GSMA Mobile World Congress | Main Trends One

אני מעלה בפניכם בפוסט הנוכחי מקבץ של המגמות העיקריות בעולם המובייל כפי שהוצגו בועידת GSMA האחרונה. חשוב היה לי להציג בצורה מרוכזת את האמירות הבולטות כדי לפרוס לעיניכם תמונה כללית של השיח המתקיים בתעשייה ובאופן זה לראות איפה אנחנו למעשה יכולים להתחבר אליו. עריכת הסדר הזו בשלל הנושאים שהועלו בכנס משפיעה לטובה גם עלי, שכן, למען האמת כל הידע העצום שעבר מולי גרם לי לרגע להתבלבל ולא להיות ממוקמת. ארגז הכלים הנוכחי מצליח בעיני לאפיין את הכיוונים המשמעותיים ולעצב על פיהם את תחזית ריאלית לעתיד הקרוב, בינוני ורחוק. מכיוון שמדובר בריבוי מגמות ורציתי לתת לכם היילייטס על כולן ברמה מספיק מעמיקה, חלקתי את הפוסט לשני חלקים – זהו החלק הראשון ואת השני אפרסם במהלך הימים הקרובים.

NFC Near field communication | שירותי NFC מייצרים מומנטום מעניין במיוחד, והפוטנציאל בשוק הוא משמעותי. ההערכה היא כי עד 2015, יימָצאו יותר מ860 מיליון נקודות NFC בעולם כולו. יתרה מזאת, מחקרים אשר נערכו על ידי חברות מחקר מובילות מעידים על כך שעולם התשלומים והערך שהוא מייצר בNFC יגיע ל170 ביליון דולר בכל רחבי העולם עד שנת הפעילות 2015.  חלקן של השחקניות המובילות – חברות התקשורת, חברות האשראי וחברות שמייצרות את המכשירים – התחילו לייצר תשתיות ושירותים בשווקים מסוימים וזאת במגמה אשר הולכת וגדלה וכפי הנראה גם תתעצם בצורה ניכרת ב12 החודשים הבאים. NFC הוא תחום ידוע ומוכר בסביבת המובייל Payments, אבל מחוץ לכל התפוצה הנכבדת הזאת הוא יתַפקד כאמצעי נוח – facilitator – להעברת מידע במובייל סביב מספר צרכים:  קופונים, כרטיסים ובאותה מידה גם להעברת מידע למטרת יצירת קומוניקציה בין עסקים לאנשים. כמו כן הוא יאפשר לנו לשלוט על המכונית שלנו בלי מגע, על פונקציות בתחזוקת הבתים שלנו, במלונות ובשירותים רבים ונוספים. מדובר למעשה על פיתוח בעל השלכות נרחבות הרבה מֵעֵבֶר לתשלומים במובייל – כדרך נוחה להעברת תכנים. אנו פוגשים למעשה עוד ערוץ לקשר הפוטנציאלי המתרחב בחיבור בין המובייל לכסף, וזוהי הטכנולוגיה המתקדמת שתבנה את הארנק הדיגיטלי.

הארנק הדיגיטלי | הארנק הדיגיטלי משמעו אפליקציה במובייל שביכולתה לעשות הרבה יותר ממה שהארנק שלנו מסוגל להפיק.  מעתה ואילך נוכל לשמור בארנק את כרטיס האשראי שלנו, הצעות שוטפות שאנו מקבלים, מועדוני נאמנות, כרטיסי הנחה ועוד. בו בזמן שנפעיל תנועות לכאן ולכאן, הסלולר שלנו ידע לזכור עבורנו את המהלכים שעשינו ולרשום עבורנו את מה שמגיע לנו – הוא יסכם את צבירת הנקודות וישקף את כלל הפעילויות שבאמצעותן אנחנו צורכים. מה שמתקבל למעשה הוא מערכת המחוברת לעסקים קמעונאיים, יצרניים, לחברות אשראי. המערכת המתפקדת בצורה זאת תהיה מחוברת לשותפים רבים, ועליה למעשה ינוח המידע הרחב על הצרכנות שלנו כולל ברמה האישית ובחיבור גיאוגרפי חכם לנקודות מכירה. החיבור בין כל מישורי המידע הללו הופך את השירות לשירות חכם שיודע להמליץ לנו על מהלכים מועדפים ולשכלל את הדרך בה אנחנו צורכים ולמעשה להתאים אותה על פי מידה. הארנק המנצח יהיה הארנק שייתן ערך – הצעות רלוונטיות שהלקוח זקוק להן בצורה ממשית, הצעות שמתאימות למה שהלקוח נוהג לעשות ואשר קולעות לצרכים נקודתיים שלו. מה שיכריע את הכף הוא מה שיכיל הארנק והכוונה אינה רק ל- Utilities, אלא לתת הצעת ערך נכונה. עניין זה הוא הדבר המשמעותי ועקב כך צריך לחשוב מה אנחנו נותנים שאיננו בנמצא במקום אחר.  מתברר שיש  לפתור את הנושא הן מול הצרכן והן מול הקמעונאי. הצעת הערך לא תבוא מהטכנולוגיה אלא היא תגיע מערך אמיתי שיבטיח בצורה ממשית שבכך יקרה אחרת ממה שקורה היום בארנק. בסופו של יום אנשים יצטרכו לבחור ארנק אחד שיתגלה כמוצלח ביותר. וכמו במציאות – אנשים יבחרו בארנק שאליו הם מתחברים היטב כיוון שהוא מתפקד כמי שמנהל את התחום הפיננסי שלנו.

