GSMA 2017 | Interconnectivity

pic

אינטרקונקטיביות הינה החזון לעתיד מחובר, וכהמשך לסדרת תכנים אותה אני מייבאת בכנס המובייל הגדול בעולם – GSMA Mobile World Congress 2017 בברצלונה, חשוב לי להתמקד הפעם ב-Vision זה, ולהנכיח כאן ויזואליזציה של המידע על מנת שתוכלו לעבד אותו, לעשות לו אנליזה ולחשוב כיצד אתם פועלים ממנו.

אולי לפני הכל, צריך לבחון את השקף שצירפתי מתחת לפסקה זו, ולהבין את המשמעות של אינטרקונקטיביות. תוכלו להחשף למקצבים של החיבוריות שהעולם שלנו עובר משנת-2000 ועד היום כמו גם, ההערכות של החיבוריות עד לשנת- 2020, הספקולנטים הזהירים מדברים על פרדיקציה של 26 מיליארד דברים מחוברים, בעוד שאחרים חוזים שיהיו פי- 2 חפצים, דברים ואנשים מחוברים- סה”כ כ-50 מיליארד. כל אלו למעשה מגדירים את השינוי הפונדמנטלי.

cannes-lions

העולם שלנו הולך לעבור שינוי מרעיש של תשתיות אשר תגרומנה לכך שבאמצעות החיבוריות אנחנו נעשה דברים לגמרי אחרת. לא מדובר בעוד עשר שנים- אלא על שינוי שיקרה במהלך חמש השנים הקרובות- והדגש על “במהלך”… שכן חלק מהדברים יקרו כבר בטווח של- שנתיים, שלוש שנים קדימה.

התשתיות תאפשרנה לבנות במבוסס-Data בזמן אמת עולם שלם של שירותים ומוצרים, כמו גם תשפענה על הדרך שבה הדברים מתופעלים- זה ישפיע בפועל על כל הInfrastructure העסקי והפרטי ויגרום לעובדה שאנשים ירצו להגיע לדברים ולהשתמש בהם אחרת. מציאות זו תביא לכך שהעולם יהיה יותר ויותר מונע באוטומיזציה, רובוטיקה, מדפסות תלת מימדיות- רכבים מחוברים וערים חכמות. משמעותי שנבין ונדע להסתכל מהעתיד להווה, שכן בטווח של השנים הללו מערכת ההפעלה של העולם לא תהיה זהה.

בפאנל מדהים אשר עסק במהפכה התעשייתית הרביעית דיברה מי שאחראית לשינוי מטעם דובאי- H.E. Dr. Aisha Butti bin Bisher על העיר  המחוברת, היא שיתפה את הרעיון של הקונקטיביות ככלי שמאפשר חיים יותר טובים תחת מדד מדהים- מדד השמחה. הרעיון הוא לגעת בתושבים, בעסקים ובתיירים- ולגרום לכך שמהלך העיר החכמה בדובאי ישפיע על מדינות אחרות כשהמטרה המרכזית היא להפוך תושבים לשמחים יותר- השבחת החיים היומיומים של האנשים שנמצאים בדובאי.

in3

טכנולוגיה היא רק אמצעי להשגת היעד של תושבים שמחים ומאושרים, אבל אסקיושן חכם ואמיתי באמצעות טכנולוגיה יכול באמת ליצור שמחה. דוגמא טובה לכך הינה מכשיר הסלולר, המכשיר עצמו לא יהפוך אותנו לשמחים, אבל השימוש בו- לטובת שיחה עם משפחה וחברים יוצר אושר- וזה בדיוק המקום בו הטכנולוגיה נכנסת ויכולה להוות כתשתית לאיכות החיים של האנשים- שוב, וזאת במידה ומשתמשים בה בצורה נכונה.

in2

התפיסה בנויה על אג’נדה ותשתית שבה יש שלושה אלמנטיםאימפקט, המימד הפיננסי והתוצאות ככולן סובבות סביב הלקוח- התושב במרכז העניין.

p4

Bob Moritz היו”ר של PWC דיבר על  האינטרקונקטיביות– אשר תגרום לכך שיתפתח עולם חדש לגמרי של שירותים, למשל בתחום המלונאות, בו כבר היום אפשר לראות באתרים מסוימים מכשירים חכמים אשר מקבלים את פני האורח ומחוברים למכשיר הסלולר הפרטי ואשר מאפשרים : כניסה לחדר, צ’ק אין מהיר וכל זאת מבוסס על ההכרות של המלון בצורה אוטונומית, שעוזרת להבין את ההעדפות הייחודיות והפרסונאליות, ובאמצעות זאת לספק חוויה מדהימה.

