Big Data | Being Used To Solve Big Problems

66555

שקף מיוחד מתוך מצגת המגמות באינטרנט לשנת 2014– של KPCB, עורר אצלי את המחשבה על הפוסט הזה. זוהי מצגת עתירה בתובנות ובמידע משמעותי ביותר, ולטובת העניין תיארתי אותה בפוסט רחב ומקיף- Link. אך הפעם, חשוב לי להתעכב על המידע הנקודתי הזה בלבד כי בעיני הוא טומן בחובו אשכול של תובנות משמעותיות, אותן אחדד פה כסידרן. השקף– שעומד בראש הרשימה עורר אצלי כמה רעיונות טובים ולכן הוא מקבל כאן את מקום הכבוד בצורת הפוסט הייחודי הזה שמוקדש לנושא. התובנה העיקרית שחילצתי מהמידע הייתה- שהרעיון של שימוש בביג דטה, חייב להשען בעיקרו על פתירת בעיות אמיתיות- נכון שניתן להמציא דרך הדטה יכולות חדשות, אבל אין ספק שטוב לבחון לפני כן האם הדטה מאפשרת לנו ככלי לפתור דברים שנחוץ לפתור כרגע- נקודת פתיחה הזו תבטיח ללא ספק רלוונטיות בשימוש ביכולת זו.

לא אטען שזה המסר היחיד– ישנן דרכים רבות ומגוונות לייצר ערך מהדטה ומהביג דטה ואלה אינן מבוצעות באמצעות פתרון בעיות, אלא ביצירת ערך מוסף שאינו מתקיים ללא הדטה. אבל אין לי ספק שבהוספת הפילטר הזה של פתרון בעיות משמעותיות אפשר להרחיק לכת עם הרעיון, כמו כן לתת לו משמעות מיידית שיכולה להוליד עבורכם הבנה של סוג הדברים שאתם יכולים לעשות בתפישה של ביג דטה. אעבור אתכם על הדוגמאות המוצגות בשקף ותוכלו להיווכח בתועלת שבכל דוגמא ודוגמא וזאת על מנת שיהיה בידכם- כלי עזר יעיל בסל כלי העבודה שלכם בבחינת רעיונות על שימושים שונים בדטה לטובת פתרון בעיה.

Bi1

Wealthfront | אתר שעוסק ביעוץ לעולם ההשקעות, אבל בניגוד ליועצי השקעות רגילים- האתר הזה כולו אינטרנטי ומופעל באופן אוטומטי והוא נועד לספק שירותים בתחום ההשקעות עבור בעלי עסקים.  הוא מתייחד כמובן בכך שהוא יודע לזהות בזמן אמת את כל מה שמתרחש ברשת- וממליץ על מה שמסתמן כאקלים הנכון להשקעות כשהצפי מבוסס על הרבה מאוד פרמטרים והמון מידע. זוהי דוגמא טובה מאוד לכך שהדטה הופכת להיות לאקשנייבל הודות לעובדה שעולם ההשקעות מושפע ממכלול פרמטרים, ובזמן אמת היא אכן משמשת ככלי המשמעותי ביותר בשעת קבלת החלטות. 

bi6

Automatic | יותר ויותר כלים צצים סביב הרעיון של Connected Cars- היכולת של הדטה לספק לנהגים מידע חשוב היא קריטית ולעיתים אף מצילה חיים. האתר הזה מאפשר לנהגים נהיגה בתנאים מועצמים על ידי מידע רלוונטי על עצמם ועל מצב רכבם, ובכך הופך את הנסיעה לבטוחה יותר. הכלי אוסף מידע, מנתח מאות מיליוני נקודות של דטה ביום נתון ומאפשר לנו לקבל פידבק אישי על רמת הנהיגה שלנו. החיבור חוסך לנו הוצאות דלק, מגלה בעיות במכונית וכמובן עוזר לנו לתחזק את הרכב טוב יותר ובכך מונע תאונות. אין לי כל ספק שהתחום הזה של דטה שמופעלת בחיבור לרכב חכם יותר, צפוי רק לצמוח בצורה ניכרת בשנים הבאות.