כסף מזומן | ההזדמנות הגדולה בארנק הדיגיטלי עבור גופי הפיננסים וחברות התקשורת נמצאת בטרנסקציות של הכסף המזומן – Micro Payments. חלק ניכר מכלל השווקים המתפתחים אכן מאפיינים את המתרחש כהזדמנות גדולה עבור מובייל וכסף מזומן, בשל כמות הלקוחות הגדולה אשר אינה מחזיקה בחשבון בנק. מהפך זה בהרגלי הלקוחות מתגלה כהזדמנות גדולה עבור חברות הפיננסים לפַתֵחַ שירותים הכוללים : העברת כספים, תשלום חשבונות, משיכת כסף ולמעשה פורמאט מבוסס של micro financing, לרוב על ידי שירותים פשוטים אך מאובטחים כגון : SMS .אלו הם רק חלק מועט משלל האפשרויות והשירותים הכלולים בהפעלות שבהישג ידינו. מובייל וכסף היכולים לייצר ערך משמעותי לבסיס לקוחות בשווקים מתפתחים ומתעוררים – שם למעשה השימוש במובייל גובר ותופש משמעות ווליום אבל הגישה לניהול חשבונות בנק ושימוש בשירותים פיננסים נמוך.

שווקים מתפתחים – שווקים מתעוררים | תחום המובייל מתרחב לעֵבֶר ארצות ואף יבשות שאינן מחוברות כיום די הצורך או בכלל. דרך החיבור תוכל למעשה לקום רשת תקשורת עולמית שתפעל כמקפצה לגבי איכות החיים של האוכלוסייה ותפתח הזדמנויות גלובאליות לתרבויות מקומיות.

ענן | עברו הימים בהם מתחרה היה מתחרה, ושותף היה שותף. בהוויה של היום בסביבת התחרות והscenario החדש , מפעילות המובייל למשל מוצאות את עצמן חייבות להתחרות ולשלב בקולבורציה ביניהן ועם תעשיות אחרות ומחזיקי עניין שונים. שחקניות האינטרנט והsoftware הופכות למשתפות פעולה רציניות היות שהקווים מיטשטשים והטשטוש כשלעצמו עשוי לספק מרחב חדש ורענן לקראת הזדמנות גדולה. כמות הפיתוחים הגדולה של פתרונות בענן הקיימת היום רק אמורה לגדול ולהתפתח בעתיד ככל שהצרכנים מאמצים יותר ויותר את הסמארטפונים, טבאלט ומכשירי מדיה נוספים שמתפתחים במהירות רבה. הגדילה העצומה בדאטה הקיים במובייל וביכולות הנדרשות רק מגדילות את ההזדמנות עבור מפעילות התקשורת ויצרניות המכשירים לאופטימיזציה בהשבחת זרימת התוכן והמידע העובר בקווי התקשורת יום יום.

חברות התקשורת מוצאות את עצמן כיום בדילמה של הספקת שירותים אפקטיביים ומאובטחים לתשתיות שלהן – אשר יוכלו לספק בהצלחה שירותי תוכן ומוניטיזציה עסקית בסביבת הענן. פתרונות של Mobile Cloud , החל באימיילים, הודעות טקסט ועד לשירותים חזקים יותר כגון משחקים אכן גדלים ומתפתחים בתכיפות ניכרת לעין. בנוסף לכך , חווית המשתמשים בבית גדלה ונעשית תובענית יותר ויותר, פתרונות הענן למעשה מאפשרים גישה ישירה ממגוון מכשירים שונים כגון מובייל ושירותי קומוניקציה נייחים – הענן מאפשר יצירת מערכת יציבה ומותאמת לכל צורך וכל מכשיר. בעוד שהאפשרויות הללו למעשה מעצימות את המשתמש , הדבר גם יכול ליצור פרגמנטציה בהרגלי הצריכה מכיוון שהספקת התוכן לא תמיד תגיע ברמה שווה לכל המשתמשים. התחום למעשה מייצר הזדמנות בה הלקוח, המשתמש יכול לשלם על שירותי תוכן בענן פעם אחת, אבל יוכל להיות נגיש לאותו מידע לאותו תוכן seamlessly במגוון מכשירים בבית, ללא תלות באופן השימוש, דהיינו באם הוא משתמש במובייל או במכשירים נייחים אחרים.

