The Internet of Everything

9999988877766

אין דבר שמשמח אותי יותר מאשר למצוא מסמכים מהסוג שמחזק את הדעות המתגבשות שלי-  ומעיד על תובנות שמתחילות להיות מקובלות על כולם, ממש כפי שחזיתי מראש. הפוסט הזה יעוצב על בסיס המצגת המרהיבה שהביזנס אינסיידר שיתפו אשר עסקה בנושא שמדיר שינה מעיני בתקופה האחרונה- The Internet of Everything. כיצד האינטרנט מתחבר לכול דבר אשר יעלה על הדעת, איך הוא יוצר הבדל בתפיסת התרבות, בעסקים, במוצרים ובעיקר- מחבר את העולם בכל היבטיו. אני מוסיפה את המצגת הזו לסידרה כחלק מהקטגוריה המתפתחת שלי- Connected World. אני מקווה שהנתונים המדהימים שמוצגים כאן ישכנעו גם אתכם שהעולם הופך למחובר יותר, וזאת משתי סיבות : ראשית באמצעות האינטרנט, הטכנולוגיה, ושנית הודות לעובדה שאנחנו עאנשים מגלים יותר ויותר נכונות לשתף פעולה עם כל החדשנות הזו ובכך למעשה מאפשרים את בניית התשתית המתפתחת בכיוון זה. כמו תמיד, אחלץ לכם תובנות מרכזיות- ואוסיף עליהן בכמה מילים את דעותי בנושא. ובסופה של הרשומה אני מצרפת לכם את המסמך המקורי של הBI על מנת שתוכלו לקחת ממנו תובנות משלכם.

האינטרנט ה”ישן” רץ על מחשבים אישיים, וזאת עבור לקוחות, עסקים, וקשרי סחר מסורתיים. אבל השנים הביאו איתן שינוי דרך הטכנולוגיה המתקדמת, שבעקבותיה גם ההרגלים השתנו ועכשיו אנחנו ניצבים מול עידן חדש שמביא איתו הרבה מאוד שאלות, תשובות והפתעות. אז מה למעשה יהיה הדבר הבא ? התשובה : The Internet of everything . בשלב הבא המכוניות תהינה מחוברות, כמו גם מחשבים לבישים, טלוויזיות מחוברות, ועוד. שימו לב בגרף הבא המצורף לכאן למיקום שלנו בסיפור. מתברר שאנחנו רק בתחילתה של הנהירה אל עידן ה”אינטרנט של הכול”- שמופיע קצת אחרי עידן הטאבלטים והסלולרים החכמים.

7766495058

המקום הרגיל בו אנחנו פועלים כולל : מחשבי PC, טאבלטים, סמארטפונים, טלוויזיות מחוברות שמהוות רק את תחילת הסיפור במסך זה, רכבים מחוברים ומחשבים לבישים כגון- צמידים ושעונים. המקום אליו אנחנו צועדים באופן אקספוננציאלי כולל : בתים חכמים, ערים חכמות, משרדים ומפעלים חכמים. זה צפוי להיות העתיד שלנו- “הכל מחובר להכל”, דברים מחוברים לדברים, אנשים מחוברים לדברים ועוד. הרעיון של The Internet of Things והפריטים המחוברים בעקבותיו, יעקוף במספרים את הPC,  וכן טאבלטים ומכשירי סלולר חכמים כשוק בועט ושוקק עד 2017 ! והצפי לשנת 2018  הוא שהיקף השוק של מחשבים לבישים, מכוניות מחוברות וטלוויזיות מחוברות יהיה זהה לרוחב החדירה של שוק המובייל הנפוץ כיום.

ואיך יבוא לידי ביטוי השינוי המצופה ? האינטרנט למעשה יהיה נוכח בכל מקום, במפעלים, במטבחים, במשרדים, בתחבורה ועוד ועוד. כבר היום אנחנו רואים מגמה הולכת וגדלה של מכשירים חכמים, כשחברות גדולות כבר מבינות את גודל ההזדמנות ושואפות להכניס את עצמן אל הסיפור. הרצון להֵירתם “לעגלת” ההזדמנות ולהבין אותה לעומק נובע מדחף אחד בלבד – לעשות עסקים בצורה טובה יותר. ללא ספק בעלי העסקים מבינים שהטמעת הIoT תהפוך אותם ליותר אפקטיביים ותיצור עבורם הזדמנויות עסקיות חדשות. חשוב גם להגיד כי זו אינה גחמה רגעית במהלך מגמה שצומחת רק בארה”ב או באירופה, אלא מדובר במגמה שכבר היום מקבעת את טביעת הרגל שלה בשווקים בעלי מימד עולמי  !

