GSMA Mobile World Congress | AT&T

תערוכת וועידת המובייל 2012 בברצלונה – ראלף דה לה ווגה AT&T נשיא ומנכ”ל

כפי שהבטחתי אני ממשיכה להביא לכם את רשמי ואת התובנות שלקחתי מועידת המובייל, החלטתי שהדבר הנכון לגבי רוב הפוסטים הוא להכניס אתכם לראשם של השחקנים המשמעותיים ולהציג לפניכם את משנתם כולל חומרים מקוריים באם עלו לאינטרנט והיו נגישים לי. הפעם, אני רוצה לתת לכם טעימה מדבריו של ראלף דה לה ווגה מפותחי הכנס והמייצג את אחת מחברות התקשורת הגדולות בעולם. חשוב לי להעביר אליכם בצורה זו את המסרים האקטואליים. אני סבורה שהם יעזרו לכם לדעת לאן העולם הולך, מה חושבים היזמים הגדולים העוסקים בדבר – ואם נבין את כיוון הזרימה הכללית בקנה המידה העולמי לבטח נדע להשליך זאת נכון על העסקים שלנו.

 המציאות של היום אינה דומה למציאות העבר חלק גדול מהשמחה שלי בנוכחותי בכנס נבע מעצם חיזוק ההנחות שעלו בדעתי טרום הועידה. אחד הלקחים שראלף מבליט במובהק בהרצאה שלו הוא כי הלקוחות של היום – הם בהחלט ומשום בחינה לא הלקוחות של לפני שנתיים – הם אומרים היום דברים שלא נאמרו בעבר באשר ליתרונות המובייל וכאן למעשה טמונה האפשרות האמיתית וההזדמנות המשמעותית. עצם הנחת העבודה כי הלקוחות מרגישים הערכה כלפי הטכנולוגיה והתפתחותה בשונה מיחסם בעבר מזמין אותנו להיערך בהתאם וסולל לנו דרך חדשה במערכת היחסים שאנו כעסקים יכולים לפתח מול הצרכנים. השינוי נגרם ללא ספק הודות לחדירת הסמארטפונים בשנתיים האחרונות והאמירה הנוקבת ש”מטיילת” לאורך כל ההרצאות בכנס קובעת כי מגמה זו למעשה תהפוך את מאזן הכוחות , ותגרום לכך שיהיו יותר מכשירי סמארטפונים בעולם מהמשך השימוש באופציית המכשירים הפשוטים.

יש שינוי דרמטי – ברמת הלקוחות וההתיחסות שלהם אל עולם המובייל – בעבר הייתה יותר מדי טכנולוגיה, עכשיו הלקוחות אומרים שהטכנולוגיה והשירותים שהיא מספקת מעשירים את חייהם ומוסיפים להם איכות רבה. בקרב הציבור השתרשו ביטויים חדשים ומושגים חדשים שחדרו לשיח של הלקוחות ולדרך בה הם תופשים את תפקידו של המכשיר בחייהם. מושגים אלו יכולים לעזור לנו בהבנה טובה יותר של צרכיו של הצרכן ושרטוט הדרך בה אנחנו פועלים למימוש ההזדמנות מולו.

דיגיטל Intimacy – אנשים מעידים על נטייתם לשתף רגעים אינטימיים דרך האפשרות הדיגיטלית ובייחוד דרך המובייל. זהו למעשה קשר יומיומי שהם מקיימים עם המעגלים שלהם למשל, ברשת החברתית.

פוביה חדשה  – קמה לה פוביה חדשה No Mobile Phobia, הפחד להיות בלי מובייל – אנחנו קשורים אל המובייל שלנו יותר מאי פעם.

דיגיטל kinship – המובייל הוא אנאייבלר – הוא למעשה אמצעי שדרכו בידינו לייצר תקשורת בתוך קהילות קטנות ולשמור על קשר עם האהובים עלינו – בין אם קשר דם או קשרי עבודה, חברות.

דיגיטל Guardianship הדרך שלנו לייצר עמדת אַפּוֹטְרוֹפְּסוּת  על ידי הטכנולוגיה לגבי  הקשרים שלנו עם האנשים שקרובים אלינו.

