The Future of Agencies- is Hybrid Expertise

66775544

בשנה האחרונה פלוס- אני חוקרת את נושא  השינוי שחל במשרדי הפרסום, סוכניות הקריאטיב. תוך כדי כך אני מנסה לברר דרך דוגמאות, הרצאות ומחקרים לאן העולם הזה מתפתח ומה יהיה תפקידה של סוכנות הפרסום, כבית הרעיונות והקריאטיב של העתיד. להרגשתי, בשלב הזה של המחקר אני מספיק מחוברת וגם צברתי מספיק תובנות על מנת שאתחיל לשתף גם אתכם בממצאים שלי ובגילויים על הנושא. אני רוצה להתחיל את הנושא דרך הרצאה מאלפת שממנה לקחתי המון בפסטיבל קאן האחרון– פסטיבל הקריאטיב האיכותי ביותר בעולם. ההרצאה התמקדה בנושא העתיד של סוכנויות הקריאטיב ואיך הן תעוצבנה במבט עתידי על-2024. אשלב לכם דברים עיקריים ומשמעותיים, ואוסיף עליהם תובנות משלי. לצערי, לא עלה לרשת קובץ של הפאנל הזה ולכן לא אוכל לצרף לכם את המקור- כך שתצטרכו לשאוב מפרורי המידע שלי.

Hakuhodo סוכנות קריאטיב מיפן העבירה את ההרצאה והעלתה מעל הבמה את משנתה באשר לשינויים שעוברות סוכנויות הקריאטיב. הרעיון של החברה בבסיסו עומד על כך שבשנת 2024 תפקידם של משרדי הקריאטיב יהיה הרבה מעבר לפרסום, הסוכניות תהוונה למעשה אקו סיסטם של שירותים- שימציא כלים אמתיים עסקיים עבור מותגים וארגונים. לאקו סיסטם המורחב הם קוראים : Agencies Hybrid Expertise– סוכנויות של יצירת חוויות היברידיות- שמובילות בהמשך ליצירת מוצרים ושירותים חדשים- וכמו כן יוצרות עבור הביזנס מודל עסקי חדש אשר כלל וכלל לא היה כאן בעבר.

8877

אז מה יהיה העתיד על פי Hakuhodo ? המסר המרכזי והחשוב ביותר אומר שמוטל על הסוכנויות לחשוב מחוץ לקופסה, ובשונה ממה שהן רגילות לעשות בתחום השירותים שהן מספקות לעולם הפרסום. חוויות קריאטיביות מועצמות במידה ניכרת כשמשתמשים בהן מתוך תפיסה היברידית, בצורה שמתערבבת עם חוויות ורגשות של אחרים. המודלים העסקיים של הסוכנויות צריכים להיבנות על בסיס השינויים המתמידים שמשפיעים עלינו- תחת עקרון הדבקות בחזון ובמשימה. ומשימתן היא להתמקד ברעיון של שיפור איכות החיים של האנשים.

886644

על פי הדוברים– הסוכנויות צריכות לדעת לספק חווית צריכה המושתתת על תפיסת הסחר שמשולב בחוויות היברידיות- והדגש על-חוויה ! החוויות שיספקו הסוכנויות יושתתו על אינסייטים קריאטיביים שנובעים ממה שהצרכן יתחבר אליו. זה לא אומר שכל אחד מהעובדים בצוות צריך לפתח כישורים לעיצוב חוויות היברידיות, זה יכול להיות מיקס של מומחים פנימיים וחיצוניים שיהיה מסוגל ליצור חווית צריכה- ולפצח את הקוד שיניב את הרעיונות הטובים ביותר. Hakuhodo למשל נותנים דוגמא לדברים שהם עובדים עליהם כבר היום שמטרתם להשביח סביבות עבודה משופרות עבור מטופלים במוסדות בריאות. הרעיון הוא “לעשות אינפוזיה” לחוויה שמיועדת לתחומי הבריאות ולייצר הלכה למעשה מומחיות רפואית- medical expertise מתוך הבנת הצרכים של הפציינט ושל הרופא.

נקודת המוצא היא כי סוכנויות הקריאטיב יכולות לחלוש על תחומים רבים מתוך התובנה שהם המומחים- בהתנהגויות של אנשים, ויש להם גם את הכישרון לחבר בין כל הנקודות החשובות שיוצרות סיפור חכם- Connecting the Dots,  באופן איכותי שעל בסיסו תבנה חוויה אחרת. הקלף המנצח במציאות העתידית על פי אמונתם הוא יכולתן של סוכנויות הקריאטיב למכור חוויות כלומר, לעצב מודלים של חוויה כי זה מה שימשוך את האנשים בפועל ועליו הם יהיו מוכנים לשלם. הקרנסי החדש של הסוכנויות טמון אם כך ביכולת לבנות מהלכים שתומכים את התפישה הזאת.

