Virtual Retail Shelf

אחד הדברים הכי אהובים עלי בעשייה השוטפת הוא- לקצור את יבולי האינטרנט ולחפש אחר שתילים דיגיטליים מיוחדים אותם אני יכולה “להצמיח” עבורכם כאן. הפעם- אני רוצה לצאת איתכם לסיור קצר סביב נושא חם מאוד שהפך ללהיט בתקופה האחרונה-  מדפים וירטואליים ברצפת הקמעונאי. אעביר לכם את הסיפור הזה דרך סרטים שמצאתי ברשת ובהם מוצגים פיתוחים מעניינים מתוך קונספטים שונים שממחישים את הנושא כך שיהיה לכם “קל לעיכול”. קחו בחשבון שזו אחת השיחות הנשמעות ביותר בעולם הקמעונאות היום-  איך לוקחים את הרצפה הדיגיטלית והופכים אותה למערכת אינטראקטיבית ומערבת, כשהיא מלווה בשכבות חדשות של תוכן. השיטה מיועדת לעזור לצרכנים וגם ליצור אצלם גירויים חדשים שמן הסתם משפיעים על שורת המכירות.

כשהמדף הוא ערבוב של דיגיטל ופיזיקל – דוגמא מצוינת למדף שהוא בו זמנית גם מסך נגיע, ודרכו מוצאים אופציות נוספות של המוצרים. ניתן לשוטט ממש כמו באתר סחר אלקטרוני ואם רוצים אפילו לרכוש ממנו ישירות. מצב זה מחזק מאוד את מעורבות הלקוחות ומייצר סביבה כייפית, חוויתית- כשהמכלול יוצר מעין אווירת גיימינג עם עולם הסחר.

מרחבי הסופר והמדפים והירטואליים הם טרנד חדש שתפוצתו עולה ומתפשטת. המציאות החדשנ מאפשרת לצרכנים לקנות את המצרכים שלהם “על הדרך” בדרכם הביתה והוא מופעל במקומות מרכזיים- רכבת, תחנות אוטובוס. תחילתו של המהלך במיזם של טסקו האנגלית שכך הרחיבה למעשה את הפעילות שלה בדרום קוריאה. אבל מאז כבר הגיע לערים מרכזיות בארה”ב שאימצו את הרעיון ומשתמשים בו בחוכמה.

פסי מדף דיגיטליים ומסכים בקצה המעברים המאפשרים לפרסם תוכן נוסף אלו הם החידושים שנמצאים כבר עכשיו במרכזי קניות גדולים באווירה של הייטק והם מאפשרים ללקוחות לקבל מידע עשיר על הטבות במקום בו הם נמצאים.

אחד המקומות בהם מתפתח המדף האינטראקטיבי בצורה המהירה  – נמצא בתחום האופנה. זהו מדף אינטראקטיבי שפועל במחובר למערכת RFID ומאפשר ללקוחות לדמות את הבגד שהם מחזיקים ביד כפי שייראה עליהם עוד לפני שהם מודדים אותו.

אינטל היא שחקן חזק בתחום הקמעונאות הדיגיטלית- בדוגמא הבאה הם מציגים פיתוח של פסי מדף דיגיטליים אותם פתחו עם Metro Group- הפסים מאפשרים להעביר מסרים מתחלפים, וידיאו ותוכן עשיר על מוצרים.

עוד מבית היוצר של אינטל – והפעם, מתחום האופנה. מדפים דיגיטליים שמחדירים לרצפת המכירה הקמעונאית מסכים של טאץ’ ומאפשרים ללקוחות להרגיש את חווית האון ליין באוף ליין. בנוסף, מסכי טאץ’ על המעברים בסופר שמאפשרים ללקוחות לקבל מידע על מוצרים והטבות. שווה לראות את הסרטון הזה כי הוא מציג תישלובת בין מסרים שונים ומראה בהחלט את השינוי שחל בהרכב החדש.

מיצג מרהיב של מדף דיגיטלי בחנות בגדים ואקססוריז – מראה בצורה מוחשית איך הלקוחות מונְחים לחפש אחר מוצרים, ואיך הם נוהגים לעשות מיקס תואם בין הפריטים כדי להתאים לטעמם ולכיסם לענות לצרכים שלהם ולכיסם ולעבור חוויה בהחלט מדליקה שמשנה את “הלוק אנד פיל” של החנות.

טסקו היא אחת השחקניות המעניינות ביותר בעולם הקמעונאות- היא עושה גלים גדולים בזכות המהלכים המקוריים שלה- כאן תוכלו לראות מדף וידטואלי של החברה, שממוקם בשדה התעופה בלונדון. הפרוייקט מבוסס על התובנה שאנשים חוזרים אחרי נסיעה מחו”ל למקרר ריק. על רקע זה היא מאפשרת לנוסעים להזמין מוצרים נבחרים דרך השלט המיועד לכך- ולמעשה להביא להם את המוצרים עד לביתם כשהם חוזרים.

בסרטון הבא תוכלו לראות את מנהל החדשנות של טסקו- שמציג את תוצאות החדשנות מבית טסקו ברצפת המכירה. מוצג כאן השלב של סריקת מוצרים בסקנרים שפזורים בחנות ומאפשרים ללקוחות לקצר את התור כי הסורקים כבר עשו את העבודה. כמו כן מוצגות המצלמות שסורקות את המדפים ורואות בזמן אמת מה חסר במלאי המייצג, כך שהן מאפשרות לטסקו לשרת את הלקוחות באופן רציף ולדאוג שהמוצרים יופיעו על המדפים. איך התוויות על המדפים יפעלו כעזרים אלקטרונים ויאפשרו לטסקו לעדכן בקלות את כל המידע הנחוץ. שווה לראות את הסרטון הזה כי טסקו היא חברה שמספקת מקור השראה בתחום הזה ואין סוף לרעיונות שהיא מפיקה  !

מילת סיכום, אני מתארת לעצמי שאם הגעתם עד לכאן- גם אתם כמוני נהניתם מהסיור הוירטואלי וראיתם עין בעין איך הטכנולוגיה יכולה להעצים את החוויה כשהיא פותחת הזדמנות חדשה. מבטיחה להמשיך ולחשוף בפניכם חידושים, רעיונות ומיזמים בתחום גם בעתיד.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.