דיגיטל Heroism – הדרך שלנו לצאת גיבורים מול המעגלים שלנו . שינוי דרמטי ביחס למקום בו היינו לפני שנתיים. הטכנולוגיה מתווה דרך חיים חדשה המאפשרת לי כאדם להתקבל כגיבור –  בעיני המעגלים הקרובים אלי ובכך למעשה להשיג חוויה מועצמת בשטף החיים עצמם.

ובמספרים –  ראלף פורֵס לנגד עינינו את טבלת המִספָּרים העולמית בשטח הסלולר ומביא בשורות שאמורות להשפיע מקצה לקצה על כיוון התפקיד של המובייל בתעשייה, שיחולל שינויים בחיינו וכפועל יוצא גם בפרספקטיבה העסקית ובהזדמנות שתילקח בשתי ידיים. Mobile connected devices בשנת 2016 יהיו יותר מעשרה ביליון מכשירים מחוברים. ב2011 הדטה במובייל היוותה פי שמונה מהמידע שעבר באינטרנט ב2008 ומה שמוביל את הגרף העולה הם הסמארטפונים.  נתון זה יכפיל את עצמו פי 18 אחוזים עד סוף 2016.

העולם במובייל ובויזיאו – אחד הדגשים החוזרים ומובלטים בחזית הבמה – הן בהרצאתו של ראלף והן בידי האחרים – הוא הקביעה שכוחו של הוידיאו רק יגדל, ועד – 2016 שני שליש מהמידע הזה יעבור דרך הוידיאו. זה אפוא הזמן בו אנחנו צריכים לחשוב במושגים של יצירת מציאות חדשה במו ידינו– זה הזמן בו נהיה מסוגלים להפוך מדיה מורכבת לקלה יותר.

הדגש בהרצאה של ראלף מושם על נקודת המבט של הצרכן, דהיינו הסתכלות מעיניו של הלקוח. הוא טוען כי השירותים ללקוח חייבים להיות חדלי מאמץ וקלים לשימוש Make it effortless for customers . זוהי למעשה התובנה המשמעותית ביותר, שמשמעה – אנשים שייחשפו אל הפוטנציאל הטמון במובייל ירצו להיות חלק ממנו אך ורק אם הממשק יהיה נוח, אם הוא יעניק להם ערך ממשי, באופן שיתקצר זמן קבלת ההחלטות ואוכל לגלות במהירות הזדמנויות שבדרך אחרת כפי הנראה הייתי מחמיץ, שלא בטובתי.

שיתופי פעולה – גם ראלף וגם הדוברים האחרים – מדברים על היתרון שבשיתוף כוחות השוק לקידום השימוש הנוח במובייל, דהיינו שכולם צריכים להשקיע את חלקם בתשתיות ורק כשכולם ישתפו פעולה ותהיה קולבורציה, יקום אקוסיסטם משובח וטוב ללקוחות שייצר הזדמנויות לכול דכפין. עוד אמירה ברורה שנוספה וצברה פופולאריות לכל אורך הכנס הסתכמה בכך שצריך לעבוד בשיתוף פעולה עם מפַתחים כי הם למעשה מזרזים את האבולוציה של התעשייה.

Enable ecosystem innovation מתוך זווית הראייה הזאת חברת התקשורת הגדולות רואות חובה לעצמן לאמץ את המפַתחים הקטנים שמבינים את הצד של הלקוח ויודעים לזהות הזדמנויות שמוצגות בפניהן ואשר נעלמו מעיני רבות מהחברות הגדולות. הם כחברה מתקדמת הולכים אל המפתחים. ברוח זו הם כבר השקיעו בשלושה מקומות בעולם ואחד מהם בישראל.

Foster sustainable ecosystems | Pursue | Evolve | Network

לסיכום – צירפתי לכם את המצגת המקורית של ראלף מהכנס – תוכלו להתבשם מהאווירה, ולקבל את הנתונים והתובנות גם מקובץ זה.

לקריאת פוסטים קודמים מהכנס : Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.