מעבר חד לסמארטפונים | סביבת המובייל מתפתחת והשחקנים המשמעותיים – חברות התקשורת, יצרניות המכשירים וחברות האינטרנט הגדולות חותרות לכך שעולם הצרכנות במובייל יקבל תפנית ולמעשה בסוף 2015 כמות הסמארטפונים תאפיל על כמות המכשירים הפשוטים. זו השאיפה והמגמה העיקרית, ולשם החברות חותרות – אם מחירו של מכשיר כיום נע בסדר גודל 150 דולר , השאיפה היא להגיע למצב בו המכשירים יעלו 75 דולר ויספקו חווית גלישה עשירה ומועצמת. מדובר במצב אשר יאפשר לצרכנים להשתמש במובייל ככלי יעיל ומאידך יאפשר לתעשייה לפתח על תשתית זו עולם עסקים חדיש.

Disruptive Market | חוקי המשחק משתנים בעולם התקשורת על ידי אפליקציות צד שלישי. האם זו תחילתה של מערכת שתשנה את הדרך שבה אנו צורכים תקשורת ? וויבר וכמוה גם וואט’ס אפ מתחילות להופיע בווליום משמעותי – 50 מיליון משתמשים בוויבר, שני מיליארד הודעות ביום ב”וואט’ס אַפּ” – ככלי שמעניק ללקוחות מעמד נכבד באמצעי התקשורת. המהלך ניתמך על ידי מספר אלמנטים משמעותיים, הנובעים משאלות היסוד – מה חשוב ומה גורם לכולם להיות מחוברים: מסרים, שיתוף מסרי מדיה, אפשרות להעברת מסרים קבוצתיים. אכן, כיום מקשיבים בקשב רב למה שהלקוחות אומרים ובמקביל רואים בשירות לקוחות הזדמנות לפיתוח עסקי ולהתייעלות.

Start Up – מפתחים כמנוע להזזת העסקים ושינוי פני התעשייה | Enable ecosystem innovation מתוך זווית הראייה הזאת חברות התקשורת הגדולות רואות חובה לעצמן לאמץ את המפַתחים הקטנים שמבינים את הצד של הלקוח ויודעים לזהות הזדמנויות שמוצגות בפניהם ואשר נעלמו מעיני רבות מהחברות הגדולות. הם כחברה מתקדמת הולכים אל המפתחים. ברוח זו הם כבר השקיעו בשלושה מקומות בעולם ואחד מהם בישראל.

שיתופי פעולה – Collaboration | כאן מוצג עולם של שיתופי פעולה ושיטות חיבור בין כמה שחקנים מובילים בעלי אינטרס מתוף ההכרה בערך השיתוף, וההנחה כי רק בניית תשתית ואקו סיסטם שיתופי יובילו לכך שפרויקטים יצליחו וישתלמו לכולם. לצרכן ולעסקים. הגוגל וואלט התאפשר למשל על ידי חיבור בין כמה שותפים – המותגים הגדולים נכנסים לשותפות הזו כי היא למעשה יוצרת את התשתית שתהפוך את שלל צורכי השוק למציאות – אוכל מהיר, בגדים, תשלומים קטנים. היתרון שבשיתוף כוחות השוק לקידום השימוש הנוח במובייל, (דהיינו העיקרון שכולם צריכים להשקיע את חלקם בתשתיות ורק כשכולם ישתפו פעולה הדבר יצלח בידם), טמון בבשורה הוודאית כי יקום אקוסיסטם משובח וטוב ללקוחות שייצר מצידו הזדמנויות לכול דכפין. עוד אמירה ברורה שנוספה וצברה פופולאריות לכל אורך הכנס הסתכמה בכך שצריך לעבוד בשיתוף פעולה עם מפַתחים כי הם למעשה מזרזים את האבולוציה של התעשייה.

מילת סיכום, כפי שאמרתי זהו חלקו הראשון של הפוסט על מגמות בעולם המובייל, ואת הפוסט הבא אפרסם בקרוב. מקווה מאוד שבאמצעות שתי הרשומות תקבלו תמונת מצב באשר למגמות העיקריות אותן אני זיהיתי בתעשייה הזו ושהתוכן המפורט יעזור לכם לקידום ארגז כלי העבודה איכותי במהלכים השיווקיים והתקשורתיים שלכם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.