Beautiful Timeline | Facebook

פעם בתקופה כדאי לבדוק איך דיעבד שינויים שנעשו ברשת משפיעים לאורך זמן. יצאתי לבדוק את הנושא במרחב הדיגיטלי הפייסבוקי כשהמטרה שלי הייתה אחתלראות מה קורה בפרספקטיבה של זמן למותגים שעברו את השינוי וצבעו את פעולותיהם בנוכחות שלהם בצבעי הטיימליין. בחרתי בעבורכם עשרה מותגים שעשו זאת בצורה חכמה ואיכותית  – אשמח אם זה יעזור לכם לבדוק את עצמכם בכל הנוגע לנוכחות המותג שלכם ברשת החברתית. בצד כל דוגמא אבהיר בשניים שלושה משפטים למה אני חושבת שהמותג ייצר משהו שיהווה עבורכם מקור להשראה – וכן אוסיף תמונת צילום מסך ולינק למקור. מקווה שתיהנו.

Smirnoff US |  הטיימליין המושקע של סמירנוף כולל את היסטוריית המשקה מאז שנת 1864 – למעשה, מוּעָלֶה כאן סיפור שלם על המותג ועל הקונספט שעומד מאחורי המוצר. תמונת הקאבר מיוחדת מאוד – נוצר משחק בין תמונת הפרופיל לבין התמונה הגדולה שמוסיף אפקט תלת מימדי. בהחלט שווה צפייה גם לאלו מביניכם שכלל לא שותים אלכוהול.

Postagram | טיים ליין שמייצג אפליקציה לאיפון ולאנדרואיד – שהופכת את התמונות שלנו לגלויות אמיתיות. תמונת הקאבר של העמוד הזה חוברה מתמונות של הגולשים. אכן, דרך מתאימה ביותר לחבר את המותג לאוהדיו ולעודד מעורבות גבוהה.

M&M’s U.S.A | מותג אמ אנ אמס בארה”ב – מותג שיודע היטב את עבודתו בדיגיטל. הטיים ליין שלהם מלא בסיפורים קטנים שהצטברו לאורך תקופת חייו של המותג – מתי התחיל, מה קרה לו בהמשך הדרך ועוד. מראים פה איך הסוכרייה למעשה נשלחה לכל העולם ואפילו לירח (חפשו בשנת 1982). דרך מעולה להכניס את סיפור המותג לטיימליין מֵעֶמדה של הומור ולהפוך למעשה את הסוכרייה עצמה לדמות הדובר הרשמי של המותג – לזה אני קוראת האנשה מדליקה.

Samsung Mobile | מה שיפה בעמודי מותג של סלולר (ולא בהכרח המעלה הבלעדית) – הוא העובדה שביכולתנו למעשה לראות את התפצלות עולם התקשורת ובין היתר גם את הדרך בה אנו עצמנו משתנים בהתייחסות לטכנולוגיה ולתקשורת במשך הזמן. הטיימליין של סמסונג מאפשר הצצה מאלפת לסיפור של המובייל מהשלב בו המותג התחיל להיות פעיל ועד היום. מה שיפה בנוסף הוא לראות איך רמת העניין שלנו השתנתה במשך הזמן – ניתן להיווכח בזאת דרך שלבי הגדלת העמוד לכל אורך התקופה. שווה לכם להציץ בעמוד הזה כי הוא בגדר מופע היסטורי של ההתפתחות המהירה של העולם בו אנחנו חיים בשנים האחרונות – מרשים !

Xbox |  עמוד המותג של אקס בוקס חושף אותנו במקביל גם לשינויים ולתמורות שאנחנו חווים בהקשר לטכנולוגיה. אין ספק שיש פה סיפור מעניין (ודי קצר – כי “בתאכלס” המתחם חולש על סלט היסטורי קטן למָדָי ) שמראה לנו איך הטכנולוגיה הפכה לחלק מהחיים שלנו וכפי שאקס בוקס רוצים ומתעתדים להשפיע בהמשך – גם לשמש כמרכז הבידור שלנו בסלון. אני חושבת שניתן לראות בטיימליין של המותג בדיוק את המדגם המייצג את האבולוציה הזו וממנו להסיק על כמה מהר דברים מתקדמים ועד כמה עלינו להיות דרוכים לשינויים.