Bi2

OpenGov | מיזם של ממשלת ארה”ב- שחולש על 18 אזורים-מדינות, ומאפשר גישה לדטה בתחומי הפיננסים. זוהי פלטפורמה אינטרנטית שמאפשרת לאנשים להיחשף לטרנדים, למידע על טרנסאקציות ועל נטיות הצרכנים במדינות השונות כולל חישוב ההוצאות ופירוט לגבי תקציבים חודְשִיִים ועוד. הדבר מאפשר גם לפרט, ליחיד- וגם לחברות להיות חשופים לידע רלוונטי על עולם הפיננסים שמוצג באופן פומבי ובכך מייצר סימטריות בין כלל בעלי ההכנסות שזוכים כאן למידע זמין- כשהדטה משמשת ככלי שמאפשר לקבל החלטות נבונות יותר מבוסס בנצ’מארק של אחרים.

bi7

Google Search Voice | אין ספק שגוגל היא מלכת הביג דטה, ובאופן טבעי וחכם מסבה את כלי הדטה שלה לכלים שמיטיבים עם האדם. הדוגמא הזו של גוגל בחיפוש קולי- הינה משמעותית במיוחד. היא מסתמכת על המון מידע שהוקלד פנימה לתוך המערכת באופן שאנו כמשתמשים נצמצם את הטעויות בחיפוש שלנו וכמו כן שנפעיל את אקט הסרץ’ בצורה יותר קלה ואינטואיבית. 

Bi3

Nest | נסט היא דוגמא למיזם IoT שלא הומצא בגוגל אבל כיום שייך לגוגל. טרמוסטט שמאפשר ניטור של המידע וניהול הבית שלנו בצורה חכמה יותר. בפועל הדטה הופכת ל”עוזרת דיגיטלית” של הסביבה הביתית שלנו שמוַוסתת לנו את תנאי האקלים וכמובן שומרת עלינו מתאונות קריטיות כמו שריפה. מאחר שהכלי הזה עוזר לנו בפועל לווסת את הטמפרטורה בבית מתברר כי הוא תורם את חלקו בהוזלת העלויות בכל הקשור לקירור ולחימום. חשוב להוסיף עוד נתון אחד, כל פריט שמבוסס סנסורים ונמצא תחת הקטגוריה של IoT הופך בעצם לדטה מובנית- Structured Data  וככל שהיא מובנית יותר כך קל לחלץ ממנה תובנות רלוונטיות שבהמשך נוכל לפתח אותן הלאה או להפעיל שיתופיות של המידע בין המשתמשים כך שעוד רבים יפעלו בצורה חכמה יותר,  אין לי ספק שלשם גוגל חותרת.

bi8

Health Zephyr | פלטפורמה שמעתיקה את כלי הביג דטה- לעולם המדע, ובמיוחד בכל הקשור לבריאות. יש לפלטפורמה אלגוריתם שיודע לנתח דטה באמצעות ויזואליזציה ועוזר למדענים וחברות לפעול בצורה מהירה יותר לאחר שקלטו אינסייטים ממקורות דטה שונים. זה בעיקר כלי שממנף את ההחלטות של מחלקות הR&D בקרב מדענים וחברות גדולות, על מנת שימציאו פתרונות משופרים לתחום הבריאות. בנוסף לכך הכלי מאפשר הוזלת עלויות וחיסכון בזמן שכן המידע שנאגר ומנותח כאן על ידי בינה מלאכותית מפנה את העוסקים למסקנות אותנטיות על מצב השוק התרופתי כיום. הכלי מנתח מידע שמוזרם ממקורות מידע מרובים- וכל כולו מנוקז למערכת ויזואליזציה אחת שהיא בבחינת מועט שמחזיק את המרובה, כלומר מנגישה הרבה חומר במאמץ מינימאלי.

מילת סיכום. כולי תקווה שהרשומה הזו פתחה לכם מעט את הראש באשר להזדמנויות והאפשרויות שריבוי האינפורמציה כפי שאנחנו חווים אותה היום- תורם לאיכות חיינו. מבחינתי, כפי שכבר ידוע לכם, אמשיך ואדון איתכם בנושא, תוך הצגת מגוון רחב של נקודות מבט שמושתתות על קשת רחבה של דוגמאות ומחקרים. בכל מקרה אני מצרפת לכם את המצגת המקורית של מרי מייקר על מנת שתוכלו להיחשף לתכולה המלאה של המידע שהועלה כאן. עוד אדגיש שמדובר במצגת סופר חשובה וטוב תעשו אם תצללו לתוכה לעיון מעמיק.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.