיע לבגרות- דוגמאות כמו Coursera פלטפורמת החינוך הגדולה בעולם- הינן דוגמאות טובות שכן היתרון הגדול של פלטפורמה זו הינו בכך שישנו אלמנט חינוכי שמותאם במיוחד וביחוד לאון ליין- ואינו מנסה להעתיק 1:1 את הדרך בה אנחנו צורכים חינוך במימד הפיזי.

החיפוש אחר התַּכְלִית אחר המטרה תתחיל- אנחנו כבר יודעים לכמת את עצמנו דרך מחשוב לביש ולמעשה לשלוט על הבריאות שלנו באמצעים דיגיטלים באמצעות -Quantified Self. בWired טוענים שזה זמן להרהר שוב על ההתלהבות שלנו- ולבנות גישה חדשה לחיים וגם למוות. אנחנו בעידן חדש בו ההסתכלות על איכות החיים שלנו משתנה, סקטורים שיהוו מפתח עיקרי להשקעות ב2015- יהיו סקטורי בריאות ואיכות החיים, אבל לא ממש כמו שאנחנו מצפים או חושבים על כך. בשנה הקרובה, במקום שאנשים יתעסקו באורך החיים ובמוות- הרבה מאיתנו יעשו רברס ויתחילו להתעסק בחיים עצמם- במיוחד בהסתכלות מעמיקה על שינוי עצמי שמייצר מטרה ותכלית לחיים- מטרה שהיא גדולה מאיתנו- Purpose-Driven- life.

IMG_0167

Arts & Media |  השחר החדש שמביא איתו כלכלית קריאטיביות חדשה- באמצעות סמארטפונים וכלים שמאפשרים לאנשים לעשות דברים בעצמם- אשר מספקים ליזמים את היכולת להביא את עצמם לידי ביטוי ולעשות המון דברים שלא יכלו בעבר. אנחנו נכנסים בקרוב ל-New Creative Economy כלכלת קריאטיביות חדשה, בה טאלנטים קריאטיבים מתעלים על החיים- בשל העובדה שהמחיר להפקת רעיונות והבאת יזמות משבשת אל תוך חיינו רק יורד.

ב2015 המאבק בין הפלטפורמות לא יהיה רק על הReach שהוא מספק לאנשים אלא גם על הכלים על ה-Tools, שחקניות כמו יוטיוב, טוויטר, Sound cloud,  ו-Spotify- מהוות דוגמאות טובות מאוד שכן הן מספקות כלים טובים יותר עבור אותם Creators. 

OculusSide

זו תהיה שנה עם אפשרויות פריחה למדיה- שכן פורמאטים חדשים נכנסים למגרש המשחקים העסקי- ומאפשרים גילוי מחדש של מידע, ממד חדש יכנס אל עולם הסרטים באמצעןת VR- פיתוחים כמו Oculus Rift שיהפכו את סביבת הבית שלנו לקולנוע ברמה הוליוודית.

גם עולם הפרסום יכנס לעידן חדש- בו אלגוריתמים יכולים לחבר בין הצרכים של האדם למוצרים רלוונטים בשניות בודדות.  המידע הפרסונאלי על הגולש נמצא בתוך ה-cookies בדפדפן של המשתמש- ויכול לנטר את הפעולות שלו באון ליין- העובדה הזו עוזרת לנו לסגמנט את הצרכים של המשתמשים על פי דפוס הפעולות שלהם- מותגים גדולים כמו אמריקן אקספרס, פרוקטר אנד גמבל ועוד- הכריזו כי הם מתכננים להכניס אוטומיזציה על רוב ההוצאה שלהם בדיגיטל ב2015.

הדרך בה- Programmatic Advertising פרסום פרוגרמטיק- דומה מאוד לאלגוריתמים שקיימים בטרייד של הבורסות, והדימוי של הבורסה בעולם הפרסום יהפוך למשמעותי מאוד שכן הדטה תהפוך לקרנסי (מטבע) חדש שמייצר עוצמה עסקית שונה באמצעות כלי הפרסום הדיגטליים.

IMG_0169

Business | סטארטאפים יגייסו כספים בדרכים חדשות לגמרי ב- 2015, דרך שהיא מחוץ לשיטה המסורתית של סיסטם שיטת ה-VC, והם גם ישתמשו בקרנסי חדשים שלא היו קיימים עד היום. זה יקרה בגלל היכולות החדשות שצצות בעולם של פיננסים- יכולות שמגיעות עם מטבעות כמו- Bitcoin, crypto currency שבאמצעותו ניתן ליצור פורמאטים חדשים של כסף. 

ומנה יקרה במרחב האווירי ? Drones ימשיכו להתפתח בסקטורים שמתעניינים בפיתוח שלהם כמו איקומרס, גם אמזון, גם גוגל וגם פדקס מנסות לפצח את הנושא ומחפשות דרכים יצירותיות להתגבר על הבעיות הרגולטוריות.

ובעולם של צרכנות- אנשים יקנו בכל מקום ובכל זמן, האינטרנט עדיין לא הרג את הרחוב הראשי- אבל יש לכך סיבה, העולם נהיה יותר ויותר כמאשאפ בין האון ליין לאוף ליין ועסקי קמעונאות, Bricks & Mortar ימצאו דרכים חדשות וחכמות לגרום ללקוחות להכנס אל החנות ולרכוש ברצפת המכירה באמצעים חדשניים.

הדרך בה אנחנו צורכים באופן מסורתי תשתנה ותהפוך לתפיסה של Shop any Time- גבר היום אנחנו קונים יותר ויותר באון ליין והאינטגרציה בין הקניה הדיגיטלית לקניה הפיזית תגרום לכך שיהיה שינוי משמעותי בהתנהגויות צריכה של אנשים.

IMG_0170

מילת סיכום. אני מקווה שנהנתם מהסקירה המהממת הזו של מאגזין Wired- וחשוב לי לציין ולחדד שהדברים שהקפצתי לכם בפוסט הזה מהווים רק חלק קטן מהאוצר של התובנות שנמצאות בריוויו המיוחד הזה. לכן, אני מעודדת אתכם להוריד את הישום בעצמכם לטבלט שלכם ולצפות בו במלואו- The Wired World in 2015 . מבטיחה להמשיך ולחקור את התחומים המדוברים ברשומה שכן כולם קשורים לעולומות התוכן אותם אני סוקרת עבורכם באדיקות- ויחד, נבין טוב יותר לאן העולם מתפתח היכן נמצאות ההזדמנויות- כמו כן, איפה נוצרות הבעיות ואילו פתרונות יצירתיים העתיד מזמן לנו.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.