Mobile Changing the Game

 

יש פוסטים שפשוט נוחתים עלי כהארה, ובזרם מהיר המילים מסתדרות ומביאות אותי לכתיבה. אלו פוסטים שפעמים עלולים להיתפס כפילוסופיים במובן מסוים, קצת רחוקים מהנגיעה היומיומית ומהעבודה המעשית אך בעיני הם חשובים ממש כמו כל כלי בארגז הכלים – אם לא יותר, כי הם מאפשרים לנו להמציא לעצמנו ארגז כלים מקורי וייחודי למידות של עצמנו. הפעם זהו פוסט מהסוג הזה והוא מתייחס לחשיבותו של המובייל כגורם שמשנה את מגרש המשחקים ומייצר למעשה אקו סיסטם חדש שכולנו צריכים להתחבר אליו ולנצל את ההזדמנות ואת כוחה.

ההמשכיות המתמדת בחדירה ובגדילה של שוק המובייל – סמארטפונים ככלי העיקרי להתחבר לאינטרנט ולרשתות החברתיות – תחולל שינוי משמעותי של חוקי המשחק בכל הקשור לשיווק בסושייל. עצם העובדה שהשימוש במובייל בסביבת הסושייל מאפשר לנו לאסוף בצורה יסודית פרטים רלוונטיים על הלקוחות, וכך להכיר יותר את הרגלי הצריכה ואת ההעדפות שלהם – תדרוש מאנשי שיווק ומאנשי פיתוח עסקי לתבוע יותר מעצמם. יהיה עליהם לגשש ולחפש במרחב הדיגיטלי אחר התשובות ההולמות בניית מהלכים ובחירת הנכסים שיאפשרו למותג ליהנות מהאופציה החדשה. בשנים הקרובות – מ2012 ואילך, אנחנו נראה כי משווקים יתמקדו יותר בהערכת תפקידו של המובייל כשחקן משמעותי בסביבה של הסושייל. יתרה מכך, מתוך הבנה שFacebook תגיע לנקודה בה יותר מחצי מהיוזרים שלה ייגשו לזירה דרך מכשירי המובייל שלהם, התופעה תהפוך למניע משמעותי בחיבור של האינטרסים בין עסקים – לבין המובייל והסושייל.

אמנם בשנים האחרונות היינו עדים לכך שכמעט כל שנה מותגה כשנת המובייל, אבל נראה שסוף כל סוף אכן הגענו לנקודת המפנה המשמעותית בתעשייה זו, והפעם זו תהיה שנה שנראה יותר ויותר עסקים מתחבטים בשאלה איך יוכלו להפוך את חווית המפגש של הצרכן שלהן במובייל עם המותג ועם הצעת הערך. כמו כן – בשנה זו אנו צופים בניצנים המשמעותיים של טכנולוגיות כגון NFC שלמעשה ישנו לחלוטין את הדרך בה אנחנו מעבירים אינפורמציה ממכשיר למכשיר. שיטה זאת מאפשרת לנו להפוך את המובייל למרכז הצרכנות והתקשורת של הלקוח – לארנק הדיגיטלי שלו.

האופציה של שילוב בין המובייל, הסושייל והמערך מבוסס המיקום מעצבת את שיטות העבודה ומייצרת הזדמנויות מדהימות עבור מותגים. הם למעשה יכולים דרך האופציה הזו להגיע אל הלקוחות במקום ובזמן הנכון ביותר – כשהללו מוכנים לקנות ומשתוקקים למידע ולעזרה. החיבור בין מסר קולע שמספק הצעה רלוונטית בזמן הנכון ובמקום הנכון הוא שייצר את כל ההבדל. זו ההזדמנות בהֵא הידיעה להעמיק את הקשר הנרקם מול בסיס הלקוחות על ידי כך שהמותג יודע מה הלקוח צריך ברגע שהוא זקוק לכך ולהציע לו את כל זאת באופן מדויק.

המובייל יהפוך לגורם משמעותי בעיניהם של מנהלי המותגים ומנהלי השיווק בחברות לעומת האופציה שהייתה ב2011 שאפשרה לחברות להשתמש במובייל רק כאמצעי תומך ולא ככלי מרכזי. חברות שתדענה לערוך מיפוי חכם על גבי תשתית שתבטיח רמת פעילות טובה אל מול הלקוחות שלהן תהיינה אלה שירוויחו את כל הקופה. יש לקחת בחשבון שסמארטפונים ימשיכו את ההתפשטות שלהם וההפצה האקספוזיציונאלית בה צפינו בשנה האחרונה – מדובר בעיקר באנדרואיד, בטאבלטים – כשכרגע מוביל את השוק הiPad . עם זאת חשוב להיות ערניים לכך שכבר עתה נכנסים לזירה שחקנים חדשים כמו הוינדוספון ויצרני טאבלטים מטעם חברות שונות אשר עוד יעצימו  את גדילתו והתפתחותו של השוק.

חברות – קטנות כגדולות , צריכות לעסוק בשאלה מה הן מתכוונות לעשות במובייל, שכן אם הן לא עושות את זה כבר עכשיו הן למעשה באיחור. כאמור, השפעת המובייל תלך ותתרחב – השימוש האפשרי בקישורים של LBS מבוסס מיקום ואפשרויות של אוגמנטד ריאליטי פותחים מרחב פעולה עצום. טוב לזכור כי השימוש במובייל מייצג עוד רובד חשוב ביותר – זה למעשה הכלי שדרכו אנחנו שומרים על קשר עם החברים שלנו, המעגלים שלנו וכל זאת – on the go. האינטגרציה המופתית של Twitter עם מערכת הiOS5 היא אבן דרך שמוכיחה איך יותר ויותר הסושייל יהיה למעשה בילד אין כרכיב אינטגרטיבי בתוך המובייל. תופעת הטאבלטים והסמארטפונים כיעד תחרותי בין החברות השונות – תעצים את אוכלוסיית הלקוחות ובעקבותיה נוכל לממש את היכולות שלנו. נישָאֵר מחוברים עם החברים והמעגלים שלנו ברשתות החברתיות ובמקביל נתפתח בדרכי תקשורת נוספים באופן תדיר החותרים במעמקים כמו לַבָּה סמויה, כל הזמן Seamless. כל אלו למעשה משנים את כללי המשחק של אנשי השיווק – אם תוסיפו על כך את שכבת הקומרס זו הופכת להזדמנות יוצאת דופן ומוצלחת ביותר להזזת מיזמים שמכוונים למכירת מוצרים ושירותים דרך הערוצים החדשים של התקשורת מול הלקוח – קהל המובייל והסושייל.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.