Big Data & Mobile

בהמשך לסדרת הפוסטים שלי בנושא הBig Data, אני מביאה לכם הפעם נקודת מבט נוספת, איך ביג דטה משפיע על עולם המובייל– ומהי חשיבותו של המובייל בכל הקשור לדטה. הפוסט המקורי פורסם בביזניס אינסיידר, והרשומה הזו מייצגת את הדברים שהביזנייס הציפו, בערבוב עם תוספות וחידודים משלי. למי שרוצה לקרוא את המקור רצ”ב – Link.

global mobile data traffic by device
Source Business Insider

העולם נשטף עם הגל הגואה של הדטה כל ההערכות מראות כי האינפורמציה שמצוייה כיום ברשת תגדל פי חמישים בעשור הקרוב. חברת המחקר IDC מעריכה כי בין השנים 2009- 2020 הווליום של הדטה יעלה ב44 אחוז. אין ספק שהמובייל משחק תפקיד משמעותי ביצירת הדטה האקספוזיציונאלית. מעצם העובדה שאפל קבעה סטנדרטיזציה חדשה לעולם הסלולר על ידי האייפון, לפני שש שנים- היא שינתה את רוחות השוק וגרמה לכל השחקנים בתעשיה זו להתיישר עם קו מוצרים דומה. זהו הקונספט השולט בעולם הטכנולוגי, ועל ידי פיתוחו הדטה מקבלת ווליום הרבה יותר גבוה מאי פעם. ההערכות אומרות כי הדטה יכולה להיחשב כמהפכה החדשה בעולם העסקים.

המחקר של הביזנס אינסיידר מראה כי ביג דטה ושילובו עם המובייל מבשרים שלב משמעותי. המחקר זיהה כי ביג דטה במובייל מגדיל את הפוטנציאל הטמון באנליזה של מכלול הפעולות של הגולשים שמשאירים רסיסים דיגיטליים באמצעות המכשירים הסלולריים שלהם.

לטענת הביזנס אינסיידר הכלל הראשון לפני שמדברים על המגמה הוא–  שצריך להגדיר מהי הביג דטה : לשיטתם הביג דטה תוגדר כשלושה אַטְרִיבּוּטים : שלוש תכונות משתנות : ווליום– Volume, מגוון-Variety, ומהירות– Velocity. אבל יש גורם נוסף- ישנו למעשה משתנה משמעותי שצריך להוסיף על שלושת הקודמים, והוא הערך– Value ! על מנת שהדטה תקבל את מלוא משמעותה היא חייבת להיות מסודרת, מאוחסנת ומתוחזקת באופן אפקטיבי. מהעמדה הזאת מישהו צריך למעשה לנהל את הדטה, לנתח אותה, ולחלץ מתוכה ערך. הדטה כשלעצמה, גדולה או קטנה לא מעלה ולא מורידה אם אין לה ערך מועיל עבור מישהו מהצדדים.

מובייל מתאים במיוחד לעדשה של ביג דטה- ביג דטה במובייל אינה נסמכת אך ורק על הפונקציונאליות שבהיקף החדירה של הסמארטפונים ותבנית השימוש של הגולשים. הדטה נוצרת גם דרך אפליקציות או שירותים אחרים שעובדים בbackground של המכשיר. אם מסתמכים על כך רק מצד המעלות הטכנולוגיות, זה לא מאוד שונה מהשימוש בדטה שנוצרת בווב. השוני מתבטא בכך שהצרכניםמשתמשים מייצרים הרבה יותר נתונים ככל שהם מעבירים את התנהגות הצריכה שלהם ברשת מהדסקטופ אל המובייל, ועל ידי כך משאירים זנב של “רסיסי מידע דיגיטליים” על תנועותיהם ועל הפעולות המקוּוָנות שלהם. הדבר קורה גם כשאנו לא בהכרח משתמשים במכשיר בפועל, שכן אנחנו עדיין מספקים דטה שמאפיינת אותנו לפי המיקום בו אנו נמצאים ומספרת בעקיפין על ההעדפות שלנו.

הדטה הזו יכולה להיות לְעֵזֶר לצורכי האופטימיזציה והפרסונליזציה של החוויה במובייל.  הרעיון של שילוב המובייל בביג דטה יכול לשמש כרקע אותנטי להצעות שונות. אכן, לרוב מתייחסים אליו כאל כלי שמסוגל לעזור ביצירת אופטימיזציה ופרסונליזציה של חווית המשתמש. באמצעות מפתח אפליקציות למשל ניתן להשתמש באנליזות שמתבצעות על נתונים שמצטברים באפליקציות- להקשיב לתנועה של האנשים ולהסיק מכך מסקנות שתכליתן לשפר את הביצועים של האפליקציות. היכולת לנתח ולהבין לעומק את רמת השימושיות של האפליקציות היא ערובה להצלחתם של המפתחים. המפתחים יכולים להשוות את אופן השימוש של היוזרים שלהם מול אפליקציות מקבילות שנמצאות בקטגוריה דומה, ומכך להרוויח אינסייטים משמעותיים לשכלול היכולת שלהם. בכך למעשה הם יכולים להכניס את השינויים המתבקשים כדי לשפר את הביצועים ולהגדיל את מספרם.

דטה כמובן יכולה לשמש גם לקידום שיטות השיווק והפרסום במובייל – הדטה שבידי אנשי השיווק משירותים מבוססי מיקום היא הכרחית ומשמעותית בכל הקשור למובייל ביג דטה. זוהי אולי הפונקציה המרכזית המשמעותית של הדטה ששונה במהותה מהדטה שניתן לקבל במובייל ווב. דטה שנעזרת בלוקיישן עשוייה לשנות לחלוטין את הדרך בה תעשיית הפרסום פונה אל הצרכנים. היכולת לדלוור בזמן אמת על בסיס התנהגות לוקאלית של צרכנים מבחר הצעות ערך רלוונטיות – מהווה מרכיב משמעותי בעיצוב מערכת היחסים עם בסיס לקוחות פוטנציאלי כאשר אנחנו מדייקים את ההצעה שלנו כלפיהם והופכים אותה להרבה יותר רלוונטית ! אין ספק שעולם הדטה באמצעות המובייל מועשר בתכונות חדשות ומייצר הזדמנויות חדשות- והופך את התוכן שהצטבר הודות למידע הזה לכלי עבודה חדש בסל כלי העבודה העסקיים שלנו ! 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.