999998888

אחד המישורים המעניינים ביותר במגמה הזו – קשור לטלוויזיות החכמות: הן כבר כאן, אבל הצמיחה במסך הזה במתכונְתו החדשה הולכת לקבל ממדים מרשימים כאחד מהכוכבים הגדולים של הIoT. השימוש בטלוויזיות חכמות כבר היום מתחיל לעקוף את המכשירים המסורתיים של הטלוויזיה כפי שאנחנו מכירים אותם. לשליש מבתי האב בארה”ב יש טלוויזיות חכמות, למחצית מהטלוויזיות החכמות יש תוספי Add-On שמאפשרים למכשיר להפוך לסטרימר. שוק הסטרימרים בארה”ב נעשה יותר ויותר תחרותי, והעובדה שאנשים צורכים אותו מעידה על כל שההתנהגות של האנשים משתנה. השוק הזה של טלוויזיות חכמות בבירור יגדל ויתרחב עוד הלאה, מהסיבה הפשוטה- אנשים אוהבים אותן ! טלוויזיות חכמות מפיקות הלכה למעשה שביעות רצון מהלקוחות. לכך יש סיבה עיקרית- טלוויזיות חכמות מתגלות כדרך הטובה ביותר לצפות בטלוויזיה, וכן בסרטים און ליינית. טלוויזיות חכמות מאפשרות לצרכנים להֵיחשף לתכנים חדשים שאינם זמינים להם במכשירים הישנים. כמו כן חשוב להבין כי טלוויזיות חכמות עוזרות מאוד לקידום תוכן ויזיאו באון ליין להתרחב ולהגדיל את ההכנסות. כל ההתבוננות על המגמה הזו צריכה להבהיר לכם את הנקודה המרכזית ! זה מייצר הזדמנות גדולה מאוד עבור עולם הפרסום.

כאמור, טלוויזיות חכמות יכולות לעזור לתוכן וידיאו באון ליין– שפירושו להוציא בפועל סכום כסף שכיום מנותב אל הטלוויזיה המסורתית. פרסומות בטלוויזיות חכמות הן פחות מעצבנות מהפרסומות שאנחנו חשופים להן באון ליין או במובייל- ויתרה מכך… המסך גדול הרבה יותר ! כמו מעורבים כאן פורמאטים שונים ומעניינים בהם ניתן לשחק כדי להפיק רמת הכנסות חדשה לגמרי !

ובמישור אחר– הרכבים מחוברים. רכבים מחוברים יהוו למעשה את השווקים הטכנולוגיים הגדולים הבאים, שכן זו הזדמנות גדולה מאוד לשיפור המצב הקיים- בשל העובדה שאנחנו מבזבזים כל כך הרבה זמן מת במכונית שלנו. הרעיון של האינטרנט כמשהו שמוטמע ברכבים שלנו יהפוך לדבר שבשגרה, ויתפוס חלק ניכבד  בהצעת הערך הטבעית של היצרנים. המכונית שלנו תהיה רבודה ומגוונת יותר הודות לאפליקציות מיוחדות לרכבים, שיתפצלו לפונקציות נוספות : מוסיקה, נביגציה, מזג האוויר, תנועה ועוד.

מכשירים לבישים- מומחים מעולם הטכנולוגיה מעריכים שתחום זה הולך להיות הדבר הגדול הבא ! אבל חשוב לומר שלא הכול “מתעכל” בציבור ולא קליט בעיניים של הצרכן, במיוחד כשזה מגיע למשקפיים חכמות ובפרט המשקפיים של גוגל, בשלב זה עמדת הצרכנים עדיין אינה ברורה באשר לנכונותם לאמץ טכנולוגיה זו. ישנה סטיגמה שמסתייגת מהרעיון של מכשירים חכמים שיהיו לבישים על העיניים שלנו. זה אזור שללא ספק יחולו עליו עוד ניסיונות ובחינות לגבי השאלה אילו מכשירים לבישים יעבדו ויזכו בפועל לשיתוף פעולה מצד הצרכנים ואילו יידָחו על סף העפעף. כיום, הקטגוריה שנמצאת בעליה וללא ספק מוכיחה את עצמה הינה קטגורית הצמידים החכמים והשעונים החכמים, על פי כל ההערכות זו הקטגוריה המובילה לעת עתה וכפי הנראה גם תמשיך להוביל בעתיד הנראה לעין.

777666555444

שעונים חכמים – הושקו כמו שצריך, בידי שחקנים כמו : סמסונג, Pebble ופיטביט. אבל השוק הגדול של השעונים והמכשירים הלבישים כרגע ממוקם בלעדית בארה”ב.

77110088273764

ישנן עוד הרבה הזדמנויות טובות בכל הקשור למגמת ה– The Internet of Everything. טכנולוגיות חדשות (או גם ישנות שפורצות רק עכשיו) כמו- Beacons, כשיטה שעוזרת לקמעונאים להיות בקשר עם צרכנים ברצפת המכירה. כרגע השחקנית המרכזית שעורכת על כך ניסיונות והיא גם המובילה בתחום הינה אפל, אבל אני מוסיפה שזה רגעי למדַי כי שחקניות נוספות כמו Pay Pal אף הן עוסקות בכך במרץ וכפי הנראה כל אלו ידחפו יחד להאצה של הגעת הטכנולוגיה המתקדמת אל חיינו.

כפי שכתבתי בתחילת הרשומה–  אנו בפתחה של תקופה מסעירה, עם אין ספור חדשנויות, מיזמים וטכנולוגיות שונות ומגוונות שצפויות להיכנס לחיינו. מעולם לא היינו מחוברים כל כך, וכפי שמסתבר מכל התחזיות רק נהיה יותר ויותר מחוברים. דברים, עצמים, ערים, מכוניות, אנשים והרשימה ארוכה. אמשיך לעצב עבורכם (וכמובן בעבורי) את הקטגוריה המסעירה הזו שקשורה בעולם המחובר שלנו, ומבטיחה להמשיך לעדכן את עולמכם ברעיונות שקשורים לתפישה הזו.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.