GSMA Mobile World Congress | Nokia

האם יקום אקו סיסטם שלישי ? האם הווינדוס פון של מיקרוסופט יחד עם נוקיה ישלטו על נתח משמעותי מתעשיית המובייל ויביאו לנו משהו חדש לאקו סיסטם מתפתח זה ?

למדתי מניסיוני בחיים שאין לזלזל בשינויים. אַל לנו להתייחס בכובד ראש אך ורק למוכר ולידוע – יש דברים שקורים סביבנו ועלולים להפתיע אותנו ולשנות את המצב שבו אנחנו נמצאים כיום, וככל הנראה – לטובה. תראו מה קרה לאפל – מי חשב שחברה מבודלת כאפל יכולה לשנות את פני התעשייה – ולמעשה להכתיב את תפישת העולם שלנו ? תראו את האקו סיסטם המקביל שנוצר בידי גוגל והאנדרואיד – גם הוא היה בתחילתו לא ברור, לא מספיק מוכר בעוד שכיום ברור לנו שהצהרותיו של אריק שמידט יו”ר גוגל, שלכל אחד מאיתנו יהיה אנדרואיד כנראה לא כל כך רחוקות מהמציאות.

אני רוצה להביא בפניכם ברשומה הזו את הצד של נוקיה בסיפור, את ההרצאה של Stephen Elop מנכ”ל ונשיא נוקיה מתערוכת המובייל בברצלונה. דרך הדברים שלו לתת לכם את ההרגשה שיש סבירות גבוהה שיחול שינו ובתערוכה שתתקיים בשנה הבאה הסיפור והשיחה יהיו שונים באשר למשבצת הפאזל ומי מחזיק בנתח יותר גדול ויותר משמעותי. איני נוקטת עמדה, גם אין לי כל סיבה לעשות זאת – אני רק רוצה לתת לכם טעימה מאווירת התמורות השוררת בשטח, ולהצביע על הכיוונים שאליהם נוטים הרוחות כרגע, ושאותם אנחנו לא לוקחים בחשבון.

אקו סיסטם – על פי ההצהרה של נוקיה – אקו סיסטם סגור לא יעבוד! ואילו הגישה של גוגל – הגישה הפתוחה – היא זו שמחמיאה למהפכת המובייל. אם נמנה את החידושים הצפויים, הכוונה להפעלות כגון: נוקיה מיקרוסופט עם הוינדוס פון; אקו סיסטם שלישי;  האקו סיסטם של אפל; האקו סיסטם של אנדרואיד גוגל;  האקו סיסטם של נוקיה. סטפן מרחיב את הדיבור על חווית הגלישה השונה, חווית המשתמש האחרת שמערכת ההפעלה של מיקרוסופט מייצרת על גבי המכשירים הייחודיים והמעוצבים של נוקיה. הוא מדגיש שהחוויה של האנדרואיד יחד עם המרקט של גוגל היא חיקוי קרוב מאוד לחוויית הגלישה במערכת ההפעלה של אפל ה iOS ואילו החוויה שתוכננה במיקרוסופט ומתקבלת על גבי המכשירים של נוקיה הינה למעשה זן חדש בתכלית בדמות תוצר שלא הכרנו כמותו בעבר.

ההצהרה השנייה של נוקיה – LBS – מבוסס מיקום, שהוא ההבדל העיקרי הנובע מעולם המובייל. אם התרגלנו להשתמש בדיגיטל לחפש את ה”מה”, ובאינטרנט – למצוא את ה”מי”, הרי ברשתות החברתיות  המובייל הוא שנותן את המימד המרחבי של ה”איפה” בנוסף על החיפוש הרגיל. האינטרנט מאורגן כאמור סביב מושגים ואישים (המה והמי), והרבה פחות על “היכן”. בדומה לכך גם הרשתות החברתיות ממוקדות על הנושא האישי והאנושי (המי) – ואילו המטרה של נוקיה  היא לעסוק במיקום, דהיינו בשאלת ה”איפה – כשכל זה בנוי למעשה על תשתיות המובייל.  הדברים שנוקיה צופה בעתיד, מתייחסים להתמצאות במרחב, כדוגמת אפשרויות מפותחות של אוגמנטד ריאליטי  שתעזורנה לנו כלקוחות לזהות מקומות מעניינים הנוגעים בתחומי העניין שלנו. באופן זה נוכל לקבל ביקורות וחוות דעת מהמעגלים אליהם אנחנו קשורים, להרחיב את מודעותנו לסביבה באמצעות  מפות  שימוקמו על תשתית בינג – ויאפשרו לעסקים לייצר מוניטיזציה חכמה ושימוש בביג דטה של האקו סיסטם. תפישת העולם של סטפן גורסת שהעולם יהפוך יותר ויותר ללוקאלי ואנחנו נרצה למעשה תשובות מהמובייל שלנו על דברים שנוגעים בסביבה הקיומית שלנו. כל אלו למעשה ייתָמכו על ידי מערכת ההפעלה  של מיקרוסופט ובאמצעות הטכנולוגיות התומכות במכשירים של נוקיה .

צירפתי לכם את ההרצאה המקורית של סטפן מהכנס – יחד עם הדברים שהעליתי ברשומה זו אני חושבת שתוכלו לקבל תמונה מעניינת על הכיוונים אותם נוקיה מבקשת לקדם ועל הדרכים המעשיות שהיא סוללת בתחום המובייל. העיקר כמובן הוא לראות איך הדרך הזו עשויה להשפיע עלינו ברמת העסקים כגון לגבי זמן קבלת החלטות וברמה הפרטית – לחַשב מראש איך הדברים ישפיעו על הרגלי הצריכה שלנו והאם אנחנו צריכים להכניס פקטור נוסף למערך השיקולים שלנו (אם בהכרעות על רכישה ואם בתכנון לוח הזמנים שלנו).

Nokia

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.