776655443322

כבר היום החברה מפעילה חלק ניכר מהטכניקות שהיא מציעה עבור העתיד– יש לHakuhodo שותפות עם העובדים, והיא מחזיקה שנים עשר עסקים שיוצרו על ידי העובדים תוך ניצול כוחה של החברה למינוף העסקים החדשים. מצב זה מחזק את אמונתם- הם מאמינים כי יצירת האב של קריאטיב יחד עם שילוב של יכולות רלוונטיות מהווה למעשה קרקע פורה לבניית מודלים חדשים של עסקים. חלק מהרעיון הינו אימוץ של סטרטאפים מתחומים שונים שקשורים לתפיסת הדיזיין של החברה- לטובת הרמת העסקים החדשים. הסטרטאפים עובדים ביחידות מצומצמות שמסוגלות לפעול במהירות ולשמור על אווירה של נסיינות. החברה מאמצת את היחידות הללו תחת חסותה ובסופו של דבר היא מרוויחה מהיתרונות שבלקיחת הסיכון- שכן הצוותים הכללים של המשרד לומדים עם הזמן להתנהג ממש כמו הסטרטאפים.

88774455

אחד מהפרויקטים שהושקו על ידי – אחת מחברות הבנות של Hakuhodo, הוא פרויקט שקרוי : bookshop B&B הרעיון מאחורי השם הינו- Books & Beer והוא נובע מההבנה שכיום אנו ממעטים לקנות ספרים, וכמובן קוראים פחות ופחות. על מנת להכניס לעולמנו חוויה שתעודד את החזרה המחודשת לתרבות קריאת הספרים- המתחם הזה מציג התנהלות צרכנית שונה לחלוטין : האנשים שמגיעים לחנות מקבלים את הברור מאליו, כלומר- ספרים ! אבל יחד כך הם למעשה סופחים חוויה תרבותית שכוללת מבחר אירועים ושתיית בירה- אלמנטים שמשנים לחלוטין את התפיסה הרווחת בנוגע לקמעונאות ספרים- כפי שאנחנו רגילים.

0099112233

לדעתם, העתיד של סוכנויות הקריאטיב ותחושת השליחות שלהם- הולך בצעדים משמעותיים לכיוון ה- לייף דיזין. מסלול זה מייצר הזדמנויות מצוינות שקולעות במדויק לעשייה מועילה במיזמים הרבה יותר משמעותיים ומחזקת את הרעיון והעוצמה שיש לחברת קריאטיב. אבל זה דורש בראש ובראשונה להציב לנגד עינינו את העיקרון שהמשימה תתנהל תחת הרעיון של- Life Design. זהו קונספט שאמור להיטמע אל תוך טרנדים פופולאריים שמשפיעים על חיינו- ובכך למעשה הפרסום הופך להיות יותר מעורב, ככלי משמעותי שפועל עבור חוויות טובות ועבור אימפקט חיובי על חיי האנשים. כמו שתוכלו לראות בתמונה הבאה שמתחת לטקסט, הרעיון הוא שטרנד ה”לייף דיזיין” יגע בכל אחד מהתחומים החשובים שנוגעים באדם ובכוונה של הפיכת התנאים והסביבה לחווייתיים יותר מההווי השגרתי.

99999999999999999999999

כך למשל נראית סביבה לימודית מעוצבת באופן חוויתי– אותה עיצבה החברה לטובת אנשים עם מוגבלויות : מיזם שנערך בשיתוף פעולה עם Yahoo אשר מלמד ילדים עיוורים לחוש איך נראות חיות, על ידי הדפסתן במדפסת תלת ממדית. אם תרצו- תא חיפוש פיזי לסינון מידע עבור אנשים שזקוקים לזאת. תוכלו לראות את המיזם בווידאו הבא :

או דוגמא מעולם אחר– בו Data Analytics עוזר לאנשים לעשות ספורט הרבה יותר טוב, ומייצר למעשה מודל עסקים חדש שמוכר לאנשים את הדטה- כמוצר ומאפשר לצמיחה של סוג חדש של מוצרים.

995554433

עוד דוגמא מדהימה שהוצגה בכנס– היתה המהלך הבא שקרוי Rice Code ובו הופקה חוויה מחודשת שגרמה לעם היפני לחדש את ההרגל המושרש מימים קניית אורז, וזאת בהתבסס על התנהגויות של קהל האנשים ועל יצירת חוויה שהיא, כפי שאמרנו- Life Design. תוכלו לראות את הדוגמא בסרטון הבא  :

ודוגמא נוספת תראה לכם – כיצד הקריאטיביות ובמיוחד יצירת חוויה היברידית יגדירו לנו את סגנון חיינו בעתיד :

1

מילת סיכום. לדעתי מדובר בנושא חשוב, ויש לו משמעות מיוחדת למחקר שאני עורכת בזמנים אלו. מקווה שכראוי לפוסט פתיחה- הצלחתי לגרות את החושים שלכם בצורה שתשפיע הלכה למעשה על תכנון הלייף דיזיין שלכם. כל זאת, על מנת שתהיו מודעים לתופעה ותפתחו חשיבה שמכוונת לחוויות ההיברידיות החיוביות של האחרים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.