דובאי זו דוגמא נהדרת ומהווה מודל לחיקוי- למקום בו הקונקטיביות מקבלת משמעות חדשה, שדה התעופה מחובר לגמרי והמנכ”ל של השדה יכול לראות בכף ידו, במכשיר הסלולר שלו את התמונה הכוללת של המקום- עומסים, תורים- בעיות כמו גם הזדמנויות לייצר מונטיזציה. מדובר בניהול חדש לגמרי של עסק, על ידו ניתן בשלט רחוק להבין את הדופק התפעולי ולייצר מכך תובנות אקשנביליות מידיות.

בוב גם דיבר על ערים חכמות, כפוטנציאל להבטחת איכות החיים עבור האינדיבידואל, אבל על מנת שזה יהפוך למציאות צריך להכניס את המרכיב המשמעותי ביותר והוא- אנשים! זה “הרכיב הסודי ברוטב” אשר מבטיח שהמהפכה התעשייתית הרביעית תתעצב בצורה הנכונה.דרמטי להבין שבמציאות של היום כ-1.3 מיליון אנשים בכל העולם עוברים לערים בכל שבוע, לפני כמה עשורים היו לנו שלוש ערים מרכזיות שהיו בהן כ-10 מיליון אנשים וקצת, כיום מדובר בעשרים ויותר ובעידן הבא המספר הזה אמור להיות מוכפל בארבע.

כשמסתכלים על הערים הללו, על המטרופוליטניים אשר מובילים את הכלכלות וההתפתחות שלהן, הן תייצגנה כ-65 מאוכלוסיית העולם בעשורים הבאים, המרכזים הגדולים בערים המרכזיות כ600- מהם מייצרים 60 אחוז מה-GDP העולמי. אלו מספרים מדהימים שמסבירים כמה משמעותי “לחשב מסלול מחדש” ולעצב את הסביבות האורבניות באופן שמתכתב עם השינוי והופך לריספונסיבי- כי זו המגמה שתתדלק את הצמיחה, וזאת לא רק למדינות הספציפיות, אלא גם פריחה ופוטנציאל לאינדיבידואל- לתושב.

t8

התוכן בAlways On– נטפליקס גם היא מגדירה עולם מחובר, כי למעשה באמצעות הנוכחות והדיסטריביושן שיש לחברה ב-190 מדינות, ועל ידי כך שאנחנו כמשתמשים יכולים להיות נגישים למידע מכל מקום בכל זמן ובכל מסך, התוכן הופך מבחינתנו להיות למחובר בלחיצת כפתור קטנה. זה מכתיב את כך שבשנת- 2016 בפעם הראשונה היו יותר צפיות לוידיאו בדיגיטל מבעבר בטלוויזיה המסורתית. האינטרקונקטיביות מייצרת אפשרות להפצת תכנים ולצריכת- Content באופן שמשנה לחלוטין את הדרך שבה אנחנו נחשפים למידע וצורכים תרבות ובידור.

in2

אפריקה, והאינטרנט שמאפשר מחוברות. ותחשבו על מדינות כמו אפריקה, שבממוצע יותר משישים אחוז מהתושבים הם אנשים בני-30 ומטה, אלו למעשה צעירים שנולדים לעולם הדיגיטלי וצורכים אותו ישירות מהמובייל, מכשיר הסלולר מאפשר להם גישה לדברים שלא היו להם בעבר כמו :חינוך, רפואה, תעסוקה, ופיננסים. החיבוריות במקומות כמו אפריקה משנה מהקצה אל הקצה את היכולת של יבשת כה גדולה, להתפתח ולצמוח וזאת באמצעות התשתית הטכנולוגית- והעובדה שאנשים עצמם מחזיקים כוח מחשוב רב עוצמה ביד ויכולים לעשות דרכו על כך הרבה דברים.

unnamed-5

תשלום בנקישה קטנה. אירוע המובייל מציף את כל ברצלונה בחדשנויות אשר פוגשות את המבקרים גם בעיר עצמה, למשל- סמסונג אשר הקימה ביתן במרכז קטלניה ומטרתו להציג את הכוח במחוברות כשמדברים על תשלום באמצעות המובייל. הביתן הפגין הוכחת יכולת של- Samsung Pay והדגים כיצד אפשר בקלות בנקישה קטנה לצרוך מוצרים בחנויות הפיזיות ובכך לעשות אינטגרציה מלאה בין העולם הפיזי לעולם הדיגיטלי- וזה, למעשה חלק מהרעיון של העולם המחובר.

מילת סיכום. הגענו לרשומה האחרונה בסדרה אשר עוסקת בכנס המובייל הגדול בעולם, מקווה שלקחתם הרבה אינסייטים ותובנות משמעותיות, אני כמובן אמשיך לדבר כאן על חלק גדול מהדברים עליהם דיברתי בסדרה, על מנת שנוכל להעמיק את הנושאים ולהבין אותם טוב יותר.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.