Burberry |  זו דוגמה להחלטה יפה, מותג יוקרה שמספר את סיפורו מאז היווסדו – 156 שנה אחורה (וכמעט הכול בשחור לבן) – ועד עצם היום הזה. מִבְנֶה זה מלכתחילה מאפיין משהו במסר של המותג, שמתבטא ביכולת שלו לבדל את עצמו מהאחרים. תזכרו שבעולם הסיפורים ברשת הגדרת הסיפור אינה מסתכמת רק בטקסט – תמונה תֵיחָשֵׁב לא פחות תוכן מאשר טקסט כתוב או ערוץ שמע. קחו בחשבון שבהחלטה הנדונה כאן, שנעה בין השנים לעשורי שנים, נוצר קו רציף העובר כחוט השני ומחבר אחד לאחד את שלבי גדילתו והשתנותו של המותג לאורך הזמן תוך כדי שמירה על ערכי היסוד ועל חיבור למקום ממנו הגיע.

MTV | הסיפור של אם טי וי הוא בו-זמנית גם הסיפור על התפתחות המוסיקה בשנים האחרונות. מעקב אחר הטיימליין של המותג מגלה לנו את החידושים המהפכניים שהתחוללו לאורך השנים, בכִיווּן התפתחותה של המוסיקה. מאז מוסיקת הפופ משנת 1981 ועד היום. מצחיק לראות למשל את ג’סטין ביבר כשהיה עדיין קטן ולא כל כך מוכר מול מה שאנחנו יודעים על המעמד המפואר שצמח אליו עד היום. זו הזדמנות להצצה מאחורי הקלעים אל רגעים מרתקים שאולי לא היו מתפרסמים בצורה אחרת ולמי שאוהד כוכבים זו דרך להכיר שכבה נוספת בקורותיהם של הזמרים ושל האקו סיסטם הרוחש סביבם.

Dove | אם אתם מחפשים מקור להשראה בכל הנוגע לניהול וטיפוח (תרתי משמע) של קהילה – זה המקום הנכון ! אין ספק שמי שמנהל את העניינים כאן חושב נכון: לאורך כל הדרך – גם ההיסטורית וגם העכשווית – ניתן להתרשם משיח מעניין, מזמין ואכפתי – מהסוג שמחבר בין קהל היעד (במקרה זה נשים) ובין רעיון הטיפוח. אין זה טריוויאלי בעיני לדבר על נושא כה פרובלמטי במקום פומבי ולייצר מהחוט המתמשך של הסיפור את זיקת הגומלין בין המותג לאוהדיו בזכות תקשורת איכותית – תקשורת אכפתית שמעוררת עניין לאורך זמן.

Nike | אין ספק שנייקי היא חברה שיודעת לעבוד בדיגיטל ובפרט במדיה החברתית. כבר כתבתי בעבר על היכולות המדהימות של החברה לספר את הסיפור שלה באופן נכון שמתחיל במינוף שלא יאומן – מחברה חד-ממדית שתפקידה לאמן ספורטאים עד ל”אימפריה” שעם הזמן הפכה לחברה שמחברת בין אנשים לבין מוצרים ושירותים – וכמובן תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. אם אתם רוצים לקחת חלק בסיפור של נייקי זה המקום הנכון לקבל את האינפורמציה באופן שוטף. נייקי מצהירים כי הקהילה שלהם בFacebook (בין יתר הנכסים הדיגיטליים שלהם) היא המקום הראשון בו הלקוחות והאוהדים מקבלים אינפורמציה בעניינם – זוהי הטלוויזיה שלה ואמנם כך זה נראה !

 Macy’s | השארתי את הטוב ביותר לסוף, ומי שקרא עד כאן למעשה זכה בכל הקופה. זוהי דוגמא מצוינת של מותג-על, שיודע היטב את עבודתו ! מי שמנהל את העמוד בFacebook בחר לספר את סיפורו של המותג דרך נקודות בזמן אותן מיתג כ “Fun Fact “,  כלומר : הסיפור של החברה מתגבש מצירוף של טיפים קטנים ושל עובדות קטנות שלכולנו יהיה כייף לגלות. – ראו בגדר חובה לשוטט בטיימליין המופלא הזה כדי לגלות איך מספרים סיפור בצורה הקולעת והחכמה ביותר – דהיינו דרך העיניים של הגולש ולפי מה שעשוי לעניין אותו – ומי מאיתנו לא אוהב לגלות סודות קטנים ועובדות חושפניות שאין למצוא במקום אחר ?

לסיכום , מקווה שגם אתם כמוני לקחתם את המיטב מהסקירה הזו ועמדתם על מלוא המשמעות של היוזמה “לספר את הסיפור ” של המותג שלכם ברשת החברתית ובפלטפורמה שFacebook מאפשרת לנו. היופי בנוכחות של מותג ברשת זו נובע קודם כל ולפני הכול מהיכולת לדעת לספר את הסיפור בצורה מושכלת, ורק אחר כך לפַתֵחַ את כל השאר. אל נא תשכחו זאת !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.