Innovation | Play The Game

סדרת פוסטים חדשנות

כיצד מתמודדים עם הרעיון של חדשנות בארגונים גדולים ? איך חברה גדולה יכולה לחשוב כמו סטארטאפ או אפילו יותר טוב- להתנהג כסטארטאפ ? ולמה זה חשוב ?

חברות הזנק חושבות אחרת מארגונים גדולים ומסורתיים, הן מחזיקות שיטות אחרות לפיתוח העסקי, לחשיבה האסטרטגית- לבניית הערך אל מול המשתמש, הן חושבות אחרת על נושא התוצאות- ומאמינות שסקייל בשלב הראשון חשוב יותר משורת המכירות, ומבינות שצריך לפעול כ-Growth Hacker על מנת שתוכלנה להגיע רחוק.

האמונה שלי היא שהחברות המסורתיות חייבות להבין את השינוי שהעולם עובר ואת הדרך שבה חברות חדשות נבנות- ולאמץ חלק מהפרקטיקות הללו אל תוך התפיסות המסורתיות. לכן, החלטתי לייצר סדרת פוסטים שמתעמקים בנושא של חדשנות- בתוך ארגונים גדולים וכיצד צריך להתיישר לרוח התקופה ולפעול בהתאם- וזאת על מנת שיוכלו להיות ריספונסיבים לתמורות שקורות סביבנו. הסדרה תתמקד בהגיגים, תובנות ואינסייטים משלי- קיייסים מעניינים של חברות בעולם וסטארטאפים שכדאי לכם להכיר מורטיקלים שונים בתעשייה אשר יכולים לסגור עבורכם את הפער.

הפוסט הפותח בסדרה יהווה כארגז כלי עבודה כללי ואסטרטגי אשר ממנו תוכלו לגזור את הצעדים המשמעותיים עבורכם, הפוסטים שיבואו לאחר מכן ירדו דריל דאון לשיטות רלוונטיות ודוגמאות מהן תוכלו להתבשם ולקחת מקור להשראה עבור הורטיקל והתעשייה אותה אתם מייצגים. אני מציפה לכם את המתודולוגיה שלי ככלי עבודה אפקטיבי, כמובן שאתם יכולים לאמץ את ההיפותזה לשיטת העבודה שאני מניחה כאן תוך התאמה שלה לדרך שמתאימה לכם, מבחינתי השיטה אותה אני מציעה לכם מבטיחה שתסתכלו על המכלול הגדול של ההזדמנות, תבינו פערים ומהם תדעו לגזור תוכניות עבודה רלוונטיות למפת הדרכים שלכם :

Storytelling |  הכל מתחיל בסיפור נכון וביכולת שלנו לחלום, ומשם לנסות ולספר את הסטוריטלינג של החברה שלנו : המקום בו היא נמצאת עכשיו, המקום שאליו היא רוצה להגיע והמפתחות העיקריים אשר נדרשים עבור מיקום החברה במפת הדרכים- באזור הנכון אליו אנחנו רוצים להגיע. להיות מספר הסיפורים זה לא דבר קל כי נדרש מישהו שמסוגל להסתכל על האתגר מפרספקטיבה של חזון והיכולת של מיקוד החזון בפרקים קטנים ואכילים שהחברה יכולה להתמודד איתם. לכן, חשוב שתאתרו מישהו שידע לכתוב אתכם ביחד את הסיפור- ולשרטט דרכו את הדרך ולבנות את הסטוריטלינג של החברה ככלי עבודה אמיתי.

מרחבים רלוונטים |  אחד האתגרים הגדולים והמשמעותיים ביותר לאחר שאתם כותבים את הסיפור- את הסטוריטלינג הינו להגדיר את המרחבים שמעניינים אתכם. ההתפתחות של העולם מואצת ובמגוון וקטורים שונים קורים דברים מופלאים אבל לא הכל רלוונטי לדומיין או לתעשייה שלכם. לכן, נדרשת חשיבה מעמיקה על מרחבי הפעילות שבהם אתם צריכים להתמקד כחלק מהסטוריטלינג ומעיצוב הדרך האסטרטגית. השיטה הטובה ביותר לזיהוי ומיקוד מרחבים הינה לעשות סקירה של כל הדברים אשר משתנים, לבנות עץ התפתחות ולנסות לשערך את המרחק או הקרבה לורטיקל בו אתם פעילים.

חשוב להדגיש כי ההסתכלות שלכם חייבת להיות רחבה ואתם חייבים לבחור מרחבים שכרגע לא בהכרח נראים כקרובים אליכם- אבל משהו באקלים העסקי המשתנה אומר שמרחבים אלו יתקרבו אליכם, הנה מפת מרחבים לדוגמא….

Slide2

מפת פרויקטים | מרגע שיש לכם סטוריטלינג עם קטליזטור של המרחבים הרלוונטים עבורכם אתם צריכים להגדיר מפת פרויקטים אפשריים לניהול במסגרת השנה, ישנה חשיבות אדירה בקבלת החלטה על סוג הדברים אותם אתם צריכים לסמן, כי הם אלו שיעזרו לכם להגדיר את המשך החיפוש שלכם בניהול הרעיון.

הגדרת פרויקט מציבה בפניכם בצורה מוגדרת את המומחים שאתם צריכים לטובת הרעיון, הטכנולוגיות, המשאב הפנימי של החברה וההשקעות הנדרשות.

תכנון חכם |  הסתכלות עשר שנים קדימה וחצי שנה קדימה, כשאתם מגדירים תכולת פרויקטים משמעותי לעבוד חכם ! מצד אחד לחלום קדימה ולראות כיצד המרחבים שבחרתם משפיעים על העסק והקטגוריה בה אתם פעילים במרחק של זמן, ומצד שני פרויקטים שחייבים להתרומם אפקטיבית בזמן קצר. הסתכלות כזו תאפשר לכם להבטיח שאתם עובדים בצורה מיידית בכל הדברים הקריטים והדחופים- אבל מצד שני אתם לא מזניחים את המקומות אליהם העסק צריך להתפתח ועובדים בהם.

משמעותי להבין שלוקח זמן לארגונים להשתנות- וככל שהראייה שלכם רחוקה ואתם מתחילים לעבוד בה ולנסח אותה כפרויקט בחברה כך הסיכויים שלכם להצליח גדלים בפועל.

שותפים |  במציאות שבה אנחנו חיים הביחד הרבה יותר חזק מהלחוד, עסקים יותר ויותר נבנים כיום בשילוב כוחות עם גופים אחרים שיודעים להשלים אותם, המציאות הדיגיטלית שמכתיבה את התפתחות העולם שלנו הביאה לכך ששיתופי פעולה נדירים שלא היו יכולים להתקיים בעבר תופסים חלק משמעותי מהדרך שבה דברים קורים הלכה למעשה.

לכן, כשאתם מניחים את היסודות של התהליכים החדשניים לחברה שלכם אתם חייבים לחשוב ממבט של שותפויות, לנתח מתוך הסיפור והמרחבים פלוס הפרויקטים שסימנתם מי יכולים להיות הפרטנרים הנכונים עבורכם- זהו כלי ומפתח להצלחה !

חדשנות פתוחה | פרקטיקה נוספת שחייבת להכנס לתפיסות ושיטות העבודה שללכם וממש להיות מוטמעת במערכת ההפעלה של החברה הינה- חדשנות פתוחה, יש חשיבות על בלחפש לייצר שולחנות עגולים של חדשנות וחשיבה יוצרת על העסק וזאת עם אוסף של אנשים שאינו מתוך הארגון, אני תמיד אומרת שיש גבול ל”מרק הרעיונות הפנים ארגוני”- וחיפוש של פיצוחים מבחוץ יעזור לכם להשיג הרבה מאוד חומרי גלם שמנסכים לכם את המקומות בהם אתם יכולים להתרחב ולעבוד.

ישנם כיום לא מעט ארגונים וחברות שיוצרים מהלכים של חדשנות פתוחה- האקתונים עם מפתחים, פאנלים של חשיבה יוצרת עם אנשי רוח, עסקים ואנתרופולוגים- כל אלו יחד יביאו אתכם לראות הרבה יותר בפחות זמן.

חיבור לקהילת היזמים ולחברות טכנולוגיה |  המקום הפורח ביותר כיום במגרש היזמות והיצירתיות מצוי בקרב חברות ההזנק וחברות הטכנולוגיה, ישנה משמעות אדירה לנסח את הקשר שלכם לקהילה הזו ולבחון בעקביות את ה-Deal Flow של ההזדמנויות שקיימות. חיבור לכלים טכנולוגים, תשתיות, יזמים צעירים ועוד- אלו יבטיחו את היכולת שלכם להשאיר את המבט הפיתוחי העסקי הרענן וכזה שמתכתב עם רוח התקופה ועונה לדופק של העידן הנוכחי.

אתם חייבים לגייס לטובת כך אנשים רלוונטים שידעו לייצר משפך חכם ולמקסם את ההזדמנויות אל אותו סיפור שכתבתם ואל אותם מרחבים אותם סימנתם.

טאלנטים רלוונטים | בלי אנשים כל הדיבורים לא הופכים למעשים, ישנו אתגר מתגבר כיום בחברות והוא לחפש חיפוש עקבי ובלתי פוסק של טאלנטים וזאת מחוץ ובתוך החברה. גידול וטיפוח הטאלנט כמו כן יצירת התנאים לכך שירצה לעבוד אצלכם חשוב יותר מאי פעם. אנשים מוכשרים יבטיחו שתצליחו להתפתח ולהגשים את הסיפור שניסכתם ואת הפרויקטים אותם מיקמתם לאורך מפת הדרכים. לא בכדי סימנתי לכם את הפסקה הזו בכותרת אדומה שכן בעיני היא הכי חשובה !

מילת סיכום  הפוסט הזה מהווה יריית פתיחה לקווים לדמותה של המשימה ועיצוב האתגר של החדשנות בתוך החברה, קחו את הנקודות הללו ושקלו טוב איפה אתם נמצאים, בדקו את הסדר וארגנו את מפת הדרכים. אני מצידי אקח כל ורטיקל ואדאג להתעמק בו על מנת שתוכלו להשתמש בכתוב כיוטיליטי אמיתי שיעזור לכם לבנות את מפת הדרכים החדשנית של הארגון. 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.